UPDATE Avocatul Alinei Bica spune că și ea este refugiat politic în Costa Rica

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 20 aprilie 2018, 10:38 Actualitate | Esenţial


Alina Bica (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Avocatul Alinei Bica a anunţat, vineri, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, că fosta şefă a DIICOT a primit din luna ianuarie statutul de refugiat politic în Costa Rica şi solicită să fie audiată prin videoconferinţă în procesul ANRP, în care este judecată alături de omul de afaceri Dorin Cocoş şi fiul acestuia, Alin Cocoş, transmite Agerpres.

La termenul de vineri al dosarului ANRP, avocatul Doru Trăilă le-a spus judecătorilor că Alina Bica se află în imposibilitatea de a se prezenta la proces şi a făcut o cerere de amânare, pentru că aceasta vrea să fie audiată prin videoconferinţă, aducând ca argument faptul că acest lucru a fost posibil în cazul lui Sebastian Ghiţă, aflat în prezent la Belgrad.

Avocatul a depus trei înscrisuri medicale la dosar, în care un medic curant spune că Bica ar avea o leziune post-traumatică lombară, nu se poate deplasa în următoarele trei luni cu avionul şi nu sunt croaziere maritime pe care să le poată folosi. În plus, a arătat avocatul, Bica urmează să fie supusă unei intervenţii chirurgicale.

"Nu există o rută maritimă la ora actuală, un transatlantic pentru croaziere. Pe spate are cercuri ca urmare a unor lovituri. Are o leziune la coloană", a susţinut Trăilă.

Apărătorul a anunţat că Alina Bica a primit în luna ianuarie 2018 statutul de refugiat politic în Costa Rica, cu reşedinţa în San Jose. Ea are un carnet provizoriu de refugiat politic valabil pe un an, care expiră în ianuarie 2019, a indicat el.

ERATĂ - Potrivit știrii Agerpres, documentele prezentate în instanţă au fost trimise prin mail unei jurnaliste, Sorina Matei, iar el le-a luat de la aceasta. Sorina Matei a contactat însă HotNews.ro pentru a preciza că nu este adevărat și că l-a contactat și pe avocat, care a afirmat că a prezentat doar documente prezentate de Sorina Matei pe pagina ei de Facebook, respectiv un răspuns de la direcția de imigrări din Costa Rica. Jurnalista face AICI mai multe precizări

De asemenea, avocatul a cerut ca presa să nu mai participe la acest proces, invocând faptul că datele prezentate în apărarea Alinei Bica sunt confidenţiale.

El a solicitat judecătorilor şi trimiterea unei adrese la DNA, pentru ca procurorii să spună dacă a existat un plan comun de anchetă în acest dosar în baza protocolului de cooperare semnat între Parchetul General şi SRI. Procurorul de şedinţă a solicitat respingerea cererilor făcute de avocat, arătând că Bica a invocat faptul că are dureri lombare încă din decembrie 2017 şi nu s-a constatat o modificare de atunci.

"Inculpata a părăsit ţara de jumătate de an. Documentele prezentate în instanţă nu justifică o imposibilitate de a se prezenta. Se doreşte tergiversarea judecării cauzei. Toată lumea a constatat că probele au fost administrate în condiţiile legii, iar ancheta se bazează pe probe testimoniale", a declarat procurorul.

Pe 12 martie, Bica a cerut magistratilor de la Inalta Curte de Casatie si Justitie, prin intermediul unui avocat, incuviintarea pentru efectuarea unei expertize medico-legale in Costa Rica, sustinand ca are probleme de sanatate si nu se poate deplasa cu avionul in Romania, pentru a participa la procesele in care a fost trimisa in judecata.

Cererea a fost facuta la un termen al procesului in care Alina Bica a fost condamnata in prima instanta la patru ani de inchisoare cu executare pentru savarsirea infractiunii de favorizarea faptuitorului. Avocatul fostei sefe a DIICOT a depus la dosar un document al unui medic din Costa Rica, aprobat si de Colegiul medicilor din aceasta tara, in legatura cu starea de sanatatea a Alinei Bica.

Avocatul Elenei Udrea a spus vinerea trecută judecătorilor de la Înalta Curte că aceasta are statut de refugiat politic în Costa Rica, afirmație întărită de Udrea ulterior, într-o intervenție telefonică la Antena 3. Judecătorii au respins însă cererea ei de a fi audiată la distanţă în dosarul "Gala Bute", prin videoconferinţă sau comisie rogatorie, deoarece nu rezultă din înscrisurile depuse de avocaţii săi că a primit statutul de refugiat politic în Costa Rica, ci doar că a depus o solicitare.

Cererea Elenei Udrea de a primi statutul de refugiat politic în Costa Rica are ca efect suspendarea unei eventuale cereri de extrădare, pe perioada procesării aplicației, până când este dată o decizie în acest sens, potrivit Serviciilor pentru Imigrări din Costa Rica.

Judecatorii Instantei supreme au respins cererea avocatului Alinei Bica, motivul fiind ca inscrisurile depuse la dosar nu justifica efectuarea expertizei medicale. 

Alina Bica plecat din tara la sfarsitul anului 2017, ea stabilindu-se in Costa Rica. Bica nu are interdictie de a parasi Romania. Fosta sefa a DIICOT a fost condamnata in doua dosare penale, insa deciziile nu sunt definitive.

Astfel, in noiembrie 2016, ea a fost condamnata de Instanta suprema la patru ani de inchisoare cu executare pentru savarsirea infractiunii de favorizarea faptuitorului. In acelasi dosar, fostul ministru Adriean Videanu a fost achitat pentru complicitate la abuz in serviciu.

De asemenea, in ianuarie 2017, Alina Bica a primit 3 ani si 6 luni de inchisoare cu executare, pentru savarsirea infractiunii de favorizarea faptuitorului, in legatura cu interventii pentru clasarea unui dosar in care era implicat omul de afaceri Horia Simu.

Ambasada României la Ciudad de Mexico, care asigură reprezentarea diplomatică în Costa Rica, nu a fost notificată de către autorităţile din CostaRica în legătură cu vreo cerere de acordare a statutului de azilant politic în această ţară formulată de către Udrea.

Președintele Klaus Iohannis a semnat miercuri un decret de rechemare a lui Ion Vîlcu din calitatea de ambasador extraordinar şi plenipotențiar al României în Statele Unite Mexicane, Republica Nicaragua, Republica El Salvador, Republica Costa Rica, Republica Guatemala şi în Republica Honduras



















4056 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    multumim (Vineri, 20 aprilie 2018, 10:40)

    zicsieu [utilizator]

    guvernarilor psd care in acesti ani nu au facut nimic pentru a retine infractorii. jos psd.
  • -7 (19 voturi)    
    poate (Vineri, 20 aprilie 2018, 10:43)

    Mazeta [utilizator]

    Numele țării ar trebui schimbat în Costa Frica.
    • +7 (7 voturi)    
      sau (Vineri, 20 aprilie 2018, 11:33)

      gigilone [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Costa Bica
    • +6 (8 voturi)    
      da... (Vineri, 20 aprilie 2018, 12:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      frica de responsabbilitate
      furi, si cand te prind, fugi...

      dar un postac ca tine nu o sa priceapa pt ca el e platit sa scandeze pro-psd
    • +8 (8 voturi)    
      mai bine (Vineri, 20 aprilie 2018, 12:24)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Costa Boierica, o sa le creasca PIB-ul daca mai exportam cativa persecutati din astia politic cu averi adunate "cinstit"
  • +12 (14 voturi)    
    Păi să dați înapoi ce ați furat (Vineri, 20 aprilie 2018, 10:45)

    Captain Obvious [utilizator]

    Și vă refugiați și pe lună din partea mea
  • -22 (26 voturi)    
    da (Vineri, 20 aprilie 2018, 10:54)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Foarte bine...nu mi se pare normal sa faca inchisoare doar ca sa fie un exemplu de anticoruptie...
    • +8 (12 voturi)    
      ... (Vineri, 20 aprilie 2018, 11:56)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Dar tie ce ti s-ar parea normal? Sa fure si sa nu faca puscarie? PSD style...
      • -1 (1 vot)    
        mie (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 10:21)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

        mi s-ar parea normal sa va adresati folosing pronumele de politete chiar si pe FB...
        De unde stiti ca a furat? Doar ca spune presa ?
        • +1 (1 vot)    
          De unde stiti (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 14:14)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

          Ca n-a furat, o cunoasteti personal? Pina una alta, exista dovezi ca ea si bica au cam furat.
    • +6 (8 voturi)    
      normal (Vineri, 20 aprilie 2018, 12:20)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      sa fie data exemplu pro coruptie zic eu, ia uite ce bine ajungi daca furi, traiesti bine mersi intr-o tara exotica, Ar trebui predat de la clasa 1 sa le intre in cap de mici ca numai fraierii muncesc in tara asta
    • +4 (8 voturi)    
      nuuuuu (Vineri, 20 aprilie 2018, 12:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      in mintea ta... (scuze ca te-am jicnit acuzand-ti capul ca ar condine si minte) nu a furat nimeni in romania?!

      femeia asta a furat... nu e facuta exemplu, e pedepsita pentru ce a facut...

      macar primesti ruble multe pt pupan in fund psd?!
      • -2 (2 voturi)    
        vai (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 10:23)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        nu mai faceti pe desteptul... daca era condamnata, era la inchisoare....
        • 0 (0 voturi)    
          a fost (Sâmbătă, 21 aprilie 2018, 19:20)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

          condamnata si a si executat ceva din condamnare. A fost eliberata conditionat pentru ca era saracuta grav bolnava, dupa cum se vede.
          Acum e vorba de alt dosar.
  • +3 (11 voturi)    
    Dictatură (Vineri, 20 aprilie 2018, 10:54)

    silviust [utilizator]

    Uau, ce dictatură a instaurat pesedeaua, o să avem mai mulţi refugiaţi politic decât pe vremea lui Ceaşcă.
  • +7 (19 voturi)    
    cand facea retrocedari de milioane in plina criza! (Vineri, 20 aprilie 2018, 10:55)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    suferea politic, deci! O asuprae regimul Basescu si ea, saraca, le dadea zecile de milione de E in vreme ce salariile erau taiate!!
  • +11 (13 voturi)    
    este extremista (Vineri, 20 aprilie 2018, 10:56)

    iodixit [utilizator]

    de dreapta, sau stinga, ca la noi doar aia sint in afara legii.
    panarama!
  • +16 (18 voturi)    
    Dragnea si-a facut cererea ???? (Vineri, 20 aprilie 2018, 11:01)

    cartofil [utilizator]

    Cand aflam ???
    • +4 (6 voturi)    
      mda (Vineri, 20 aprilie 2018, 11:48)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      el o va face in cativa ani cand termina de furat toata tara, si este dat jos de la putere, si evident ca luat cu dosare

      numai ca el are deja pregatit locul prin Brazilia
  • +5 (7 voturi)    
    Umblati la bani ! (Vineri, 20 aprilie 2018, 11:34)

    obvious [utilizator]

    Confiscati-le averile facute, stim toti cum!
    Vor veni imediat acasa.
  • +3 (5 voturi)    
    Câștigă bine Sorina Matei! (Vineri, 20 aprilie 2018, 11:57)

    asavreau [utilizator]

    Bate lumea în lung și lat și duce corespondența diferiților infractori.Plătesc bine aceștia,că doar nu plătesc din banii noștri.Deontologie jurnalistică!
    • -2 (2 voturi)    
      N-ai înțeles nimic (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:13)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      N-auzi că era un mail? N-ai citit că Sorina Matei nu s-a dus până acolo ci a dialogat, pe mail, cu direcția de emigrări din Costa Rica? N-ai citit că vrăjeala asta cu documentele venind de la Sorina Matei este o minciună a avocatului și că, după aia, s-a sucit și a zis altceva?
      • +3 (3 voturi)    
        La cat mint astia, nu poti fi sigur (Vineri, 20 aprilie 2018, 14:22)

        tarantella [utilizator] i-a raspuns lui Maica Reteza

        cine minte, Sorina Matei sau avocatul? Hai sa stam stramb si sa gandim drept: un avocat ar trebui sa stie cel mai bine cum e cu o afirmatie mincinoasa emisa in spatiul public. De aia eu cred in varianta lui. SM doar a realizat ceva mai tarziu ca nu e bine pentru ea si acum se trage singura de urechi in sus, poate iese din mocirla in care zace.
  • +4 (6 voturi)    
    de cand a venit la guvernare psd (Vineri, 20 aprilie 2018, 12:21)

    liviu_ [utilizator]

    au fugit O GRAMADA de infractori din romania...
    nimeni nici o ancheta.. problema principala e sa nu faci infractori infractorii si sa distrugi codu penal
  • +4 (6 voturi)    
    asta (Vineri, 20 aprilie 2018, 12:23)

    nahir [utilizator]

    cred ca e viitoarea moasa a viitoarei mame de gemeni, Romulus si Remus.
    dragnea e asteptat sa se refugieze si el politic, pe post de nas al celor doi copii.
  • +5 (7 voturi)    
    Apai, de ce nu ! (Vineri, 20 aprilie 2018, 12:32)

    Susufler0 [utilizator]

    Totdeauna exista un discount la ofertele de primavara - vara, mai ales cand serviciile sunt oferite la pachet ! De ce nu ar fi si la acordarea carnetului provizoriu ?

    PS. Cred ca Nutzi o s-o puna de-o afacere extra cu functionarii costaricani : asa cum s-a nascut si s-a dezvoltat in anumite parti ale lumii turismul sexual si cel stomatologic in Romania, de ce nu s-ar dezvolta si turismul doritorilor de azil politic in Costa Frica ? :)
    • +4 (6 voturi)    
      cu discount pentru grup (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:15)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Și adică discounturile pentru grup vor fi pentru grup infracțional organizat?
      • +2 (4 voturi)    
        Doar daca contractele intre agentie, (Vineri, 20 aprilie 2018, 15:07)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Maica Reteza

        pardon intre Nutzi si grupurile interesate se incheie mai inainte ca Parlamentul sa voteze modificarea articolului ce priveste notiunea de grup infractional organizat, pt ca din spusele lui Ciordache am inteles ca se are in vedere o redefinire a acestei sintagme de asemenea maniera incat practic va deveni aproape inposibila o astfel de constituire.

        PS. Deci Nutza trebuie sa se grabeasca !