Olguta Vasilescu: Indemnizatiile pentru cresterea copilului vor fi plafonate la maximum 1.800 de euro pe luna

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 30 iulie 2017, 22:19 Actualitate | Esenţial


Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a declarat duminica, la Antena 3, ca Guvernul va "intra cu celeritate" si in indemnizatiile pentru cresterea copilului, astfel incat acestea sa fie plafonate la un maximum de 1.800 de euro pe luna, urmand ca in aproximativ doua saptamani sa fie adoptata o OUG prin care sa se reglementeze aceasta chestiune, potrivit News.ro.

"Vom intra cu celeritate si in aceste indemnizatii. S-au lucrat deja toate variantele, am ajuns la varianta finala, in sensul ca vom plafona indemnizatia la maxim cat exista in Europa la ora actuala, adica 1.800 de euro, cat are Germania. Peste 1.800 de euro nu mai poate sa ia nimeni", a spus ministrul Muncii, intrebata despre indemnizatiile pentru cresterea copilului.

Intreabata cand se va rezolva situatia acestor indemnizatii, Olguta Vasilescu a spus ca "in maxim doua saptamani vom avea proiectul de OUG".

Ministrul Muncii declarase, pe 28 mai, ca imediat dupa ce intra in vigoare Legea salarizarii va veni cu proiectul prin care va fi stabilit din nou un plafon pentru indemnizatia de crestere a copilului, ea spunand ca, de exemplu, daca argentinianul Lionel Messi ar veni sa joace la o echipa din Romania pentru un salariu de 30 de milioane euro si ar avea un copil, statul roman ar putea fi nevoit sa ii plateasca acestuia o indemnizatie lunara de aproximativ 28 de milioane de euro.

"In luna iulie, imediat dupa ce finalizam Legea salarizarii unitare vom intra cu aceasta indemnizatie de crestere a copilului", a anuntat ministrul Muncii.

Olguta Vasilescu a sustinut necesitatea introducerii unui plafon pentru aceasta indemnizatie. Ea a spus ca sunt in lucru trei variante si ca se analizeaza introducerea unui plafon situat intre 5.000 si 10.000 de lei.

Ministrul Muncii a prezentat si cuantumul celor mai mari 12 indemnizatii aflate in plata, de peste 40.000 de lei, cea mai mare fiind de peste 159.000 de lei.

"De la luna la luna cresc aceste sume, pentru ca au prins care e ideea si incep sa faca tot felul de jonglerii", a mai afirmat Olguta Vasilescu, ea precizand ca au fost cazuri in care s-a constatat ca unele sume sunt necuvenite.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


10811 vizualizari

  • +12 (26 voturi)    
    domne... (Duminică, 30 iulie 2017, 22:44)

    liviu_ [utilizator]

    sunt 100% de acord...
    cu o conditie... si impozitele sa fie plafonate...
    primesti maxim 1800E... pai contribui cu maxim cat contribuie ala care are 1800E ...

    mai mult hai sa contribuim si la sanatate in functie de ce primim... cum oricine (indiferent daca a dat vreun ban la sanatate ) primeste fix cat primesc si eu in materie de ingrrijire medicala... este corect sa nu platesc nimic nici eu!

    ori primim in functie de cotizatii tovarasa, ori facem cotizatiile la un nivel mai mic...
    • -11 (25 voturi)    
      totusi (Luni, 31 iulie 2017, 0:32)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Daca tu ai salariul de 200 de mii de lei pe luna, poate ar trebui sa amani momentul in care faci copii.
      Va dati mari aparatori ai capitalismului, dar habar nu aveti cum este in tarile capitaliste.
      Vrei copil? E pe barba ta, ca acel copil duce genele TALE mai departe, nu ale celorlalti.
      Doar aici se asteapta romanul sa primeasca vreo 5 ani salariul pe care si l-a trecut fictiv pentru un smen, si apoi si o medalie de merit.
      Cum-necum toata povestea a devenit o afacere... 'As face un copil, dar parca nu-s platit destul'. Nu-l face, nene, ia salariul baban si stai cu curul pe bani.
      E de bun simt sa existe niste limite, mai ales in tara tuturor smecheriilor posibile, cand e vorba de furat de la stat.
        () () ()
    • -3 (9 voturi)    
      sa ni se dea! (Luni, 31 iulie 2017, 11:37)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Evident ca habar nu ai care e rolul impozitelor.
      Cand va iese din cap tampenia asta ca daca ai contribuit cu X lei la impozitie trebuie sa primesti direct si cand ai tu chef cel putin aceeasi suma?
        ()
    • +1 (1 vot)    
      asta (Luni, 31 iulie 2017, 15:29)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      habar nu are ce inseamna celeritate si noi avem pretentii la trompeta Carpatilor?
      sa-i spuna cineva ca "celeritate" nu inseamna "cu judecata" ci rapiditate sau iuteala, viteza.
  • +5 (9 voturi)    
    da-i doamne prostului mintea de pe urma (Duminică, 30 iulie 2017, 22:48)

    georgebb [utilizator]

    In timpul sedintei de marti, atat vicepresedintele PNL Cristina Pocora cat si presedintele PSD Adrian Solomon, impreuna cu fostul ministru al Muncii Rovana Plumb, au propus la unison scoaterea plafonului de 3400/lei, in ciuda faptului ca ministrul Muncii Ana Costea, prezenta la sedinta, s-a declarat impotriva.


    Solomon, presedintele Comisiei, a indemnat-o pe Costea sa nu se gandeasca la bani, dupa ce Plumb a tinut un scurt discurs in care a insistat asupra faptului ca banii nu conteaza atunci cand este vorba de copii. "Nu putem tine cont de efortul bugetar daca vorbim de copii. Nu vreau sa mai discutam despre un efort bugetar cand vorbim de copii", a spus Plumb, fost ministru al Muncii in guvernul Victor Ponta.


    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-20854935-urmeaza-intample-proiectul-lege-care-modifica-indemnizatiile-crestere-copilului.htm
  • -5 (27 voturi)    
    Mi se pare ok (Duminică, 30 iulie 2017, 22:49)

    Fanel01 [utilizator]

    Sincer este corect ,indiferent de cat contribui
    • -2 (12 voturi)    
      OK (Duminică, 30 iulie 2017, 23:49)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      Sincer, de ce e corect? Daca e un procent din contributie, ce conteaza suma rezultata atata vreme cat contributia a fost pe masura?
        ()
    • 0 (10 voturi)    
      tie ti se pare (Luni, 31 iulie 2017, 2:33)

      Adran [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      daca castigi 2500RON maxim, ce iti pasa tie, nu? cand te duc la spital primesti tratament diferit fata de altul care are salariu 10000RON ? Ti se spune ca nu ai contribuit destul si nu poti sa primesti tratament? Sau cel care contribuie mai mult iti plateste si tie tratamentul ?
    • -3 (5 voturi)    
      Zici ? (Luni, 31 iulie 2017, 10:13)

      gogu1234567890 [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      Sarac esti , sarac o sa fi, asta iti este soarta scrisa in funte.

      Genele conteaza frate, tu inca esti in evolutie, prima forma de evoluite.
  • -4 (14 voturi)    
    O suma mult prea mare pentru Romania (Luni, 31 iulie 2017, 7:01)

    Maspp [utilizator]

    Chiar si 1800 euro e imens. Sa nu uitam ca banii astia nu se platesc din CASS sau CAS , se platesc din contributia pentru concedii medicale si accidente de munca pentru care se plateste 0.85% din venitul lunar. Cu alte cuvinte platim noi toti , persoana in cauza care nu va contribui niciodata cu o suma care sa acopere aceasta indemnizatie. Oricum, si PSD si PNL sunt de o demagogie crasa pentru ca au votat cu toti acum un an sa fie nelimitata iar acum PSD , dupa ce s-a vazut cu sacii in caruta, a renuntat la ea, interval in care statul roman a pierdut zeci de milioane de euro.
  • -1 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 31 iulie 2017, 7:07)

    [anonim]

    • +5 (15 voturi)    
      mda (Luni, 31 iulie 2017, 8:51)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui

      aia care castiga multi bani... pe hartie ori sunt prosti ori sunt fraieri

      cum sa ai salar declarat de 3000 euro pe cartea de munca ? ca sa-ti ia statul jumate ?

      trebuie sa fii idiot la muncesti 16 ore pe zi in functii de top management sau ca inginer IT, si sa vina statul sa-ti ia jumatate din bani tie si angajatorului.

      exista cai fratlor de a face bani multi, si de a plati minimul pe economie

      m-am saturat sa duc in spate pensionari, preoti, alcoolici cu asistenta sociala, elita politica care fura din buget etc...

      NU din banii mei

      P.S. nu-mi pasa de asistenta medicala (mereu am platit-o pana acum la privat si o voi plati si peste 30 ani) si nici de pensie nu-mi pasa, pentru ca oricum in 30 ani cand ies eu la pensie, cine stie daca mai exista statul roman, si romani care sa contribuie la bugetul asistentei sociale.. pana atunci mai apar vreo 2-3 olgute si cu dragnea, si dau cu pensiile de pamant, ca peste 30 ani, chiar ca va fi o gaura imensa intre cei care mai sunt in romania si muncesc, si pensionarii generatiei mele, cei nascuti in anii 90`
  • -1 (7 voturi)    
    Cei saraci tot saraci o sa fie !! (Luni, 31 iulie 2017, 10:10)

    gogu1234567890 [utilizator]

    Tu ala care iei 2000 de RON pe luna tot sarac o sa fi, si sarac o sa fi pana la pensie si dupa.

    Multu success in prostia asta din Romania.

    Multa saracie va urez voua bugetarilor cu salariul minim pe economie.

    Paradoxul e ca si asa eu tot o sa ma descurc si tu tot sarac o sa fi.

    Hahahhhhahhhaaaaaaaa
  • +3 (9 voturi)    
    Fir-ar (Luni, 31 iulie 2017, 10:30)

    skeptica [utilizator]

    Olgutzo, vrei sa zici ca eu fac jonglerii si smecherii daca am salariu mai mare 1800 de eur pe acte?? E bine de stiut! Alta data nu mai fac prostia asta, ca vad ca am tinta pe frunte: taxa de solidaritate, nationalizarea pensiilor private, plafon la indemnizatie... va ard degetzelele, va creste pulsul cand va ganditi cum sa-mi bagati mana mai adanc in buzunar! Oare va mai suporta tara asta inca 3 ani jumate?
    Olgutzo, limiteaza naibii abuzurile daca exista, nu face regula pt toata lumea care ti se pare tie mai chiabura!
  • 0 (6 voturi)    
    vb de cazul meu (Luni, 31 iulie 2017, 10:56)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Am hotarat ca al doilea copil il facem doar daca nu mai exista plafon, sau daca el acopera in intregime venitul prezent, care in cazul sotiei este putin peste 8000 de lei pe luna.
    Dar ca si principiu imi doresc ca in Romania, beneficiile sa fie direct proportionale cu contributia. fara exceptii. Servicii medicale, pensie, totul trebuie sa premieze efortul, succesul si mai ales responsabilitatea de a contribui. Nu imi pasa cum e in tara X sau Y.

    Ca am auzit noi ca era cineva care a avut in anul dinaintea sarcinii salariul mult mai mare, nu pot fi decat povesti sau cazuri izolate. Si in orice caz, de aia avem zeci de mii de angajati la ANAF, ca sa identifice asemenea cazuri.
    • -2 (6 voturi)    
      vaid e tine (Luni, 31 iulie 2017, 12:11)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      daca la venitul asta iti mai faci calcule ca sa faci un copil....daca aveai venitul minim mai era de inteles, dar asa nu are nici o llogica sa echivalezi un copil in bani
    • 0 (6 voturi)    
      Doamne ca .... mai esti! (Luni, 31 iulie 2017, 12:13)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      esti complet daramat.
      Pai dupa mintea ta aia care au salariu mai mic nu au dreptul decat la raceli si eventual o buba la deget ca altfel nu-si permit o ingrijire medicala.
      Tu probabil esti platit cu 100.000 de euro pe luna asa ca ti se cuvine orice.
      Mai terminatule, impozitele, ca si asigurarile, se platesc tocmai ptr ca individual practic nimeni nu-si permite sa sa beneficieze de oingrijiri medicale de sanatate de calitate sau un bun sistem educational modern.
      In viata de zi cu zi daca ar fi dupa tine daca ai ghinionul sa te imbolnavesti de ceva problematic mai bine te impusti in cap ptr ca chiar daca iti revii medical nu o sa-ti mai revii niciodata financiar.
      Ai o gandire de romanash primitiv.
        ()
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 august 2017, 9:18)

      [anonim] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

  • 0 (8 voturi)    
    in cele din urma (Luni, 31 iulie 2017, 10:57)

    tahomir [utilizator]

    In sfarsit se elimina aberatia asta! Cum sa iei 40.000 euro pe luna ptr un copil, e absolnut halucinant!
    Ar trebui ca banii astia aruncati aiurea sa fie recuperati de la parlamentarii care au votat abominatia asta legislativa.
    • 0 (4 voturi)    
      Aberatie, zici (Luni, 31 iulie 2017, 17:30)

      skeptica [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Dar o persoana cu salariu minim pe economie si o tranzactie imobiliara la activ care va lua indemnizatie 1800 eur nu e aberatie?

      In loc sa limiteze abuzurile, pun plafon pt toata lumea! Solutie de comunisti.
  • +3 (7 voturi)    
    Daca tot va uitati la Germania , vedeti ca acolo, (Luni, 31 iulie 2017, 11:01)

    deval [utilizator]

    exista in sistemul de stat, plafonare superioara a pensiilor , la 5000 euro/luna ! Cei care au salarii babane , se asigura suplimentar, in sistemele private, din acele salarii tanti !!
    Adica la 1500 euro/luna salariul minim, pensia maxima e 5000 euro/luna. Adica la 1450 lei luna o pensie maxima de 5000 lei pe luna . Si nu o tai, o plafonezi , ca pensionarii isi intretin existenta, sanatatea, nu mai cheltuie pe rate, case, educatia copiilor !! Nu se fac latifundiari/samsari din pensii !!!!
  • -7 (11 voturi)    
    Foarte corect. (Luni, 31 iulie 2017, 11:25)

    jackalphonse [utilizator]

    Indemnizatiile nu se dau din contributiile angajatului. Corelarea cu venitul era aberanta.
    • 0 (4 voturi)    
      Ce e corect ? Ca nu va avea cine sa va plateasca (Luni, 31 iulie 2017, 15:28)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      pensia, in viitor ?! E corect doar sa dai ?! A venit cu un exemplu de tampit care a cerut si alti tampiti care au dat o suma aberanta ! Puteau sa ajusteze legea astfel ca sa nu fie posibila frauda ! Te pomenesti ca doamnele care au asa niste salarii se puneau pe facut 10-15 copii si praduiau bugetul mai ceva decat il praduie ei cu pensiile speciale !
    • -1 (1 vot)    
      A, nu?! (Luni, 31 iulie 2017, 22:16)

      dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Nu se dau din bugetul statului? La care contribui si eu, ca prostu' satului?!
        ()
  • -4 (6 voturi)    
    pensii de 7300 euro si indemnizatii de 1800 (Luni, 31 iulie 2017, 11:34)

    VaseaV [utilizator]

    asta a vrut sa ne spuna !
  • +4 (4 voturi)    
    Dar pensiile? (Luni, 31 iulie 2017, 13:20)

    fanetractor [utilizator]

    Pensiile speciale de ce nu sunt plafonate?
    Adica e normal sa ai pensia mai mare ca salariul
    E o porcarie si cu imdemnizatia dar cu pensiile este o hotie cu acte in regula
    Sunteti niste GUNOAIE!!!
  • +1 (1 vot)    
    Dna Olguta "predictibilitate"in domeniu fiscal, (Luni, 31 iulie 2017, 19:19)

    deval [utilizator]

    inseamna :care poate fi prezis, prevăzut, si se refera la ani ! Pentru statele care se respecta , evident . Statul nostru a acceptat acum vre-o 12 ani, 1 an. Dvs ati redus la 6 luni si acum pomeniti termenul in legatura cu o masura care se va aplica peste 45 de zile !!! (cea privind politistii iar cea cu part-time cam tot asa)!!!!!
    Pe bune PREDICTIBILITATE nu e aia cand Mama Omida ne spune ce ne cade la asternut !! Si e necesara pentru remodelarea atat la nivel de persoana, cat si la nivelul firmei , de REMODELARI ale strategiilor, abordarilor in viitor !!
    La dvs nu am pretentii dar armatele alea de repetenti de consilieri , platiti cu peste 10.000 sunt toti, neamuri ??!!