Pozitia trustului Intact dupa sentinta din dosarul ICA: Abuz intolerabil intr-un stat de drept. O incercare vadita de intimidare a celui mai puternic post de stiri din Romania, Antena 3

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 8 august 2014, 16:07 Actualitate | Esenţial


Conducerea si angajatii Intact Media Group au dat publicitatii un comunicat de presa in care arata ca "au luat act cu dezaprobare de hotararea instantei privind procesul in care este implicat fondatorului trustului. Consideram ca este vorba de un abuz intolerabil intr-un stat de drept". Ei sustin ca sentinta definitiva din dosarul privatizarii frauduloase a Institutului de Cercetari Alimentare, pronuntata vineri, "reprezinta o incercare vadita de intimidare a celui mai puternic post de stiri din Romania, Antena 3, parte a Grupului Intact. Antena 3 este singura televiziune care a prezentat, intr-un an cu puternica miza electorala, dovezi incontestabile privind coruptia la cel mai inalt nivel, culminand cu expunerea probelor care dovedesc mita oferita fratelui presedintelui Basescu. In urma difuzarii acestor filme, Mircea Basescu a fost arestat, iar procesul lui Dan Voiculescu accelerat si finalizat prin abuz."

Ce se mai spune in comunicatul Intact Media Group:


In ciuda tututor presiunilor exercitate pana acum, jurnalistii acestui Grup vor continua sa-si faca meseria cu profesionalism.

"Ceea ce s-a intamplat astazi sfideaza nu doar practicile justitiei intr-o tara democratica, parte a Uniunii Europene, ci chiar principiile statului de drept, atat de invocat tocmai de catre cei care nesocotesc legea. Astazi, printr-o incalcare flagranta a drepturilor la un proces corect, tatal meu plateste pentru ca presa sa nu fie monocolora in Romania. Pentru curaj.

Combaterea constanta a unui un regim care a confiscat voturile a 7,4 milioane de romani, regim care a umilit si nedreptatit o multime de oameni, nu poate fi insa oprita prin acest abuz samavolnic. Jurnalistii acestui Grup, pe care tatal meu  l-a fondat acum mai bine de douazeci de ani si care a devenit cea mai puternica platforma de media din Romania, vor continua sa rosteasca adevaruri despre un sistem care vrea sa confiste demnitatea. Puterea acestui Grup a fost construita cu girul de incredere al publicului, care ne-a onorat si ne-a confirmat misiunea noastra jurnalistica. Milioane de oameni au putut urmari, prin anchetele jurnalistice ale Antenei 3, cum legea este incalcata de oamenii legii, cum libertatea este vanduta, devenind martori ai crearii unui sistem inchis, care calca in picioare drepturi si libertati elementare. (...) Va incredintez ca tatal meu nu a comis nicio fapta reprobabila. A luptat, cu demnitate, curaj si onoare impotriva unui regim care aminteste din ce in ce mai tare de vremuri considerate trecute.  Sunt foarte mandra de el!"
a declarat Camelia Voiculescu, actionar si presedinte al Intact Media Group.

Intact Media Group este liderul pietei romanesti de media, cu audiente in crestere pe toate intervalele zilei in luna iulie, fiind urmarit in medie de zece milioane de romani la nivel national, in fiecare zi.  Intact multumeste publicului pentru incredere si sustinere si ii asigura ca va ramane aproape de el, indiferent de cate obstacole ar trebui sa depaseasca.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   


















5824 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    Ce "dovezi" a prezentat A3? (Vineri, 8 august 2014, 16:13)

    Matrafirefox [utilizator]

    Batranul cu ratoiul in brate spunand ca si-a retras plangerea impotriva varanului?

    Cand de fapt dosarul a inceput cu o autosesizare a DNA?

    Vai cat se poate minti la A3.
    • +4 (6 voturi)    
      pana la urma am inteles cine vorbea (Vineri, 8 august 2014, 16:51)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Este vorba de ratoi si batranul? Nu de alta da' macaneau in acelasi timp.
  • +26 (30 voturi)    
    Doar atat... (Vineri, 8 august 2014, 16:15)

    Adriana10 [utilizator]

    Doar o intrebare am pt. Camelia Voiculescu: daca nu a facut nimic reprobabil, cum a facut taticul tau 1 miliard de euro pana acum?
    Din munca cinstita?
    • +18 (22 voturi)    
      Munca noastra cinstita (Vineri, 8 august 2014, 16:23)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Adriana10

      Furtul lui condamnat definitiv si irevocabil de justitie
  • +14 (18 voturi)    
    Nerusinare maxima sau nebunie la paroxism ? (Vineri, 8 august 2014, 16:20)

    Luke1 [utilizator]

    Daca astia chiar cred in mizeriile pe care le spun inseamna ca sunt candidati la spitalul 9 ...
    Altfel, doar niste manipulatori mizerabili ...

    Despre ce "jurnalism" si "profesionalism" vorbesc ??
  • +16 (18 voturi)    
    camelutza, fata lu' tata; (Vineri, 8 august 2014, 16:21)

    romania_curata [utilizator]

    nu-ti bate capul/nu-ti obosi neuronul; nu va ramane vid DECAT in capul tau dupa falimentul latrinelor
  • +19 (21 voturi)    
    nu-i nimic (Vineri, 8 august 2014, 16:24)

    bucurflorin [utilizator]

    asta vara radeau de garajul lu base. acum s-a intors roata. vor face emisiuni din beci de la jilava...asa ca sa fie un ton cu stapanul
  • +3 (19 voturi)    
    into the dark (Vineri, 8 august 2014, 16:26)

    Mazeta [utilizator]

    Jurnaliștii de la Ant3 încă nu înțeleg ce i-a lovit, bâjbie în întuneric. Dintre toți, cel mai inspirat (informat) s-a dovedit a fi Ciutacu, care a știut de 6 luni cum vor evolua lucrurile și al cui este viitorul.
  • +12 (16 voturi)    
    Hau-hau, hau-hau, hau-hau... (Vineri, 8 august 2014, 16:26)

    Trojan.H [utilizator]

    Nu cred ca Grupul Infractional Organizat poate sa sustina cu bani toata sleahta asta. Speranta lor e la Moscova. Daca nu, pa!
  • +10 (10 voturi)    
    citeodata, unii vor.. (Vineri, 8 august 2014, 16:27)

    exilatul [utilizator]

    sa renunte la "libertate" pt ca libertatea nu le umple burta sclavilor si pupinc-ristilor...
  • +16 (20 voturi)    
    Vorbe fara acoperire! (Vineri, 8 august 2014, 16:27)

    Shinobi-Shiro [utilizator]

    Bravo Justitia din Romania! Inca un examen trecut! Nu va fie frica de smardoii politici, la puscarie cu ei! Cat despre "victimele colaterale" ...cine poseda cat de cat un pic de inteligenta ar lasa corabia numita trustul Intact...care se scufunda...si s-ar dezice total de elementul dusmanos poporului roman...numit Dan Voiculescu. Macar in ultimul ceas ar putea sa se dezica de scarboseniile rostite in direct si de raul pricinuit romanilor. Este interesant si de notat "evolutia" acestui personaj atit de toxic societatii romanesti, Dan Voiculescu. Un individ ticalos, informator al politiei politice comuniste, hot, mafiot si "mic Dumnezeu" de conjunctura. Sa le fie invatatura de minte si celorlalti ca el. Cat despre latraii de serviciu, acestia vor dispare sau se vor regasi prin alte posturi partizane regimului neocomunist de la Palatul Victoria. Am sentimentul ca situatia curenta ii pica bine lui Ponta. Suna poate nefiresc insa hai sa nu uitam cum era chemat la dat socoteala de antenisti. Cu Sebastian Ghita se afla in alte relatii asa ca una peste alta...PSDului ii va fi bine fara trustul Intact.
  • +19 (21 voturi)    
    a dat latrina pe dinafara (Vineri, 8 august 2014, 16:40)

    nash pandelica [utilizator]

    au iestiti rahatii in strada !

    mai draga, cineva, la latrina, cu multa amaraciune, socotea aia zece ani pt. dom prof la paritate cu anii lui base la cotrocesti.

    deci, scor egal ! :)))

    intre timp, la latrina se vaita toti condamnatii ca nu au de unde da inapoi furaciunea, ca toti sunt saraci.
    am mai auzit noi de oamenii saraci si nevinovati.
    sunt pline puscariile de din astia.

    aseara, abatand tembelizoru' pe latrina 3, am vazut pe pastor in costum negru.
    cred c'a avut o premonitie ...:)
  • +9 (11 voturi)    
    mda.. (Vineri, 8 august 2014, 16:41)

    AdriEu [utilizator]

    astia traiesc in lumea lor. :\
  • +7 (9 voturi)    
    Libertatea presei nu este egala cu abuzul vostru (Vineri, 8 august 2014, 17:01)

    Plagarus [utilizator]

    Grea lovitura pt. tanara generatie din Romania, ce sa faca bietii daca ne aresteaza astia profesorii ? Ce se alege de tara asta, de sistemul de invatamint, de noi? Cind dracu mai luam noi bacu, draga Camelutza ?
    Instanta a dispus confiscarea tuturor bunurilor , si sesizarea Colegiului European in vederea depistarii unor eventuale conturi in strainatate pentru blocarea lor.
    Felix poate cere elib conditionata dupa 3.3 ani ! Dar sa nu uitam ca Felix mai are un proces pe rol, asa ca ....hai la lupta mangustelor A3 !
    Badea, Gadea, Grecu, Ursu, Ciuvica samd nu mai plangeti ca ati fost eliberati din sclavie prin condamnarea " profesorului " vostru ! Panimais ?

    A3 ceea : " ce i se intampla lui Voiculescu i se poate intampla oricui " intreb si eu daca exista cineva pe spatele Romanicii caruia " i s-a intamplat "sa devina proprietar pe 3,6 Ha teren in Baneasa inclusiv " niste " cladiri de vreo 10.000 mp. MOCA adica MOCA ?
    Sau daca nu i s-a intamplat la niciunul din cei 7,4 milioane de nefericiti ( educati) eu ii propun lui Voiculescu urmatorul lucru mai ales ca am inteles ca nea Felix a facut " numai bine " celor de la ICA si cu niste eforturi " supraomenesti " .
    Deci ii propun lui nea Felix ca acum dupa cca.6ani de lalait procesul fiiind in sfarsit condamnat sa imi trasfere mie MOCA " intreaga povara" ( adica ICA ) sa vad si eu cat de greu i-a fost sarmanului om si cum nu l-a inteles nimeni .
    Cu alte cuvinte daca nu ar fi fost condamnat judecat fiind doar de completul A3, ar fi putut sa facem un contract prin care sa-mi transfere actiunile ICA iar eu sa nu platesc nici un leu ( doar a zis ca este de acord sa o predea statului gratis ) .Ce zici nea Felix , te bagi ? Daca da astept sa-mi " contactezi avocatii " pentru tranzactie ( nicolaeb)
    Care este flora României? Aproximativ 7,4 de milioane de lacramioare si un ochiul boului Viorel!
  • +9 (11 voturi)    
    bai intactmediagrup (Vineri, 8 august 2014, 17:16)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Ia vorbeste matale cu Mateuts si pune-l sa faca o copie dupa dosarul ala politic si pune-l pe net, sa vedem si noi cum e fabricat si cum au fost aruncati in puscarie toti oamenii aia "nevinovati". Pai daca nu faceti asta, atunci terminati cu playback-u'. Mai sun-o si pe luciahosulongin sa puna de un memorial al durerii (in Kur) pentru lotu' telepatia.
  • +2 (4 voturi)    
    Celor de la antene! (Vineri, 8 august 2014, 20:33)

    GRANDFATHER [anonim]

    Daca reusiti sa nu mai priviti&rezolvati problemele inerente unei existente normale, asa cum o fac ciumpalacii de dupa blocurile din Salajan, atunci o sa va dati seama ca sentinta de 10 ani cu executare primita de "mogulul" Voiculescu nu are nici o legatura cu voi si cu calitatea voastra de oameni, angajati si profesionisti in media! Chiar si confiscarea prin hotarare judecatoreasca a sediilor Grivco si Intact Grup nu are cum sa va afecteze pentru ca firmele in care lucrati sunt afaceri media de succes(ati uitat cate premii ati luat si ce ratinguri ati facut?!), care au fost si vor fi capabile, cred, sa acopere din veniturile proprii realizate cheltuielile de productie si de administratie, inclusiv chiria pentru spatiile ocupate!
    Domnule director Gadea, aveti datoria sa va ganditi la toti angajatii de la A3, majoritatea lor fiind cei care nu apar niciodata pe sticla! Dincolo de Dvs. si de cei 5-6 realizatori "vizibili" sunt "anonimii" si familiile lor! Sunteti obligat sa aveti grija de ei!
    Asa ca mai usor cu pianul "revoltei populare" pe scari (pentru o cauza deja pierduta) si utilizati-va energia pentru mentinerea ratingului si incasarilor la nivel inalt! Si aveti mare grija de ce spune si ce face Mircea Badea, pentru ca fiul sau abea nascut are nevoie de tata si de un viitor cat mai bun! Cu cele mai bune ganduri, GRANDFATHER
  • +2 (2 voturi)    
    abuz e numai la voiculescu? (Vineri, 8 august 2014, 22:46)

    Ellias [utilizator]

    pai daca si fratele presedintelui Romaniei a fost arestat, ce are daca l-au arestat si pe mogulul felix?Aaaaa... raman pupincuristii fara dos de lins? Lasa ca mai sunt si altii de lins. Nu va e rusine: pe langa faptul ca ati spalat mintile romanilor cinstiti si saraci, acum aruncati ultimele ramasite de mizerii umane, de care dati dovada de cand lucrati la acel trust , ca sa impiedicati justitia sa-si faca datoria? Eu v-as aresta si pe voi ca sa nu mai puteti latra pe haznale,fiinca foarte mult rau ati facut acestei tari si oamenilor cinstiti care isi duc vietile cum le duc, din cauza celor ca voi si seful vostru. Ar trebui sa se infiinteze un cod de lege care sa dispuna plata unor daune morale statului roman si locuitorilor lui, pentru denigrare, manipulare, si alte spalari pe creier. Daca nu ati fii fost voi, ar fii mers tara asta mult mai bine. Asa ca gura mica.