Efectul ratei mici de promovare a bacalaureatului: numarul studentilor a ajuns la minimul ultimilor 13 ani

de Cristian Orgonas     businessday.ro
Joi, 11 octombrie 2012, 10:21 Actualitate | Esenţial


Mai putin de jumatate dintre elevii care au sustinut bacalaureatul anul trecut au reusit sa promoveze acest examen, fapt care a avut un impact semnificativ asupra populatiei scolare la nivelul invatamantului superior, universitatile inregistrand in 2011 cel mai redus numar de studenti din anul 2001 incoace, scrie Cristian Orgonas, pe blogul lui.

Mai mult, cum si in 2012 rata de promovare a fost mai mica de 50%, in acest moment, foarte probabil, numarul studentilor este similar celui inregistrat in 1999, respectiv 450.000.

Potrivit datelor publicate de Institutul National de Statistica, in anul universitar 2011/2012, numarul studentilor cuprinsi in programele de licenta (fara master si doctorat) a fost de 539.852, in scadere cu 133.149 (-20%) fata de 2010, si cu 367.501 (-40,5%) fata de maximul atins in 2007. Este adevarat insa ca, la momentul respectiv, licenta de 3 ani nu era inca introdusa.

Doua comentarii pe scurt:

1. Scaderea de 20% inregistrata anul trecut este mult mai mare decat cea din 2009 (-13%) sau 2010 (-13%), iar in conditiile in care natalitatea scade continuu de aproape 20 de ani, numarul studentilor se va reduce oricum in anii urmatori.

2. In ciuda impresiei ca Romania are prea multi studenti, daca ne raportam la media europeana observam ca nu stam foarte bine: noi avem aproximativ 35 de studenti la 1.000 de locuitori, inclusiv masteranzi si doctoranzi, in timp ce, la nivelul UE, media este de 40/1.000. Practic, problema noastra nu este numarul studentilor, ci caliatea actului educational la acest nivel de invatamant.

Comenteaza pe BusinessDay.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2848 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    :D (Joi, 11 octombrie 2012, 10:43)

    0m [utilizator]

    super;
    NU TOATA LUMEA TREBUIE SA TERMINE O FACULTATE
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Joi, 11 octombrie 2012, 12:50)

      magnusfelyx [utilizator] i-a raspuns lui 0m

      nu toata lumea POATE, dar ar TREBUI
  • +12 (12 voturi)    
    As vrea sa inteleg (Joi, 11 octombrie 2012, 10:55)

    Romy [utilizator]

    Ce e rau in asta?

    Mai putini studenti si poate mai capabili.
    • +7 (7 voturi)    
      cum asa ? (Joi, 11 octombrie 2012, 11:18)

      jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui Romy

      nu mai produc bani fabricile de diplome !? buba mare ! dar nu-i bai, s-a gasit o solutie pentru la anu': bacu' profesional, chiar daca pentru moment cica nu ar fi suficient pentru admiterea la facultate...
  • +6 (6 voturi)    
    catedrele s-au umflat... (Joi, 11 octombrie 2012, 11:06)

    jackalphonse [utilizator]

    ....ca baloanele de sapun. aici este problema. asa cum invatamantul preuniversitar a inceput sa se adapteze la numarul scazut de copii, cel universitar ar trebui sa se adapteze la randul lui la un nr scazut de studenti in sepranta ca acestia vor fi mai capabili. cam asta este realitatea. ati dat drepturi peste drepturi elevilor si parintilor care au batut profesori, au contestat tot ce puteau constata si canda venit scadenta, nu au reusit sa promoveze. pai sa promoveze parintii care au alintat copiii si au criticat profesorii.
    • +1 (1 vot)    
      Scuzama (Joi, 11 octombrie 2012, 12:28)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Dar daca e sa te uiti ce sisteme de invatamant exista in Europa, drepturile elevilor la noi sunt infime. In licee vocea elevilor nici macar nu se face auzita, iar de multe ori abuzurile profesorilor sunt cu mult mai mari decat abuzurile elevilor, doar ca nu sunt televizate. Elevii nu au dreptul de a isi alege materiile de studiu (cum se face in Finlanda, tara cu cel mai performant sistem de educatie din lume), elevii nu au o posibilitate de a se organiza pentru a se putea apara fata de eventuale abuzuri din partea profesorilor. Am avut profesori la care doar daca indrazneai sa nu fi de acord cu ei, desi aveai dreptate, riscai sa ramai corigent. De ce? Pentru ca asa-i in tenis! De cele mai multe ori, profesorii agresati de elevi sunt exact aceia care nu reusesc sa se adapteze vremurilor pe care le traim si generatiilor care vin, e ca si cum tu ai fi profil mate-info dar faci franceza la nivel de filologie, pentru ca asa vrea profesorul, apoi se mira ca de ce nu vine lumea la ora sau de ce nu e apreciat/apreciata. Problemele din educatie sunt mereu aruncate in spinarea elevilor, insa si profesorii sunt parte din intreg in toata povestea asta. Sa nu uitam ca au fost licee intregi in care nu a promovat nimeni bacul, acolo cui mai e vina, tot a elevilor? Voi astia, old-timer-i a-ti trait alte timpuri, insa precum timpul trece, lumea se schimba, la fel si generatiile iar in invatamant trebuie sa se schimbe ceva, pentru ca nu poti sa predai in mileniul 3 la fel cum ai predat cu 50 de ani inainte.
      • 0 (0 voturi)    
        pacat (Vineri, 12 octombrie 2012, 10:00)

        bobu [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

        Si e in totalitate vina profesorilor ca elevi ca tine nu stiu sa scrie corect gramatical in limba materna, nu? Vezi " daca indrazneai sa nu fi de acord", "a-ti trait"... asta asa, la o recitire rapida.
  • +5 (5 voturi)    
    OK, si? (Joi, 11 octombrie 2012, 11:08)

    Sani [utilizator]

    Multi studenti inseamna dezvoltare sanatoasa a Romaniei?
    Nu mi-e evident!
    Sau mai degraba propagarea lenei si a fugii de munca?

    Atentie, vorbesc de nenumaratii studenti care vad anii de studentie ca o trandaveala pe banii parintilor pe la tot felul de universitati private sau de stat (varianta platita), nu cei care inteleg prin facultate un mijloc de realizare cu adevarat corecta in viata (numeric inferior dupa parerea mea).
    Din pacate multi dintre acestia din urma parasesc tara mai apoi sau in timpul scolii!
  • +4 (4 voturi)    
    dezvatare (Joi, 11 octombrie 2012, 11:10)

    ia cucu [utilizator]

    Romanul trebuie dezvatat de mic de mentalitatea de clan si de hotie.

    Prin multa munca progresezi tu insuti si faci si societatea sa progreseze prin modul tau de a gandi si contributiile aduse.
  • +2 (2 voturi)    
    nu e nevoie sa POATA TOTI ! (Joi, 11 octombrie 2012, 11:12)

    rakleta [utilizator]

    100% ar fi rau!
    • 0 (0 voturi)    
      Ba da! (Joi, 11 octombrie 2012, 14:25)

      Marian G. [utilizator] i-a raspuns lui rakleta

      Este nevoie sa poata cat mai multi! 100% ar fi ideal, pentru ca s-ar dezvolta societatea mult mai bine. Am gandi, iar de muncit ar munci masinile.
  • +2 (2 voturi)    
    ”nu uita că țara te vrea prost!” (Joi, 11 octombrie 2012, 11:44)

    gica43 [utilizator]

    Eterna Abramburica,de dragul-interesat-al fabricilor de diplome ar dori,probabil,desființarea totală a bac-ului astfel incat toti puturossi sa devina studenti,evident,cu taxa si sa ne pricopsim in continuare cu absolventi semianalfabeti ai diverselor”facultati”conduse de escroci dragi doamnei ministru.
  • +3 (3 voturi)    
    Legea FUNERIU (Joi, 11 octombrie 2012, 11:46)

    SRA [utilizator]

    Cei care nu au luat bacul daca ar fi terminat o scoala profesionala sau o ucenicie in sistem DUAL ar fi fost mult mai utili societati decat chiar ca materie prima ( marfa) pentru invatamantul superior.

    Erau demni de viata lor, mandri ca sunt capabili sa-si organizeze programul si nu mai erau in sarcina parintilor.

    De unde PIB, cotizatiile sociale conduceau la cresteri importante.

    Expresia tovarasei Ecaterina ANDRONESCU, "nu am dorit o romanie de meseriasi" a condus la o ROMANIE de someri cu diplome universitare sau si mai grav ocuparea acestor diplome in activitati sub nivelul diplomelor in posesie.

    Si mai grav, chiar descriminator angajarile sunt conditionate de o diploma de bacalaureat in locul unui certificat de capacitate profesional.

    Cei care mai sustin bacul obligatoriu sau un bacalaureat profesional fara atestare de profesie autentica pot fi considerati DUSMANII NATIUNII.

    Aceasta nu inseamna ca ROMANIA nu are nevoie de universitari, are nevoie de competente, de valori de oamenii dedicati stiintei si cercetarii.

    legea FUNERIU a axat excelent orientarea invatamantului, trebuie continuata si ameliorata la fiecare ciclu de un breifing.

    Este RUSINE sa fii un bun cofetar, macelar, bucatar, oenolog, taran agricultor, crescator de animale, laborant analize medicale, infiermier, etc.

    Este nevoie de diploma universitara, masterat sau doctorat ???
    • 0 (0 voturi)    
      Pila (Joi, 11 octombrie 2012, 12:11)

      Katalin505 [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      "nu am dorit o romanie de meseriasi" .Cam asa suna pe vremurile impuscatului : " vrem muncitori necalificati cu studii superioare"
  • +3 (3 voturi)    
    Abramburica (Joi, 11 octombrie 2012, 11:46)

    Rasmus [utilizator]

    daca as vrea sa ma fac strungar, instalator, electrician etc ce trebuie sa fac?

    Nu-i nimic, desfiintam inca odata scolile profesionale, le dam un bacalaoreat "profesional", si atunci se vor inghesui firmele sa ii angajeze
  • +3 (3 voturi)    
    studenti, numar, nivel, stare jalnica invatamant (Joi, 11 octombrie 2012, 11:59)

    eu2012 [utilizator]

    Pe langa faptul ca a scazut numarul de studenti, a scazut foarte mult nivelul pregatirii de baza, al culturii generale, a modului de abordare a problemelor legate de studii. Acesti tineri stiu de la gimnaziu si liceu ca scoala lor "s-a strofocat" sa iasa bine la evaluari si i-a lasat sa copieze la teza unica, la examenul final de clasa a VIII, la teze, la bacalaureat. Punctajul scolii a primat in fata misiunii scolii de face si educatie si instructie. Ajunsi la facultate tinerii din noile generatii se asteapta sa fie promovati fara sa frecventeze cursuri, laboratoare, seminarii. E drept ca sunt f multe cursuri depasite, si neatractive. Modelele promovate in copilaria si adolescenta acestor tineri
    nu sunt oamnei care au avut succes profesional prin munca si perseverenta. Li s-a prezentat seara de seara Botezatu, Becali, Adi Minune, fete care fac mii de euro prin interpretari muzicale false, procesate pe computer, etc.. Familia nu se mai ocupa prea mult de educatia copiilor si in loc sa-i ghideze pe o traiectorie pe care tata si mama au parcurs-o, ii neglijeaza si incearca sa compenseze timpul pe care nu-l petrec cu copiii facandu-le daruri nemeritate (masini, gadget-uri etc). Adica le dau copiilor doar drepturi, nu si obligatii. Concluzia este ca invatamantul romanesc de toate nivele este in colaps. La gimnaziu si liceu profesorii nu explica intentionat pt a forta copii sa mearga la meditatii pt ca ei sa-si completeze salarul de mizerie. Nimeni nu ia masuri cand parintii se plang. Lista ar putea continua...
    • 0 (0 voturi)    
      Pila (Joi, 11 octombrie 2012, 12:19)

      Katalin505 [utilizator] i-a raspuns lui eu2012

      Sint de acord, in afara faptului, ca salariile in invatamint nu sint chiar asa de mici. Si daca ne gindim si la orele lucrate saptaminal, vacante lungi, prestatie proasta, inca e prea mult. Stau in curtea unei gradinite, stiu ce vorbesc. 4 ore pe zi ( orar redus), din care 3 ore joaca in curte, 5 vacante pe an si salar de 1600 lei.(daca ai dat toate examenele de grad). Deja si in gradinite e la moda meditatia pentru clasa I. pe bani buni. Buba nu e in salarizare , ci in conceptie.
  • 0 (0 voturi)    
    oricat de putini ar fi (Joi, 11 octombrie 2012, 12:43)

    misa2002_2006 [utilizator]

    si oricat de putini studenti ar fi, tot nu sunt locuri pentru cazare si se VAND camerele la preturi exorbitante si tot nu sunt locuri suficiente la admiterea fara taxa, IAR la depunerea dosarelor e macel si coada mai rau ca pe vremea lui Ceausescu la carne si lapte.. si tot magarii se fac pe spinarea lor. ce parere aveti de asta?
    eu zic ca nu mai avem scapare...
  • 0 (0 voturi)    
    si materiile predate sunt praf (Joi, 11 octombrie 2012, 12:59)

    misa2002_2006 [utilizator]

    si materiile predate sunt praf ..nu sunt adaptate la cerintele si evolutia pietei si a stiintei..
    se invata doar de dragul de a avea cine sa le predea.. pana si profesorii sunt depasiti de examenele la care sunt supusi si categorisiti inapti, dupa o perioada de studiu dovedita cu diploma..
    acum nu putem spune ca, chiar toti profesorii si-au luat diplome contra cost! sunt multi cei care folosesc acest sistem, dar trebuie sa recunoastem ca mai sunt si cunoscatori de materie..doar ca sistemul de invatamant nu vrea nici profesori destepti, nici elevi capabili..vrea sa scoata pe banda rulanta si contra cost numai niste prosti cu diplome..atat.. Abramburica era buna la cratita sau si mai bine ..la spalat pe jos...ca si la cratita iti trebuie ceva cunostinte si inventivitate, ca sa iasa mancarea gustoasa..nu am avut de la Revolutie incoace nici un ministru capabil sa revolutioneze in sens pozitiv Invatamantul...rusine romani! ne pleaca toate capacitatile din tara..inteligenta le e folosita in beneficiul altor tari..pentru ca la noi nimeni nu vrea ca poporului roman sa ii mearga bine!