VIDEO Presedintia a trimis marti la MAE lista delegatiei la Consiliul European, Basescu era in frunte

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2012, 19:56 Actualitate | Esenţial


Presedintia a trimis MAE, inca de marti, o lista cu componenta delegatiei Romaniei pentru reuniunea Consiliului European din 28-29 iunie, iar in aceasta, ca sef al delegatiei, era mentionat presedintele Traian Basescu, a declarat pentru Mediafax purtatorul de cuvant Bogdan Oprea.

"Administratia Prezidentiala a primit marti, 19 iunie, formularul de delegatie pentru participarea la summitul Consiliului European. In cursul aceleiasi zile, Administratia Prezidentiala a completat delegatia, iar acest formular completat a fost trimis inapoi la MAE, asa cum era procedura, prin sistemul oficial de corespondenta", a precizat purtatorul de cuvant al sefului statului, Bogdan Oprea.

El a mai aratat ca in formularul de delegatie completat de Administratia Prezidentiala si trimis MAE era mentionat presedintele Traian Basescu ca sef al delegatiei, acesta fiind insotit, "asa cum prevede practica", de ministrul Afacerilor Externe Andrei Marga si de ministrul Afacerilor Europene, Leonard Orban.

Ministerul de Externe a transmis, miercuri, la Comisia Europeana componenta delegatiei Romaniei pentru reuniunea Consiliului European de la finele lunii iunie, care ii include pe primul-ministru Victor Ponta ca sef al delegatiei, ministrul Afacerilor Externe si ministrul Afacerilor Europene, nu si pe presedintele Traian Basescu.

"Astazi, Ministerul de Externe a transmis la Bruxelles, la Comisia Europeana, componenta delegatiei Romaniei si mandatul delegatiei. Am primit tot astazi agenda finala a reuniunii de pe 28-29 iunie si pot sa confirm ca punctele aflate pe ordinea de zi a Consiliului European sunt reprezentate de situatia economica si sociala din acest moment in Europa si Mecanismul Financiar Multianual 2014-2020, adica exact subiectul pe care l-am dezbatut la Bucuresti impreuna cu presedintele Barroso si alti noua prim-ministri", a anuntat miercuri premierul Victor Ponta.

Intrebat de jurnalisti daca delegatia Romaniei anuntata la CE il include si pe presedintele Traian Basescu, Ponta a raspuns: "Componenta este primul-ministru, ministrul Afacerilor Externe si ministrul Afacerilor Europene".



Lista cu delegatia Romaniei la summit-ul Consiliului European din 28-29 iunie ar trebui trimisa in mod normal Consiliului European, la biroul presedintelui Herman Van Rompuy, a declarat miercuri, pentru Mediafax, Mark Gray, purtator de cuvant al presedintelui Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso.

"Nu cred ca este o lista care trebuie trimisa noua, ci Consiliului European, pentru ca presedintele Herman Van Rompuy este cel care se ocupa de organizarea summit-ului de saptamana viitoare. Ar fi normal sa fie trimisa Consiliului European, nu Comisiei Europene. Eu nu am informatii despre faptul ca o asemenea lista a fost primita la birourile noastre", a spus Mark Gray.

Lista delegatiei Romaniei la Consiliul European din 28-29 iunie a fost transmisa Secretariatului General al Consiliului, Comisiei Europene si Serviciului European de Actiune Externa, a precizat ulterior un comunicat al Guvernului. Lista a mai fost transmisa atat tuturor statelor membre UE, cat si Croatiei, stat care a semnat Tratatul de Aderare la Uniunea Europeana.

"Conform uzantelor de transmitere a acestui tip de document, lista delegatiei Romaniei la Consiliul European din 28-29 iunie a fost transmisa Secretariatului General al Consiliului, Comisiei Europene, Serviciului European de Actiune Externa si tuturor statelor membre, precum si Croatiei. Romania are confirmarea primirii", se arata in precizarea Guvernului ca urmare a declaratiilor anterioare ale premierului.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9534 vizualizari

  • +33 (35 voturi)    
    vai de capul nostru.... (Joi, 21 iunie 2012, 20:06)

    Ion Zapada [utilizator]

    ce ne facem.??
    astia prosti ca noaptea au tremis lista tuturor...ca la spam...din toate s-o mineri aia care trebuie.

    Muica...ce ne facem...ce spun romanasii "Lista delegatiei Romaniei la Consiliul European din 28-29 iunie a fost transmisa Secretariatului General al Consiliului, Comisiei Europene si Serviciului European de Actiune Externa, "...si ce spune domnul Mark Gray:
    "Lista cu delegatia Romaniei la summit-ul Consiliului European din 28-29 iunie ar trebui trimisa in mod normal Consiliului European, la biroul presedintelui Herman Van Rompuy"
  • +19 (25 voturi)    
    Trimiteri peste trimiteri (Joi, 21 iunie 2012, 20:10)

    finutza [utilizator]

    Marti MAE trimite lista lui Basescu. Miercuri, aceeasi institutie, MAE, trimite lista lui Ponta. Sef la MAE e Marga, nu? Si mai e sef? Sau unul din cei doi (Basescu si Ponta) minte...
  • +39 (43 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 21 iunie 2012, 20:10)

    NL [anonim]

  • +60 (66 voturi)    
    succes,domnule presedinte! (Joi, 21 iunie 2012, 20:12)

    flitmania [utilizator]

    Dupa tot circul asta cred ca greu vom mai intra in normalitate.Ii simt lipsa domnului Boc.
    • 0 (8 voturi)    
      gata, ai pupat papucu... (Vineri, 22 iunie 2012, 9:31)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui flitmania

      ...ti-ai facut datoria. du-te si te culca
  • +5 (27 voturi)    
    nu imi place (Joi, 21 iunie 2012, 20:14)

    Aka F [utilizator]

    Ce o sa iasa, prea multa cearta, eu zic ca cel mai destept ar trebui sa cedeze, si aici Presedintele este totusi ceva mai destept decat celalat.
    • +30 (36 voturi)    
      ponta prostu (Joi, 21 iunie 2012, 20:39)

      PopRadu Ionel [anonim] i-a raspuns lui Aka F

      Este drept ca cel mai destept trebuie sa cedeze dar Domnul Presedinte nu are ce sa cedeze. ponta daca o sa mearga la consiliu o sa fie un fel de ponta prostu ca nu are ce sa caute si nu o sa-l bage nimeni in seama.
      • +19 (23 voturi)    
        nu numai atat... (Joi, 21 iunie 2012, 22:02)

        roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui PopRadu Ionel

        Ponta ne face de ras peste tot. Aroganta si prostia joaca hora in USL. Astia vor sa reprezinte Romania, acum cand ni s-a dus faima de hoti, corupti si chiar isterici-paranoici? II baga cineva in seama acolo? Dar e bine ca se duce, sa-si primeasca dispretul celorlalti direct in fata. Pentru plagiat nu exista scuze sau toleranta. Hotul intelectual e incompetent, adica prost (pe romaneste), ca daca l-ar duce mintea n-ar copia. "Daca voi nu ma vreti eu va vreau...". Acesti fanfaroni trebuie amendati la alegeri, daca le mai apuca. Ce vrea Ponta sa-i convinga pe cei de la CE ca Basesci i-a falsificat lucrarea de doctorat? Cel mai intelept ar fi sa se dea la fund o perioada, sa-si faca mea culpa PUBLIC si poate scapa. Dar daca ne vom rascula... nu stiu pe unde mai scot uslistii camasa. Sa-l boceasca in continuare pe bombonel ca nu i-a iesit "experimentul", bineinteles tot din cauza lui Basescu.
      • +10 (14 voturi)    
        I s-a urcat la cap numitului (Joi, 21 iunie 2012, 23:02)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui PopRadu Ionel

        De cite ori numitul nu s-a inteles cu alesul au avut loc in tara noastra cele mai mari porcarii. Ba au venit minerii, ba s-a vindut gazul (hotarirea de la Haga din disputa cu Ucraina) inaite de a fi cistigat, ba au suspendat presedintele (ca oricum nu patesc nimic daca nu le iese). Bucurii mari ne asteapta, si toate vor fi dezbatute pe larg la posturile TV de stiri (care altfel ar cam soma). Oare primul ministru si al sau guvern mai si lucreaza ceva sau doar schimba si modifica?
  • +33 (37 voturi)    
    nu inteleg (Joi, 21 iunie 2012, 20:14)

    Soljenitin [utilizator]

    Titul este despre lista delegatiei condusa de presedinte, O treime din stire este despre asta. Restul de doua treimi este despre actele iresponsabile ale patibularului ponta. Pana la urma cum ramane, cine se duce? Ala care trebuie si care a folosit caile oficiale de comunicare, sau ala care urla ca un copil tembel intr-un supermarket cand nu ii ia ma-sa bomboane si care trimite scrisori cum trimitea biletele in scoala?
  • -35 (43 voturi)    
    merge Ponta, QED (Joi, 21 iunie 2012, 20:16)

    Montesquieu [utilizator]

    se clarifica situatia:

    presedintia are voie sa faca ce vrea; DAR IN INCINTA, adica acolo la el la cotroceni :)

    mai exact, degeaba isi face basescu liste de prezenta atata vreme cat lista el o trimite la MAE, adica la Marga.

    traiane, ia zi oare, ce lista de participanti o fi trimis Marga la secretariatu' consiliului? cea cu tine sau cea cu Ponta?
    GHICI GHICITOAREA MEA ;)

    QED
    • +33 (39 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 21 iunie 2012, 20:34)

      NL [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

    • +18 (22 voturi)    
      spam (Joi, 21 iunie 2012, 20:39)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      mai trogloditilor, nici macar o lista cu delegatia unde trebuie nu sunteti in stare...trimiteti la toata lumea ca din toti, s-o nimeri si ala care trebuie.

      vai de voi....sau vai de noi cu asa reprezentanti.
    • +16 (20 voturi)    
      Citeste stirea (Joi, 21 iunie 2012, 20:44)

      PopRadu Ionel [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      Ba retardule citeste stirea " Administratia Prezidentiala a primit marti, 19 iunie, formularul de delegatie pentru participarea la summitul Consiliului European". presedintia a trimis la mae formularul de la consiliu completat adica mae nu mai are ce completa ca nu se trimit de la consiliu invitatii fara numar ca nu sunt si aia manelisti ca tine, aia trimit o invitatie acolo unde trebuie punct.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu ai inteles nimic. (Joi, 21 iunie 2012, 21:19)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Stai jos! 4 . Gica Contra
  • +26 (32 voturi)    
    in lista (Joi, 21 iunie 2012, 20:18)

    iorgu_9 [utilizator]

    deci Ponta l-a scos pe Basescu si s-a trecut el ca sef.
    deci chiar a fost dialog si conlucrare intre cei 2.

    astazi chiar mi s-a acrit de politichie...
    au ajuns mai rau ca (virgula) curvele....
    ne batjocorim intre noi pt 5 minute de stat in 'news'.
    • +24 (28 voturi)    
      abuz in functie a functionarului = fapta penala (Joi, 21 iunie 2012, 20:41)

      apolodor [utilizator] i-a raspuns lui iorgu_9

      Daca Ponta l-a scos pe Presedinte de pe lista si s-a pus pe sine, nu este abuz in functie? El ca functionar public, nu ar trebui sa raspunda penal pentru asta?
      Daca ar fi facut Basescu asa cu oricare?
      Poate il vedem si pe ponta la tribunal sectia penala, in boxa inculpatilor!
    • -5 (5 voturi)    
      Cum? (Joi, 21 iunie 2012, 21:17)

      Ael [utilizator] i-a raspuns lui iorgu_9

      A sters cu PIC numele presedintelui???
  • -2 (14 voturi)    
    pai... cineva trebuie sa plateasca (Joi, 21 iunie 2012, 20:24)

    cosminrs [utilizator]

    si sa isi dea demisia.

    Iar basescu si cei din guvern ar trebui sa se opreasca din jocul cu cine e mai tare..
    vrea Basescu sa fie cel mai smecher si sa faca ce vrea el?
    sa faca referendum de suspendare. si asa cum a fost votat presedinte, asa sa poata fi si dat jos. si daca nu o sa fie dat jos sa se faca alegeri anticipate.
    daca presedintele sustine niste legi, dar in urma alegerilor iasa un guvern care sustine alte legi? PEntru ca romanii nu stiu sa fie civilizati.. iar dupa cum vedem civilizatie cu forta nu se poate... trebuie sa schimbam constitutia si sa punem ceva de genul castigatorul ia totul. si uite asa in loc sa evoluam sa facem in asa fel incat daca unu vrea .. la 4 ani sa modifice tot ce s'a modificat in ultimii 4..
  • +27 (31 voturi)    
    nu vi se pare ca "miroase" a lovitura de stat? (Joi, 21 iunie 2012, 20:45)

    alfi [utilizator]

    O invitatie primita la Presedentie si modificata de cineva cu rang inferior si trimisa la Bruxelles astfel modificata, seamana a nesup7unere civica. Ca si cum un general da un ordin si caporalul transmite alt ordin, ca asa vrea muschii lui. E la fel de grav
    • +10 (14 voturi)    
      Ponta ne sfideaza pe toti (Joi, 21 iunie 2012, 22:18)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui alfi

      Asta n-are disciplina, n-are bun simt, a-nvatat de la nastase doar cum sa fie arogant si sa dea din coate. Iar daca nu i se face pe plac, face teatru ieftin si schizofren...Oare chiar ne cred pe toti tampiti? Eu nu ma simt nicidecum reprezentata de Ponta. Vi-l mai amintiti pe Jirinowschi? Ponta e clona lui, la fel de incapatana si perfid. Dar i se va infunda mintenas. Ma intreb cum a reusit Presedintele sa-si pastreze atat de mult calmul si cat mai rezista atacurilor calomnioase ale uslasilor, pana si bombonel in loc sa-si faca bagajul ducea tot grija Presedintelui care i-ar fi fabricat dosarul politic, iar cand i-a sunat goarna de plecare a dat isteria peste el. Sa-l fereasca D-zeu pe Ponta dinaintea furtunii...Oricum international e compromis, toata presa l-a "omagiat", dar oare stie el ce-nseamna DEMNITATEA? Demnitatea de a-ti recunoaste greselile si a-ti asuma riscul raspunderii si chiar demisiei? De unde, nici Iliescu nici Nastase n-au auzit de asa ceva iar pe goagal inca nu a aparut si pe limba romanesca.
  • -3 (15 voturi)    
    rusine (Joi, 21 iunie 2012, 20:48)

    ala_ [utilizator]

    acest razboi nu serveste nimaniu, decat poate orgolilui celor 2 (si poate inca cativa) protagonisti
    Imi aduce aminte de perioada in care Ghise era primar in Brasov si trimitea ordine in camera vecina prin Fax.
    O perioda in care foarte putine s-au facut in oras.
    Parerea mea e ca daca nu se impaca in interesul poprului care i-au pus acolo, ar trebui urgent schibati amundoi. Suntem inca 18 mil, are balta peste.
  • +23 (27 voturi)    
    O luna.. (Joi, 21 iunie 2012, 21:05)

    mark55 [utilizator]

    de cand e PM acest damblagiu si Romania intra in haos.....
    Un comportament de jigodie PSD-ista cum bine zicea Cristian Tudor Popescu...
    E greu sa distrugi mafia comunista......cand unii sunt mai egali decat ceilalti.....
    Afara cu PSDistii din guvern....
  • -5 (7 voturi)    
    :( (Joi, 21 iunie 2012, 21:33)

    owl [utilizator]

    sa mearga Basescu, sa ceara marirea tva-ului la 50%, scaderea salariilor la bugetari cu 80%, cresterea salariilor de la bugetarii-prieteni cu 50%, la serviciile secrete cu 99% si mai ales cresterea evaziunii la 99%.

    sa mearga si Ponta si sa ceara taxarea salariilor peste 50 de lei cu 99%, marirea salariilor de la 50 de lei la 51 de lei, si evident, crestrerea evaziunii la 99,9%.

    nu-i asa, vom trai bineeeee.
  • -5 (9 voturi)    
    Si (Joi, 21 iunie 2012, 23:06)

    evoque [utilizator]

    domnul colonel turcescu nu este pe lista? sau domnul blejnar?
    se cam tace malc cand este vorba de avansari in grad, bine ca tine cu plagiatul.
  • +1 (3 voturi)    
    comitete si consilii !!!!!!!!!! (Vineri, 22 iunie 2012, 1:02)

    dezamagitul [utilizator]

    Sant o multime de comitete si consilii de nu le mai descurci si cred ca se calca in piciore unele pe altele , si tineti minte toti salariatii sant platiti din banii statelor si cu ce salarii.Iar rezultatele se vad ca sta sandramau sa se prabuseasca . De aceia sant tot timpul crize doar pentru cei care muncesc si acestia sunt tot mai putini iar cei care consuma tot mai multi. Pana cand mai putem rezista sa tinem in spate atatia trantori?
    Doamne fa-ne viata mai usoara .
  • +7 (9 voturi)    
    Jenant! (Vineri, 22 iunie 2012, 4:53)

    apoliticus [utilizator]

    O situatia atat de jenanta nu mi-as fi putut imagina vreodata. Ponta se comporta ca un copil cretin fara a lua in considerare ca terfeleste imaginea tarii in cel mai mare noroi. Ultimele zile au fost catastrofale pentru imaginea noastra in lume. Cu o singura exceptie: condamnarea lui Nastase! Felicitari magistratilor "cu oua" :)
  • -2 (4 voturi)    
    Delegare (Vineri, 22 iunie 2012, 10:24)

    GZ [utilizator]

    Poate raceste Basescu si face o delegare catre Ponta.