Grupari din Romania aduc cersetori, hoti si prostituate la Londra, inaintea Jocurilor Olimpice - presa

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 24 aprilie 2012, 8:57 Actualitate | Diasporă


Bande infractionale din Romania transporta cu autocarele sute de barbati, femei si copii la Londra, inaintea Jocurilor Olimpice, pentru a impanzi strazile cu hoti de buzunare, cersetori si prostituate, relateaza Daily Express, in editia electronica de marti, citata de Mediafax.

Est-europeni fara nici un ban coboara din autocare la West End, deja dotati cu harti care le indica unde sa lucreze. Strazile din zona Marble Arch sunt pline de imigranti care dorm pe unde apuca.

Autoritatile evacueaza in fiecare noapte pana la 60 de romani fara adapost din zona Marble Arch si Oxford Street. Politia a descoperit 50 de femei aduse in zona pentru a lucra ca prostituate si au arestat patru cersetoare care foloseau copii cu varsta chiar si de trei saptamani.

Evacuarea oamenilor si curatarea mizeriei pe care o fac costa mii de lire sterline. Munca suplimentara a paznicilor a determinat deja costuri suplimentare de 13.000 de lire (circa 16.000 de euro), iar brosurile pentru a-i avertiza pe localnici sa nu le dea bani cersetorilor au costat 8.000 de lire (aproape 10.000 de euro).

"Credem ca ne confruntam cu primele actiuni antreprenoriale pro-active ale unor bande organizate inaintea Jocurilor Olimpice", a declarat Claire Hardy, ofiter responsabil de reducerea infractionalitatii la Westminster.

"Am avut intotdeauna probleme cu est-europenii care vin aici. Dar in ultimele trei saptamani au venit cu o intensitate pe care nu am mai intalnit-o pana acum", a afirmat Nickie Aiken, membru al Cabinetului Consiliului Westminster pentru protectia comunitatii. Ea a adaugat ca desi sunt trimisi inapoi in Romania, acestia revin pentru ca Marea Britanie are reputatia ca ofera ajutoare si cazare.



















1735 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Lectie economie de piata (Marţi, 24 aprilie 2012, 9:38)

    Lolek [anonim]

    Acum sa-i vad pe occidentalii capitalisti daca mai sustin ca romanii nu au initiave private de bussines.
  • +1 (5 voturi)    
    Unde sunt drepturile omului? (Marţi, 24 aprilie 2012, 10:15)

    Abramburica [anonim]

    Nu inteleg de ce acesti capitalisti care ne acuza ca nu respectam drepturile omului, nu fac uz de aceeasi moneda la ei acasa.
    De ce nu-i adopta pe acesti sarmani si ii lasa sa doarma pe strazi, sa se prostitueze? Pot fi adoptati in familii si chiar de Palatul Buckingham. Why not?
  • +1 (1 vot)    
    Londra 2012 (Marţi, 24 aprilie 2012, 10:51)

    nEUronu de serviciu [anonim]

    Nici englezii nu vor putea face mai mult decat francezii.Adica sa-i adune, sa-i urce in avioane si sa-i trimita inapoi la Bucuresti.Aaa si sa se mai gandeasca de doua ori la UE...
  • +3 (7 voturi)    
    Extremismul lui Hitler... (Marţi, 24 aprilie 2012, 10:55)

    Costica [anonim]

    ...si succesul antisemitismului sau se datora faptului ca evreii chiar ocupasera mare parte din zona buna a ocupatiilor , lasandu-i pe nemti fara lucru. Daca tiganii continua sa se inmulteasca si sa exaspereze locuitorii pe unde se aciueaza, o sa vedeti ca spiritul umanitar va fi invins pana la urma , mai ales ca vin vremuri grele peste Europa... Toata politica Europei de dupa '89 a fost sa transforme Romania in RRomania dar se pare ca au uitat ca tiganii au o mare problema cu munca, educatia, bunul simt etc...
    • 0 (2 voturi)    
      probeleme cu educația? Și cu cinstea? (Marţi, 24 aprilie 2012, 13:04)

      firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui Costica

      Afirmația asta nu e nici măcar o minciună – e o simplă prostie penibilă. Prostia vicioasă a cuiva cu probleme de educație. În spatele pseudonimului, se simte apărat și liber nevoie-mare.

      Delincvenții trebuie închiși. Apropo, instigarea la violență și propganada (neo)nazistă sunt und delict.
  • 0 (0 voturi)    
    Presa britanica (Marţi, 24 aprilie 2012, 10:55)

    Baba Ana [anonim]

    Nu sunt cumva tot aia care avertizau ca romanii fura guma de mestecat, pentru ca in Romania se foloseste ca rest la cumparaturi?
  • -1 (1 vot)    
    pai? (Marţi, 24 aprilie 2012, 11:25)

    cristean [anonim]

    Englezii astia nu se mai hotarasc. Romanii merg la dat in cap sau la incasat ajutoare sociale?
  • +1 (1 vot)    
    s-au schimbat vremurile (Marţi, 24 aprilie 2012, 12:38)

    capingura srl [anonim]

    Acum nu mai vin cu carute si cu cai furati. Vin cu autobuzele, sunt bine organizati si vine toata satra, pirande, puradei si cocalari. Dar, dragii mei, sangele apa nu se face, indeletnicirile sunt tot alea vechi de pe vremea cand i-au adus turcii: ciordit, prostitutie, santaj, talharie, scandal. Dar, acum probabil vor trebuie sa faca toate aceste indeltniciri traditionale in limba engleza. Spre exemplu: mancati-as= eat yours, te umplu de sange=me fill you up with blood, hai, sa-ti dau bucatica= come, me give a little piece, yes? hai sictir= come syktyr.