T. Basescu la Cluj: ''Avem o clasa politica ce nu mai poate tracta Romania catre progres''

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 18 noiembrie 2007, 0:00



Presedintele Traian Basescu a prezentat, la Cluj, un mesaj pentru sustinerea votului uninominal, in fata a peste o mie de oameni care au venit la adunarea organizata de Partidul Democrat, relateaza Rador.

“Avem o clasa politica ce nu mai poate tracta Romania catre progres. Avem o clasa politica depasita, o clasa politica ce a ajuns din pacate in urma aspiratiilor pe care romanii le au; o clasa politica ce s-a desprins de realitatile poporului pe care pretinde ca il reprezinta", a spus Basescu.

Totusi, seful statului a recunoscut si meritele actualei clase politice, intre care consolidarea sistemului democratic, care a permis alternanta la putere, trecerea la o economie de piata si integrarea in NATO si in Uniunea Europeana.

Presedintele Basescu a participat, duminica, la Cluj, la Casa de Cultura a Studentilor, la o manifestare electorala organizata de PD pentru alegerile europarlamentare si pentru sustinerea votului uninominal.

La manifestare au participat majoritatea liderilor democrati -presedintele PD Emil Boc, presedintele executiv Adriean Videanu, secretarul general Vasile Blaga, vicepresedintii Sorin Frunzaverde, Anca Boagiu, Petru Filip, Mircea Hava, Cezar Preda, Gheorghe Barbu, Romeo Raicu, George Scripcaru, secretarii executivi Roberta Anastase, Elena Udrea, Ioan Oltean, presedinta Organizatiei de Femei,

Sulfina Barbu, presedintele Organizatiei PD Cluj, Daniel Buda, primari, viceprimari, consilieri locali si judeteni ai PD, membri ai Biroului Permanent Judetean Cluj.

De asemenea, a i fost invitat si Antonio Lopez-Isturiz, secretar general al Partidului Popular European (PPE).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


308 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Mici minciunele electorale (Duminică, 18 noiembrie 2007, 15:44)

    oscar [anonim]

    T.B. nu spune nimic despre faptul ca si el este produsul acestei clase politice iar cei din jurul lui, mai tineri sunt o prelungire,un apendice a ceea ce el considera a fi reperul sau de corectitudine.
    Reperele lui TB sunt diferite in functie de situatia sa de moment,greselile lui si ale acolitilor nu sunt atat de grave ca ale altora.
    Unul din repere este minciuna spusa ratoit si amenintator la posturi de televiziune la ore de maxima audienta,care apoi este reluata in valuri de trompetele cunoscute.
    Ultima minciuna este cu reducerea cu 30% a numarului de parlamentari prin legea VU propusa de el.
    Legea, daca referendumul va fi aprobat va fi facuta tot de parlament si isi vor stabili norma de reprezentare mai mica numarul lor crescand.
  • 0 (0 voturi)    
    Si cum scapam de ea? (Duminică, 18 noiembrie 2007, 16:07)

    Micutzu [anonim]

    O sa merg la referendum, probabil vom avea uninominal intr-o forma sau alta incepand de anul viitor, dar intrebarea ramane: ce putem face ca politicienii din categoria Andon, Nicolicea, Pacuraru etc. sa dispara din viata publica si sa ii inlocuim cu oameni competenti si cu vocatia binelui public? Poate peste 20 de ani o sa avem o clasa politica onorabila. Pana atunci, o sa alegem tot hahalere, dar pe sistem uninominal, pentru ca partidele, inclusiv PD-ul, vor ramane aceleasi gasti bazate pe interese de grup, si nu pe principii politice.
  • 0 (0 voturi)    
    Referendum (Duminică, 18 noiembrie 2007, 16:30)

    FS [anonim]

    Referendum-ul este o ocazie buna , singura pe care am avut-o din 1989 si pana acum . Din pacate cred ca o s-o ratam plus ca incep sa am indoieli mari fata de initiator si partidul sau sprijinitor. Totul se observa cand te uiti la ceea ce fac si ei au facut legi absurde (CPP) si le-au votat in unanimitate . Basescu le-a intors (ca doar erau absurde , nefunctionale ) dar acum or sa fie votate cu mici modificari , cat sa nu mai fie absurde dar cu dedicatiile parlamentericesti in vigoare .Legi proaste fac doar parlamentari prosti asa ca daca s-a admis faptul ca legile alea sunt proaste...trageti singuri concluzia. La fel incep sa ma indoiesc si de UE , ar fi trebuit sa aplice clauza pe justitie imediat ce au deraiat astia , dar ce sa-i faci ,sunt bani multi in joc.
  • 0 (0 voturi)    
    opinie (Duminică, 18 noiembrie 2007, 17:22)

    adam mina [anonim]

    clasa politica actuala este total expirata.mai mult cred ca este o clasa politica CRIMINALA.referedumu poate sa faca putina curatenie.guvernul liberal actual nu are nimic in comun cu vechi boieri liberali.ei au in comun foarte mult cu Tanase Scatiu .sint niste inbuibati nenorociti care nu mai au nimic in comun cu poporul roman.ei guverneaza pt.ei si neamul lor.
    tariceanu a dat 1 leu marire la alocatie pt un copil.as vrea sai donez aceasta majorare ,sa cunpere ceva pt.fiul sau.eu nu am voie sa cunpar o masina la mana a doua ,fara sa platesc inzecit pe ea,ca sa-mi duc fiul la scoala.le doresc sa nu mai ajunga la guvernare si nici in parlament prea curand.eu sint hotarat sa votez pe orcine are mai multe sanse sai dea jos.
  • 0 (0 voturi)    
    Fireste, avem o clasa politica expirata mai putin (Duminică, 18 noiembrie 2007, 18:48)

    Piciu [anonim]

    Salvatorii de neam si tzara, cei mai cei din Romania sunt numai: Emil Boc, Adriean Videanu, Vasile Blaga, Sorin Frunzaverde, Anca Boagiu, Petru Filip, Mircea Hava, Cezar Preda, Gheorghe Barbu, Romeo Raicu, George Scripcaru, Roberta Anastase, , Ioan Oltean.

    Nu pot sa nu remarc oameni politici remarcabili, cu o inalta tinuta morala si excelenta pregatire profesionala: Elena Udrea si Mioara Mantale. Se pregateste intens, de ce nu, fata lui Basescu.

    Un mai mare ipocrit ca acest TB nu cred ca vazut Romania pana in momentul actual.
  • 0 (0 voturi)    
    e bine.... (Duminică, 18 noiembrie 2007, 20:03)

    LP [anonim]

    Macar este bine ca se ia atitudine impotriva acestei clase politice care ne sta in cap de 17 ani. Trebuie sa o faca cineva care are puterea acuma, atfel nu ar avea nici o influenta. Sigura ca TB este tot un om politic post-revolutie, rezultat in urma politicii de pana acuma. Macar are curajul sa spuna ce spune. Inca mai sunt politicieni subjugati intereselor externe estice/vestice fara sa ii intereseze Romania si romanii. De acestia trebuie sa scapam cu orice pret.
  • 0 (0 voturi)    
    Clasa politica de cacao (Duminică, 18 noiembrie 2007, 20:04)

    Scientician [anonim]

    Corect. Avem o clasa politica de cacao. In care Base e cel dintai. Desi e greu de stabilit un politician mai de cacao decat altii.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari domnnule Presedinte! (Duminică, 18 noiembrie 2007, 20:32)

    Andreea Mogos [anonim]

    Sunt convinsa ca si Partidul National Liberal are oameni de valoarea, nu numai PD-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    Canada/USA/Franta+180 de tari voteaza UNINOMINAL. (Duminică, 18 noiembrie 2007, 20:41)

    Dan B. Charles [anonim]

    Este trist sa citesti atatea aberatii bizare despre VOTUL UNINOMINAL. De inteles 18ani+45 de ani de indobitocire si indoctrinare a COMUNISTILOR-CRIMINALI-MAFIOTI a produs monstri ignorantei, prostiei si neantelegerii DEMOCRATIIEI SI LIBERTATII CU RESPONSABILITATE .
    Sunt plecat din 1974 si traiesc in Canada/USA in tarile cu traditii si legi democrtaticede peste 200 de ani. .In ultimii 30/40 de ani pe continentul Nord American au venit peste 50 de milioane de oameni. In ultimii 18 ani au plecat din Romania peste 5 milioane de oameni si daca nu veti aduce democratia si legea EURO-AMERICANA SI IN ROMANIA PRIN VOTUL UNINOMINAL, MILIOANELE DE TINERI INTRE 20/30 DE ANI VOR PARASII TARA NU NUMAI PENTRU BANII DAR SI PENTRU A SCAPA DE TEROAREA SI BLESTEMUL COMUNIST.
    Dan B.Charles
  • 0 (0 voturi)    
    mic comentariu (Duminică, 18 noiembrie 2007, 20:49)

    SS [anonim]

    "avem o clasa politica" in frunte cu cine (oare)?
  • 0 (0 voturi)    
    ce inseamna, cu adevat, uninominalul (Duminică, 18 noiembrie 2007, 21:21)

    mariap [anonim]

    Dragilor, cati dintre voi stiu cu adevarat ce inseamna acest "uninominal"?
    Sunt 2 etape: votul propriu-zis si formarea parlamentului.

    In formula actuala: votul inseamna lista fiecarui partid si formarea parlamentului se bazeaza pe principiul proportionalitatii.

    In varianta uninominal: votul (doar votul e uninominal) inseamna a vota persoana (propusa pe lista tot de partide) si formarea parlamentului se va baza, mare atentie, pe principiul majoritatii!!!
    Astfel, in Romania, asa cum a spus si Basescu intr-un interviu la Realitatea TV, vor fi 2 partide: PD is PSD. De fapt, doar unul, pentru ca Romania nu e nici America si nici Anglia.
    Asa ca, mai ganditi-va inainte de a vota pe 25!!
  • 0 (0 voturi)    
    pt 11 (Duminică, 18 noiembrie 2007, 21:52)

    cris [anonim]

    cred ca n-ai inteles exact cum stau lucrurile. TE ROG NU MAI DEZINFORMA forumistii.
  • 0 (0 voturi)    
    Cati dintre cei care posteaza nu sunt inscrisi? (Duminică, 18 noiembrie 2007, 22:00)

    cristian [anonim]

    Sunt curios sa aflu oare cati dintre cei care posteaza mesaje anti-Basescu fac parte dintr-unul din partidele anti-Basescu?
    Sa va vad care are sange in vena sa recunoasca.
    Sa ne ziceti ca actualii conducatori sunt de valoare este ca si cand ne-ati zice ca negrul este alb.
    Si inca ceva tineretul din partide este maI PROST decat batranii iar in ceea ce priveste spaga sunt mai timpurii descat bosorogii asa ca sanse de mai bine cu ei eu nu prea vad.
    WE NEED A HERO!
  • 0 (0 voturi)    
    TB-ceul (Duminică, 18 noiembrie 2007, 22:01)

    Basca [anonim]

    Si uite asa de la mai multe partide ajungem la doua si cu putin noroc iarasi la unul ... cu conducatorul sau suprem si super iubit . Toate astea dupa timpul pierdut cu "pluripartidismul" care duce inevitabil la reinnoirea clasei politice expirate, culegatoare de bete din roate .
    Doar o vorba , pt cei care au umblat mai mult prin lume : tarile de care ziceti voi mai sus , au ani buni de multipartidism si nu cred c-au avut parte de sistemul "aspru" creat de comunisti in care si-au dat mana toate institutiile statului , inclusiv biserica ortodoxa romana , la asuprirea "populei" ... adica securitatea ,al carei capitan a fost si navigatorul . Asa ca atentie : uninominala e boala grea ... raspirati adinca ... inainte !
  • 0 (0 voturi)    
    Buna Ziua (Duminică, 18 noiembrie 2007, 22:06)

    Andrei [anonim]

    Sunt un elev duminica (18 noiembrie 2007) am fost alaturi de Partidul Democrat.Am fost uimit de cata lume a putut sa vina la Casa De Cultura A Studentilor din Cluj,sincer eu,(cu totul ca am doar 16 ani) sunt foarte multumit de presedintele romanie,mi-a placut discursul ce la zis si mi-a placut ca au fost o multime de oameni,eu am facut parte din coloana pe unde a trebui sa treaca el,chair am dat noroc cu el si am ramas uimit pt acest gest,dupa terminare domnul presedinte sa cam grabit sa plece,dar Domnisoare Elena Udrea a fost de acord sa mai ramana macar inca 5 min pt a face poze cu lumea din jur,totul a decurs ca la carte,o intrebare am: de ce nu sa specificat numarul mare de elevi si studenti care au venit din mai multe judete si iau ajutat pe P.D?ma refer la faptul ca iau ajutat sa fie totul frumos,au impartit pliante,sa faca coloana si multe alte chestii,in schimb ei nu sau ales cu nimic,ma refer la elevi si studenti care au stat aproximativ6ore in picioare,totusi macar sa dat cate o felie de piza si un pahar de suc,dar sunt multumit si asa,mai am un repros fata de ambulanta dein cluj,nea trimis un domn sa mergem,eu cu inca trei prieteni,sus sa fluturam steagurile,urcand am alunecat si am cazut,mi-am sclantit piciorul,adica efectiv nul mai puteam misca,ma durea foarte tare,nime nu a sarit sa ma ajute,a trebuit sa ies cu cei doi prieteni,tinanduma de ei pana afara,de unde am mers la 2 politai si iam zis sa cheme o salvare sau ceva si el mia zis sa ma duc sa caut eu,fapt in care am rapas asa cu gura cascata,cat de nesimtit poat sa fie,am mers la ambulanta afara si nu era nimeni acolo,si dupa 5 min au apartut 2 medici,leam zis k miam sclantit piciorul si nul pot misca iar ei miau zis sa ma dau din calea lor ca nu ii intere,mam enerva foarte tare si si acum sunt suparat pt gestul lor nesimtit,dar asta e :-?? dupaia mam pus jos pe scari si un prieten mia masat piciorul,a fost umpic mai bine,am inceput sal pot misca,si acum am dureri la picior dar sper sami treaca.
  • 0 (0 voturi)    
    Uninominalul pur !!! (Duminică, 18 noiembrie 2007, 22:19)

    Nae Catz [anonim]

    Pentru mariap (nr.11)
    Dragà MariaP, remarc tonul civilizat si al tàu, si al celorlalti, asa cà voi face cateva observatii, fàrà ranchiunà !
    a) Propunerea listei de candidati poate proveni de la un partid, dar aceste nume, dacà nu sunt pe placul nostru, pur si simplu nu le votàm, si vor castiga altii, din alte partide. Dacà marele av. Andon, de pildà, va figura pe o listà si va agunge omul PC-ului in sectia dv. de votare, el va ràmane FARA COLETZ, cum spunea Caragiale. Hotàrati dv. totul ! In schimb,
    in varianta uninominalului tip Guvern, el poate ajunge usor in Parlament chiar dacà nu a fost ales de nimeni. Aici e rolul jucat de vrerea alegàtorului. Doar in varianta Tàriceanu vor castiga mandate de deputat si cei care nu au fost votati de nimeni ;
    b) Principiul majoritàtii la formarea Parlam. se referà strict la numàrul de voturi ale unui candidat, nu mai intervine nici o decizie de partid !
    c) Ce castig este acum, cand avem o gràmadà de partide in Parlament ? Oricum in opozitie vor fi toate partidele care au castigat cateva mandate, fàrà pragul de 5% ! Ele nu vor ajunge in guvern, dar in Parlam. vor fi multe voci care se pot exprima liber, fàrà a mai face aliante impotriva naturii...
  • 0 (0 voturi)    
    continuare (Duminică, 18 noiembrie 2007, 22:55)

    mariap [anonim]

    In fond, toate aceste discutii despre referendum sunt un consum inutil de timp si energie, pentru ca nu se vor prezenta la referendum minim 9 mil de romani. Si va fi varianta guvernului, dorita de toti, de altfel.
    Si pentru Cris de la 12, nu dezinformez, ci doar am indemnat la gandire.
    Iar Nae Catz, mai vedem peste 1-2 ani ca am dreptate. Uninominalul “pur” nu exista nicaieri in lume.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Andrei de la post 15 (Duminică, 18 noiembrie 2007, 23:35)

    Andreea Mogos [anonim]

    Draga ANDREI,

    Te rog sa mai lasi mitingurile si sa mai inveti GRAMATICA.
    E important pentru vremea cand o sa ajungi student.

    Cu drag,
    Andreia
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu (Duminică, 18 noiembrie 2007, 23:37)

    Nicolae [anonim]

    Hotul striga "Hotul " !!!
  • 0 (0 voturi)    
    @15 (Duminică, 18 noiembrie 2007, 23:58)

    Aph [anonim]

    Ce gluma buna :-))) Mi se face dor de PSD 2004, aveau un "je ne sais quois" al lor, ne luau asa prin invaluire ca abia daca iti dadeai seama, in nici un caz nu ne subestimau inteligenta. Tehnici de manipulare nene, necesita ani de studii si multa rabdare...

    PS: Hotnews, chiar nu se poate afisa IP-ul la fiecare post? Pe bune, macar sa fie distractie pana la capat...
  • 0 (0 voturi)    
    Sectia de Jurnalism (Luni, 19 noiembrie 2007, 2:09)

    Ileana Covaliu [anonim]

    Draga Andreea/Andreia

    Intai ar fi bine sa luati voi, cadrele didactice de la Jurnalism, niste ore de gramatica. In frunte cu profesorul-de-liceu-devenit-universitar-promotor-al-cultului-personali tatii Ilie Rad, caruia i se corectau la greu "reportajele" trimise spre publicare Ziarului de Cluj din diverse tari in care respectivul calatorea la greu pe banii publici. In acest fel, studentii de la Jurnalism, ajunsi acolo prin simpla depunere a dosarelor la facultate, nu vor mai fi trimisi in practica prin diferite redactii clujene in stadiu de semialfabetism.

    Cu drac,
    Jurnalistul Clujean
  • 0 (0 voturi)    
    DAuninomial (Luni, 19 noiembrie 2007, 3:15)

    dc [anonim]

    mie imi pare un lucru bun votul uninominal impreuna cu o presa
    puternica si o opinie publica intotdeauna interesata sa afle
    adevarul . de s ar realiza intr o forma cit mai buna ar mai fi un
    pas mic spre normalitate . . .
  • 0 (0 voturi)    
    LOL (Luni, 19 noiembrie 2007, 4:32)

    fostul elev [anonim]

    Hai ca e misto elevul Andrei. Tati, iti sugerez sa mergi de acum inainte doar la mitinguri PD. Vei avea multe de invatat de la doamna Udrea si domnisoara Basescu. Mult succes iti dorim. Noi pe tine te iubim, ca ca tine nu gasim!

    Traiasca Basescu! :))))))))))))
    Vrem sa fii capitanul nostru!!!
  • 0 (0 voturi)    
    doua scurte (Luni, 19 noiembrie 2007, 8:59)

    parca ar conta [anonim]

    1. TB este unul dintre cei care au creat, din 89 incepand aceasta clasa politica, cu alte cuvinte hotul striga hotii...
    2. Tb este un killer politic - aceasta insemnand ca trece peste "cadavre" ca sa-si atinga scopurile, astfel a procedat cu multi tineri politicieni care, cu bune sau rele dar reprezentau un alt val, vezi Saftoiu, Gusa, dintre cel mai cunoscuti (urmeaza si Boureanu, fiti pe faza)
  • 0 (0 voturi)    
    Despre politicieni (Luni, 19 noiembrie 2007, 10:25)

    ioana_agachi [anonim]

    E adevarat, clasa politica nu mai reprezinta, de foarte mult timp, electoratul . Presedintele, om politic si el, este in aceiasi situatie.
    Iata, presedintele a pus punctul pe "i".
    -De unde sa inceapa reformarea clasei politice?
    - De la varf! Normal!
  • 0 (0 voturi)    
    Progresul si politica (Luni, 19 noiembrie 2007, 12:16)

    oaredecenumamir [anonim]

    Numai ca progresul nu se poate face intr-un permanent scandal!
  • 0 (0 voturi)    
    nu exista Mosh Craciun! (Luni, 19 noiembrie 2007, 12:22)

    florin [anonim]

    Ca logica, e aiurea: daca TOATA clasa politica e expirata, ce conteaza daca alegi pe liste sau pe nume????

    Iar daca NU e toata clasa politica expirata, cum vom face sa fie uninominal propusi altii fata de cei care sunt pe liste????

    Poate ca intr-o masura mai mica, unii dintre cei cu foarte mari probleme de imagine nu vor mai intra in Parlament, pentru ca nu vor putea fi nominalizati.

    Dar exista si reversul: parca vad ca vor fi nu-stiu-cati cantareti, fotnbalisti, mai stiu eu ce astfel de personaje, pentru ca pe astia ii stie lumea.

    Eu nu cred in miracole: indiferent de modul de votare, incultura generala, lipsa de eductaie si de instruire in care ne-a tarat o poitica de educatie absolut imbecila, dusa de tot felul de amatori si matze-fripte, de prin toate partidele, timp de aproape 18 ani, e cauza principala a imposibilitatii de a iesi din acest marasm.

    Nu clasa politica trebuie reformata, ci intreaga societate. Asta cere timp si efort, nu se face de la sine. Dar nimeni nu vrea sa depuna acel efort.... Si cu 5% somaj, salarii la Guvern de intzepenesti, imprumuturi personale ulta-riscante, comenzi de stat aberante, fonduri europene cheltuite aiurea, consumam mul mai mult decat ne permitem, asa ca nu e nici o sansa sa ne revenim . Indiferent de cum va fi sistemul de vot...
  • 0 (0 voturi)    
    inca o saptamana cu forumisti fomisti platiti sa scrie "opinii" (Luni, 19 noiembrie 2007, 14:08)

    RazvanM [anonim]

    Din ce aud de pe la amicii din diverse partide, fiecare partid care se respecta cu bani de la buget si-a angajat opinioti de meserie. Care nu sunt decat niste instrumente ieftine si jalnice de scris mesajele partidului.

    Bai politicieni de doi lei, cu blogul lui nastase 7 case si 10 procese si cu blogul lui nelu mineru nu se face politica. Voi chiar n-aveti nimic de oferit? Degeaba trimite taricelu mesaje la pensionari in care le explica cum le-a marit-o el (pensia) si cu partidul lui, in tara este jale. Jale ca pe vremea aluia cu bombo si congo.