Franta a aratat in acest meci ca vrea si ca poate obtine victoria. A atacat in valuri si a ratat ocazie dupa ocazie. Parea ca Henry rezolvase meciul prin golul din minutul 9, dat fiind faptul ca echipa coreeana nu a aratat mai nimic in tot meciul. A fost insa suficienta devierea norocoasa a lui Park Ji Sung din minutul 82 pentru a readuce egalitatea pe tabela.

Echipa Coreei de Sud nu a impresionat prin nimic, fiind depasita la toate capitolele de francezi. Fara arbitrajul partinitor avut la campionatul mondial precedent, Coreea nu poate ajunge prea departe.

Desi a dominat categoric meciul, Franta pierde doua puncte imense. Mai mult, Zizu si ai sai si-ar putea pierde si linistea dupa acest egal, suporterii cocosului galic si presa franceza nefiind prea ingaduitori cu ei.

Desfasurarea meciului

Francezii vor sa arate ca inca sunt o echipa mare si ataca in forta din primele minute ale meciului. Wiltord este aproape de deschiderea scorului in minutul 5, insa defensiva coreeana se opune la timp. Acelasi Wiltord suteaza 4 minute mai tarziu la poarta, mingea este deviata de un adversar si Henry inscrie din interiorul careului, 1-0 pentru Franta!

Francezii continua asediul la poarta adversa si Malouda rateaza o noua buna oportunitate de a inscrie in minutul 24. Henry patrunde impetuos si el cateva minute mai tarziu dar este impiedicat sa suteze la poarta, francezii cerand penalty.

Vieira ('32) trimite bine mingea cu capul dupa o lovitura de colt, portarul plonjeaza si o scoate de dupa linia portii, insa arbitrul nu acorda golul.

Mingea trimisa din lovitura libera de coreeni trece aproape de poarta lui Barthez. Prima repriza se incheie in nota de dominare categorica a Frantei.

Dupa revenirea de la cabine tot Franta se dovedeste a fi echipa mai insistenta si mai periculoasa, francezii fiind aproape de inscrierea celui de-al doilea gol in minutul '55.

Coreea de Sud isi aminteste ca obiectivul ei e accederea in faza superioara a competitiei, insista in atac si reuseste egalarea printr-o deviere norocoasa a lui Park Ji Sung in minutul 82. Mingea deviata de Park il sare pe Barthez iar Gallas priveste inert cum mingea intra in poarta.

Franta se arunca in atac si Henry rateaza incredibil o noua situatie de unu la unu cu portarul advers.