Compozitorii care au elogiat cuplul Ceausescu

de     HotNews.ro
Vineri, 13 octombrie 2006, 0:00



Presedintele Uniunii Compozitorilor din Romania, Octavian Lazar Cosma, a recunoscut vineri ca exista reprezentanti ai Uniunii care au scris la comanda politica.

Desi nu au fost intocmite liste cu cei care au colaborat cu PCR, au fost totusi prezentate presei mai multe discuri omagiale, pe copertile carora apar nume precum: Marius Teicu, Cornel Fugaru, George Grigoriu, Laurentiu Profeta, Vasile Vasilache, Ionel Tudor, Temistocle Popa.

Presedintele UCR, Octavian Lazar Cosma a declarat ca "Uniunea isi asuma un element extrem de sensibil: recunoaste public ca membri acestei bresle au fost colaboratori ai regimului politic trecut, au partizat cu ideologia timpului, dand la iveala partituri in care proferau ideile comuniste”. Cu toate acestea, Cosma recunoaste ca "era un imperativ al timpului".

Initiativa deconspirarii oamenilor de cultura apartine ministrului Culturii Adrian Iorgulescu care a cerut, in urma cu o luna, tuturor uniunilor de creatie din Romania sa intocmeasca liste cu artistii colaboratori si sa ceara CNSAS dosarele tuturor membrilor care au semnat angajamente cu Securitatea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


303 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    au compus si pt Ceusescu, dar au copus si bijuterii muzicale (Vineri, 13 octombrie 2006, 16:08)

    popescu [anonim]

    Au facut compromisuri ca sa poata scoate si bijuterii muzicale.Trebuie sa facem diferenta.Ca sa poti sa scoti ceva bun trebuia sa ai un 3% si ode mult iubitilor ....
    Dar compozitorii au fost 99% niste oameni extraordinari!!!!!!!!!1
  • 0 (0 voturi)    
    propun sa fie condamnati si (Vineri, 13 octombrie 2006, 17:06)

    valer [anonim]

    fostii membri de partid, apoi cei care au fost pionieri si soimi ai patriei, doar toti au colaborat cu regimul, au recitat poezii in care elogiau marsavul regim

    compozitorii aia chiar se plictisesc ...
  • 0 (0 voturi)    
    Scherzando (Vineri, 13 octombrie 2006, 18:09)

    Iahim Bey [anonim]

    Inchideti ochii si imaginati-va pentru o clipa ca pentru X, de profesie compozitor, se descopera la CNSAS un dosar printre filele caruia se afla un angajament de compozitie a 1 buc. imn de presedinde slavitor la fiecare sase luni. Buun. Si-acum deschideti-i la loc si priviti cu luare aminte in jur. S-a-ntamplat ceva? Haideti, sa nu fim cretini.
  • 0 (0 voturi)    
    Debilitati politruce (Vineri, 13 octombrie 2006, 18:41)

    Sorin [anonim]

    "Vanatoarea de vrajitoare" incepe sa ia o turnura debila. Corneliu Fugaru "a colaborat cu regimul comunist", deci sa-l batem in cuie pe cruce...Evident ca a "colaborat", cine dintre noi n-a "colaborat" ?
    Artistii respectivi trebuiau sa-si hraneasca familiile, cei care nu acceptau sa faca elogii, n-aveau decat sa-si caute post de paznici de noapte (dar si aici aveai nevoie de "origine sanatoasa").
    Hai sa facem distinctie intre securistii care au sange pe maini si care se lafaie astazi in fata micilor ecrane demonstrandu-ne ce-i aia "democratie" si cei cautau sa iasa din mizerie acceptand o complicitate impusa.
    Conu' Misu, ministru a culturii, ar face bine sa se ocupe de cultura, pentru ca astazi in Romania, notiunea e pe cale de disparitie.
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt "varul" lui Corneliu Fugar (Vineri, 13 octombrie 2006, 19:02)

    Sorin [anonim]

    Prin anii '80 am vrut sa ma duc si eu in excursie organizata la Cernauti (prima mea "iesire din patria muma"). Am cerut un pasaport, cum era pe vremuri la militie, dar mi-a fost refuzat. Cum aveam un coleg de liceu cu tata ofiter de securitate (vai...ce mandri mai eram cand aveam astfel de "relatii" !!!!) am vrut sa aflu si eu de ce am fost refuzat. Mi s-a spus ca sunt "neam cu Corneliu Fugaru'). Adevarat, aveam un var , Corneliu, care plecat in Zair cu contract, a preferat sa ramana in Belgia cu vre-o 5 luni inainte. Uite asa am devenit eu varul lui Corneliu Fugaru.
    Oare el stie cati "veri" are ??? Sper sa afle inainte ca actualul ministru a culturii (minusculele sunt voite) sa-l rastigneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Ceausescu arschl?chern (Vineri, 13 octombrie 2006, 19:03)

    Alex [anonim]

    Imi aduc amite de Adrian P?unescu si faimosul lui titlu,"soldatul Ceausescu f?r? pusc?".Este o rusine c? ac om ast?zi mai activeaz? pe scena politic
  • 0 (0 voturi)    
    Poate ca ne trebuie mai multa luciditate (Vineri, 13 octombrie 2006, 21:57)

    un altul [anonim]

    ...mai ales ca intram deja in teritorii legate de muze:)

    Dar, fara a mai glumi, ma intreb pana unde vom merge cu ochii inchisi inainte...NU vad de ce TREBUIE sa ne uitam la ideologia careia o partitura ii aducea osanale. In fond, criteriul valorii este cel care primeaza in arta, cel care face ca o opera (muzicala, literara, etc.) sa reziste in timp. Din acest punct de vedere, ar trebui sa ne uitam la cei care, in pofida acestor "ode", au reusit sa creeze si altceva, care a dainuit. Daca ai scris numai "ode", atunci ramai intr-o nota de subsol de carte de istorie (daca oda a fost destul de des cantata). Insa daca ai mai scris si altceva, care a reusit sa faca pe cei multi sa simta ca e "oda" lor, care ii relaxeaza, ii binedispune, le aduce un "ceea ce vreau/simt", mai ales intr-o vreme in care doar muzica, teatrul si ceva carti te mai lasau sa visezi, daca esti unul dintre acestia: jos palaria!

    Daca vrem sa cautam "vrajitoare", sa le cautam pe cele reale. Au fost si dintr-astea in lumea artistica. Cele care puneau la zid (pe ascuns, prin note de incondeiere, prin vorbe la coltz de culoar) valoarea, ca sa se puna pe ele in fatza, sa fie ele "vioara intai". Daca ii gasesti, meita sa ii arati cu degetul.

    Dar de aici pana la a defila cu discuri vechi ale unor oameni realmente talentati doar ca sa arati ca esti tu insuti curat e cale lunga. Ne intoarcem oare in vremurile terorii staliniste? Simtim atat de tare nevoia de a face critica celor din jur in public? Daca da, e pacat pt noi. Undeva trebuie sa stim sa dam de pe ochi valul si sa privim drept in fata. Sa avem luciditate inainte de a ridica piatra sau de a ne "asuma" greseli.
  • 0 (0 voturi)    
    Compozitorii? (Sâmbătă, 14 octombrie 2006, 12:33)

    Popescu [anonim]

    Articolasul n-are nici un haz. Daca as scrie pentru un ziar, m-as duce la Bibliotzeca Academiei si as scoate ,de la Documente, caietele program ale tuturor spectacolelor festive.
    Ati descoperi acolo numele multora care azi se dau drept "dezideNti". Primele spectacole"Cantarea Romaniei", filmate, sant de pe vreme lui Carol al II-lea, pe ANF. Caragiale a scris un montaj literar pentru Carol I, la fel ca cele pentru Cantarea Romaniei. Si?...
  • 0 (0 voturi)    
    REGRETE ETERNE (Sâmbătă, 14 octombrie 2006, 21:04)

    Alf [anonim]

    Se poate constata si azi, din mentalitatea si comportamentul celor care ne inconjoara, din lipsa generala de cultura,mai ales la populatia cu pregatire medie sau submedie, influenta daunatoare a celor care au propavaduit din oportunism sau lasitate pseudocultura poststalinista dejisto-ceausista. Aceste lichele care ne-au manjit urechile si ochii zeci de ani in carti, reviste radio sau in putinele ore de televiziune ar trebui sa-si dea o palma in public, sau in ziarele in care inca mai publica si sa dispara. Adio, fara regrete, decat pentru faptul ca s-au nascut si mai ales pentru cum cum au trait in comparatie cu noi!
  • 0 (0 voturi)    
    compozitorii care au elogiat... (Duminică, 15 octombrie 2006, 13:13)

    Mihaela H [anonim]

    Sa fie condamnati: fostii membri de partid, pionierii si soimii patriei, doar toti au colaborat cu regimul, au recitat poezii in care elogiau marsavul regim si toti cei care au muncit si au platit impozit pentru pensie si care atunci cand vor trebui sa ia pensie nu vor mai lua nimic, ca toata agoniseala lor pentru pensie deja au mancat-o alesii neamului si judecatorii, nu cei ce au muncit o viata intreaga si inainte de pensie li s-a desfiintat fabrica si ca sa nu moara de foame s-au pensionat medical.
    Sa se repuna in functiune camerele de gazare tip Auschwitz ca au mers la defilare...Sa vedem cine va mai munci pentru ei...
    Cat de infantili sunt...
  • 0 (0 voturi)    
    fugaru (Luni, 16 octombrie 2006, 5:05)

    fugar din mocirla [anonim]

    Imperativul timpului este o scuza penibila si jenanta care se aplica perfect in orice context. Fugaru are acum imperativul timpului de a face bani pe spinarea copiilor, ca "la vremuri noi tot noi...". Uite asa Romania nu scapa de lichele si jigodii mafiotizate care dau lectii de morala si isi umplu buzunarul prin ORICE mijloace. Exemplul lui Cornel Fugaru & consoarta este tipic pentru mizeria in care ne tin cu forta de atatia ani mafioti cu trese sub tricou
  • 0 (0 voturi)    
    Compozitori ! (Luni, 16 octombrie 2006, 10:34)

    Victor Blaga [anonim]

    Cine e Presedintele UCR, dl. Octavian Lazar Cosma ?
    Ce opera mareata are ? Ce are sa ne spuna el, personal, in calitate de compozitor ?
    Cine a auzit de marele compozitor (sau poate teoretician) Octavian Lazar Cosma ? Ce lasa in urma sa ? Are timp de "pacatele" altora ? Cine e el ? Ce a scris ? Tremura Cultura Universala la auzul numelui sau ?

    Daca da, sa ridice piatra !
    Daca nu, sa taca !
  • 0 (0 voturi)    
    COMPOZITII FOARTE BUNE (Joi, 25 ianuarie 2007, 14:53)

    TONY [anonim]

    AU FOST CANTECE FOARTE BUNE DAR PROST PLATITE DE CEI DIN UNIUNEA COMPOZITORILOR