Gradina Zoologica Baneasa va avea o suprafata de zece ori mai mare si va fi transformata in Bio Parc Zoo. Proiectul costa circa 100 milioane euro

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Marţi, 29 ianuarie 2013, 17:58 Actualitate | Administratie Locala


Zoo Bucuresti
Foto: UPC Romania
Gradina Zoologica Baneasa va fi extinsa cu 57 hectare, o suprafata de zece ori mai mare decat in prezent, investitia ridicandu-se la circa 470 milioane lei (aprox. 100 milioane euro), potrivit unei hotarari de Consiliu General adoptate marti. Extinderea se va face in padurea Baneasa, iar proiectul se estimeaza ca va fi gata pana in anul 2020.

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat ca proiectul nu va fi finantat cu bani de la bugetul local ci va fi atrasa finantare de la banci sau fonduri europene. Din cele 473 milioane lei, circa 215 milioane sunt destinate amenajarii terenului, 130 milioane racordarii la utilitati, 90 de milioane pentru spatii de cazare si spatii comerciale, 18 milioane lei pentru spatii administrative si 18 milioane lei proiectarea parcului zoo.

In prezent, Gradina Zoologica are o suprafata de 5,8 ha, o parte din teren fiind revendicat. Spatiile in care stau animalele nu corespund normelor europene. Locatia actuala a gradinii zoologice va fi pastrata, acest spatiu fiind alocat animalelor exotice.

"Gradina Zoologica a fost infiintata oficial in anul 1959 si inca de la inceput spatiul destinat colectiei de animale a fost foarte mic. Pentru intretinerea animalelor salbatice, conservarea speciilor amenintate cu disparitia si educarea publicului vizitator privind protectia biodiversitatii, obiectivele principale ale unei gradini zoologice moderne, spatiul de numai 5,85 ha detinut in prezent de Gradina Zoologica este practic insuficient, mai ales ca din aceasta suprafata sunt revendicate circa 3,5 ha", se arata in expunerea de motive a Hotararii de Consiliu.

 Gradina Zologica are in intretinere o colectie de aproximativ 1839 de exemplare, gazduite in circa 47 de amplasamente.

















2448 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Deși sunt tâmpiți (Marţi, 29 ianuarie 2013, 18:07)

    Adrian [anonim]

    ăștia de la Primăria București mai au, câteodată, și idei bune. Sper să nu ascundă iarăși vreun matrapazlâc specific prin care să ne trezim cu o mizerie în loc de grădină zoologică sau cu vreun cartier rezidențial pentru iubitorii de animale fix în mijlocul pădurii...
    • +3 (5 voturi)    
      Buna idee! (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 10:06)

      milosh [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Zona Gradinii Zoo era de multa vreme in colimatorul mafiei imobiliare. Sa-si mute gandul acesti "domni" de la acele terenuri . Sorin Oprescu a fost cu zece pasi inaintea lor.
      • +2 (4 voturi)    
        Mai bine sa se extinda (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 10:45)

        Stepanida [utilizator] i-a raspuns lui milosh

        Zoo Baneasa decat sa ne trezim cu vreun cartier de birouri prin zona. Sorin Oprescu si consilierii s-au orientat bine, avand in vedere precedentele cu justitia romana. Maine,poimaine se trezeste cu vreo hotarare de punere in posesie pentru cele 3,5 hectare.
        • +2 (4 voturi)    
          E un proiect cu bataie lunga, (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 18:19)

          kiki_best [utilizator] i-a raspuns lui Stepanida

          nu se va realiza peste noapte. Dar e mai bine sa se faca acum primii pasi, nu se stie ceva urma, si aici ma refer la regionalizare si infiintarea zonei metropolitane Bucuresti- Ilfov, sau cum se va numi. Mai bine sa extinda Sorin Oprescu gradina zoologica pana la Ploiesti, decat sa apara vreun cartier de fite pe acele locuri!
  • +6 (6 voturi)    
    aiurea! (Marţi, 29 ianuarie 2013, 18:27)

    UCK [anonim]

    nu cred ca o sa iasa nimic. este incredibil dar inca din1958 de la infiintarea actualei gradini zoologice era programata crearea uneia mai mari. nu s-a intamplat nimic timp de decenii, doar promisiuni fara fond. dupa 1990 la fel, la interval de cativa ani suntem anuntati ca o sa se mute gradina pe un teren mai mare. de-a lungul timpului au fost propuse vreo 3 amplasamente, dar lipsa vointei politice de a aloca bani a redus totul la promisiuni.
    dupa inceperea febrei imobiliare anunturile au inceput sa se repete la intervale ceva mai mici. evident multora le curgeau balele dupa hectarele de langa padurea Baneasa. au ajuns sa construiasca blocuri cu vedere la padocul elefantului (si mirosul inerent) si pana la urma au omorat si elefantul (a fost haituita cu caini) ca sa rezolve problema. probabil se vor gasi bani pentru noua gradina in momentul in care spaga pentru preluarea vechiului amplasament in scop imobiliar va fi de nerefuzat. pana atunci cred ca mai e de asteptat.
  • +6 (8 voturi)    
    prioritati (Marţi, 29 ianuarie 2013, 18:31)

    andreea [anonim]

    Cand s-a vorbit de costurile unei solutii viabile pentru problema cainilor in Bucuresti si s-a ajuns la un milion de euro toata lumea a sarit in sus ca nu nu sunt bani. Faceti o strategie inteligenta pentru rezolvarea inteligente problemei cainilor aplicati-o si veti avea muuult mai multe beneficii de imagine pentru Bucuresti. In ceea ce priveste gradina Zoologica. Ar trebui sa se desfiinteze toate gradinile zoologice care nu pot oferi conditii animalelor. Trimiteti animalele in vest unde au conditii. Nu cred ca vrea nimeni sa vada animale chinuite.
  • +7 (7 voturi)    
    Eu sint prost (Marţi, 29 ianuarie 2013, 18:47)

    x [anonim]

    Eu sint prost.
    Cica "... proiectul nu va fi finantat cu bani de la bugetul local ci va fi atrasa finantare de la banci sau fonduri europene."
    Dar returnarea banilor catre banci DE UNDE va fi facuta? (deoarece fondurile europene nu sint 100% din totalul proiectelor)
    Ma lumineaza cineva?
  • +5 (7 voturi)    
    300 ..de milioane .. de euro????!! (Marţi, 29 ianuarie 2013, 18:53)

    Inna100 [utilizator]

    Cu tot respectul pentru ideea in sine, dar cred ca nici daca planteaza copaci auriti iar ochii animalelor vor fi inlocuiti cu diamante..nu cred ca ar putea costa atat. Pentru asta vrea nea' proteza asta oprescu sa mareasca taxele si impozitele de la bucuresteni????
    De ce nu investesc in institutul Cantacuzino?? De ce nu investesc in cladirile de patrimoniu cu valoare istorica??? De ce nu se investeste in sistemul de termoficare, in canalizare???
    Eu tot cred ca este o murdarie la mijloc.. nu cred ca le pasa lor de gradina zoologica, ci mai degraba este o afacere super murdara..
    • +3 (5 voturi)    
      nu chiar (Marţi, 29 ianuarie 2013, 19:07)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui Inna100

      aia cu 300 milioane de euro era catedrala mantuirii. Asta cu Zoo e "doar" 100 de milioane, deci 'eftin ca braga ;). Nu le mai da idei ca parca vad ca recalculeaza bugetul proiectului sa il aduca la 300 de milioane.
  • +4 (4 voturi)    
    in buzunarele cui vor ajunge banii? (Marţi, 29 ianuarie 2013, 19:01)

    unchiu Sam [anonim]

    Daca stati putin si va uitati atent la ce graieste al nostru primar si ce vrea sa faca, Ceausescu poate parea mic copil. Gradina Zoologica de 100 milioane de euro! Seicii arabi o sa aiba ce invata de la noi...
    Problema este din ce bani. Daca sunt europeni si ii primim gratis, domnu Oprescu poate sa si-i puna la saltea sau sa se c.c. pe ei, oricum nu o sa vedem mare lucru, dupa cat se va fura.
    Daca insa iar va face un credit, in care sa-si bage labutele si pe urma sa trebuiasca sa-l platim tot noi, la puscarie cu el!
  • +3 (5 voturi)    
    Astia-s nebuni (Marţi, 29 ianuarie 2013, 19:42)

    barbidoc [anonim]

    Fiecare cu ce-l doare. Unii cu sali de sport, telegondole care nu duc nicaieri, turism ecumenic, piscine in panta etc, alti cu gradini zoologice bio... important este sa tocam banii si sa ne ramana ceva si pentru campanie... ce daca ne ingheata copii in scoli, avem WC in fundul curtii, bem apa din fantana si ne mor rudele prin spitale, totul este sa murim frumos.
    Da' biletu', cat e biletu la parcul asta zoo-bio? Ca nu mai pot de foame pana nu-l vad!
  • +2 (2 voturi)    
    Incepe defrisarea... (Miercuri, 30 ianuarie 2013, 9:46)

    EuSiCuMine [utilizator]

    macar partiala a padurii Baneasa. Despre ce fel de "amenajare a terenului", "spatii de cazare si spatii comerciale" si "spatii administrative" este vorba? Baneasa e o padure cu densitate mare a copacilor. Unde se vor face aceste "spatii" si "amenajari"?
  • +2 (2 voturi)    
    bravo! (Duminică, 3 februarie 2013, 1:35)

    Codruta N [utilizator]

    Deci intai o sa le faca canalizare si apa ca lumea cocalarilor care au taiat padurea ca sa-si faca blocuri... si macar vreo 2 - 3 "alei de acces" >:
    Dupa aia, or sa taie din copaci, la greu - ca... nah...! UNDE sa faca "spatii de gazare" si "spatii comerciale"? Apropo: CE "spatii comerciale"? cu piei de animale? or UAT?!! la CE trebuiesc "spatii comerciale" la o gradina zoologica??!!

    Dupa ce or sa taie macar vreo jumate din copaci (daca nu trei sferturi)... or sa bage de vina ca bancile nu le dau bani decat in nu'sh ce conditii, asa ca mai bine "concesioneaza" terenurile alea, la vreo 3 - 4 euroi / an / ha, pentru 99 de ani... ca sa-si "recupereze investitia" de pana atunci :P

    Si tot asa... >:)

    Pai sarantocu' ala calic de Tiriac - doar NU o sa "investeasca" el pentru "utilitati" in porcaria aia de "Complex Stejarul"... sau in ce tzepe o mai trage el pe acoloooo... :P