VIDEO Doua femei din Timisoara, atacate de o haita de 30 de caini maidanezi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2009, 10:31 Ultima ora

Doua femei care se plimbau joi seara pe o strada din Timisoara au fost atacate de o haita de aproape 30 de caini maidanezi. Cele doua femei au fost transportate la spital, cu zeci de muscaturi adanci pe corp, anunta Realitatea Tv. Cele doua au fost salvate de haita de caini de paznicul unui santier, care le-a auzit tipetele si a reusit sa alunge animalele.

Potrivit Mediafax, incidentul s-a petrecut in zona Calea Aradului, unde sunt mai multe blocuri in constructie. Timisorenii care locuiesc in zona in care cele doua femei au fost atacate de caini spun ca au facut de mai multe ori sesizari la societatea de ecarisaj, insa nimeni nu a venit sa adune animalele de pe strazi. In schimb, reprezentantii societatii sustin ca ei nu au primit nicio sesizare.

Potrivit reprezentantilor Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Banat, care au trimis o ambulanta SMURD pentru a prelua victimele, cele doua femei, in varsta de 58 si respectiv 63 de ani, aveau rani la maini si la picioare.

Cele doua au fost transportate la Spitalul Municipal, iar apoi la Spitalul de Boli Infenctioase "Victor Babes" pentru tratament antirabic, a declarat, vineri, ofiterul de serviciu al ISU Banat. Acesta a adaugat ca viata celor doua femei nu a fost pusa in pericol, desi plagile erau adanci.

Cititorii HotNews.ro sunt invitati sa propuna solutii pentru problema cainilor vagabonzi, prin formularul de comentarii de la finalul articolului.


Citeste mai multe despre   






















9066 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    numar de inregistrare si stampila (Vineri, 5 iunie 2009, 10:37)

    blu [anonim]

    daca faci o cerere si o depui la un birou public si iti doresti sa se intample ceva ... iti trebuie un numar de inregistrare a cererii si o stampila. Dup-aia te poti judeca linistit
    • +4 (4 voturi)    
      Eu propun sa-i trimitem toti.... (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 0:40)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui blu

      la Brigitte Bardot. E iubitoare de caini, si cred ca am gasi un voluntar in Romania care sa ne imprumute un TIR si adresa ei nu e greu de gasit. incarcati cainii intr-un TIR si lasati liberi in curtea lui Brigitte Bardot, ea e iubitoare de caini fara stapan. Nu mai trebuie nici o cerere si nici cheltuieli cu euthanasiere si ingropare/ardere a cadavrelor.
      • +2 (2 voturi)    
        ma bag (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 20:29)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

        N-am tir, dar donez pentru inchirierea lui.
      • 0 (0 voturi)    
        eu nu spun ca ... (Duminică, 7 iunie 2009, 20:26)

        muky [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

        ...e bine ce s-a intamplat,dar tot noi oamenii suntem de vina,caci daca suntem demolati sau suntem mutati la bloc,cainii (si nu numai )ii lasam de izbeliste pe strazi;si, normal ca se vor salbatici si se vor intampla astfel de necazuri;ar trebui gasita o solutzie si pt. ei(caini),dar orice solutzie s-ar gasi ,necesita fonduri;si nici noi nu suntem dispusi sa dam bani si nici statul(mai ales acum in vreme de criza). asa ca din pacate pana nu se va gasi o rezolvare cu acesti caini,vor mai fi (din pacate)astfel de cazuri. sa auzim numai de bine
  • +30 (32 voturi)    
    Cine este vinovat? (Vineri, 5 iunie 2009, 10:39)

    Diana [anonim]

    Daca o persoana ar fi chinuit un animal asociatiile de protectia animalelor s-ar fi sesizat imediat si respectiva pers este trasa la raspundere. Dar cand un caine agreseaza un om cine este vinovat? Cine trebuie sa sanctionat?
    Intr-o tara civilizata un caine care este agresiv este eutanasiat, pentru ca prezinta un pericol , la noi de ce nu se intampla la fel?
    • +17 (17 voturi)    
      Vinovat (Vineri, 5 iunie 2009, 11:46)

      daniel1 [utilizator] i-a raspuns lui Diana

      In opinia mea, vinovatii sunt (in ordine):
      1. acele adaposturi de animale care elibereaza cainii in strada (exista).
      2. persoanele particulare care arunca pe strada puii cainilor proprii si cei care ar trebui sa ii sanctioneze pe acestia dar nu o fac.
      3. legislatia
      4. cei care nu raspund in timp utile sesizarilor referitoare la caini agresivi sau o fac complet ineficient.
      5. unele asociatii de protectia animalelor care uneori exagereaza
      • +7 (11 voturi)    
        sa-i exportam in China... (Vineri, 5 iunie 2009, 12:52)

        Cornel [anonim] i-a raspuns lui daniel1

        Eu zic ca mai bine decat sai eutanasiem, castram, etc. mai bine i-am exporta in China; ei au ce face cu acesti caini, mult mai folositor decat i-am "procesa" noi.
        Asa ar creste si PIB-ul Romaniei.
        Iar pentru a scoate economia din criza, i-as mai adauga pe lista si pe unii senatori PC (Marinescu ar fi cap de lista) dar si pe Paunescu, chiar de nu se mai incadreaza la categoriile amintite.

        Mult succes si pofta mare chinejilor. :)
    • -3 (5 voturi)    
      raspunderea POLITIA (Vineri, 5 iunie 2009, 12:03)

      lic [anonim] i-a raspuns lui Diana

      o sa fiti uimiti ca raspunderea e a Politiei, ea trebuie sa ne apere de orice incidente care pot aparea in spatiul public....
      • +3 (3 voturi)    
        gata, am gasit vinovatul (Vineri, 5 iunie 2009, 12:25)

        ioan [anonim] i-a raspuns lui lic

        nu cred ca numai politia ar trebui sa aiba un rolul de prevenire a incidentelor. In general politia e acolo ca sa joace rolul paznicului de santier si sa alunge cainii, e rolul hengherilor sa previna incidente de genul asta. E ca si cum ai zica ca daca da cineva cu o bomba nucleara si nu mori din cauza exploziei ci a radiatiilor e de vina politia ca nu e in stare sa te protejeze de radiatii. Sunt alte puncte pentru care e de vina politia, dar nu chestia asta cu haitele de caini vagabonzi.
    • +3 (3 voturi)    
      subscriu (Vineri, 5 iunie 2009, 16:38)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui Diana

      corect.. daca cineva iti da in cap, suni la politie si reactioneaza in defavoarea atacatorului. dar in cazul javrelor, ce actiuni se pot lua in DEFAVOAREA lor?

      nici una ca nimanui nu ii plasa si imbecilii de la protectia animalelor nu constientizeaza pericolul. NU le doresc sa pateasca ce au patit acele femei sau oricare altii dintre noi atacati de caini.
    • -4 (4 voturi)    
      nu prea te-ai prins tu care e treaba cu ratiune ? (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 0:04)

      pixel [anonim] i-a raspuns lui Diana

      Unom face rau unui caine premeditat avand o chestie care ti-e vad ca iti lipseste, discernamant. La noi fenomenul este total in deriva si sincer nu cred ca solutia universala este sa ii omoram pe toti. Asta e solutie tipica unor oameni care au nevoie de o rezolvare rapida, ieftina si fara dureri de cap. Similar procesului de epurare etnica facuta de Germania impotriva evreilor, tiganilor, homosexualilor, handicapatilor s.a.m.d. O solutie constructiva ar fi sa invatam procesele (pana la urma e chestie de management in administratia locala) de la alte state si sa le adaptam specificul local. Concret ar trebui sa se promoveze agresiv in media idea ca si un maidanez iti poate aduce fericire nu numai un caine lup cu pedigree campion de 200 de euro. Ar trebuie semnate contracte cu magazinele de profil, centre in care omu poate sa vina sa isi aleaga un catel etc.
    • +11 (13 voturi)    
      pantru ca traim in romania! (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 6:20)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Diana

      pentru ca la noi nu este vorba de "protectia animalelor" ci de zoofilie, pentru ca la noi legea nu protejeaza in primul rand cetateanul contribuabil ci maidanezii si borfasii pentru ca, daca in urma cu 19 ani am scapat de comunism, de comunisti n-am scapat nici pana acum si pentru ca un stat condus de comunisti este un stat care justifica juridic si protejeaza infractiunile contra persoanei si nu se preocula decat de reprimarea, chiar si preventiva, a cetatenilor. hjaitele de caini vagabonzi sunt un instrument de terorizare a populatiei, in romania, la fel ca si bandele si clanurile mafiote care "cotizeaza" la politie, procuratura si alte autoritati. in concluzie, revin la titlu: toate astea ni se intampla pentru ca traim in romania!
  • +26 (26 voturi)    
    Ar... (Vineri, 5 iunie 2009, 10:41)

    X [anonim]

    .... fi o cruzime sa spun ca acei caini ar fi mai folositori ca piele pentru papuci, insa iar o sa sara aparatorii drepturilor animalelor de fund in sus, nu-i asa ?
  • +15 (17 voturi)    
    Pai normal (Vineri, 5 iunie 2009, 10:45)

    soferul [utilizator]

    E "vina" lor. De ce l-au deranjat pe Azorel, stapanul cartierului?
  • +35 (37 voturi)    
    Cainii trebuie iubiti (Vineri, 5 iunie 2009, 10:47)

    iubiti cainii [anonim]

    Este strigator la cer cum au indraznit femeile alea sa se plimbe in aroganta lor si sa provoace cateii nevinovati; solicit sa vina protectia animalelor si sa analizeze comportamentul brutal a celor doua femei (pe care cu greu le putem numi oame) fata de bietele patrupede care au fost nevoie sa se apere.

    legea este mult prea balnda cu asemenea oameni care abuzeaza animalele.

    pana cand vom tolera astfel de cruzimi fata de animale? Legea trebuie insaprita: oricine este muscat de caine sa fie bagat 6 luni in parnaie!

    propun sa se oblige prin lege hranirea cainilor strazii prin rotatie de catre fiecare locatar din zona, nu cu terci ci cu fleici proaspete date usor pe gratar.

    Numai asa putem sa ne civilizam si sa intram un europa cu adevarat!
    • +16 (16 voturi)    
      votez cu tine (Vineri, 5 iunie 2009, 11:23)

      lupul moralist [anonim] i-a raspuns lui iubiti cainii

      Perfect de acord cu solutia dvs. deschidem un cont si donez salarul meu lunar pt saracii caini, caci obezitatea in casele de copii si batrani a inceput sa faca primele victime...nemaivorbind de spitale...
    • +2 (2 voturi)    
      despre Romania ... (Vineri, 5 iunie 2009, 17:12)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui iubiti cainii

      ce ar fi daca am eutanasia si javrele si pe AIA care le tin parte ? am scapa definitiv de aceasta problema .... nu? ati mai vazut prin alte tari ... cei care au fost ...(nu persoana asta care pupa caini in bot, ca ea nu a fost ...asta se vede )... atatia caini maidanezi ? atata timp cat romania o sa arate ca o satra de tigani, cu caini care adulmeca si musca pe la fiecare colt, nu va ramane nimeni impresionat de frumusetea ei, pacat de cei care, cu adevarat (sau doar de fatada) vor sa prezinte romania ca fiind o tara cool, (interesele sunt altele in romania, nu sunt nici pe departe asa cum par, cei care dezbat si se agita pe tema asta, fac exact ca prietenii lor, patrupedele .... latra la luna ...) nu vom fi scosi din binemeritata clasificare "gitanes" si multe multe altele pe care POPORUL nu le cunoaste. eu ma resemnez si nu starnesc agitatie, ma consolez ca poate duminica viitoare voi castiga la 6/49 si voi pleca departe ......
    • -3 (3 voturi)    
      ce?? (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 2:22)

      Ceteannnn [anonim] i-a raspuns lui iubiti cainii

      Stii ce imi doresc? sa fii atacat la randul tau de caini........iar persoanele ca tine nu sunt constiente de lumea inconjuratoare. Iti sugerez sa te dai odata cu capul de perete si sa incerci sa intelegi pe ce lume traiesti.


      INTR-O TARA CIVILIZATA NU EXISTA CAINI VAGABONZI. TOTI SUNT ADUNATI IN ADOPOSTURI, CEI AGRESIVI SUNT EUTANASIATI IAR CEI BLANZI DATI SPRE ADOPTIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      • +2 (2 voturi)    
        printre randuri (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 20:33)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ceteannnn

        Ce bine ca stii sa citesti printre randuri si sa apreciezi un post ironic.
        Relax, ca sunteti de aceeasi parte a baricadei...
    • +1 (1 vot)    
      SUBSCRIU (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 8:36)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui iubiti cainii

      SUBSCRIU
  • -15 (23 voturi)    
    Chiar nu exista o solutie decenta si umana? (Vineri, 5 iunie 2009, 10:54)

    Inginer [anonim]

    In mod paradoxal, omul poate ajunge la Luna, dar nu poate rezolva (aparent) o problema atit de simpla.
    Ma intreb este oare prostie, neputinta, nepasare, sau pur si simplu rea-vointa, aceasta problema fiind o vaca de muls pentru cineva?
    Sint total impotriva otravirii, uciderii sau eutanasiei, cum le place unora sa spuna, ori alt mijloc de exterminare a animalelor, dar intr-adevar, sa le lasi pe strada, mai ales in haite mari, este o prostie.
    Cine-i vinovat sau incompetent in toata treaba asta?
    Chiar nu se pot construi niste adaposturi suficient de incapatoare, pentru toate animalele dintr-un oras?
    Chiar nici un patron de mare restaurant nu ar face o fapta buna, si sa trimita la sfirsitul zilei resturile ramase de la clienti, celor de la adapostul de animale pentru a scadea din costurile intretinerii lor.
    Chiar si fara bunavointa restaurantelor, sau a magazinelor care arunca produse expirate recent, chiar este asa o mare cheltuiala un adapost de ciini?
    Daca tin minte bine, costul sub1E /zi/ciine. Chiar nu se pot accesa niste fonduri europene, sau atrage niste sponsorizari, pentru a se rezolva problema?
    Pina una-alta, eu cind trec cu masina pa linga haite de ciini care incep sa se agite pe la roti, iau sticla de apa din spate, si le fac cite-un dus. In 95% din cazuri, se linistesc toti instantaneu, si avintul li se transforma intr-o fuga cu coada-ntre picioare, la propriu. Poate este o solutie si pentru cei care au de trecut frecvent pe jos, prin zone "periculoase".
    • +27 (29 voturi)    
      Esti viteaz (Vineri, 5 iunie 2009, 11:04)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Inginer

      cand ai o tona de otel ca baricada. Sa te vad pe tine pe bicicleta sau pe jos.
      Solutia e foarte simpla: eutanasierea javrelor.
      • -17 (27 voturi)    
        JAVRE (Vineri, 5 iunie 2009, 11:29)

        ILEANA [anonim] i-a raspuns lui soferul

        javre sunt si printre oameni.
        ce facem ii eutanasiem?
        • +9 (9 voturi)    
          Pe oameni (Vineri, 5 iunie 2009, 11:43)

          soferul [utilizator] i-a raspuns lui ILEANA

          ii trimitem la ocna.
        • +12 (14 voturi)    
          draga ileana (Vineri, 5 iunie 2009, 11:49)

          opinescu [anonim] i-a raspuns lui ILEANA

          pentru oameni exista legi care ii pedepsesc atunci cand musca pe cineva. de ce nu ar exista si pentru caini?

          ar mai fi o solutie de brigazi de cartier sau de oras care sa faca treaba hingherilor si cu bate si topoare.
        • +9 (9 voturi)    
          solutie (Vineri, 5 iunie 2009, 12:17)

          The Great Cornholio [utilizator] i-a raspuns lui ILEANA

          il lasam unde sunt. adica in parlament
          • +6 (6 voturi)    
            si... (Vineri, 5 iunie 2009, 12:35)

            ideamatei [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

            ... si la guvern si la primarii si la presedentie si la prefecturi si...
      • -9 (11 voturi)    
        ??? (Vineri, 5 iunie 2009, 12:25)

        Inginer [anonim] i-a raspuns lui soferul

        Nu faceti d-vs aprecieri despre cit de viteaz sint eu, va rog.
        Chiar am fost pus in situatia de a fi atacat de haite de ciini, si din fericire s-a sfirsit cu bine pentru ambele parti.
        Sint constient ca daca pentru mine nu este o problema sa fiu atacat de ciini, situatia este foarte diferita in cazul copiilor, sau femeilor, si nu numai.
        Dar nu ma veti putea convinge niciodata ca nu exista alta solutie, in afara de uciderea lor.
        • 0 (2 voturi)    
          ar mai fi una (Vineri, 5 iunie 2009, 22:08)

          Dan Iosif [anonim] i-a raspuns lui Inginer

          Ultima solutie — inca o revolutie :)
        • +2 (2 voturi)    
          Jesus... (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 0:53)

          MariusCojo [utilizator] i-a raspuns lui Inginer

          Asa vb de park cainii aia ar fi pruncii tai... Eu itzi propun o idee de ce nu iei toti cainii la tine akas si ai grij de ei? Ce solutie sa mai fie mah frate?... ce ajunge pe strada nu mai e folositor...deja prea multi pe planeta asta si nu toti au chef sa tzina caini in casa k si tine. Si at ce sa faci cu ei? sa-i lasi pe strada sa ne manance de vi sa nu mai putem fi siguranta pt nici o secunda? Deja nu mai sunt animale domestice ci salbatice care lupta pt supravietuire.. Si atunci? Noi suntem hrana lor?
      • +2 (2 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 20:38)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui soferul

        Tinuti o saptamana (maxim) pentru o eventuala revendicare, dupa care sapun. Eutanasierea nu trebuie sa fie dureroasa.
        Daca sunt "revendicati" de vreo asociatie sau de vreun iubitor de animale... un cip de identificare. Il mai gasesti o data pe strada, dosar penal pentru "iubitor".
        In maxim 6 luni, problem solved.
    • +18 (20 voturi)    
      Cheltuielile (Vineri, 5 iunie 2009, 11:12)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Inginer

      cu intretinerea unui caine in padoc nu sunt 1 euro pe zi, ci vreo 5 (adica 600 Lei pe luna). Da! Mai mult decat pt un copil internat in spital.

      Inmulteste matale cu cateva zeci de mii si vezi cat ar costa lunar intretinetinerea in padocuri a acestor animale salbaticite pt fiecare oras mare din tara (pt Iasi, Cluj, Timisoara erau estimari de vreo 15-20.000 de maidanezi pt fiecare)

      De ce sa dea un oras cate un milion de euro anual pt intretinearea unor javre, cand pot fi folositi acei bani pt renovarea spitalelor in care se prabuseste tencuiala in sala de operatii?
      • -10 (12 voturi)    
        cifrele d-vs sint cam umflate... (Vineri, 5 iunie 2009, 12:36)

        Inginer [anonim] i-a raspuns lui soferul

        Ma iertati, dar cred ca aceste cifre sint cam trase de par.
        In afara de costurile initiale si citiva angajati care sa intretina padocul si sa dea apa si mincare la ciini, ce se regaseste in cei 5 euro /zi ???!!! In afara de eventualele tratamente pentru boli, le fac si operatii estetice, sau cum? Ii hranesc cu icre negre? Eu cred ca sint ori incompetenti, ori hoti, aia care au asa costuri !
        Si apoi, sa fim seriosi, intr-un mare cartier, gasesti in cel mai rau caz peste 100 ciini. Cite cartiere pot fi intr-un oras sa se ajunga la 15-20000 ciini pe oras?
        • +8 (8 voturi)    
          Uite asa (Vineri, 5 iunie 2009, 12:54)

          soferul [utilizator] i-a raspuns lui Inginer

          AI avut vreodata caine? Calculeaza cat dadeai pe hrana + veterinar. Insa la un padoc mai trebuie sa platesti IN PLUS pt igiena, chirie, utilitati, personal.


          Uite si doua surse:

          Viceprimarul Capitalei, Razvan Murgeanu (Feb 2008): "Intretinerea unui ciine intr-un adapost al primariei costa 146 de lei pe saptamina".

          Romania Libera (18 Apr 2008):
          Intretinerea celor 500 de maidanezi, cat incap in cele doua adaposturi ale Administratiei pentru Supravegherea Animalelor (ASA) din Bucuresti, costa peste 40.000 de euro pe luna, FARA A PUNE LA SOCOTEALA salariile personalului si chiriile.


          Cat despre numarul lor, in Bucuresti s-au eutanasiat vreo 80.000 de caini pe vremea lui Basescu. Si tot au mai ramas o gramada. Nu vad de ce 20000 ti se pare un nr asa de exagerat; este realitatea.
          • -8 (12 voturi)    
            Da, am ciine (Vineri, 5 iunie 2009, 13:05)

            Inginer [anonim] i-a raspuns lui soferul

            Am ciini, si unul chiar maidanez, cules de prin oras. Dar ii hranesc cu piine, resturi de la abatoare, resturi de la minacrea ce o consumam, si 1-2 pumni de granule. Iar la veterinar nu au fost decit extrem de rar (in multi ani). De unde 5 euro (!) pe zi? Este HOTIE !
            • +5 (7 voturi)    
              Chiar nu pricepi (Vineri, 5 iunie 2009, 13:16)

              soferul [utilizator] i-a raspuns lui Inginer

              ca altele sunt problemele intr-un padoc? Acolo trebuie controlati de veterinar in permanenta, spre deosebire de 1-2 caini tinuti in curte, fiindca e destul sa se imbolaveasca unul de nu'st ce boala contagioasa si ai dat de naiba.

              In plus, probabil cainele tau fie isi face nevoile in curtea ta, fie il scoti in fata blocului (ia zi-mi, de cate ori le-ai strans excrementele?). Intr-un padoc trebuie in permanenta sa curete cineva.

              s.a.m.d.
              • -4 (8 voturi)    
                fa-ma sa inteleg (Vineri, 5 iunie 2009, 13:44)

                Inginer [anonim] i-a raspuns lui soferul

                Pai, esti de acord cu "eutanasierea javrelor", dar daca vine vorba de padoc, trebuie controlati de veterinar in permanenta. Fie cum zici tu!
                Dar totusi sint destule lucruri unde se pot taia drastic cheltuielile. Padocul nu trebuie neaparat sa fie pe un teren inchiriat, ca tot ai mentionat de chirie, ci poate fi undeva departe de oras, unde terenul costa citeva mii de lei/Ha. Cu fintina si fosa septica pentru personalul padocului este legal, cumva?
                Si curatenia in padoc nu intra tot in sarcina celor care sint platiti sa-i ingrijeasca ?
                In ce priveste curatenia de la mine din curte, te rog sa stai linistit, si sa nu te mai ingrijorezi, da? Ma ocup eu.
                Cit despre cifrele avansate de autoritati, referitor la numarul de ciini, nu cred ca sint reale, sper sa nu te superi pe mine. OK?
                • +6 (6 voturi)    
                  Da (Vineri, 5 iunie 2009, 14:12)

                  soferul [utilizator] i-a raspuns lui Inginer

                  1) sunt pt eutanasierea javrelor tocmai din acest motiv financiar. Daca tu ai sa dai bani si ai sa ai cu adevarat grija de caini, n-am nicio problema. Insa daca doar le arunci de mancare si te intitulezi "iubitor de animale" esti doar un ipocrit, ca majoritatea ONGistilor romani.

                  2) Sa zicem ca ai terenul, dar acel padoc nu trebuie construit si el? Sau facem hocus-pocus-preparatus? N-ai nevoie de drumuri? Hrana cu ce o aduci? O cari tu in spinare? Iarna nu trebuie deszapezit drumul? Hocus-pocus, gata-padocus.

                  3) Nu ma intereseaza curatenia din curtea ta, insa intr-un padoc cu cateva sute de caini trebuie sa platesti in permanenta pe cineva sa mentina curatenia. Deci costa alti BANI; tu acasa platesti cu timpul tau. De asta iti iese la calcul doar 1 euro pt un caine.

                  4) Legat de utilitati, scoti tu apa din pamant, dar cu ventilatia ce faci? N-ai cumva nevoie de curent electric? Dejectiile cu ce le duci de acolo? Sau le lasi la marginea gardului? Un cabinet medical nu trebuie amenajat? Un spatiu pt animalele care sunt sub tratament nu trebuie?

                  5) Nu contest ca sunt contracte date pe spagi si de asta costa asa de mult padocurile primariilor, dar cele pe care spui tu sa le construiasca cine le va face? Nu tot acele primarii? Crezi ca un padoc de 30 de locuri facut de 4-labe are vreun efect?


                  Deci orice ai crede tu, un padoc necesita bani multi. Daca iubitorii de animale n-ar fi ipocriti, acestia ar dona. Insa asta e adevarul: ONG-urile cutu-cutu & co. sunt formate din niste mincinosi carora nu le pasa de animale!
                  • -4 (4 voturi)    
                    ... (Vineri, 5 iunie 2009, 15:06)

                    Inginer [anonim] i-a raspuns lui soferul

                    Ceea ce vreau de fapt sa subliniez este ca nu este necesar sa le asiguram un trai de lux, ciinilor din padocuri.
                    O varianta de la care putem porni o discutie pe tema pretului:
                    -un teren mai departe de oras, care sa fie usor accesibil, si care nu ar trebui sa coste mai mult de 50000 lei.
                    -documentete, avize 20000 lei
                    -ingradirea 50000 lei
                    -constructia aferenta padocului si care sa adaposteasca personalul, o magazie si eventual un cabinet medical 300000 lei (?)
                    -custi pentru 1000 ciini 40000 lei
                    -apa, energie electrica, fosa septica 100000 lei
                    -alte cheltuieli 40000 lei
                    Total costuri initiale: 600000 lei, adica 600 lei/ciine, daca luam ipotetic cifra de 1000 ciini. Adica raportat la numarul de zile cit va fi padocul in functiune, o suma/zi/ciine mai mica de 2 lei, pentru o perioada de ~10 ani!
                    La astea se adauga cheltuieli lunare:
                    -salarii: 40000lei, adica 1,3 lei/zi/ciine
                    -alte cheltuieli (curent) 1,7lei/zi/ciine

                    Pina acum avem 5 lei/zi/ciine
                    Va rog corectati-ma unde am gresit estimarile, si sa completam impreuna sumele pentru mincare, transport, ingrijire medicala, si orice altceva mi-a scapat.
                    Chiar sint curios, daca se ajunge la 5 euro/zi/ciine.
                    Va multumesc!
                    • +4 (4 voturi)    
                      Domnule ca calculul (Vineri, 5 iunie 2009, 15:30)

                      AJB [anonim] i-a raspuns lui Inginer

                      Imi place calculul tau insa ai uitat mancarea :))) care nu cred ca iese undeva la cativa bani pe zi :p
                      • -2 (2 voturi)    
                        nu am uitat... (Vineri, 5 iunie 2009, 15:52)

                        Inginer [anonim] i-a raspuns lui AJB

                        Am invitat la modul serios si cit se poate de politicos, pe cine doreste, sa completam impreuna cu sumele pentru mincare, ingrijire veterinara, si orice mi-a mai scapat... Am scris si mai sus putin.
                        Macar sa ramin si eu cu ceva din discutia asta, poate nu am dreptate, si nu voi persista in eroare.
                        Multumesc inca odata.
                    • 0 (2 voturi)    
                      ... (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 0:59)

                      MariusCojo [utilizator] i-a raspuns lui Inginer

                      cu toti bani aia risipiti pe terenuri si cladiri si etc etc mai bine dai la nevoiasi ..si asa sunt destui in Romania care nu au ce pune pe masa bine k avem sa dam mancare la caini... maine poimaine mai platim si contributie sociala pentru caini din salar k si asa e prea mare ce fras
        • 0 (0 voturi)    
          Aproximare caini in Iasi (Vineri, 5 iunie 2009, 22:49)

          Rational [anonim] i-a raspuns lui Inginer

          Am avut ocazia sa stau aproape doi ani in Iasi si credeti-ma sunt foarte multi caini: la fiecare bloc cate 1-2, iar la capat de linie de autobuz cate 8-9-10. Prin urmare banuiesc ca estimarile de 10-15000 de caini intr-un oras mare sunt credibile.
          Si eu sunt iubitor de animale: dovada ca am luat de pe strada si caini si pisici. Dar sa-i lasi sa se inmulteasca necontrolat si sa bantuie pe strazi e o prostie a noastra, a oamenilor. Pt ca noi ii abandonam cand sunt pui. Pt ca noi le ducem de mancare pe strada. (Aceasta atitudine e similara cu datul banilor cersetorilor: nu rezolva problema, ci contribuie la perpetuarea ei.) Pt ca noi ii ascundem cand vin hingherii si ne certam cu ei.
          Solutii:
          1. Autoritatile abilitate sa-si faca treaba. In cazul de fata firmele de ecarisaj sa prinda animalele, iar primaria sa amendeze santierul.
          2. ONG-urile sa ajute la castrarea, pastrarea animalelor si pregatirea spre adoptie. Medicii veterinari sa fie obligati prin lege sa castreze gratuit si sa vaccineze un nr de caini vagabonzi pe an. Cheltuiala sa fie deductibila din profit.
          3. Politia comunitara sa dea amenzi celor care abandoneaza caini sau hranesc cainii vagabonzi pe domeniul public.
    • +12 (14 voturi)    
      solutia decenta (Vineri, 5 iunie 2009, 11:20)

      lupul moralist [anonim] i-a raspuns lui Inginer

      Sunt probleme mai mari decat cainii, solutia cea mai uitila ar fi eradicarea lor in totalitate, dar organizatiile de pupareti de caini trebuie sa aiba si ei activitate! Noroc bun si inainte ca pionerii, sa nu ne pese de copii desfiguratisau/si mutilati de haitele de caini, important este ca sa nu rezolvam problema! Tipic pentru Romania aflata pe culmile culturii si civilizatiei!
      • +4 (4 voturi)    
        Foarte adevarat ! (Vineri, 5 iunie 2009, 12:06)

        antimaidanez [anonim] i-a raspuns lui lupul moralist

        Chestia e ca jivinele se inmultesc ca naiba, si latra noaptea de nu poti sa mai dormi, pe linga toate belelele pe care le aduc.
        Nimeni nu rezolva problema , ce o fi asa de complicat,. ce ..alte tari n-au avut problema asta ?Vorba Dvs, tipic romanesc, precis sint interese , ca nu se face nimic bun in tara asta, numai pe interes e totul.
        Dupa mine, i-as steriliza , hai dupa ce-mi trece enervarea , ca altfel i-as extermina pe toti.
    • +1 (1 vot)    
      solutie? (Vineri, 5 iunie 2009, 12:38)

      ham [anonim] i-a raspuns lui Inginer

      intretinerea unui caine : dupa socotelile celor care ar trebui sa aiba grija lor e mare =peste 5 euro! si o solutie e sa se aplice pedeapsa cu moartea[eutanasia
      • +5 (5 voturi)    
        Eutanasierea lor (Vineri, 5 iunie 2009, 12:55)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui ham

        Nu e o pedeapsa, ci este o stopare a agoniei la care sunt supusi de catre ONG-urile "iubitoare" de animale... de fapt iubitoare de fonduri din strainatate.
    • +7 (7 voturi)    
      americanii (Vineri, 5 iunie 2009, 12:44)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Inginer

      Americanii care au ajuns pe luna eutanasiaza animalele care nu mai incap in adaposturi. De asta nu au o problema cu cainii maidanezi.
    • +3 (3 voturi)    
      Solutie umana... (Vineri, 5 iunie 2009, 14:37)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui Inginer

      Cand mi-a lovit o masina pisica care - ghinionul ei - iesise pe strada (stau la curte intr-un sat dar nu in Romania) am dus-o de urgenta la veterinar. Medicul mi-a spus din start ca nu are prea multe sanse si ca cel mai bine ar fi sa o eutanasiez ca sa nu se chinuie. Am fost de acord.
      De ce oare nu se poate ca si cainii fara stapan sa fie eutanasiati in mod civilizat ca sa nu se chinuie nici ei si sa nu ne chinuie nici pe noi? Oare cei care iubesc cainii si sunt impotriva eutanasierii cred ca este bine pt ei sa traiasca pe strazi fara hrana si fara un adapost ?Credeti ca e bine pt un animal sa nu aiba o cusca pe timp de iarna si sa nu aiba un stapan care sa il ingrijeasca? Chiar nu intelegeti ca de fapt ar fi mai bine pt animalele fara stapan sa fie eutanasiate?Nu zic sa fie chinuite sau batute sau omorate in mod salbatic, dar eutanasia ar rezolva problema.
      Aaaaa, si inca ceva...daca va imaginati ca viata lor in adaposturi de sute de caini e fericita va spun ca va inselati.Un caine are nevoie de un stapan care sa ii ofere afectiune si ingrijire si daca nu se gaseste nimeni dornic sa faca chestia asta eutanasia ramane singura solutie.
  • +18 (18 voturi)    
    Dar in Parcul Circului din Bucuresti ? (Vineri, 5 iunie 2009, 10:56)

    Cristina Ciocan [anonim]

    Am dat zeci de telefoane pentru haita de caini din parcul circului.
    Sunt 20-30 de talie medie, toti negri (probabil ca sunt frati si veri ! :-)
    Sefa parcului ii tine cu disperare, asa zisii paznici prefera sa lase cainii sa le faca treaba pe timpul serii/noptii si motzaie in cabinele lor.
    Intre timp, copiii sunt muscati si e considerata vina copiilor.
    Cainii ataca sincron, daca scartaie roata unei trotinete, daca ajunge un balon langa ei sau pur si simplu, fara motiv.
    Haita se plimba prin parc nestingherita, e mobila, agresiva.
    Pe de alta parte, am vazut ca cei care au caini de casa, in lesa, sunt obligati sa intre intr-un tzarc special.
    Chiar nu e nimeni care sa puna lucrurile in ordine in acest parc ?

    Suntem singura tara din Europa care are caini liberi peste tot si ne mai suparam cand suntem calificati in toate felurile de straini.

    Rog Primaria si Administratia parcurilor sa ia masuri. Nu suntem obligati sa inghitim toanele unei sefe inconstiente !
  • -13 (19 voturi)    
    e de rau dar exista si solutii practice..... (Vineri, 5 iunie 2009, 10:59)

    dorinteodor [anonim]

    nu sint aparatorul ciinilor vagabonzi dar, intrucit nici o primarie din tara asta nu este in stare sa rezolve problema, eu aplic de multa vreme metode de interactie cu ciinii astfel ca nu am probleme cu ei nici in orase nici pe creasta muntilor.... este vorba de a invata sa interactionezi cu ciinii. in fiecare situatie exista alta solutie. in cazul acestor persoane muscate, ar fi fost de ajuns sa le arunce o bucata de piine. chiar daca nu ar fi mincat piinea, ciinii nu ar fi muscat daca aceste persoane vorbeau cu ciinii si nu faceau nici un gest de aparare.... orice gest de aparare este interpretat de ciini ca o dovada de "vinovatie" si asta i-ar fi "indreptatit sa atace....

    sint multe de spus dar cred ca ar fi bine, pina la eradicarea tuturor ciinilor "comunitari", ca primariile sa organizeze cursuri practice gratuite pentru persoanele care nu stiu sa interactioneze cu ciinii. asta ar putea reduce la zero rata de muscaturi de ciine.... sfatul meu este ca totdeauna persoanele care au frica de ciini sa aiba ceva da mincare pentru eventualii ciini, sa vorbeasca cu ei si foarte important sa nu incerce sa se apere de ciini deoarece aceasta este o invitatie pentru ciini sa atace! ....mai mult decit atit, daca un ciine se apropie incet din fata, sa nu se faca nici un gest! atunci cind un ciine vine incet din fata el doreste sa atinga cu botul piciorul acelei persoane. este supremul gest de prietenie iar un ciine care ti-a atins piciorul cu botul nu te va mai ataca niciodata!..... dar, daca, atunci cind ciinele face asta, persoana considera ca asta e semn de atac si incearca sa se apere, ciinele considera asta ca semn de "vinovatie" si este astfel "indreptatit" sa atace....
    • +10 (12 voturi)    
      Da, mai (Vineri, 5 iunie 2009, 11:15)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      cand vine Azorel, am sa ma pun in genunchi si am sa aplec capul.
    • +10 (12 voturi)    
      stiu eu o metoda de interactiune (Vineri, 5 iunie 2009, 11:15)

      BIRTALAN [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      daca sare la mine, ii despic matzele in direct, chit ca ma musca.
      va fi ultima lui greseala
      jur
      • +7 (7 voturi)    
        Glumesti.. (Vineri, 5 iunie 2009, 12:00)

        mike [anonim] i-a raspuns lui BIRTALAN

        Imi plac cainii. Nu mi-e frica de ei. Nici daca sunt mai multi... Dar am fost atacat fiind pe bicicleta de o haita de 10 bucati... Si a fost cam nashpa...
    • +10 (10 voturi)    
      fantastic (Vineri, 5 iunie 2009, 11:21)

      noon [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Tu citesti ce scrii? Cum adica sa umblii cu o bucata de mancare la tine sa le dai cainilor cand te ataca?!?! E normal sa existe haite de caine in orase? Pe strazi? Frica e o reactie normala...si reactionezi instinctiv, in aparare in fata a 30 de caini ce ranjesc coltii la tine!
      • +6 (6 voturi)    
        piine, carne, bere (Vineri, 5 iunie 2009, 13:34)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui noon

        E foarte simplu. Cind pleci de acasa, iei cu tine: o bucata de piine pentru ciinii care maninca asa ceva; citeva felii de salam pentru aia care nu maninca piine. Daca pleci intr-un oras strain, harta, busola si cutit de vinatoare. E bine sa ai la tine si un portofel de rezerva cu ceva bani in el in caz ca esti tilharit. E utila si o scara de fringhie daca ai ghinionul sa cazi in vreo groapa (nu rideti, acum ceva timp s-a intimplat sa moara un om din cauza asta). In cazul in care are loc o furtuna de vara, o toporisca v-ar putea ajuta sa va degajati masina de sub copacii cazuti.
        In Romania s-ar putea organiza cu succes circuite de safari urban.
    • +11 (13 voturi)    
      vorbiti cu cainii! (Vineri, 5 iunie 2009, 11:30)

      interactionez bine [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      baiete, forta centrifuga a invartirii in jurul propriului ego si a abilitatilor tale zenice te-a aruncat cu violenta din stratosfera realului si acum plutesti intr-o ilara deriva in vidul cosmic al propriilor tale inchipuiri.

      NU este vorba de tine, tu nu esti relevant, dupa cum nu sunt nici sfaturile tale aberante de psiholog canin.
      Este vorba de femei, batrani si copii, care iata, nu-i asa, trebuie sa umble cu mancare dupa ei (din destul sa ajunga la toata haita, nu-i asa), sa urmeze niste cursuri de interactiune cu cainii, sa invete limbajul lor, sa dialogheze si sa le inteleaga nevoile supreme de prietenie cand vin din fata si sa le dea picioarele la mirosit.

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-2794215-caz-socant-constanta-fetita-6-ani-fost-ucisa-haita-maidanezi.htm
      • -3 (9 voturi)    
        aveti mintea pe moatze? (Vineri, 5 iunie 2009, 11:56)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui interactionez bine

        pe creasta muntilor umblatul cu piinea la tine este obligatoriu. acolo ciini te pot omori. am fost odata singur si m-au atacat in acele pustietati vreo 30 de ciini. nu numai ca nu m-au muscat dar i-am facut prieteni si m-am fotografiat cu ei.... si apropo de voi, eu nu am probleme cu ciinii, nu folosesc piine decit pe munte si in general, dupa orice tentativa de atac, ciini ajung sa-mi fie prieteni (inclusiv haitele care ataca atunci cind sint pe icicleta....). si este si mai greu sa-i pricep pe unii care zic ca ne este normal sa existe ciini "comunitari". pai eu nu sint aparatorul ciinilor, votez pentru eutanasierea lor, sint pentru pedepsirea celor care nu-si fac datoria sa-i scoata de pe strazi.... deci nu veniti cu reprosuri. eu doar am zis ca, invatind sa interactionezi cu ciini, poti sa nu fi muscat si sa protejezi si pe cei din jurul tau.... ce e rau in asta cind eu, repet, nu sint aparatorul ciinilor comunitari, ba chiar ma deranjeaza.... dar, exista si un dar....nu puteti sa eliminati ciinii de pe la stinile de pe munte. deci chiar daca dispar comunitarii, metoda se pastreaza atunci cind mergi pe munte..... poate pricepeti ca exista metode de interactie cu ciinii care va protejeaza de muscaturi si, la fel e important, va asigura lipsa stresului atit in orase cit si pe munte.... si o ultima observatie: stau la bloc si nu am ciine!
    • +6 (6 voturi)    
      avantaj pentru turism (Vineri, 5 iunie 2009, 11:44)

      cristinaB [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      si bineinteles, cursurile de interactiune cu cainii vor trebui organizate gratuit si pentru toti turistii straini care vin in Romania. Nu treceti de aeroport inainte de a invata cum sa interactionati cu cainii !

      promovare internationala : un avantaj in plus pentru cei care vor sa calatoreasca in Romania ! cursuri gratuite si experiente deosebite de viata in interactiunea cu cainii !!!

      veniti in Romania si hraniti cainii vagabonzi care va vor iubi atit de mult incit le veti duce dorul si cu siguranta veti dori sa adoptati un mic patruped si sa continuati sa-i trimiteti de mincare!

      p.s. intrucit problema cainilor vagabonzi se pare ca nu va fi rezolvata in viitorul apropiat, propun introducerea de cursuri obligatorii de interactiune cu cainii, inca de la gradinita.
      • -4 (4 voturi)    
        nu e banc, e chiar solutie practica (Vineri, 5 iunie 2009, 12:13)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui cristinaB

        acum citiva ani un japonez a murit de la muscatura unui maidanez care, cu toata ancheta criminalistica, nu a fost gasit nici pina astazi. au mai fost si alti straini muscati. am spus-o si o mai spun: nu sint aparatorul ciinilor, nu am ciine si votez pentru eutanasierea maidanezilor. dar, spun asta de nu stiu cite ori, daca in 20 de ani nimeni nu a rezolvat problema, atunci sa ne protejam singuri si, evident, sa sustinem eliminarea totala a ciinilor de pe strazi.... mai bine sa ne facem de ris cu lectii de auto-aparare de ciini decit sa mai avem straini muscati sau chiar omoriti de ciini....
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 1:08)

      MariusCojo [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      "Mare e gradina ta Doamne si sunt multi prosti care sar gardu cand poarta e deschisa"...
      Saracii de noi, dar tot noi suntem de vina. Cum ne-am permis oare noi sa disturbam cainii?... crd k si acele 2 biete femei au vrut sa provoace cainii sa vada care e mai bun... k dak nu ii provoca nu pateau nik si cainii stateau cuminti saraci de ei..dar cum poti zice k au putut ataca asa ..Doamne feri...cainii sa faca asa ceva? cu siguranta omu e de vina si vrea sa se ia la bataie cu cainii sa vada care musca mai tare ...

      PS: Eu nu vreau sa fiu sclavul cainilor, fi tu si pt mine...
  • +15 (15 voturi)    
    Tara lu peste (Vineri, 5 iunie 2009, 11:01)

    Dan [anonim]

    Un idiot de senator PC a initiat un proiect de lege prin care cainii comunitari nu mai pot fi eutanasiati. Sa-i multumiti din inima idiotului.
  • +8 (8 voturi)    
    S-a prostit si Ciuhandru... (Vineri, 5 iunie 2009, 11:08)

    FLORIN [anonim]

    Cand traiam in Timisoara orasul era ok dar vad ca a imbatranit si s-a prostit Ciuhandru. Pacat.
    • +6 (6 voturi)    
      S-a prostit si Ciuhandu (Vineri, 5 iunie 2009, 11:17)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      Este vorba de primarul Ciuhandu, fara "r"
  • +5 (5 voturi)    
    plamada moale (Vineri, 5 iunie 2009, 11:15)

    Lupul moralist [anonim]

    E prea moale plamada carpato&danubian&pontica, si asemenea treburi se vor intampla mult si bine. Suntem campioni europeni la consumul de vaccin antirabic, la nr de animale turbate! La mai mare, noroc si sanatate!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    PROst TV-ul? (Vineri, 5 iunie 2009, 11:21)

    ovinoalergic [anonim]

    PROst TV-ul de ce nu prezinta si stirea asta?
  • +8 (8 voturi)    
    Ese nasoala treaba... (Vineri, 5 iunie 2009, 11:24)

    antonescu [anonim]

    Sunt si eu stapan de caini; stau la bloc si am doi caini, unul mic si unul de 50 kg rasa agresiva; incerc cat se poate sa nu deranjez pe nimeni nici ca zgomot nici ca atitudine.
    Sunt mare iubitor de caini, pentru ca in ochiilor se vede blandetea annimalului, insa cand se strang in haite de peste 5-6 animale, cainii pot fii extrem de periculosi pentru ca se lasa antrenati unul de altul si indiferent cat de bland este unul sau altul.
    Cu parere de rau va spun ca trebuie scoasa pusca din pod; insa trebuie facuta de profesionisti, sa nu aiba de suferit bietele animale.
    • +10 (10 voturi)    
      Asa e (Vineri, 5 iunie 2009, 11:29)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui antonescu

      Cainele este cel mai bun prieten al omului, NU HAITA!
      • -3 (3 voturi)    
        si ciinii de curte omoara oameni.... (Vineri, 5 iunie 2009, 12:42)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui soferul

        haita e formata dintr-un sef si restul (desi sint si ceva pretendenti). daca-l ghicesti pe sef, numai la el te concentrezi. daca seful haitei musca, vor musca si ceilalti, daca nu, nu. asa ca si haita se rezuma tot la un singur ciine..... cind te ataca o haita pe munte, seful merge inainte. daca-i arunci numai lui o bucata de piine, toti incremenesc. daca seful ia piinea, haita e neutralizata....
        • +1 (1 vot)    
          daca ghicesti seful... (Vineri, 5 iunie 2009, 22:42)

          Varahil [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

          pai aici nu e vorba de ghiceala, e vorba de doi oameni care se plimbau prin oras, nu voiau sa ghiceasca seful haitei. o plimbare in oras nu este o "loterie". e doar o plimbare, da-o naibii de treaba! ce cautau intr-un oras al oamenilor o haita de caini salbaticiti?
  • +7 (7 voturi)    
    Nu va bazati pe primarie (Vineri, 5 iunie 2009, 11:28)

    sorin [anonim]

    Daca nu le pica si lor ceva nu vor face nimic.

    Solutie practica: luati otrava de sobolani, amestecati-o cu niste carne si hraniti javrele.

    O sa ajungem sa ne facem si strazi singuri, ca primaria fara spaga nu misca un deget.
  • +5 (5 voturi)    
    Ciinii vagabonzi (Vineri, 5 iunie 2009, 11:30)

    vasile sirbu [anonim]

    Sa le multumeasca Domnului Marinescu, cel cu legea ciinilor vagabonzi, in tara asta ciinii au drepturi mai mari decit oamenii. Trebuie stirpit orice ciine care nu are stapin, si care umbla pe strazi. Imi doresc ca cei care ii pupa in fund pe ciini, sa fie muscati de haite de 30 de ciini, si dupa aceea sa vad ce mai spun
    • -10 (10 voturi)    
      cainii (Vineri, 5 iunie 2009, 12:05)

      mirabela [anonim] i-a raspuns lui vasile sirbu

      toti cei care vreti ca acesti caini sa fie chinuiti puneti-va in locul lor! fiti caine vagabond macar pentru o zi! de la nastere, pana canddddd .. vine cineva si iti curma viata in cel mai mizerabil si josnic mod cu putinta. atunci veti avea dreptul sa comentati !!! nu e vina lor ca au ajuns in strada. de asta cainii sunt animale si au iq-ul limitat, iar noi, oamenii, care ar trebui sa gandim, pentru ca sustinem ca iq-ul nostru e cu mult peste al lor, ar trebui sa avem suficienta constiinta si sa gasim solutia optima pentru ei! dar preferam sa ne taram in continuare in mizerii de comentarii decat sa gandim cu adevarat.

      multumesc
      • +4 (4 voturi)    
        mda (Vineri, 5 iunie 2009, 13:51)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui mirabela

        ce sa-ti povestesc.....
      • +1 (1 vot)    
        eu in locul cainelui??? (Vineri, 5 iunie 2009, 15:44)

        AJB [anonim] i-a raspuns lui mirabela

        adevarul ca aveti dreptate. insa si omul are destul de tras. unii dintre noi trebuie sa mearga la munca, fac greva foamei in cea mai mare parte a timpului si apoi sa fiu muscat sa iau liber fara plata ??? dak ataca l-am taiat.
        M-a muscat, fac vaccin da cainele nu stiu cate zile mai are dak pun mana pe el.
      • +2 (2 voturi)    
        si alte animale (Vineri, 5 iunie 2009, 22:20)

        Gicu [anonim] i-a raspuns lui mirabela

        Dumneavoastra mincati pui? Fiti gaina macar o zi... pina cind fermierul va taie capul. Ca sa nu zmai spun de porc, oaie, vitel, etc. Sa nu-mi spuneti ca este vreo diferentza ca nu e absolut nici una. Tot animale sint si nu e vina lor ca s-au nascut, gaini, porci, etc.
  • -12 (16 voturi)    
    ciudatului care mi-a dat vot negativ.... (Vineri, 5 iunie 2009, 11:31)

    dorinteodor [anonim]

    am fost muscat odata de un ciine cind aveam 2 ani. a doua oara la 10 ani (muscaturi foarte usoare de altfel) dar de atunci nu am mai fost muscat niciodata nici eu nici cei din jurul meu, nici ziua nici noaptea printre blocuri, nici pe bicicleta, nici pe creste de munti unde ciinii ciobanesti pot fi mari cit un vitel si am fost atacat de multe zeci de ori, singur sau insotit de copii.....asta doar prin intelegerea modului cum "gindesc" ciinii..... asa ca cel care mi-a dat vot negativ este cam ciudat..... toti care au scris pina acum vin cu solutii ne-realiste sau cu resemnari sau dau vina pe altii (nu spun ca altii nu sint vinovati dar dupa ce te musca ciinii ce mai conteaza cine e vinovat...).... invatati "psihologia" ciinilor si o sa-i transformati pe ciini din posibili dusmani in prieteni....si nu veti mai depinde de altii, nici de hingheri, nici de primari, senatori sau aparatori ai ciinilor..... este totusi ciudat cum asociatiile de aparare a ciinilor nu incearca sa educe publicul (chiar prin organizarea de cursuri practice) pentru a nu mai fi muscati de ciini....
    • +7 (7 voturi)    
      esti dus.... (Vineri, 5 iunie 2009, 11:58)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      se vede ca muscaturile repetate au lasat sechele!
      • -6 (6 voturi)    
        sti care e diferenta intre noi? (Vineri, 5 iunie 2009, 12:46)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Rali

        pai sa-ti explic: merg oriunde, ziua sau noaptea, in orase, in sate, pe crestele muntilor pe linga stine si nu am nici probleme nici stresuri. iar tu, mai mult ca sigur esti speriata sa mergi chiar si ziua intre blocuri si tremuri de frica de cite ori vezi un ciine.... ai priceput?
        • +5 (5 voturi)    
          Dorin = Dorel muncitorul model (Vineri, 5 iunie 2009, 13:53)

          Rali [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

          Atat te duce capul, deci hai sa iti explic:
          Nu mi-e frica de caini.
          Nu am fost muscat in viata mea de un caine. (si cu asta vezi ca nu sunt o ea)
          Nici fetei mele de 7 ani nu ii era pana acum 1 luna cand au atacat-o mai multi maidanezi in Bucuresti doar pt ca s-a aplecat sa isi ia o agrafa de par care i-a cazut pe jos. Acum cand merge pe strada si vede un caine se opreste pt ca ii e frica. Explica-i la cei 7 ani cum e cu psihologia ta canina!
  • +6 (6 voturi)    
    ONG-urile ... au vreo propunere (Vineri, 5 iunie 2009, 11:33)

    bustiuci [anonim]

    Aşa e tot la pe degeaba am ajuns să ne bucurăm ...

    Îmi aduc aminte de acea campanie publictară "Şi câinii sunt oameni ..." ceva de genul acesta ...

    Câţi bani or fi cheltuit .. numai ei ştiu ...

    Şi sunt sigur că acele ONG-uri există .. aş fi vrut să aud părerea lor .. exact pe acest subiect .. şi e cu "must" şi o propunree .. fiindcă primesc bani .. şi chletuie bani ca să aibă propuneri ...

    DECI, VĂ ROG dragii mei de ... aveţi cuvântul!!
  • +4 (6 voturi)    
    Solutie (Vineri, 5 iunie 2009, 11:34)

    ramen [anonim]

    Toti cainii ar proprietate personala ar treb sa aiba medalion.


    Pt cainii comunitari:
    1) As da o luna de zile pentru ca fiecare sa isi vaccineze, etc, sa ii puna medalion favoritul blocului si sa isi asume raspunderea pentru el.
    2) Dupa ce trece luna toti cainii care nu si-au gasit un stapan (medalion, vaccinat, etc) vor fi stransi si dusi intr-un adapost.
    3) Dupa ce sunt dusi la adapost timp de o luna cainii mai au sansa sa isi gaseasc stapan.
    4) daca si dupa trecerea si acestei perioade de timp caiini nu isi gasesc un stapan vor fi eutanasiati.

    PS. Daca cei de la ecarisaj nu resurse necesare sa ii adune, as propune o suma de 10 lei care ii va primi cei ce aduc un caine fara stapan la adapost.
    • -4 (4 voturi)    
      rameneeeeee, metodele astea sint fanteziste.... (Vineri, 5 iunie 2009, 12:01)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui ramen

      de vreo 20 de ani tot felul de intelepti vin cu solutii fanteziste. nu ai vrea sa te intorci la realitate....sti tu vre-o problema care sa se fi rezolvat in romania prin metode "pe puncte" care sint tot atit de logice pe cit sint de fanteziste..... nu stiu cind romanii vor gindi raportat la realitate....
    • +3 (3 voturi)    
      Solutie perfecta. (Vineri, 5 iunie 2009, 13:03)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ramen

      Felicitari, chiar imi pare o solutie perfecta. In nici o tara civilizata nu am vazut turme de animale pe strazi. Multi dintre noi suntem obisnuiti atat de mult cu situatia actuala incat nici nu realizam normalitatea. Sunt caini in Egipt in India in Tunisia....de exemplu. Nu putem aplica legi strict civilizate pe hoarde de animale salbaticite. Trebuie sa aducem totul la momentul Zero si de acolo sa pornim cu protectia cainilor, daca nu ramanem in lumea a 3 a.... Atentie totusi, nu putem avea totodata preturi la imobile si pretentii tip Paris si conditii pe strada tip Mumbay.....
  • -7 (7 voturi)    
    solutii (Vineri, 5 iunie 2009, 11:35)

    HopaTitica [anonim]

    solutii ar exista daca s-ar cheltui banii alocati mai cu cap si nu doar spre capatuiala unora.
    apoi ar trebui alocati bani spre constructia unor asesaminte umane, ca te ia jalea in cele existente.

    am vazut multi caini cu cercel in ureche, liberi pe strazi. asta inseamna ca au fost prinsi si vaccinati , iar cei care nu-s agresivi au fost re-eliberati. ok, e o solutie dar nu au fost castrati ! spun asta sigur deoarece am vazut ca se reproduc.

    deci domnilor: castrati cainii chimic sau chirurgical.
    viata nu aveti voie sa le-o luati !
  • +9 (9 voturi)    
    solutia e simpla (Vineri, 5 iunie 2009, 11:36)

    jack [anonim]

    Nu trebuie sa reinventam noi roata, solutia e simpla si se practica in majoritatea tarilor occidentale: daca cainele umbla fara stapan, hingherii il prind, il baga la acele adaposturi pentru animale, iar daca in 24/48 de ore nimeni nu-l ia, cainele moare.
    Nu e nimic crud, se practica in multe tari, si e singura solutia care chiar ar da roade. Prostiile cu castratul nu merg, poti sa castrezi si 80% din caini, ca aia 20% care raman se inmultesc si mai mult.
    Daca organizatiile pentru protectia animalelor nu vor sa moara cainii fara stapan, nu au decat sa ii ia de la adapost si sa ii tina in propriile adaposturi. Dar daca ii iau de acolo si le dau drumul pe strazi, logic ar fi sa fie caz penal, pentru ca orice caine liber pe strada e un pericol pentru oameni.
    • +4 (4 voturi)    
      adevarat, nu-i nevoie decat (Vineri, 5 iunie 2009, 12:30)

      valer [anonim] i-a raspuns lui jack

      sa ne uitam in tarile care nu au haite pe strazi; solutia e tare simpla: luati, tinuti doua-cinci-zece zile si daca nu -i vrea nimeni eutanasiati

      asta plus o amenda serioasa, as adauga si ceva puscarie pentru cei care abandoneaza cainii pe strazi
  • +8 (8 voturi)    
    Solutie (Vineri, 5 iunie 2009, 11:37)

    xyz [anonim]

    Ii strangem pe toti, ii punem intr-un tren cu multe vagoane si la Paris cu ei. Sa le apere drepturile doamnele distinse de acolo.

    Sau asociatia vanatorilor profesionisti poate organiza un weekend de curatire a oraselor, in colaborare cu regiile de salubrizare. Cate o groapa mare la marginea oraselor si duminica seara putem avea problema rezolvata.

    Cine ma voteaza primar?
    • -4 (8 voturi)    
      Caini de caini (Vineri, 5 iunie 2009, 11:53)

      Moralistul [anonim] i-a raspuns lui xyz

      Bai, las-o jos ca nu Brigitte Bardot sau organizatiile de aparare a cainilor au impiedicat gasirea unei solutii decente in Romania.

      Problema este prostia, lasitatea, aroganta, lipsa de patriotism adevarat, etc care ne inconjoara si de care toti nefacem vinovati (mai mult sau mai putin).

      Mi-e scarba de obiceiul romanilor de a critica pe altii:
      Ex:
      - romanii muncesc cel mai mult....
      - Brigitte Bardot este de vina ca in Ro sunt caini vagabonzi
      - americanii sunt prosti, noi suntem destepti da' am avut ghinion si istorie grea...
      - scoala romaneasca este buna ca are olimpici...
      - noi suntem cei mai alesi (prin ortodoxie, Zamolxe, Bucegi,....)
      ....+ alte mituri si basme invatate de prin scoli, familie, biserica si amplificate prin frustrari.
  • +7 (9 voturi)    
    suntem iresponsabili (Vineri, 5 iunie 2009, 11:43)

    patlagica [anonim]

    cetatenii responsabili sa treaca la fapte. otraviti cainii salbatici. asigurati-va ca le dati o substanta letala , care sa nu-i chinuie, deasemenea asigurati-va ca respectivele animale salbatice au inghitit toata momeala, astfel incat sa nu ramana resturi care ar putea pune in pericol viata pasarilor sau a animalelor de companie.
  • +9 (9 voturi)    
    Eutanasie (Vineri, 5 iunie 2009, 11:44)

    x [anonim]

    Singura solutie este din pacate eutanasierea lor. Castrarea si gasirea unor stapani s-a dovedit ca nu sunt solutii viabile la noi in tara in ultimii 20 de ani.
  • +3 (3 voturi)    
    ORASELE SUNT ALE OAMENILOR (Vineri, 5 iunie 2009, 11:51)

    EKologistu' [anonim]

    sunt ecologist....convins......ai presedinte de ong.......de mediu........... punctul meu de vedere este clar: daca un caine musca pe cineva, posesorul raspunde. in cazul maidanezilor, eu cred ca raspund asociatiile care iau in brate cainii vagabonzi, si care incaseaza sume uriase pentru asta. pe de alta parte, orasele pot fi asimilate unor organisme.....cand racesti, iei antibiotice care omoara virusii.la fel si in cazul cainilor vagabonzi: au ajuns sa paraziteze insuportabil orasele oamenilor.
    hai sa facem oraselor injectii care sa omoare parazitii astia. .

    una din solutiile pe care le avem insa la indemana este curatenia . daca nu vor mai avea hrana, vor migra...unde , nu stiu , probabil in jurul sediilor aspca unde vor fi hraniti de cartre aceste asociatii...in propriile padocuri .
  • +2 (2 voturi)    
    sesizare (Vineri, 5 iunie 2009, 11:52)

    adrian [anonim]

    Am facut o sesizare la serviciul specializat al primariei, dupa o luna nu am primit niciunaspuns, le-m scris din nou, ce mi-au raspuns... ?
    Ca acei caini care au fost semnalatzi de mine, au stapan si sunt lasati liberi pe strada de stapanii lor.
    Dar, daca ei stiu ca au stapan si ca acesta inclca legea, de ce nu au sesizat politzia ?
    Pai simplu, ca daca nu mai sunt cini vagabonzi...ei dispar ca si serviciu al primariei. Si ce job sa ai mai bun ca asta , in care nu se poate contoriza ce rezultate ai :) trist, ultimul sa stinga lumina.
    • +3 (3 voturi)    
      Au dreptate (Vineri, 5 iunie 2009, 12:16)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      De fiecare data cand vin hingherii, apar si "stapanii" trimisi de ONG-uri pt a recupera javrele. Desigur, cand e vorba de responsabilitate, ONG-urile se evapora.
      • +3 (3 voturi)    
        "ONG"-uri finantate de Phare si Marea UE (Vineri, 5 iunie 2009, 12:32)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui soferul

        "ONG"uri cu finantare de la un guvern ? ... ar trebui sa se numeasca Organizatiile Altor Guverne ... OAG-uri
      • +1 (1 vot)    
        dreptate (Vineri, 5 iunie 2009, 17:18)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui soferul

        nu au dreptate, trebuia sa captureze cainii, sa identifice stapanii care i-au luat si sa ii amendeze sa le sara basca, asta er dreptatea.
      • +1 (1 vot)    
        exact (Vineri, 5 iunie 2009, 18:02)

        adriana [anonim] i-a raspuns lui soferul

        asta ma enerveaza si pe mine !!
        de fiecare data cand se intimpla ca un om sa fie atacat de caine/caini niciun ONG nici FRPCA niciun iubitor de caine nu comenteaza absolut nimic.se lasa tacere. nu exista nicio responsabilitate
        in schimb, daca apare vreun articol despre un caine batut,mutilat etc...nimeni nu face fata blestemelor si injuriilor de la cei enumerati mai sus....
  • +5 (5 voturi)    
    O solutie...de criza (Vineri, 5 iunie 2009, 11:54)

    Rali [utilizator]

    Primaria sa plateasca pt fiecare caine capturat si adus la ei urmatoarele preturi:

    1 caine adult - 10 ron/bucata
    2 catea - 15 ron/buc
    3 catelus - 5 ron/buc

    In acest fel ar disparea cainii in cateva saptamani. Va dati seama ce ar da iama toti sa ia banu'!
    Dupa strangerea acestora, o injectie si apoi la Protan pentru refolosire!
    Iar pt iubitorii de caini de la bloc, taxa locala anuala de 50 ron/kg caine. Si daca ar fi dupa mine, dar nu e!, i-as pune sa platesca taxa si dupa kg stapanilor care de multe ori considera cainele lor mai important decat copilul meu!
    • +5 (5 voturi)    
      Si apoi ce faci (Vineri, 5 iunie 2009, 12:18)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      Primaria ii ia si ce face cu ei? Ca legal n-au voie sa-i eutanasieze, multumita ONG-urilor parazite.
      Mai bine Primaria ar plati acei bani pt fiecare caine adus MORT. Fara intrebari suplimentare.
      • +3 (3 voturi)    
        ok (Vineri, 5 iunie 2009, 12:30)

        Rali [utilizator] i-a raspuns lui soferul

        Caine mort!
      • 0 (0 voturi)    
        corect! mort (Vineri, 5 iunie 2009, 22:44)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui soferul

        solutia pare corecta. primaria sa recompenseze aducerea de caini. iar acestia sa fie inchisi in adaposturi si daca cineva vrea sa ii scoata de acolo sa plateasca o taxa de 300 roni. Vrei caine , dai banu !
  • +6 (6 voturi)    
    Anunt.. (Vineri, 5 iunie 2009, 11:55)

    Gica [anonim]

    Intr-o saptamana imi fac padoc de caini, dau 10RON de urecheat, tb sa fie matur si fff rai (cei blanzi nu sunt buni), nu primesc pui ca imi ies putine manusi, pardon purici din ei...
    Promit ca ii ingrijesc pana la sfarsitul vietii lor......adica maxim 2-3 saptamani...
  • +5 (5 voturi)    
    Mai ne intrebam??? (Vineri, 5 iunie 2009, 11:56)

    cinevatus [utilizator]

    Nu este primul caz, mi se pare, nu?

    Inca ne mai intrebam cum sa rezolvam problema???
    Ne putem pune astfel de intrebari cand prima data intampinam o problema, inteleg, dar nu dupa zeci de cazuri!!!

    Au avut timp asa zisii aparatorii ai dragutelor animale sa rezolve problema in modul lor mai moderat.

    Trebuie eliminati direct, dom'le, ce mai asteptam, ce mai atata taramvura??

    O cumnata de a mea, care era si insarcinata.. a fost atacata de o astfel de haita, poate mai mica.. si multumita cerului nu au fost grave muscaturile!!..
    Dar nene.. vreo 2 zile dupa aceea... nu stiu cum .. si foarte misterios pentru uni.. jigodiile, au disparut!

    Va las pe voi sa intelegeti cine si ce procedura solutionala a fost pusa in actiune :P
  • -5 (5 voturi)    
    Cine este vinovat? (Vineri, 5 iunie 2009, 11:57)

    Moni [anonim]

    Dupa parerea mea vinovata este si mentalitatea noastra. Am vazut un reportaj la televizor ... un adapost din nu stiu ce localitate de la noi trimitea aprox 50 de caini in Germania pentru a fi dati spre adoptie. Daca am avea sufletele mai bune si am adopta mai multi catei, netinand cont de rasa... daca ne-am steriliza animalele pe care le avem situatia s-ar schimba... Atata timp cat vom tot cauta vinovati fara sa punem si noi osul la schimbare, suntem la fel de vinovati!! Posesoare de pisoi maidanez castrat!
  • +3 (3 voturi)    
    propunere (Vineri, 5 iunie 2009, 11:57)

    propunere [anonim]

    2 actiuni trebuie realizate:
    - eutanasierea populatiei existente
    - sanctionarea prin lege a celor ce hranesc animalele fara stapan, practica care este in fapt radacina acestei situatii aberante in care s-a ajuns.
  • -3 (3 voturi)    
    Ignoranta... (Vineri, 5 iunie 2009, 12:03)

    adrian 7 [anonim]

    Eu cred ca ignoranta noastra a tuturor duce la astfel de cazuri. Prea ne-a durut in cot de caini vagabonzi, cersetori, gunoieri... si alte vietati, dintre care pe ultimele doue categorii ( chiar cu riscul de a deveni necivilizat) mi-e greu sa-i numesc oameni ii acceptam si-i toleram printre noi.
    Nu sustin nici un fel de actiune in forta, asta ar determina ani intregi de procese cu organizatiile din domeniul protectiei animalelor si a drepturilor omului, insa noi ceilalti ca oameni sunt siguri ca impreuna putem gasi o solutie viabila si non-violenta.

    Dar pentru asta trebuie sa fim destepti. Ce ziceti incercam???
  • +6 (6 voturi)    
    solutie (Vineri, 5 iunie 2009, 12:04)

    Nautilus [anonim]

    Strangem urmatoarele categorii:

    1. jegosii care hranesc zeci de caini pe la usile blocurilor cu banii care ar putea fi cheltuiti mai practic pe niste sapun;

    2. dobitocii cu 2 picioare care te porcaie de la balcon cand esti atacat de iubitii lor dobitoci cu 4 picioare dintre blocuri si le dai cu geanta sau alt obiect contondent in cap;

    3. babele cretine care plang de mila cainilor si ii privesc pe oameni cu ura;

    Si mutam toate aceste 3 categorii pe acea strada din Timisoara, sa traiasca la un loc cu fratii lor cu blana, mancatori de oase :D

    ~Nautilus
  • +5 (5 voturi)    
    impuscati cainii comunitari (Vineri, 5 iunie 2009, 12:04)

    Ana [anonim]

    E interesant de lamurit ce statut au maidanezii, pentru ca pot fi ori animale domestice, caz in care au un stapan, care trebuie tras la raspundere, ori sunt animale salbatice.
    Daca un urs ataca un om, este legal sa te duci dupa urs si sa il impusti.
    Asa ca administratiile locale trebuie sa aleaga ce fel de animale sunt cainii, daca ii vor domestici, sa plateasca daune, iar daca ii vor salbatici, sa ii impuste pe cei care ataca oameni, exact asa cum se procedeaza si cu animalele salbatice.
  • -4 (4 voturi)    
    Pentru aparare... (Vineri, 5 iunie 2009, 12:07)

    Anti Maidanezi [anonim]

    Sunt solutii , mai ales daca stiti ca locuiti intr-o zona dominata de haite. http://www.antirozatoare.ro/produse_anticaine.html e doar unu din site-urile care vand produse de genul asta...un mic click si pleaca catelusul. Majoritatea maidanezilor raspund la semnalul sonor , destul de eficace impotriva haitelor.
    • +4 (4 voturi)    
      Vrajeala (Vineri, 5 iunie 2009, 12:20)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Anti Maidanezi

      sunt total inutile. Gasesti si pe YouTube teste facute "live" in cartiere. Efect zero.
  • +6 (6 voturi)    
    HA HA HA (Vineri, 5 iunie 2009, 12:08)

    Florin [anonim]

    Unde esti tu Base sa le arati muritorilor cum se face???
  • -3 (5 voturi)    
    O cale de compromis -- tot pe HN, acu' vreo luna (Vineri, 5 iunie 2009, 12:10)

    Catalin Dimofte [utilizator]

    Nu e inventata de mine, ci de oameni destepti ;-). Pe unde-a fost folosita -- inclusiv in Romania -- a functionat. Pasii sunt urmatorii:
    1. Prinderea cainilor vagabonzi, atati cat este fezabil in mod realist. Poate 100 pe zi, poate 200 la un oras ca Bucurestii, nu stiu. In masura in care se poate face selectiv, catzele adica, cu atat mai bine.
    2. Sterilizarea lor si marcarea ca atare. Un caine "cu bulina" ar trebui in mod obligatoriu sa fi fost sterilizat, asta ar trebui sa fie semnificatia bulinei, nu "adoptia".
    3. Aici e "smecheria", care pare contraintuitiva: returnarea cainilor sterilizati (si nu f agresivi) fie celor care ii solicita, fie chiar pe strazi, NU eutanasierea lor.
    Asta NU din motive de mila, umanism etc., ci de (in)eficienta.
    Stiu ca pare o prostie, dar exista o logica usor de inteles de cei care stiu cate ceva despre etologie.
    Cainii sunt animale teritoriale, iar orasul este jungla lor. Jungla aceasta, ca orice ecosistem, poate suporta un numar limitat de caini. La numere mari, daca "scoti" (prin eutanasiere) 10%-20%-80% din populatie (si e practic imposibil sa-i eutanasiezi PE TOTI intr-un timp suficient de scurt, sunt inteligenti si bine adaptati), se creeaza un gol umplut in scurta vreme de altii -- si-n plus NESTERILIZATI!!!
    De-aia eforturile de-acum cativa ani, care la inceput dadusera rezultate promitatoare, au esuat in cele din urma.
    Daca insa ii scoti "din mediu" doar cateva zile, pt. sterilizare, iar apoi ii aduci cam in aceleasi locuri, echilibrul ecologic se pastreaza, putini caini "noi" vor aparea, iar rezultatele, desi mai lente si mai putin spectaculoase, vor fi durabile... Populatia se va stinge in mod natural sau/si ramane la un nivel scazut, mult mai usor de controlat.
    Cainii sterilizati sunt mai putin agresivi, nou-venitii vor putea fi mai usor identificati etc.
    Teoria-i buna, mai ramane de rezolvat conflictul de interese al hingherilor...
    Altminteri, peste inca 20 de ani tot discutiile astea o sa le discutam...
  • +6 (6 voturi)    
    Singura solutie (Vineri, 5 iunie 2009, 12:24)

    Clara [anonim]

    ...este eutanasierea.
  • -4 (4 voturi)    
    Acesta este rezultatul (Vineri, 5 iunie 2009, 12:25)

    Anton KOVACS [anonim]

    http://www.ziua.ro/news.php?id=29806&data=2009-06-05

    Acesta este rezultatul unor articole de acest gen.
    • +4 (4 voturi)    
      Inca un motiv (Vineri, 5 iunie 2009, 12:39)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Anton KOVACS

      Pt eutanasiere. Daca aceasta ar fi fost legala, nu s-ar fi ajuns la otravuri si alte torturi.

      Multumiri "iubitorilor" de animale... cum sa nu le iubesti cand pe agonia lor anumite ONG-uri obtin o gramada de euro.
  • +5 (5 voturi)    
    Parerea mea (Vineri, 5 iunie 2009, 12:25)

    Dan [anonim]

    Cainii fara stapan de pe strazi ar trebui exterminati precum alti daunatori: sobolani, tantari.
    Cei care ii hranesc ar trebui amendati deoarece cresc animale pe domeniul public, care este al tuturor. Un copil orfan nu sunt in stare sa ingrijeasca.
  • +6 (6 voturi)    
    solutia este exterminarea in masa (Vineri, 5 iunie 2009, 12:30)

    Beatrice [anonim]

    putem vorbi de adaposturi, sterilizare, drepturile animalelor etc daca discutam de 100 de caini, de 1000 de caini, dar daca discutam de 1.000.000 caini vagabonzi in intreaga Romania, avem nevoie de o solutie radicala si rapida de exterminare, nu putem lucra cu manusi pentru ca nu sunt resurse si timp. Nu apucam sa sterilizam noi, cat reusesc ei sa se reproduca intre timp. Propun solutie temporara: campanie de exterminare a cainilor in masa, dupa care problema poate fi gestionata elegant daca mai raman cativa vagabonzi din greseala - ii adapostim, ingrijim sterilizam etc/.
  • +5 (5 voturi)    
    ANTON KOVACS (Vineri, 5 iunie 2009, 12:36)

    Marian [anonim]

    @anton kovacs: nu ti-e rusine? vrei sa spui ca nu ar mai trebui prezentate articole "defaimatoare" la adresa patrupedelor, caci duc la agresiune la adresa acestora? vrei sa atace si sa fie totul bagat sub pres? gaseste o solutie, nu arata cu degetul !
    • -3 (5 voturi)    
      Raspuns (Vineri, 5 iunie 2009, 13:21)

      Anton KOVACS [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Daca nu ar fi fost posibil sa se cheltuie bani pentru gripa aviara aceasta nu ar fi existat. La fel se intampla acum cu gripa porcina, cu incalzirea globala care se incalzeste de ninge in iunie si cu multe altele, printre care si cainii.

      De douazeci de ani se eutanasiaza cainii, se castreaza, fundatiile, cel putin teoretic, îi strang in adaposturi si totusi cainii se inmultesc (sau cel putin asa rezulta din presa, asta in conditiile in care un caine comunitar, conform specialistilor in domeniu nu traieste mai mult de 4 ani, in medie). Ceva nu este in regula.

      Exista solutii si sunt simple, una din acestea ar fi sa nu se mai plateasca nici un ban firmelor de ecarisaj care au tot interesul ca aceasta isterie sa continue, sau, daca acesti bani se platesc, modul in care acestia sunt folositi sa fie controlat cu rigurozitate, ceva de genul "cati caini ai in adapost, hai sa-i numaram, hai sa verificam greutatea acestora pentru a vedea daca cantitatea de hrana din acte corespunde cu cea administrata in mod real", si acest lucru sa se repete in fiecare luna.

      Cea de-a doua solutie ar fi sa se controleze (si nu de catre organismele din Romania ci de catre experti ai sponsorilor) modul cum se cheltuie milioanele de euro primite de nenumaratele fundatii care se ocupa de caini. Daca toti acesti bani ar fi fost cheltuiti intradevar pentru caini, in Romania fiecare caine comunitar ar fi avut vila cu termopane si ar fi mancat numai caviar. Din pacate cainii sunt tot pe strada iar de vile si de caviar beneficiaza altii.

      Stiti ca pentru un caine se cheltuie, in acte, peste 100 euro lunar ? Inmultiti aceasta suma cu mii de caini si rezulta o suma destul de frumusica, bani care sunt incasati de catre cineva care are tot interesul sa mentina problema.

      In momentul in care va dispare interesul vor dispare si cainii si problemele create de acestia.
    • -4 (4 voturi)    
      www.infokam.ro (Vineri, 5 iunie 2009, 13:38)

      Anton KOVACS [anonim] i-a raspuns lui Marian

      In legatura cu bagatul sub pres, nu vreau ca acest lucru sa se intample dar nici nu trebuie provocata o isterie pe aceasta tema. Acest articol despre cele doua femei muscate de caini a aparut astazi in toate ziarele centrale si cel putin in cele locale din Timis. Poate totusi nu erau chiar 30 de caini (in pozele din presa se vad vreo 3 si nu 30, de altfel chiar si unul din inspectorii ISU spunea ceva de genul "hai sa nu exageram, nu au fost chiar 30"), s-au mai vazut cazuri cand s-a exagerat in presa, de exemplu cu japonezul despre care s-a spus ca a fost muscat de un caine si a murit pe loc de parca l-ar fi muscat o cobra, dar pana la urma s-a dovedit stiintific ca acel caine nu putea sa-l muste, sau despre ursoaica care a atacat un om, vanatorii au impuscat ursoaica dar pana la urma nu ea era de vina si multe altele.
      Poate ar fi mai bine ca in astfel de situatii presa sa prezinte stirea dupa o prealabila documentare si eventual, in paralel, sa publice un articol documentat despre ce trebuie facut ca sa nu fii muscat de caini, de exemplu sa te speli pentru ca cainii nu suporta mirosul de transpiratie, ca de altfel nici mirosul de alcool.
      • +4 (4 voturi)    
        cainii (Vineri, 5 iunie 2009, 14:07)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui Anton KOVACS

        Anton, daca te-ai plimba cu copilul prin parc, iar nu 30 de caini, ci 10, v-ar ataca, eventual muscandu-l pe micut de maini sau fatza, cum ai reactiona? Ai mai zice ca acesti caini trebuiesc dusi la centre de re-educare, practic sa li se faca orice in afara de a fi ucisi?

        Fiecare dintre persoanele atacate, deci si acele doua doamne in varsta, sunt mama cuiva, bunica sau prietena. E usor sa stai pe margine si sa comentezi, dar daca TU ai fi o victima ce-ai face?
        • -3 (3 voturi)    
          Re: (Vineri, 5 iunie 2009, 14:49)

          Anton KOVACS [anonim] i-a raspuns lui Marian

          Cred ca nu ati inteles ce am spus:
          Eu nu contest ca acele doua femei au fost muscate de niste caini, cati or fi fost
          Nici nu spun ca nu trebuie facut ceva cu acei caini.
          Normal ar fi sa fie adunati de pe strazi, introdusi intr-un adapost, sterilizati, vaccinati si acolo vor dispare incet, in mod natural.
          Ceea ce spuneam este ca banii pentru asa ceva sunt cheltuiti probabil in cu totul alt scop din moment ce rezultatele nu se observa.

          Dar, golirea strazilor de caini e una si publicarea in toate ziarele a unui articol in care sa scrii ca o haita de 30-40 de caini au sfasiat doua femei e alta. Un astfel de articol (care nu a fost foarte documentat, de exemplu cainii, chiar daca sunt maidanezi, nu traiesc in haite asa de mari, pe de alta parte, daca ar fi fost acolo o haita de 30-40 de caini puteti fi sigur ca acestia ar fi fost filmati cu totii si nu numai unul, cat se vede in videoclipul de mai sus, si ala convins cu niste mancare sa se lase filmat) este cu totul altceva, iar din astfel de articole copii vor intelege ca un caine este ceva de genul unui scorpion care trebuie omorat imediat ce il vezi, altfel te omoara el pe tine, lucru care nu va duce la nimic bun deoarece acesti copii vor deveni astfel niste psihopati agresivi (si urmarind stirile observam ca acestia sunt deja mai multi decat cainii) . Daca cautati informatii pe internet despre marii criminali veti vedea ca toti au inceput prin a chinui si a ucide animale. Asta doriti pentru micutul dumneavoastra ? Pentru ca, daca astfel se procedeaza, asta veti obtine.
  • +5 (5 voturi)    
    Legea ne reprezinta? (Vineri, 5 iunie 2009, 12:37)

    Clara [anonim]

    Trebuie anulata legea care interzice eutanasierea. Este evident - numai daca ne uitam la comentarii - ca nu e sustinuta de opinia publica generala. Halal democratie.

    90% din populatie vrea sa scape de ei!
    • -4 (4 voturi)    
      Procentajul este exact? (Vineri, 5 iunie 2009, 14:01)

      Neclara [anonim] i-a raspuns lui Clara

      Demonstreaza ca nu exista o alta cale decit uciderea ciinilor - care este in esenta un act barbar, ce arata ca unii nu se deosebesc prea mult de animale.
  • +7 (7 voturi)    
    Solutzia (Vineri, 5 iunie 2009, 12:40)

    Ardeleanu [anonim]

    Cand eram copil, carutza hingherilor trecea lunar prin satul meu de pe Somes si aduna toti cainii pe care-i gasea pe ulitze. Se duceau cu ei intr-o padurice la margine satului si-i jupuiau, iar pieile le predau la tabacaria din orashelul vecin. In satul meu puteai iesi pe ulitze la orice ora fara sa-ti fie frica de caini. Pentru mine e de neintzeles dece e o cruzime sa aplici cainilor acelashi tratament care se aplica ovinelor, bovinelor sau porcinelor, cu ale caror piei ne incaltzam si imbracam.
  • +6 (6 voturi)    
    EUTANASIERE !!!!! (Vineri, 5 iunie 2009, 12:42)

    toto [anonim]

    Exista o singura solutie!
  • +7 (7 voturi)    
    solutie unica (Vineri, 5 iunie 2009, 12:47)

    gabi [anonim]

    cite victime trebuie sa mai fie ca sa se hotarasca odata oficialitatile ce sa faca ? cit trebuie sa ne mai facem de ris cu haite prin tot orasul , ca in filmul slumdog millionaire ? a se vedea si comentariul englezoaicei care a fost muscata de ciini in jegosul asta de oras !
    strinsi de pe strada , spalati pe dinti,dusi la teatru ( asta e pentru frustratele care fac parte din asociatiile de protectie a animalelor !!!!!!) si inchisi in adaposturi in care sa fie hraniti si intretinuti din banii acestor asociatii si nu din banii nostri ! apoi daca se inghesuie , eutanasiati ! ingrijirea medicala a celor muscati se face pe cheltuiala noastra si nu a acestor asociatii parazite !!!!! daca un ciine bagabont e dat spre adoptie si e gasit pe strada trebuie dus definitiv in adapost iar persoana amendata drastic si executata amenda prin mijloacele legale ! castrati,vaccinati,hraniti, pe banii asociatiilor !!!!! televiziunile prezinta cu rautate reportaje cu ciini otraviti, reporterii tinguindu-se de durere !!!!!!! nu au filmat niciodata copiii si batrinii muscati si traumatizati psihic !!!!!! ati tinut vreodata in brate un copil cu rani singerinde de la un animal lasat pe strada ? ciinii musca chiar daca sint castrati ! va place sa vedeti animale bintuind prin oras , mincind pauni prin parcuri si caprioare si iepuri prin paduri ? si avem un primar medic ! rusine ! e primul lucru pe care ar fi trebuit sa il faca ! probabil atunci cind a aparut la televizor in parc spunind ca e voie sa stai pe iarba intii au verificat consilierii sa nu se aseze in .......!!!!! haideti fratilor sa facem odata ceva cu animalele vagaboande !
  • +4 (4 voturi)    
    cainii maidanezi (Vineri, 5 iunie 2009, 12:53)

    Cititor [anonim]

    cainii maidanezi sint un pericol real in primul rand pentru viata copiilor ( dar nu numai) care pot fi ataci si omorati de acesti cainii..........prin amanarea luarii unor decizii si implemetarii unor solutii clare, se da dovada de iresponsabilitate. ma refer aici la autoritati, politicieni, asociatiile de protectie a animallelor si bineinteles persoanele care hranesc cainii si spun "ce aveti cu ei? ca ei nu musca, uite ce dragut da din coada", ce le pasa lor de cei care trec pe strada si sint muscati de aceeasi caini..........
  • -3 (5 voturi)    
    Propunere integrata de solutii (Vineri, 5 iunie 2009, 13:19)

    iul_autentic [utilizator]

    1. cainii vagabonzi trebuie ridicati de pe strazi in functie de prioritate: intai cei bolnavi si agresivi; apoi catelele (pentru castrare); apoi restul
    2. in adaposturi se face o selectie, iar exemplarele bolnave fara sanse se eutanasiaza, la fel si cele agresive
    3. exemplarele tinere se pastreaza in adapost pentru adoptii ulterioare
    4. controlul strict al adoptiilor, pentru a evita eliberarea cainilor inapoi in strada de catre cetateni milosi iresponsabili
    5. implicarea anumitor categorii de cetateni pentru participarea la intretinerea animalelor in adaposturi: copii si batrani care pot veni saptamanal sa plimbe cainii si sa se joace cu ei
    6. utilizarea unor surse de hrana alternative gen resturi ne-degradate de la restaurante
  • +6 (6 voturi)    
    vai de capul nostru cu atatia caini vagabonzi (Vineri, 5 iunie 2009, 13:22)

    ion roata [anonim]

    Mai frati si fartati ne dam oare seama in ce mizerie traim.Nu ca daca am vedea am lua masuri.Dar cum sa iei masuri cu un parlament plin de nebuni si tampiti,lipsiti de simt si raspundere.Nu sunt de vina ei ci chiar noi ca i-am votat si inca-i mai votam si bine ne fac ca sa ne invete minte.\
    Un cal,o vaca si altele animale si pasari dar sa ne lasam mancati de niste javre de caini si sa le inghitim praful excrementelor lor pe strada chiar e de tot.
    Domnule cu-i drag un caine sa sil tina acasa la el in curte sau apartament.Cand vrea sa-l plimbe sa o faca cu el in lesa si cu botul protejat,sa aibe cu el maturica,lopatica si punguta si sa-i ridice excrementele obligatoriu.Cine nu face cele de mai sus sa fie condamnat la munca in folosul comunitatii 4 ore zilnic timp de un an.
    Restul cainilor sa fie eutanasiati stintific,cainii prinsi pe strada sa fie eutanasiati.Si ca sa nu fie incurcaturi toti cainii proprietate sa le fie inplantati cu microcipuri cu numele proprietarului si adresa.
    Copiii mor de foame,acasa sau in spitale,nu au materiale sanitare si utilaje care sa-i tina in viata,nu locuri in crese si in gradinite iar noi ne permitem sa ne ingrijim mai mult si mai bine de javrele lui Marinescu,sa le asiguram adaposturi,sa le asiguram igena si hrana zilnica .
    Nu ! domnilor guvernanti toate aceste tratamente pentru javre sa fie asigurate de catre ONG.urile din fonduri proprii si nu din banii administratiilor locale sau guvernamentale iar cainii gasiti liberi pe strazi sa fie eutanasiati.
    • 0 (2 voturi)    
      cum adica...? (Vineri, 5 iunie 2009, 14:08)

      Ion roata patrata [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      Ce inseamna "eutanasiati stiintific", nu va suparati?
      Nu ne doare de milioanele de euro pe care smecherii care ne conduc ii "evapora", dar ne deranjeaza ca s-ar cheltui mii de euro pentru o solutie umana in problema ciinilor vagabonzi. SUPER !
  • +4 (4 voturi)    
    solutie (Vineri, 5 iunie 2009, 13:38)

    adriana [anonim]

    1.eutanasierea
    2. infiintarea unei firme de import export caini ...poate e doar o poveste cum ca , locuitorii din china apreciaza acest gen de carnita....asa ca de ce nu? apar si bani la buget din aceasta activitate
    • +1 (1 vot)    
      china (Vineri, 5 iunie 2009, 16:47)

      bryze [anonim] i-a raspuns lui adriana

      Voi chiar sunteti seriosi???
      Carnea de caine se mananca, intr-adevar, in China, dar foarte foarte rar si in nici un caz de catre majoritatea chinezilor, sunt f putine restaurante care servesc asa ceva.
      Romania - nr.1 mondial la export de carne de caine.... hahaha
      • +1 (1 vot)    
        exact :)) (Vineri, 5 iunie 2009, 18:15)

        adriana [anonim] i-a raspuns lui bryze

        sa fie si romania prima in lume la ceva
        oricum avem destula carne pentru export, noi romanii nu consumam asa ceva, ba chiar am putea transforma adaposturile in incubatoare de caini
        iar in china aceasta delicatesa ar putea fi accesibila oricui
        iata o idee de afacere!
        cred ca am sa fac un plan de afacere si ma duc la arena leilor cu asta :))))) este extrem de profitabila
        • -1 (1 vot)    
          asta s-o crezi tu! (Vineri, 5 iunie 2009, 22:56)

          Varahil [utilizator] i-a raspuns lui adriana

          nu orice caine maidanez se mananca in China, au creat o rasa a carui carne nu miroase ....
  • +6 (6 voturi)    
    solutie (Vineri, 5 iunie 2009, 13:40)

    eu [anonim]

    hai sa-i omoram si sa-i facem sapun pe care sa-l distribuim gratuit. o sa circulam mai sigur pe jos si mai civilizat in autobuze :D
  • +3 (3 voturi)    
    UN MAIDANEZ BUN E UN MAIDANEZ MORT !!!! (Vineri, 5 iunie 2009, 13:49)

    DOG [anonim]

    atat
    • +3 (3 voturi)    
      Nu în orice caz (Vineri, 5 iunie 2009, 14:15)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui DOG

      Mi-a sărit acum câteva săptămâni unul din ăştia în faţă pe un câmp de lângă un oraş. L-am lovit în plin cu 70km/h. Mi-a făcut praf masca şi mi-a strâmbat radiatorul. Reparaţiile costă şi între timp nu prea pot să merg cu maşina. Deci nici mort oricum nu e bun.
  • +3 (3 voturi)    
    daca... (Vineri, 5 iunie 2009, 13:54)

    soho [anonim]

    ... ar aparea o epidemie de gripa canina cu siguranta am scapa .....
    deci cei reponsabili cu crearea de epidemii si/sau pandemii uniti-va fortele si purcedeti la lupta
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 5 iunie 2009, 14:10)

    oana [anonim]

    http://www.petitieonline.ro/petitie-p04950049.html

    sunt mai multe petitii de acest gen pentru ca toata lumea incearca sa scape de acesti caini absolut ingrozitori care de cand s a votat legea impotriva eutanasierii s au inmultit peste masura...mai putin de 5 nu umbla acuma si toti sunt grasi si frumosi ca sunt destui idioti care i hranesc ...inclusiv in Herastrau!!!! (mancare speciala pentru caini nu asa oricum)
    Ideea e ca nu se mai poate..in nici o tara civilizata nu vezi caini pe strada iar la noi iti este frica sa mergi dupa ora 9 pe strada iar noaptea ce sa mai zic ca latra ca si cum toata lumea e a lor......erau un film la un moment dat in care animalele erau stapani si oamenii ajunsesera sclaiv...mi s a parut ceva fantasmagonic atunci...acum nu mi se mai pare....
  • +3 (3 voturi)    
    Animale sălbatice (Vineri, 5 iunie 2009, 14:13)

    aqualung [utilizator]

    OK, drepturile animalelor ca drepturile animalelor, dar când te invadează şobolanii, începi să-i extermini. Asta au ajuns câinii vagabonzi: animale sălbatice periculoase înmulţite necontrolat şi care populează oraşele, exact ca nişte şobolani. Problema trebuie tratată în consecinţă
  • +5 (5 voturi)    
    propuneri (Vineri, 5 iunie 2009, 14:18)

    oana [anonim]

    In susul articolului scrie ca citittorii hotnews sunt invitati sa propuna solutii.
    Problema e ca nu e primul articol de acest gen si cititorii au mai propus solutii si in alte cazuri insa tot nu s a intamplat nimic.
    Propun Hotnews ului sa l invite pe domnul deputat care a avut ideea de a interzice eutanasierea cainilor sa discute un pic cu noi poate isi da seama si dumnealui de idiotenia legii care a initiat o sau pe oricine altcineva care e in masura sa aiba un cuvant de spus si sa se discute si problema noastra a celor multi care doresc sa traiasca intr o tara cu norme minime de civilizatie:
    -fara caini vagabonzi
    -fara gunoaie pe strada
    • +2 (2 voturi)    
      Excelent! (Vineri, 5 iunie 2009, 15:36)

      Willy [anonim] i-a raspuns lui oana

      Sunt de acord! Sa vedem ce spune "mister" deputat! Nu numai el e de vina, ci si idiotii de parlamentari care au votat pentru aceasta lege, altfel nu cred ca ar fi fost promulgata!
  • +4 (4 voturi)    
    javre (Vineri, 5 iunie 2009, 14:18)

    bombo [anonim]

    cati oameni ar trebuie sa mai fie agresati sa inteleaga si guvernul asta si cei care protejeaza animalele ca sunt o reala ameninatre...nu e de ajuns ca suntem chinuiti de viata asta mizera....sfasiati de caini ne mai trebuie...
  • -5 (5 voturi)    
    Cata ura (Vineri, 5 iunie 2009, 14:26)

    Amalia Gherasim [anonim]

    Citesc comentariile si nu imi vine sa cred.... cata ura este in romani pentru fiintele care sunt sau erau considerate "cel mai bun prieten al omului". Cine are catel stie cat poate fi de fidel. Un maidanez e tot catel. Nu se poate spune sub nici o forma ca e "vinovat"!!! Nu e vinovat pentru nimic altceva inafara de faptul ca s-a nascut si ca are instinct de supravietuire!! Oamenii in cazul asta ca si in multe alte cazuri sunt total incompetenti!! Au lasat situatia sa ia amploare, s-au tras de la raspundere, cateii s-au inmultit ca asa le e firea, au trait pe strazi in conditii grele, batuti de oameni, speriati, si normal ca au ajuns sa atace.
    Cum omul e obisnuit sa plaseze vina pe altcineva, in cazul asta acest "altcineva" nu e decat catelul!! Josnic, trist, ce sa mai zic!! Bani sunt, dar nu pentru ajutorul animalelor. Si sa nu mai aduca cineva vorba despre orfelinate si copii saraci. De ei este cine avea grija. De parca trebuie ales intre copii si animale!!!
    • +2 (2 voturi)    
      vina (Vineri, 5 iunie 2009, 16:54)

      bryze [anonim] i-a raspuns lui Amalia Gherasim

      Nu da nimeni vina pe catei, vina e clar a oamenilor, e vorba doar de gasirea unei solutii, iar in situatia actuala eutanasierea este una din singurele posibilitati. S-au inmultit mult prea tare iar posibilitatile devin din ce in ce mai reduse si nerealiste.
      Poti sa iubesti cat vrei animalele, viata unui om este si va fi mereu mai importanta.Iar acesti caini pun in pericol vieti. Punct.
  • +3 (3 voturi)    
    ce sa mai zici... (Vineri, 5 iunie 2009, 14:35)

    liviu_ [utilizator]

    avem oameni omorati si mutilati de caini. cheltuim o gramada de bani anual pe vaccinurile anti-rabice...
    dar dracu sa dea de ia cineva vre-o masura....
    protectia animalelor ia cainii si le da drumul pe strada, politia inchide ochii...
    oamenii isi abandoneaza animalele (fara sa primeasca vre-o amenda)...
    babele de la blocuri isi apara animalele cand acestea vor sa te muste sau cand hingherii vor sa le ea...
    ce sa mai zic... in 3-4 ani o sa fie un mare cotet bucurestiul (si nu numai)... sunt curios ce o sa faca atunci???
    o chestie iar foarte interesanta...
    cand un caine a omorat un angajat de la ambasada japoneza, au sarit televiziunile sa scape cainele de la eutanasiere ca "uitati ce frumos e"... dar eu daca otravesc un caine pe strada ma ia politia si trebuie sa platesc amenda...
    ce naiba am ajuns sa aparam cainii vagabonzi mai mult decat oamenii???
  • -7 (7 voturi)    
    Solutie (Vineri, 5 iunie 2009, 14:45)

    Amalia Gherasim [anonim]

    Ca o solutie la aceasta problema: in primul rand asumarea raspunderii!! Putem sa ne unim sa facem ceva: si NU sa ii vindem in China!! Voi nu stiti ce vorbiti sau nu aveti inima! N-am putut sa dorm dupa ce am vazut pisici si catei TORTURATI in China in scopuri comerciale! Am putea sa dam fiecare o suma mica de bani si sa organizam o campanie in toata tara de promovare a adoptiei si sterilizarii animalelor(catei sau pisici). Oamenii cu adevarat iubitori de animale nu vor cumpara cu bani grei catei de rasa, si isi vor da seama ca un maidanez te iubeste si te apreciaza la fel de mult. Si e gratis. Stiu ca romanii au multe alte probleme decat maidanezii, si ca bani nu sunt pentru asa ceva si ca mai bine sunt omorati. Asa gandesc majoritatea. Dar este uman? Nu. Este un mod las si comod de a scapa de responsabilitate. Este lumea noastra, a oamenilor, fiinte superioare, dotate cu inteligenta! Sa folosim inteligenta asta in scopuri bune!
    • +5 (5 voturi)    
      cainii amaliei (Vineri, 5 iunie 2009, 15:08)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Amalia Gherasim

      Amalia, ai pierdut contactul cu realitatea. Ai fumat ceva inainte de a pune mainile pe tastatura? Cainii s-au salbaticit, pun oameni in pericol de moarte, iar tu utopizezi. Daca ar fi mama ta cea muscata de 15 caini, ai mai deschide gura? Uneori imi pun intrebarea daca oameni ca tine nu cumva exact asta merita, pentru a observa o realitate crancena.
      • -2 (2 voturi)    
        Cainii mei :) (Vineri, 5 iunie 2009, 16:09)

        Amalia Gherasim [anonim] i-a raspuns lui Marian

        Mama mea nu a fost muscata, Marian, eu am fost muscata chiar de mai multi caini, si cand am fost mica si acum la maturitate(chiar daca ii iubesc). Si nu, nu am luat rabie de la ei si nici nu am fumat nimic. Asta e doar parearea mea. Nu inteleg ce e utopic in ce am spus. Poate doar bunatatea oamenilor. Noi suntem de vina pentru felul in care s-au inmultit cainii. Vina noastra e ca umbla infometati pe strazi si ataca oamenii(cateodata motivati si cateodata nemotivati) Asta vreau sa zic, nu va mai varsati ura pe animale, nu ele sunt vinovate! In curand n-o sa mai existe, poate atunci o sa ne dam seama ca noi suntem responsabili pentru felul in care a ajuns lumea asta! Da, o solutie ar fi uciderea tuturor cainilor vagabonzi, cu otrava, cu parul, cu bata, cu ce vrei tu! Dar dupa asta tot vor fi unii care isi vor arunca puii in strada, sau chiar cainele de care s-a saturat, si iar vom ajunge la aceeasi situatie dupa un timp. Spune si tu, nu noi trebuie sa invatam sa ii tinem sub control, sa fim responsabili, sa ii sterilizam, sa ii adoptam cine are posibilitate? Si mie mi-e frica de unii catei de pe strada, chiar am avut o data la un bloc in care locuiam un catel vagabond hranit de locatri si care era agresiv. Pentru ca blocul era considerat de el casa lui si datoria lui era sa il apere. Asta e natura unui caine. Isi apara teritoriul. Iar puterea lui creste cand e in haita. Asta e realitatea, nu e utopie. Si eu nu vad alta solutie care sa fie cat de cat de durata decat ca, caini existenti sa fie sterilizati, cu ajutorul nostru ingrijiti in ceva centre si organizata o campanie de adoptie.Astfel urmasi pe strazi n-o sa mai fie. Sunt insa din pacate constienta ca ACUM sunt mult prea multi caini vagabonzi in toata tara si mult prea putini oameni care sa fie disponibili sa ii adopte. Si ma doare inima sa zic ca singura solutie sa fie eutansierea...
        • +2 (2 voturi)    
          Ce inima mare! (Vineri, 5 iunie 2009, 16:34)

          Archaeopteryx [utilizator] i-a raspuns lui Amalia Gherasim

          Dupa logica ta, omul e responsabil pentru tot ce misca pe planeta asta.

          Nu intelegi ca banii pentru ingrijirea unor animale INUTILE SI NEDORITE ar putea fi folositi in scopuri mai nobile?

          Si o veste de ultima ora: oamenii nu sunt buni.
    • +3 (3 voturi)    
      *** (Vineri, 5 iunie 2009, 15:11)

      soho [anonim] i-a raspuns lui Amalia Gherasim

      inuman este sa omoram si ursi,sobolani, serpi si orice alt animal care ataca omul (in afara de caine)si nu se mai opareste nimeni atunci cand apar astfel de acte de cruzime...dimpotriva
      abia atunci se respecta drepturile omului prevazute in constitutia romaniei
      ARTICOLUL 22
      (1) Dreptul la viaţă, precum şi dreptul la integritate fizică şi psihică ale persoanei sunt garantate
      ARTICOLUL 23
      (1) Libertatea individuală şi siguranţa persoanei sunt inviolabile.
      ARTICOLUL 26
      (1) Autorităţile publice respectă şi ocrotesc viaţa intimă, familială şi privată.
      (2) Persoana fizică are dreptul să dispună de ea însăşi, dacă nu încalcă drepturile şi libertăţile altora, ordinea publică sau bunele moravuri.
  • +4 (4 voturi)    
    Eutanasiere (Vineri, 5 iunie 2009, 15:44)

    dana [anonim]

    Sunt pentru eutanasiere ,normal ei se plimba cu masinile nu au treaba cu cainii si nu ii intereseaza.
    Ar trebui eutanasiati,dar nu se ocupa nimeni.
  • +3 (3 voturi)    
    ciini (Vineri, 5 iunie 2009, 15:51)

    alex [anonim]

    alta solutie decit eutanasierea in masa a ciinilor vagabonzi nu exista....ar mai exista una,si anume,asociatiile de vinatori sa organizeze vinatori de ciini vagabonzi in jurul oraselor mari...dar cred ca e cam periculoasa...
    Cei care ramin dupa eutanasiere sa fie preluati de asociatiile de iubitori de maidanezi cu proces-verbal si stantarea urechii cu nr de serie...in cazul in care sunt gasiti iar liberi,amenda penala si plata integrala a despagubirilor in cazul in care animalul respectiv a ranit vreo persoana.
  • +3 (3 voturi)    
    Eutanasiere (Vineri, 5 iunie 2009, 15:56)

    George [anonim]

    Cea mai buna solutie este eutanasierea.
    Daca iubitorii de animale se opun atunci sa-i ia si sa-i imparta intre ei.
    Ca se defriseaza paduri si se distrug specii de animale si pasari mult mai valoroase nu se mai plange nimeni...dar pentru acesti infometatio de caini nu se ia odata o decizie radicala demna de stat "european" ce suntem....in frunte cu ilustrii alesi care ne conduc....
  • +3 (3 voturi)    
    pt eutanasiere (Vineri, 5 iunie 2009, 15:57)

    anonim [anonim]

    Si eu sunt de acord cu eutanasierea cainilor vagabonzi, iar deputatul Marinescu, care a initiat legea, alaturi de toti parlamentarii care au votat-o, ar trebui trasi la raspundere pentru aceste triste intamplari.
  • +1 (1 vot)    
    Unde e Bardot? (Vineri, 5 iunie 2009, 16:31)

    arabu [anonim]

    De ce nu explica frumos la femeile astea ce draguti sunt catelusii...
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 5 iunie 2009, 17:06)

    Vladutz [anonim]

    trebuiesc eutanasiati.
    sa fim realisti...
    - bani nu sunt pentru a fi tinuti in adaposturi;
    - chiar daca ar fi bani, acestia ar fi furati si folositi in alte scopuri (ca si pana acum);
    - daca ar fi iar o campanie de strangere a cainilor, acestia ar fi eliberati iar si iar si iar....;
    - daca sunt sterilizati... 10-20 de ani tot or sa fie printre noi;

    cea mai buna solutie este eutanasierea. cum e unu' scapat... cateva zile pentru recuperarea animalului. dupa aceea la scrumiera cu el.

    altfel, o sa ne tot invartim in caini o mie de ani... sau poate pana la o gripa canina :)
  • -2 (2 voturi)    
    adevarul e la mijloc (Vineri, 5 iunie 2009, 17:41)

    Simona [anonim]

    Eu ce nu pot intelege si nicioadata nu am putut intelege sunt... ignoranta si extremismul. Am fost si eu atacata de caini si am avut prieteni care au fost muscati. Este o experienta ingrozitoare intr-adevar iar in ultimul timp, intr-adevar numarul cainilor pe strazi s-a inmultit din nou. In acelasi timp sunt o mare iubitoare de animale si nu pot sa inteleg cum unii pot fi atat de extremisti si agresivi fata de animalele fara stapan. Se spune ca adaposturile sunt pline peste tot in tara si din acest motiv nu mai sunt ridicati cei de pe strazi. Dar asa cum spunea cineva aici, animalele trebuie analizate si daca sunt considerate a fiind agresive, trebuie eutanasiate, nu tinute in adaposturi sau pe strada pana mor de batranetze. In acelasi timp, noi oamenii de rand, cei extremisti, cultivam agresivitatea animalelor astora. Pentru ca sunt un miliond de cazuri cand vezi oameni mergand pe strada, trecand peste un catzel care doarme linistit si sare la el cu picioare in burta si in cap.. de dragul distractiei. Ce oare asteptam de la acel caine sa faca cand mai trece cineva pe langa el? Adevarul este la mijloc.
    Avem o lege de protectia animalelor care nu este aplicata.
    In acelasi timp aceasta lege ar trebui sa fie completata si adaptata la realitatea din romania unde numarul animalelor agresive si fara stapan este extrem de mare.
    Ceea ce ar trebui facut ar fi ca toate animalele agresive sa fie eutanasiate si cele care nu sunt, sa fie tinute in adaposturi si propuse pentru adoptii.
    Iar in acelasi timp, noi oamenii, sa ne amintim sa fim oameni si animale in jungla. Pentru ca multi dintre noi.. au uitat asta.
    Amintitiva de cazul cailor lasati sa moara pe strazile din Alexandria... Ce agresivitate aveau saracii cai? Acolo cum se poate explica comportamentul nostru inuman?
    Asa ca poate cand legislatia va fi aplicata si oamenii vor deveni oameni din nou.. atunci vom vedea o schimbare in bine pe acest subiect...
    Pana atunci....
  • +3 (3 voturi)    
    EUTANASIERE (Vineri, 5 iunie 2009, 18:47)

    Tudor [anonim]

    propun eutanasierea cainior vagabonzi. sunt periculosi, strica aspectul comunitar si fac mizerie.
  • +2 (2 voturi)    
    Acu m doua seri m-a atacat un maidanez gigantic (Vineri, 5 iunie 2009, 20:27)

    Viorica [anonim]

    Acum doua seri m-a atacat un maidanez galben , foarte mare, pe aleea din spatele blocului meu, D-na Ghica (unde sunt parcate masinile noastre).
    Fara un sunet, un latrat, nimic. Am simtit brusc muscatura si in secunda urmatoare eram plina de sange , a nimerit un vas mai important. Cainele imi intorsese spatele si casca linistit. Incredibila imagine. De doua zile umblu prin spitale: plaga e urata, deschisa, doctorii nu vor sa o coasa ca sa nu faca infectie, antibiotice, program antirabic la Colentina, lipsa de la servici etc. Mare bataie de cap, pentru o javra periculoasa care poate omora un copil, daca unui qadult ii face o rana atat de urata. Solutia este ecarisajul, categoric. Nu are sens sa ne amagim: in nici o tara din Europa nu sunt admisi cainii vagabonzi. Cine doreste comunitari, sa plateasca 2 % din impozitul de venit pentru adaposturi, sau o suma lunara. Babutzele care isi iau doza zilnica de euforie cand ii hranesc cu resturile de la pranz nu vad padurea de copaci: comunitarii sunt periculosi, noaptea, in haite. Chiar si cei care ziua sunt blanzi devin agresivi noaptea, cvu trecatorii izolati. Ecarisajul sa isi faca treaba. Propun un referendum pe tema asta:-)
  • +1 (1 vot)    
    Solutia e una singura (Vineri, 5 iunie 2009, 21:26)

    cobra [anonim]

    EUTANASIEREA
    Basescu le-a spus unora, cand era primar, ca pe el l-au votat oamenii, nu cainii, si trebuie sa apere interesele oamenilor, nu ale cainilor.
    Pe de alta parte, vreau sa le spun celor care tot insista sa fie protejati cainii, ca in tara asta un japonez a murit IN FATA GUVERNULUI muscat de caine. Ce imagine induiosatoare in fata starinatatii. Ce bun mesaj publicitar pentru turismul romanesc.
    Am fost de curand in Dubai. Acolo NU EXISTA ABSOLUT DELOC pe strada caine sau pisica. Am fost in anii trecuti in Occident. Nu exista pe strada caini vagabonzi ca la noi. Pe tembela aia de Bardot trebuia s-o trimitem noi acolo unde merita. Dar, pupincuristii nostrii balcanici...
  • +2 (2 voturi)    
    LEGEA LUI MURPHY (Vineri, 5 iunie 2009, 22:14)

    George [anonim]

    Daca o persoana tulbura linistea in cartier este chemata politia care o amendeaza imediat.
    Daca aceeasi persoana este muscata de un caine si moare, nu se intampla nimic.
    IN CE LUME TRAIM???
  • +1 (1 vot)    
    In atentia administratiei locale (Vineri, 5 iunie 2009, 22:22)

    George [anonim]

    Daca vreti votul nostru, trebuie sa faceti ceva pentru el
  • +1 (1 vot)    
    Problema nationala (Vineri, 5 iunie 2009, 22:38)

    George [anonim]

    Observa cineva macar, in urma numarului mare de comentarii pe acesta tema ca este o problema nationala care afecteaza o mare parte din populatia tarii? Face cineva ceva pentru a remedia aceasta situatie? Nu Brigite Bardot va veni sa voteze primarul!
  • -1 (1 vot)    
    castrarea (Vineri, 5 iunie 2009, 23:14)

    latosu [anonim]

    sterilitatea produsa prin operatii de castrare este cea mai buna solutie atat pentru caini cat si pentru catele.iar in cazul in care cainele este agresiv,EUTANASIEREA.....
  • +1 (1 vot)    
    si uite asa (Vineri, 5 iunie 2009, 23:17)

    azorel [anonim]

    facem misto de subiect, ca altceva nu stim sa facem. gradul de civilizatie nu ne permite mai mult. dupa asta va fi iar liniste pana la o noua nenorocire. si tot asa. the land of choise.
  • +1 (1 vot)    
    Multumiri din inima partidului ! (Vineri, 5 iunie 2009, 23:17)

    Iulian [anonim]

    Daca exista un om caruia cainii din toata Romania trebuie sa ii ridice un monument este dl Marius Marinescu, fost senator PD, fost senator PC. Acesta a fost promotorul si partizanul pana in panzele albe al unei legi fata cap care interzice romanilor sa ucida cainii vagabonzi, fie chiar so prin eutanasier, in numele binelui Planetar. Cainii ar urma sa fie cazati in crescatorii de lux, in care noi sa platim zilnic mancarea lor, pentru ca reusi astfel sa protejam locurile de joaca de caini si parcarile in care seara tarziu, cand apuci sa te intorci d ela serviciu, cainii ies tiptil de pe sub masini si de apuca de glezna. Evident, legea facuta cu inimi de copil dar si cu minti tot de copil nu poate avea acoperire in realitate. Bucurestiul este plin de caini vagabonzi ,iar parcarea mea este fieful a 4 caini si eu nu mai pot folosi intrarea din spate a blocului meu pentru ca este preferata de ei. Daca i-as alunga cu pietre, as fi pasibil, in virtutea aceleasi legi, de sanctiune penala impotriva relelor tratamente aplicate animalelor. Asa ca prefer sa mai dau ocol blocului 5 minute dinimeata, 5 minute seara si 5 minute oridecatori vreau sa merg de fapt in directia usii dinspate a blocului, ca sa fiu un bun cetatean al Universului.
    Viata le aranjeaza pe toate si dl Marinescu, dupa ce a devenit Master of Beast , trecand prin Master of Parcuri, nu a mai apucat un loc in parlament si a fost pescuit de PRM, partidul liderului care creste caini.
    Totusi, noi, astia, mai normali, fara pasiuni de crescatorii canine, dar cu dorinte simple, limitate, de genul" vreau sa folosesc usa din spate de la bloc fara sa ma muste vreun caine" - noi astia, ce facem? Acum ca dl Marinesc nu mai este la pupitru sa latre legi , nu putem modifica ceva?
  • +1 (1 vot)    
    Romania: The Land of Choice.....ha (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 2:15)

    Cetateannn [anonim]

    in rahatu' asta de tara autoritatile nu fac absolut nimic, iar cainii te mananca pe strada. Deplorabil. Rusine si iar rusine. Daca as auzi un iubitor de caini comentant ceva la acest incident, eu unul l-as pocni in fata :|.... sa fim seriosi.
  • +1 (1 vot)    
    Crestini aruncati fiarelor (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 2:17)

    Jandarmul [anonim]

    Numai in mun. Bucuresti, zilnic, aproximativ 100 de oameni ajung la spital - muscati de caini (la Camera de garda a Institutului de Boli Infectioase "Matei Bals"). sursa: http://stiri.rol.ro/content/view/170366/2/. In mun. Constanta, numarul celor care se prezinta la medic, din acelasi motiv, este de 17 (in medie) sursa: http://www.romedic.ro/in-jur-de-20-de-persoane-muscate-de-caini-ajung-zilnic-la-spitalului-clinic-de-boli-infectioase-cons-0N6926. Tratamentul pacientilor este MULT mai costisitor decat eutanasierea cainilor care-i ataca. Avem atatia copii abandonati de parinti, in Maternitati. Dar lumea prefera sa creasca "animale de companie". Cainii au ajuns mai importanti, mai valorosi decat puii de om - care sant trimisi, spre adoptie, strainilor...
  • +1 (1 vot)    
    E vina primarului (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 2:28)

    Anonim [anonim]

    Eu as zice ca corect ar fi sa plateasca primarii, adica sa li se traga direct din salariul lor costurile pentru tratarea acelora care sunt muscati pe teren public. Chiar ar trebui scoasa o asemenea lege. In cazul decesului unei persoane datorita ranilor provocate de maidanezi primarii ar trebuii sa faca puscarie. De aia au fost alesi de cetateni pentru a rezolva TOATE problemele comunitatii, nu ca sa se imbogateasca pe spinarea contribuabililor. Daca ar exista o asemenea lege, cred ca s-ar reduce rindul politicienilor aspiranti la functia de primar. Eu am un caine si raspund de el. Primarii au localitati si raspund de totzi cainii fara stapini. Cam asa vad eu aceasta problema.
  • +1 (1 vot)    
    MOARTE JIGODIILOR (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 8:34)

    bogdan [anonim]

    Vreau Liniste si Siguranta nu LATRATURI, ANTIRABICE si Oameni SFASIATI
  • +1 (1 vot)    
    solutie (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 9:04)

    caine [anonim]

    Eu cred ca solutia cainilor vagabonzi este eutanasierea astfel incat sa sufere cat mai putin. Nu este nici o tara din Europa (prin care am fost eu cel putin) in care sa iti fie frica sa mergi pe strada din cauza cainilor vagabonzi.
    In tari civilizate, cainii vagabonzi/de pe strada sunt stransi de primarie si daca intr-un anumit timp nimeni nu doreste sa ii adopte sunt eutanasiati.
    Impozitele la primarie le platim noi si pentru a putea sa mergem pe strada linistiti fara sa fim agresati de caini.
    cand un om agreseaza un alt om, are consecinte. Cand un caine agreseaza un om, nu se intampla nimic...
    Poate o solutie ar fi sa se dea in judecata Primaria pentru ca acum cainii sunt comunitari...
  • +1 (1 vot)    
    oameni si caini...cine primeaza? primatele?! (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 9:30)

    emil [anonim]

    de vina este mentalitatea oamenilor care iau apararea acestor caini...si cand se intampla ceva rau refuza sa accepte ca vedeta locala a blocului ar fi putut fi de vina...iar daca chemi hingherii sar toti in sus ..acolo unde aceasta mentalitate predomina o ducem toti caci este DEMOCRATIE..exista si lege in parlament care sa apare prietenoasele fapturi.

    in occident nu vei vedea vreun animal pe vreo strada...poate doar porumbei. ATAT
  • -1 (1 vot)    
    Mica Viena :))))))))))))))))) (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 9:42)

    Constanteanu [anonim]

    "Tot Banatu-i Fruncea":)))))))))))))).Si se vrea oras european pardon cum zic banatenii "europian".Ce seama cu "etiopian".Mai nou banatenii au tendinta sa adauge un "I" la unele cuvinte romanesti"Buna Siara".Cam asta este Timisoara un oras "Etiopian".MIca Viena" este doar la canalizari.NU are cumva prima canalizare din Romania?
  • -1 (1 vot)    
    Traiesc in Timisoara ... (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 10:10)

    Eu [anonim]

    ... si merg peste tot cu bicicleta. Asa ca stiu destul de bine si pe pielea mea ca in oras exista foarte putini caini vagabonzi. Am avut ocazia sa observ in mai multe puncte din oras hingherii in actiune, si n-am vazut niciodata vreo haita de macar 2-3 caini care sa supravietuiasca chiar si numai o luna.

    Problema e ca unii santieristi aduna haite, le dau de mancare si le ofera adapost, atat ca paza pt. santier, cat si pt. ca le e mila de cainii care altfel ar ajunge manusi. Hingherii n-au cum intra pe santier sa adune cainii respectivi - santierul nu e spatiu public. Cand santierul e gol, adica seara si duminica, cainii aia ies pe strada si apara perimetrul santierului - adica daca te apropii la mai putin de vreo 50 de metri de santier ai sanse sa fii atacat.

    Cre' ca solutia ar fi amendarea firmelor care gestioneaza santiere care protejeaza cainii, daca nu sunt in stare sa-i tina inchisi. Da' nu stiu daca avem legislatie care sa permita asa ceva.

    Cat despre reclamatii la hingheri: din experienta mea, un telefon ajunge.
  • +1 (1 vot)    
    Eutanasierea (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 10:18)

    me [anonim]

    javrelor
  • -1 (1 vot)    
    Vinovatul este.... (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 12:53)

    Sorin [anonim]

    ILIESCU, evident. La fel si ptr incalzirea globala.
  • +1 (1 vot)    
    Maidanezi decat danezii (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 13:40)

    damaschin [anonim]

    Pentru absolut chiar orice trebuie facute cereri ? Da' hingherii nu se pot autosesiza ? De ce de fiecare data persoane nevinovate trebuie sa plateasca un pret scump pentru rezolvarea (asta in cazul ca se iau masuri) unor probleme de acest gen ? Totusi omul este animalul suprem, iar celor carora se vor baga repede in seama sa dea vreo replica, sa se puna mai intai in pielea celor doua victime !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Solutie eficienta (Duminică, 7 iunie 2009, 11:30)

    Higins [anonim]

    Am fost muscat recent de o javra maidaneza pe la spate,fara nici un motiv. Nu voi face nici un fel de reclamatie caci e pierdere de timp. Solutia este simpla: sticla pisata (dar nu foarte marunt), amestecata in carne, lasata in zonele in care sunt maidanezi si astfel scapam de teroarea lor. Iar bestiile de babe trebuie "potolite"
  • 0 (0 voturi)    
    petitie contra cainilor comunitari (Luni, 8 iunie 2009, 10:11)

    Paiu Cristian [anonim]

    Ar trebui omorati ca si mi mi-e frica noaptea din cauza acestora.Ar trebui tot ce e animal in afara curtii trebuie omorat.Nu se mai poate trece pe strada numai din cauza cainilor fara stapan.Autoritatile de cand zic ca vor lua masuri contra acestora si nu se vede nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Aiurea (Luni, 8 iunie 2009, 11:59)

    Tibi [anonim]

    Totul este aiurea in ro. De cand au venit jigodiile astea de la pro (dar si alte trusturi) in romania avem campanii publicitare pro-maidanezi, pro-tigani, pro-poponari, pro-negri, pro-hoti, pro-unguri, etc. Cetateanul normal, omul simplu, noi cei multi, suntem cei fara nici un drept, pentru ca minoritatile trebuie sa conduca. Asa e si cu aceste biete canide care nu fac altceva decat sa se manifeste cum e datul lor de la natura si anume TERITORIAL. Problema e a oamenilor care din lipsa de educatie sau interes PRO considera ca orasul trebuie sa fie sub asediu unor animale care saracele isi fac doar datoria.
  • 0 (0 voturi)    
    Solutie (Miercuri, 17 iunie 2009, 12:56)

    Alex [anonim]

    Nu putem sa eutanasiem cainii vagabonzi, din mai multe motive (moralitate, scandaluri cu asociatiile pt. animale, batranii care ii hranesc).

    Solutia ramane in continuare plasarea lor in spatii special amenajate. Ar trebui insa investiti mai multi bani in pregatirea personalului care are grija de caini si care ar trebui sa-i culeaga de pe strazi.

    Pentru batranii care vor sa tina la bloc astfel de caini, ar trebui sa li se ofere posibilitatea sa cumpere o zgarda speciala, vizibila de la distanta care:
    1. Sa marcheze animalul ca e vaccinat si castrat.
    2. Banii pentru zgarda sa ajute la strangerea de fonduri pt. imbunatatirea locurilor in care sunt tinute animalele, in afara oraselor).

    Sa zicem ca statul ar vinde 50 000 zgarde in fiecare oras intr-un an, si pretul unei zgarde ar fi 10 RON anual. Amplasamentele pentru caini ar avea din start 500 000 ron anual pentru cheltuielile lor. (plus banii de la protectia animalelor)
  • 0 (0 voturi)    
    am fost si eu muscat rau (Joi, 2 iulie 2009, 22:25)

    Moldovan Mircea [anonim]

    Am fost si eu muscat rau de un ciobanesc german care m-a insfacat de picior si mi-a rupt aproape o bucata de carne.A fost cumplit! Alergam usor in parc in Baia-Mare si dintr-o curte a tasnit acest caine foarte decis sa ma execute!Auzisem ca sa te apleci sau sa te lasi in jos ca i se face frica,aiurea,a vrut sa sara la gat,putea chiar sa ma omoare...fiara salbatica de-a dreptul! Celor care nu inteleg acest lucru le-as spune ca sunt un om bun, am facut doar fapte marete in viata si din cele 14 injectii in burta pe care le-am primit ultima mi-a produs o ruptura de vase sangvine si implicit mari probleme.Ce e de facut?
  • 0 (0 voturi)    
    solutie pentru mainaezi (Duminică, 14 martie 2010, 14:38)

    myriam_gulab [anonim]

    Tocmai am citit solutia autoritatilor di Stockholm, capitala Suediei privind numarul excesiv de iepuri care au invadat acest oras. Ei pur si simplu ii vineaza si apoi ii trnasforma in bio-combustibil incalzind caloriferele cetatenilr. Excelenta idee! Pe cand si la noi aplicarea acestei metode ieftine si eficace? Am scapa de haite si am avea si o sursa de energie ...bio! Aud si autoritatile romane??