VIDEO Guvernul isi va asuma raspunderea pentru noul Cod Penal si noul Cod Civil la inceputul lunii iunie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 18 mai 2009, 11:04 Ultima ora

Coalitia a decis ca Guvernul sa isi asume raspunderea in fata Parlamentului pentru noul Cod Penal si noul Cod Civil la inceputul lunii iunie, a anuntat vicepresedintele democrat-liberal Gheorghe Flutur, dupa sedinta de luni dimineata a coalitiei PDL-PSD.

Gheorghe Flutur spune ca in urmatoarele doua saptamani vor mai avea loc consultari pe marginea celor doua proiecte, pentru ca acestea sa mai fie modificate conform ultimelor observatii, dupa care va urma asumarea raspunderii Executivului. Pana la inceputul lunii iunie urmeaza sa aiba loc intalniri cu reprezentanti ai societatii civile, pentru discutii privind proiectele de Coduri.

Asumarea raspunderii de catre Executiv va face ca cele doua Coduri sa poata fi adoptate de catre Parlament in procedura de urgenta.

Gheorghe Flutur a mai adaugat ca este posibil ca la sfarsitul lunii iunie sa fie finalizate si proiectele Codurilor de procedura.

Gheorghe Flutur a mai anuntat ca, in sedinta de luni dimineata, reprezentantii coalitiei au mai decis sa mandateze Ministerul Finantelor pentru a primi toate aprobarile necesare de la Comisia Europeana pentru capitalizarea CEC.


Citeste mai multe despre   






















1055 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    GREAUA MOSTENIRE (Luni, 18 mai 2009, 11:12)

    LIBERALUL [anonim]

    Bine ca isi asuma si guvernul asta raspunderea pentru ceva ca pentru tot ce nu s-a facut in cele 5 luni este de vina greaua mostenire.Placa asta o sa fie pusa pana la alegerile din toamna,dupa care ,picand guvernul,se pune alta placa.Grav este ca tot poporul crede.
    • -3 (9 voturi)    
      PNL a refuzat alianta cu PDL. (Luni, 18 mai 2009, 11:27)

      Elena [anonim] i-a raspuns lui LIBERALUL

      In decembrie 2008 Tariceanu a pus o conditie inacceptabila-nominalizarea sa ca premier pentru alti 4 ani- si astfel PDL a fost nevoit sa se alieze cu PSD. Daca liberalii erau dispusi sa negocieze ar fi primit 5-6 ministere si azi am fi avut un guvern al aliantei D.A. dar Patriciu este un adversar neinduplecat al lui Basescu si de aceea am ajuns la situatia actuala.
      • +2 (8 voturi)    
        Acceptabil? (Luni, 18 mai 2009, 11:38)

        G [anonim] i-a raspuns lui Elena

        Ti se pare mai acceptabil Boc ca premier?

        Eu credeam ca premier mai anti-roman ca Tariceanu nu se poate - pana l-am cunoscut pe boc.
        • 0 (0 voturi)    
          politicieni tradatori (Luni, 18 mai 2009, 20:40)

          Akritas [anonim] i-a raspuns lui G

          Aceste legi sînt după Constituţie cele mai importante.După cum se comportă politicienii ca nişte lachei fideli, care sînt gata să facă orice pentru bani, şi pentru a face pe plac occidentului apostaziat, este clar cît preţ pun pe poporul nostru, pe tradiţiile şi cultura românească!
      • -1 (7 voturi)    
        Daca Antonescu castiga alegerile? (Luni, 18 mai 2009, 11:44)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Elena

        atunci vom avea un presedinte cu un parlament si guvern ostil deoarece pnl are doar 20 procente din parlamentari. romania are nevoie de un presedinte sustinut de un partid puternic care sa colaboreze bine cu premierul.
    • +2 (8 voturi)    
      De-abia astept sa vad iar un guvern... (Luni, 18 mai 2009, 12:23)

      Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o tragem din nou... [anonim] i-a raspuns lui LIBERALUL

      PSD/PNL, cu Geoana presedinte si Tariceanu prim ministru. Sa imputa iar Romania, sa-i vanda tot ce a mai ramas, sa dea pomeni si sa desavarseasca tiganizarea. Aferim, bre!
      • +1 (5 voturi)    
        Daca (Luni, 18 mai 2009, 12:51)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o tragem din nou...

        nu v-ati dat seama pana acum, placa asta e cam expirata. Acum cateva luni asemenea comentarii primeau plusuri, acum situatia este alta.

        Incet incet se mai trezeste lumea din prostie. Pana la toamna se vor trezi din ce in ce mai multi. Pentru unii insa (asa ca voi) este imposibil. Pur si simplu nu va ajuta mansarda.
  • -3 (11 voturi)    
    Felicitari domnului Boc. (Luni, 18 mai 2009, 11:14)

    Elena [anonim]

    Boc a dovedit ca e un premier care doreste sa realizeze modernizarea Romaniei. Pana in 2014 Boc va ramane premier si Basescu presedinte iar in periooada 2014-2024 Boc va fi presedinte al Romaniei.
    • +2 (8 voturi)    
      Doamne fereste (Luni, 18 mai 2009, 11:25)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Elena

      Amin
      • +2 (2 voturi)    
        las-o...! (Luni, 18 mai 2009, 14:50)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        nu merita sa comentezi la ce scrie, e clar ca e una din "elenele" lui Base... >:)
    • -3 (9 voturi)    
      Ai dreptate, Elena.... (Luni, 18 mai 2009, 12:27)

      Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o tragem din nou... [anonim] i-a raspuns lui Elena

      Asta este si motivul pentru care primesti minusuri de la prostituatele lui Patriciu, Vanghelie, Nastase si papionarii decrepiti.
  • +1 (1 vot)    
    Foarte frumos... (Luni, 18 mai 2009, 13:21)

    Gica [anonim]

    In sfarsit (sau din nou) cineva isi asuma raspunderea pt ceva.

    Nu ca a-ti asuma raspunderea implica vreo raspundere...
  • +1 (1 vot)    
    Ce raspundere, ma nene? (Luni, 18 mai 2009, 15:03)

    Vorbe goale [anonim]

    Ce raspundere? Va pune pe scaunul electric daca iese prost?
  • 0 (0 voturi)    
    traducere libera (Luni, 18 mai 2009, 16:03)

    Mitica [anonim]

    In traducere libera, deoarece exista presiuni externe, codicele vor fi TRECUTE ORICUM , important e sa fie trecute. Odata trecute dupa ele se va realiza actul de Justitie.
    Ma intreb daca asta era scopul UE , sa treci codicele oricum, dar sa fie trecute !