Thailanda: Un pompier a fost nevoit sa se deghizeze in Spiderman pentru a salva un copil autist

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 24 martie 2009, 12:10 Ultima ora

Un pompier thailandez a devenit erou national dupa ce s-a deghizat in Omul Paianjen pentru a salva un copil autist care refuza sa coboare de pe o cornisa aflata la etajul trei, relateaza AFP.

Responsabilii unui centru pentru copii cu dificultati din Bangkok au alertat luni autoritatile, dupa ce un copil autist, speriat de prima zi de scoala, s-a asezat pe o cornisa la etajul trei, refuzand sa mai intre in clasa.

In ciuda tuturor eforturilor angajatilor, copilul nu a schitat un singur gest, pana in momentul in care mama sa a mentionat pasiunea copilului pentru super-eroii benzilor desenate, ceea ce i-a dat ideea pompierului Somchai Yoosabai sa se deghizeze in Spiderman.

Pompierul s-a deplasat rapid la cazarma si s-a intors imbracat cu costumul lui "Spiderman".

"I-am spus" 'Spiderman este aici pentru a te salva, niciun monstru nu te va ataca, mergi incet inspre mine pentru ca, daca alergi, poate deveni periculos'", a povestit ulterior pompierul, pentru o televiziune locala.

Micutul s-a ridicat imediat si s-a indreptat inspre bratele ineditului salvator.

Somchai a explicat ca pastra un costum al lui "Spiderman" in cazarma pompierilor pentru a mai inveseli putin sedintele de antrenament.


Citeste mai multe despre   






















3132 vizualizari

  • -11 (15 voturi)    
    Alt spiderman (Marţi, 24 martie 2009, 12:21)

    Basescu [anonim]

    Asa o sa vina si Base si o sa ne salveze in toamna. O sa se deghizeze si o sa zica ca e alt personaj. Fortza Base!
    • +4 (8 voturi)    
      ? (Marţi, 24 martie 2009, 12:53)

      Tero [utilizator] i-a raspuns lui Basescu

      Ce treaba are una cu alta? cred ca ai gresit stirea!
      Daca vrei sa comentezi pe teme politice, macar du-te la o stire cu politica.
    • +4 (8 voturi)    
      ce partid te plateste mah? (Marţi, 24 martie 2009, 13:26)

      Dan Dare [anonim] i-a raspuns lui Basescu

      Pe toate forumurile de la ziare sunt persoane platite de anumite partide sa faca antireclama(deobicei studenti...membri ai organizatiilor de tineret)Daca nu stiati asta chiar se practica...orice subiect nu conteaza ce ....injuri la comanda.rusine ptr ei!
      • +1 (7 voturi)    
        Nu e student! (Marţi, 24 martie 2009, 14:04)

        Helfdane [anonim] i-a raspuns lui Dan Dare

        E Valentin Stan in persoana! :)))) Deci mare atentie domnu' Gadea! :)))
  • +10 (12 voturi)    
    super.. (Marţi, 24 martie 2009, 12:23)

    wgvd [anonim]

    Bravo lui .. Adevarat om ..
  • +6 (8 voturi)    
    excelent (Marţi, 24 martie 2009, 12:44)

    cristi [anonim]

    mi-a mai crescut moralul
  • +5 (9 voturi)    
    spiderman exista! (Marţi, 24 martie 2009, 12:49)

    radu [anonim]

    spiderman exista....minte cand spune ca acel costum era folosit "pentru a mai inveseli putin sedintele de antrenament"...
    spiderman este tailandez..stiam eu
    • 0 (2 voturi)    
      Sunt de acord cu tine! (Marţi, 24 martie 2009, 17:47)

      vv [anonim] i-a raspuns lui radu

      Dar nu inteleg de ce nu a aruncat o plasa de aia de a lui sub baiat, pacat de talentele lui daca nu le foloseste! Am fost sa ajut si eu dar nu m-a bagat nimeni in seama. Eram mascat ca Omul Invizibil!