Rusia vrea sa relocheze trei submarine cu rachete de croaziera in Marea Neagra pana la sfarsitul anului 2017

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 20 martie 2017, 8:12 Actualitate | Russia Report

Submarin nuclear rusesc K-152
Foto: Wikimedia Commons
Rusia vrea  sa relocheze pana la sfarsitul acestui an trei submarine din proiectul "Varsavianka", aflate in prezent in dotarea Flotei ruse din Marea Baltica, in Marea Neagra,  relateaza agentia de presa ucraineana Unian, citand o declaratie facuta duminica de purtatorul de cuvant al Flotei ruse din Marea Neagra, capitanul de rangul I Viaceslav Truhaciov. Submarinele din aceasta clasa au capacitatea de a transporta rachete de croaziera, potrivit Agerpres.

Oficialul rus a precizat ca la ora actuala Flota Rusiei din Marea Neagra  - cu baza in Sevastopol/Crimeea - este completata cu submarine cu propulsie diesel-electrica din proiectul 636.3, echipate cu rachete de croaziera de tipul "Kalibr", similare rachetelor de croaziera americane Tomahawk.

Trei submarine din acest proiect, supranumite si "gauri negre in ocean", pentru ca sunt aproape nedetectabile - "Novorossiisk", "Rostov-pe-Don" si "Stary Oskol" - se afla deja in Marea Neagra, iar pana la sfarsitul anului 2017 este asteptata sosirea a inca trei submarine similare - "Krasnodar", "Kolpino" si "Veliki Novgorod".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

6883 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    Guvernantii nostri (Luni, 20 martie 2017, 8:53)

    Martinezu [utilizator]

    isi freaca mainile probabil, rusii se intaresc in zona.
    Noi, vom incepe discutii despre corvete undeva in anii viitori.
    Sisteme de aparare antiaeriana si antiracheta sunt momentan discutii SF pentru Romania. Avem insa o armata de generali care isi impart bugetul de aparare intre salarii si pensii.
    • -11 (11 voturi)    
      ce poti face cu corvete (Luni, 20 martie 2017, 11:01)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Impotriva submarinelor nucleare.
      Razboiul este o tampenie la fel si inarmarea.
      • +6 (6 voturi)    
        DOAMNE (Luni, 20 martie 2017, 12:30)

        GIGI_CIOCAN [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        nu stiu data cu chiar esti un monument nemarginit ge "geniu" sau daca persoana care ti-a dat viata e mandra de asta ...........
        • +11 (11 voturi)    
          xanti este un trol vechi (Luni, 20 martie 2017, 13:31)

          Rescator [utilizator] i-a raspuns lui GIGI_CIOCAN

          Si cu experienta.Odata la trei luni merge in URSS-2.0 la instruire,apoi ataca pe acest site.
          In loc sa se intrebe ce cauta noi submarine
          sovietice in Marea Neagra(urss are cea mai puternica si numeroasa flota in aceasta micuta mare) intreaba de ce micuta si timida Romanie
          vrea sa-si cumpere 4 amarate de corvete.
          Daca ia-ti urmarit postarile mai vechi ati fi
          observat ca individul posteaza la orice problema
          legata de Aparare a tarii si nu-i convine nimic.
          Sunt sigur ca daca Armata ar vrea sa cumpere o cutie de chibrite ar protesta cu furie bolsevica.
          • 0 (0 voturi)    
            nu cred ca este cazul (Luni, 27 martie 2017, 10:19)

            Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

            Nu cred ca este cazul sa zici "URSS 2.0", federatia mujica este tot URSS aceea veche, nu s-a upgradat de loc! Aceeasi Maria e cu alta palarie, nu sunt diferente substantiale, vezi si modul cum sunt tratati opozantii sau cei care indraznesc sa critice coruptia!
            Este tot "CCCP" din anii '50, nu e nicio versiune 2.0!
      • +4 (4 voturi)    
        Xanti, esti facut gramada! (Luni, 20 martie 2017, 20:09)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Tu ești plecat cu pluta pe Marea Neagră? Submarin nuclear în băltoaca noastră? Băi strategule, nuclearele sunt pentru oceane, să navigheze fără grija combustibilului. Te repezi ca surdu-n toba. Proiectul Varshavianka este vechea clasă Kilo modernizată, cu motoare diesel. Vai mămițica ta de general sovietic, arma prapaganda-dezinfarmația-maskirovka!
  • +9 (13 voturi)    
    apai GREENPEACE nu face ceva ? (Luni, 20 martie 2017, 9:08)

    un domn [utilizator]

    mizeriille rufinite ale URSS vor "ataca" eco sistemul Marii Negre nu altcceva..in plus peturile de pufoiaka vo acoperi luciul apei...
  • +24 (24 voturi)    
    flota (Luni, 20 martie 2017, 9:25)

    DrPepper [utilizator]

    Bina ca guvernul destept a anulat contractul pentru navele noi. In loc sa dotam marina cu ce trebe, o lipsim si de ce avem.
    Ar trebui achizitionate pe langa cele 4 nave noi macar 2 submarine si retehnologizat cel existnt la naftalina.
    • +9 (13 voturi)    
      Submarinul existent (Luni, 20 martie 2017, 9:58)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

      Este Diesel -electric de productie sovietica si rugineste de mai bine de 30 de ani.Nu mai poate fi
      reabilitat nici macar de fugarul Ghita.
      • +2 (2 voturi)    
        toate sunt aceeasi clasa! (Luni, 20 martie 2017, 10:47)

        airamerica [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        Si sumbarinul nostru, ma rog, ce a mai ramas din el, si cele trei pe care vor sa le aduca rusnacii, sunt tot clasa KILO. De altfel rusii mai au trei, din aceeasi clasa, in Marea Neagra. Nu sunt submarine nucleare, sund diesel-electrice.
    • +8 (8 voturi)    
      cele patru corvete (Luni, 20 martie 2017, 10:40)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

      pot actiona ca distrugatoare.
      cel putin asa ne'au fost prezentate.

      ma intreb cum vor cara ei submarinele alea de la baltica la marea neagra.
      si daca turcia, nato member, le va lasa prin stramtori, de capul lor.
      mi se pare ca sunt niste acorduri privind marea neagra...
      iar turcii sunt a doua putere la marea neagra.
      • +2 (2 voturi)    
        la suprafata (Luni, 20 martie 2017, 10:48)

        airamerica [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Prin Bosfor si Dardanele, submarinele tarilor rivereane sunt libere sa treaca cand vor ele, dar trebuie sa o faca la suprafata nu in imersiune.
  • +21 (21 voturi)    
    Rusnacii "pacifisti" (Luni, 20 martie 2017, 9:30)

    Rescator [utilizator]

    Vor sa ne plaseze submarine nucleare si in cazile de
    baie de acasa.Nu se mai satura de amenintari si
    razboaie.Ataca ca bezmeticii in toate directiile si in
    toate regiunile lumii(Marea Baltica,Marea Neagra,
    Marea Mediterana,Pacific,Atlantic).Nu scapa de furia lor
    Luna,Marte,Pluto,Saturn,etc.E clar ca astia de la
    Kremlin sunt extraterestrii de aia ostili.
    Sunt curios ce vor spune numerosii troli sovietici, intre care ,cei mai harnici sunt mazeta si quitguy58.
    Ieri s-au anuntat amenintarile Rusiei la adresa Norvegiei,
    azi ne "bucuram"de vestea cu submarinele din
    Marea Neagra.Deci ziua si amenintarea,ziua si agresiunea.Halal pacifisti.
    • +13 (13 voturi)    
      Aiurea .... (Luni, 20 martie 2017, 10:31)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Astia au PIB doar de cateva ori mai mare decat al Romania, desi sunt de 10 X mai multi si au niste bogatii incomensurabile in subsol (din teritoriile furate de la alte popoare pe care, apoi, le-au exterminat). Tot ce fac este sa se umfle, ca pestele balon, sa para mai mari decat sunt. La orice infruntare pe o durata mai mare decat cateva luni Rusia va disparea definitiv de pe harta. Nu mai pot ocupa nimic, nu pot decat sa faca rau, sa arunce cateva bombe sau asa ceva, dar dupa aia si-o iau de nu o sa stie ce-i cu ei. Iar pe Putin o sa-l prinda ascuns in vreo gropa, ca pe Gadafi. Si capul o sa i-l atarne intr-o coada de matura si o sa-l expuna in fata kremlinului.
  • +15 (15 voturi)    
    trezirea EU (Luni, 20 martie 2017, 10:00)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    Atata timp cat nu exista o armata EU cu capabilitati nucleare la paritate cu Rusia, rusii se pot juca cu nervii europenilor cum vor, NATO e insuficient pentru a contracara amenintari nucleare la adresa Europei, deci pana acolo rusii pot escala orice conflict stiind ca au o superioritate strategica imparabila.

    Cu cat tarile europene vor realiza asta mai repede cu atat mai bine.
    • 0 (2 voturi)    
      Amenintarile nucleare, sunt acte de terorism! (Luni, 20 martie 2017, 14:29)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui EUROPA*EUROPA*EUROPA

      Iar un atac fie si de avertisment va duce la izolarea Internationala a Rusiei pentru urmatorii 100 de ani!

      Amenintarile nucleare sunt deasemenea acte de terrorism, iar legislatia spune ca amenintarile nucleare justifica o interventie militara!

      http://www.hotnews.ro/stiri-international-20852397-rusia-avertizeaza-coreea-nord-amenintarile-nucleare-creeaza-baza-legala-pentru-actiune-militara.htm
      • +1 (1 vot)    
        Rusia a instalat rachete nucleare la Kalingrad (Luni, 20 martie 2017, 15:37)

        EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        si cu ce ma incalzeste daca Rusia e izolata 100 de ani dupa disparitia Bucurestiului?Sau a Varsoviei?

        intrebarea corecta este ce se intampla daca Rusia ataca nuclear in logica avertismentului Londra sau Washingtonul?

        vezi, nu-mi place cand securitatea mea nu e la aceleasi standarde cu cea a aliatilor pentru care Romania lupta alaturi in razboaie care nu o privesc direct.

        Daca EU are control direct al armelor nucleare si impune aceleasi reactii pe care le impune SUA daca este atacata nuclear, descurajarea este imensa, nimeni nu mai are curajul sa atace si sa se joace cu securitatea Europei cu ''averitzmente'' pentru ca si-ar da foc la valiza.

        Acum securitatea Europei e la mana rusilor sau a bunavointei regimului Trump.
  • +13 (13 voturi)    
    din punct de vedere strategic (Luni, 20 martie 2017, 10:19)

    AliKimiku [utilizator]

    Trebuie sa fii un geniu sa amplasezi niste submarine cu rachete de croaziera in copaia numita Marea Neagra.
    Dar daca musiu Putin vrea sa isi arate muschii..
    • -6 (8 voturi)    
      Eheee (Luni, 20 martie 2017, 11:28)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      N-ati vazut cum a inceput razboiul in Siria? Au trimis din Marea Caspica la 1500 km cateva rachete. Daca acelasi lucru fac si astea, mi se pare o actiune inteleapta din partea lui Putin, pune in sah intreaga Europa.
    • 0 (0 voturi)    
      Multumesc! (Luni, 27 martie 2017, 10:24)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Asa am zis si eu cand am vazut stirea, este "overkill", Marea Neagra este deja un lac rusesc, de ce sa mai aduca rachete de croaziera?
      In Mediterana ar fi fst altceva, dar aici in Marea Neagra submarinele cu rachete de croaziera nu le ofera avantaj semnificativ!
  • +13 (13 voturi)    
    Submarinul respectiv mai are o calitate (Luni, 20 martie 2017, 10:25)

    Bogdan_100 [utilizator]

    In conditiile Marii Negre, orice nava modernizata dupa 1980, il trimite rapid la fund fara probleme. Evident daca nu cumva acest submarin executa manevra "kursk" prin care devine de neatins. :-)))
  • +2 (4 voturi)    
    6 submarine Kilo in Marea Neagra? (Luni, 20 martie 2017, 11:33)

    taro [utilizator]

    Russia are oficial 13 submarine din clasa Kilo active ceea ce inseamna ca jumate efectiv functioneaza.

    Au sa duca toate submarinele lor in Marea Neagra? Sa fim seriosi.

    Rusii bat mult din gura pentru ca portofelul este cam gol. Au cam scazut si numarul de avioane care incalca spatiul aerian. Acum cativa ani 12-14 avioane survolau nave NATO, acum au scazut la 1-2. Se cam termina banii...
  • +4 (4 voturi)    
    Santierele navale din Mangalia (Luni, 20 martie 2017, 11:35)

    Carcalete [utilizator]

    In Mangalia sunt/erau 2 santiere: cel civil (actionari Daewoo si statul roman aka DMHI) si cel militar.

    Pe cel civil coreenii oricum vor sa il vanda intrucat la cat s-a sifonat pe acolo e pe butuci. Concluzia: mii de familii din sudul judetului Constanta vor ramane pe drumuri. Cel militar nu prea are activitate.

    Ambele santiere fiind in posesia statului roman uniti cele 2 santiere si trageti acolo o baza navala NATO !!
  • +3 (3 voturi)    
    clasa kilo (Luni, 20 martie 2017, 13:06)

    dottore-plagiatore [utilizator]

    Imaginea de la articol e aiurea, e un K-152 (INS Chakra) care apartine flotei indiene. Submarinele pe care vor sa le aduca rusii in Marea Neagra sunt din clasa Kilo, aceeasi din care face parte submarinul romanesc Delfinul.

    https://en.wikipedia.org/wiki/Kilo-class_submarine