Rusia va epuiza Fondul de Rezerva in 2017 - propunere a Ministerului de Finante

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 5 iulie 2016, 13:49 Actualitate | Russia Report

Vladimir Putin
Foto: Facebook/ Vladimir Putin European Support
Rusia isi va epuiza Fondul de Rezerva anul viitor si va cheltui 783 miliarde ruble (12,2 miliarde dolari) din Fond de Bogatie Nationala, destinat unor investitii mai riscante, pentru a acoperi deficitul bugetar, potrivit unei propuneri inainte Guvernului de la Moscova de catre Ministerul de Finante rus, informeaza Reuters.

Propunerea mai arata ca Ministerul de Finante intentioneaza sa creasca imprumuturile interne nete la 1,29 trilioane ruble in 2017.

Deficitul bugetar al Rusiei s-a marit dupa ce pretul petrolului a scazut brusc in 2014 iar Occidentul a impus o serie de sanctiuni pe fondul crizei din Ucraina.

Propunerea Ministerului de Finante nu a fost inca aprobata de guvern.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

5026 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    F.A.L.I.M.E.N.T. (Marţi, 5 iulie 2016, 13:58)

    Fraier cu geaca de piele de vaca [utilizator]

    Parca devine mai cracanat pe zi ce trece...
    • +12 (14 voturi)    
      important e sa nu cheltuie tezaurul (Marţi, 5 iulie 2016, 14:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Fraier cu geaca de piele de vaca

      nostrum, sau sa ajungem la Moscow inainte de a sa ceva
      • +6 (6 voturi)    
        Eu cred ca l-a cheltuit de mult Stalin! (Marţi, 5 iulie 2016, 15:08)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Iar banditii actuali, doar speculeaza atentia noastra si interesul!

        Crezand va poate ne purtam frumos sa ne recuperam tigaile de aur!

        Chinezii blonzi trebuie sa plateasca pretul cruzimilor de care au fost in stare!
    • +8 (10 voturi)    
      Nu mai are cine plati datorii de razboi! (Marţi, 5 iulie 2016, 14:31)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Fraier cu geaca de piele de vaca

      De aia Rusia isi doreste razboaie cotropitoare, ca sa aiba ce trage de la popoarele mai mici din zonele vecine lor.
  • +9 (11 voturi)    
    Asta (Marţi, 5 iulie 2016, 14:44)

    Geirge [utilizator]

    Înseamnă că sancțiunile economice vor fi scoase în 2019, după debarcarea lui Putin.
  • +7 (11 voturi)    
    asta explica.... (Marţi, 5 iulie 2016, 14:56)

    un oarecare [utilizator]

    de ce mazeta e tacut azi.
    ori e trist ... sau mai rau, l-au restructurat deja
    • +5 (5 voturi)    
      De foame, a trecut de faza angry bird (Marţi, 5 iulie 2016, 15:57)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Acum e lesinat, amortit de pufaika.
  • -8 (10 voturi)    
    incep sa piarda la buzunare si occidentalii (Marţi, 5 iulie 2016, 15:10)

    jackalphonse [utilizator]

    Mai ieri era un articol pe aici cu un oficial european care spunea ca ar dori sa creasca artificial pretul barilului pentru ca tremura bursele.
    Foarte convemnabil pentru benzinari cu petrolul asta ieftin. Barilul moca, pretul la pompa neschimbat. Sincer, si eu am intrat in "fondul de rezerva".
    Cat despre Rusia, nu prea cred ca da faliment. de bine de rau are ce vinde si rusii sunt invatati cu foamea, nu prea cred ca os a vedem rasculati in zona.
    • +1 (1 vot)    
      Cu foamea (Marţi, 5 iulie 2016, 21:41)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Nu te-nveti niciodata. Si nu mai sunt nici rusii de altadata care traiau doar cu vodca.