Turistii ce vin in Rusia se plang ca vamesii le confisca mancarea. Moscova e in plina campanie de distrugere a alimentelor aflate sub embargo 

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 13 august 2015, 10:27 Actualitate | Russia Report

Campania de distrugere a alimentelor aflate sub embargoul impus de Moscova pare sa se extinda, fortele de ordine fiind acuzate de confiscarea alimentelor din bagajele turistilor, scrie The Moscow Times.

In decretul privind embargoul rusesc se prevede clar ca nus e aplica alimentelor aduse pentru consumukl personal.

Potrivit sursei citate, Denis K. un user de pe un forum dedicat problemelor privind vama a scris ca vamesii din aeroportul din Moscova au confiscat 10 pachete de jamon (jambon afumat spaniol), fiecare de 600-700 de grame din bagajul unui prieten.

Vamesii ar fi spus ca ei doar urmeaza ordinele de a distruge alimentele aflate sub embargo.

Un total de 552 de alimente interzise confiscate din bagajele de mana au fost distruse in Sankt Petersburg si regiunile Leningrad, Primorye, Sahalin si Kaliningrad, a anuntat agentia sanitar-veterinara rusa.

Potrivit regulilor vamale rusesti, turistii pot introduce in tara pana la 5 kilograme de produse animale fara documente, a declarat un purtator de cuvant al Vamii Federale, el sustinand si ca nu are cunostinta de confiscari de alimente din bagajele turistilor.

Rusii incearca insa sa stranga alimentele care scapa de buldozerere ordonate de Putin, iar din fructe fac tuica.

La o saptamana dupa ce i-a infuriat pe multi in Rusia arzand alimentele importate ilegal din Occident, autoritatile ruse au inceput sa dea foc si florilor olandeze.










4991 vizualizari
  • +15 (19 voturi)    
    vina apartine Turistilor (Joi, 13 august 2015, 10:29)

    un domn [utilizator]

    pentru ca isi risipesc banii pentru calatorii in Mujicia..se numeste prostie si masochism !
  • -5 (29 voturi)    
    huh (Joi, 13 august 2015, 10:43)

    Mazeta [utilizator]

    Individul voia să aducă 7kg de jambon în bagajul de mână? Pe ce aeroport din lume este permis așa ceva?
    • +8 (8 voturi)    
      la transit poti face cumparaturi (Joi, 13 august 2015, 12:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      implicit cat poti cara cu ambele maini e ok..insa la Moskow probabil nu exista transit..linia de aterizare este DEAD END !
    • +3 (3 voturi)    
      Pe care aeroport? (Joi, 13 august 2015, 15:14)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai avea dreptate intr-o piata si o tara normala. Ar fi necivilizat sa cari porci cu avionul.

      Dar hai sa nu simulam uitarea. Rusia nu e o piata normala de carne intr-o tara normala. De-aia devin rentabile transportul si eventual contrabanda cu alimente. Chiar vamesii rusi vor pune la punct contrabanda cu alimente. Si cu avionul, si cu trenul, cu orice. Si tunele subterane si planoare, deltaplanoare, orice! In Rusia e nevoie de alimente, iar Putin nu poate opri contrabanda.
  • +16 (16 voturi)    
    Singuri (Joi, 13 august 2015, 10:46)

    aqualung [utilizator]

    Când inamicul tău își taie singur craca de sub picioare, e bine doar să stai să te uiți, eventual să-l ajuți puțin când și când.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu stai si te uiti! (Joi, 13 august 2015, 12:38)

      AnonimTM [anonim] i-a raspuns lui aqualung

      Ii mai ascuti ferestraul din cand in cand, sa nu cumva sa se impotmoleaasca!
  • +11 (13 voturi)    
    eu cred ca (Joi, 13 august 2015, 10:48)

    cristi_an [anonim]

    le confisca mancarea ca e foamete prea mare in RU
  • +12 (14 voturi)    
    partea fun e ... (Joi, 13 august 2015, 10:52)

    liviu_ [utilizator]

    ca tot ei pierd... ma indoiesc ca alimentele distruse nu sunt cumparate de cienva din rusia...
  • +10 (12 voturi)    
    Turisti (Joi, 13 august 2015, 11:18)

    Trojan.H [utilizator]

    Hai ca pentru turistii-securisti care vin din Coreea de Nord jambonul n-ar fi o problema, din moment ce nici n-au auzit de asa ceva, dar ce facem cu turistii-securisti din Kazahstan si Turkmenistan, unde bietii oameni au fost nevoiti sa tortureze si sa omoare zeci de detinuti politici pentru bucata aia de jambon.
  • -1 (11 voturi)    
    no, shi...? (Joi, 13 august 2015, 12:12)

    Codruta N [utilizator]

    10 x 600 g = 6 kg - deci a depasit limita (apropo: DE CE sa mergi undeva carand atata mancare dupa tine?).
    Fiecare cu regulile lui! D.ex. in Canada si SUA, daca te prind cu mancare (fie si niste sandwich-uri simple) la tine, pot sa nu-ti dea voie nici macar sa iesi din aeroport! Inapoi, dragutza, acasa - ca ai incalcat normele de securitate alimentara, biologica si ce-o mai fi...!
    Mult zgomot pentru nimic!
  • +4 (4 voturi)    
    Vamesii le confisca fiindca sunt morti de foame, (Joi, 13 august 2015, 16:14)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    nu din cauza embargoului.