Franta: Portretul lui Sarkozy a fost scos dintr-o sala unde se oficiaza casatorii civile, la cererea cuplurilor

de Andra Ciubotaru     HotNews.ro
Duminică, 10 aprilie 2011, 22:55 Actualitate | Internaţional

Nicolas Sarkozy
Foto: Hotnews
Potrivit legii franceze, fiecare primarie trebuie sa afiseze o fotografie inramata a presedintelui. Cuplurile din satul francez Bauvin, situat in nordul Frantei, refuza insa sa-l aiba pe Nicolas Sarkozy la nuntile lor, cerand ca portretul presedintelui sa fie scos din sala in care se oficiaza casatorii civile, relateaza The Guardian.

Primarul satului Bauvin a fost de acord sa mute portretul oficial al presedintelui din sala unde se realizeaza cununii civile, la cererea a trei cupluri.

Christian Cambon, membru al Uniunii pentru o Miscare Populara (partid de orientare conservatoare al carui presedinte in perioada 2004-2007 a fost insusi Sarkozy), senator si primar, a criticat masura, precizand ca nu este pentru prima oara cand portretul presedintelui este indepartat. Cambon a precizat ca "este obligatoriu, prin lege, ca portretul sa fie afisat in primarie, insa nu neaparat in salile de casatorie".​


Citeste mai multe despre   





















2146 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    un exercitiu de imaginatie (Duminică, 10 aprilie 2011, 23:25)

    Daniel [anonim]

    daca ar fi potretul lui Base, si actiunea ar fi in Romania, cate televiziuni ar striga ca e dictatura?
    • 0 (0 voturi)    
      deasta a scazut sporul natural ! (Duminică, 10 aprilie 2011, 23:39)

      Petre Mihai Rromy [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Las' ca le dam noi cu Ceasca, la schimb .
    • +1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 10 aprilie 2011, 23:53)

      Koruk [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      as zice cel putin 2 :))
    • +1 (1 vot)    
      diferenta (Luni, 11 aprilie 2011, 0:42)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      dupa 45 de ani de comunism romanii au prins lehamite de imagini afisate in public. la noi subiectul ar fi mai sensibil, desi nu cred ca suntem neaparat sensibili la comunism (!!!), ci mai degraba la cliseele prin care am inteles noi comunismul, asa cum ni l-a aratat, de exemplu, televiziunea romana in decembrie 89 si pana cand a iesit din mana lui Iliescu.
    • +1 (1 vot)    
      corect (Luni, 11 aprilie 2011, 1:42)

      123 [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Bine zici. Mi se pare aiurea chestia asta cu poza presedintelui, dar in legatura cu noi ai dreptate. Ar dezbate astia non-stop vreo saptamana :))
  • +1 (1 vot)    
    Care "salile"...ca vorbita numai de una singura? (Duminică, 10 aprilie 2011, 23:49)

    mil [anonim]

    Franta: Portretul lui Sarkozy a fost scos din salile unde se oficiaza casatorii civile, la cererea cuplurilor

    titlul e prost pus...in stire se spune clar ca e vorba de ceva inedit; nicidecum nu se justific generalizarea.
  • 0 (2 voturi)    
    i-au "spart fata" lui Sarkozy (Luni, 11 aprilie 2011, 0:10)

    Socrates [anonim]

    Cam asa s-ar traduce initiativa francezilor.
  • +1 (3 voturi)    
    ce poza misto (Luni, 11 aprilie 2011, 1:03)

    pop laval [anonim]

    Ce misto ar fi daca unguru francez ar fi pozat suit pe scaunel si s-o pupe pe Carla, inaltat pe varfuri. Atunci toti insurateii vor dori o poza cu presedintele.
    P.S. Daca spun ca nevasta-sa e devoratoare de barbati, ma ameninta si pe mine cu spartul fetei?
  • 0 (0 voturi)    
    spicuri din biografia lui Niculaie (Luni, 11 aprilie 2011, 11:42)

    ochiul prezidentului [anonim]

    zic c-a oficiat casatoria fostei a doua sale sotii Cécilia Ciganer-Albéniz in calitatea sa de primar la Neuilly-sur-Seine, in decursul carei ceremonii ar fi prins foc dupa gravida in ultimele faze. Poate ca satenii aceia sa fie atat de superstitiosi incat sa nu-si doreasca un asemenea martor.