VIDEO Ponta: Basescu e o leguma politica, nu mai are idei proprii. Udrea ii pune vorbe in gura

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 aprilie 2011, 14:54 Actualitate | Politic

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat luni ca afirmatiile presedintelui Traian Basescu despre competitia din PDL arata ca seful statului "este din ce in ce mai mult o leguma politica", relateaza Mediafax.

Intrebat cum comenteaza declaratiile lui Traian Basescu referitoare la Vasile Blaga, Ponta a raspuns:

"Domnul Basescu este din ce in ce mai mult o leguma politica. Nu mai are idei proprii, doamna Udrea si grupul mafiot din jurul ei ii pun vorbe in gura. Este tipic pentru un regim autoritar pe final de regim. Daca ati vazut in istorie, astfel de sefi autoritari devin, spre sfarsit, o leguma si apare intotdeauna in jurul lor o femeie puternica sau un grup. Daca ati vazut, domnul Basescu habar nu avea ce vrea doamna Udrea sa faca in Capitala, era total incoerent".

Ponta a sustinut ca Basescu "este din ce in ce mai rupt de realitate" si "uraste din ce in ce mai mult romanii".

"Va termina la fel de urat si de lamentabil cum au sfarsit si alti dictatori. Este un blestem pentru Romania, si cu Carol al II-lea, si cu Nicolae Ceausescu s-a intamplat ca la finalul carierei politice au aratat la fel, cu doamne care le spuneau ce sa faca si grupuri in jurul lor", a mai spus Ponta.



Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3163 vizualizari

  • +44 (46 voturi)    
    lol (Luni, 18 aprilie 2011, 15:03)

    danahile [utilizator]

    nu mai ai scapare))
    • +29 (37 voturi)    
      incredibil acest Ponta (Luni, 18 aprilie 2011, 15:14)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui danahile

      Nu trebuie sa`l iubesti sau sa`l urasti pe Basescu, dar putin respect fata de functia pe care o are si reprezinta, trebuie sa ai.
      Cum poti sa iesi la scena deschisa si sa vorbesti in halul asta, Victoras Ponta ?
      Esti om politic si lider de partid, cum poti sa ai un astfel de vocabular si lipsa de respect ?
      Mereu cand faci declaratii de genul asta, scarbesti pe toata lumea deopotriva: si pe aia de stanga si pe aia de dreapta. Pe mine cel putin ma jignesti constant cand scoti pe gura porumbei de genul asta....
    • +37 (45 voturi)    
      Basescu o leguma, Romania de fier ! (Luni, 18 aprilie 2011, 15:16)

      altul [anonim] i-a raspuns lui danahile

      Chiar daca iti incurajezi armata de functionari comunisti impotriva lui Basescu, cu cat arunci mai mult rahat ... cu atat esti mai slab !

      Si te contrazic, Basescu din cauza a 5 milioane de romani este PRESEDINTELE ROMANIEI, si se identifica cu Romania ... si daca ti-e greu sa observi Romania este din ce in ce mai PUTERNICA !

      Din pacate babutele lui Iliescu nu te vor vota si pe tine ... chiar o sa asisti impotent la destramarea adunaturii comuniste PSD !
      • +11 (11 voturi)    
        Drumul lui Basescu de la papusar la leguma (Luni, 18 aprilie 2011, 19:54)

        judex [anonim] i-a raspuns lui altul

        da nastere unei dispute academice intre docentul Nastase si ex-doctorandul Ponta:
        A) Prof.dr.doc. Năstase, 23 Nov 2010: "Elena Udrea este marioneta lui Băsescu".
        B) Dr. Ponta,18 Apr 2011: "Basescu e o leguma politica,...Udrea ii pune vorbe in gura "
    • +32 (34 voturi)    
      Dictatorul-Leguma ! (Luni, 18 aprilie 2011, 16:12)

      judex [anonim] i-a raspuns lui danahile

      Iata un concept nou, cu vadite veleitati dialectice, lansat de un absolvent al gradinitei de doctorate a lui AN.
      • +21 (23 voturi)    
        Celebra Obsesie Udrea (Luni, 18 aprilie 2011, 16:32)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui judex

        bate Obsesia Basescu :))

        Cuplul Ponta-Geoana poate distruge orice partid din doua-trei declaratii =))
  • +27 (31 voturi)    
    nu mai spune... (Luni, 18 aprilie 2011, 15:04)

    clujeanul [anonim]

    Altceva pentru tara asta ai de gand sa faci? Sa improstii cu noroi e foarte usor. Demonstreaza cu fapte, ca de vorbe ne-am urat (toti din PSD ne-au aburit ani la rand)
  • +27 (29 voturi)    
    Nu degeaba i se spune Poanta! (Luni, 18 aprilie 2011, 15:11)

    shuly [utilizator]

    Daca Basescu este leguma atunci el este castravete si tu esti varza!
  • +27 (29 voturi)    
    ??? (Luni, 18 aprilie 2011, 15:11)

    CCC [anonim]

    Asta in ce tara traieste???
  • +34 (38 voturi)    
    alo, ponta ! (Luni, 18 aprilie 2011, 15:14)

    pinguin [utilizator]

    ....cand o sa ai si tu un echipaj pe mana pe marile lumii, atunci sa comentezi ceva despre basescu, pana atunci mai bine ai tace din gura, ca oricum spui numai prostii.
    ....dar ce puteai invata tu prin birourile statului, cand chipurile erai procuror.
  • +41 (45 voturi)    
    Fraieru' si Lenesu' (Luni, 18 aprilie 2011, 15:15)

    zet [utilizator]

    Nu inceteaza sa ne plictiseasca USL cu atacul la Basescu via Udrea (da bine la un popor misogin, nu zic nu). Totusi, nuantele de azi sunt de-a dreptul ridicole: Basescu sa faca ce i se spune? (fie si de catre o blonda, fie si daca blonda e amanta lui). Nu taticu, poti sa-l acuzi pe Base de orice, dar nu ca ar fi manipulabil. Udrea, daca e amanta lui Base (nu cred ca e, dar sa zicem ca e), banuiesc ca face ea ce ii spune Base, si nu invers.
    Oricum chestia asta cred ca o stie toata lumea, inclusiv Ponta, tot ce si-a dorit a fost sa iasa si el pe sticla cu ceva nou azi.
    Slabut, Ponta. Te simte lumea ca esti pulifrici, nu ai vana... aliatul tau, Lenesu' are vana, dar nu are chef de munca... naspa situatia :D.
  • +39 (43 voturi)    
    ponta ponta (Luni, 18 aprilie 2011, 15:18)

    nellu [anonim]

    Nu am mai vazut un video cu politicieni romani din 2007, dar acum m-am uitat la declaratia lui Ponta si mi se pare imposibila. O atittudine super mizerabila. Atac atat de mizer si nefondat nu exista in societatea in care traiesc. Imi este greu sa realizez cum pustanul asta a ajuns presedinte de partid avand in vedere ca nu debiteaza nimic moral si sincer. Am ramas foarte uimit de asemena atacuri auzi...."leguma politica", "dictator batran". Domnu' Ponta daca te aflai pe partea celalta de ocean si faceai o asemenea declaratie maine cariera ta de politician era terminata.
    • -20 (24 voturi)    
      nu te contrazic (Luni, 18 aprilie 2011, 15:41)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui nellu

      dar incearca sa-ti amintesti din faptele si vorbele d-lui basescu...la el nu se aplica ultima ta idee ?
      • -10 (14 voturi)    
        hotznews (Luni, 18 aprilie 2011, 17:38)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui geo12

        am incercat sa-mi argumentez comentariul dar se pare ca nici macar hotznews nu accepta termeni din limbajul presedintelui... sau fapte...
      • 0 (0 voturi)    
        declaratii (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:41)

        nelu [anonim] i-a raspuns lui geo12

        aici nu e vorba de faptele lui basescu, ci de declaratia unui politician fata de presedintele tarii. Asemenea declaratii referitoare la presedinte nu se accepta peste ocean.
  • +26 (28 voturi)    
    look who's talking (Luni, 18 aprilie 2011, 15:26)

    Engel [anonim]

    cu un astfel de discurs Ponta isi confirma statutul de legluma politica
  • +28 (30 voturi)    
    !!! (Luni, 18 aprilie 2011, 15:26)

    Cris [anonim]

    Ponta ii ia locul lui Vadim
  • +20 (20 voturi)    
    da, dar... (Luni, 18 aprilie 2011, 15:28)

    ro [anonim]

    spanacul face minuni!

    :)))))))))))
  • +31 (33 voturi)    
    Sa inteleg (Luni, 18 aprilie 2011, 15:29)

    oki [anonim]

    ca voi, ditamai usl-ul va luptati pe viata si pe moarte cu o "leguma " ?
    • +25 (27 voturi)    
      Foarte corect! (Luni, 18 aprilie 2011, 15:58)

      Goye [anonim] i-a raspuns lui oki

      Excelenta observatia lui OKI.

      Iar eu nu pot decat sa subliniez inca o treaba: Victoras mai are mult de crescut. Nu trebuie sa fii domn neaparat, dar barbatul din el e mai degraba un copil frustrat... Dna. Daciana, asa-i?
  • +22 (24 voturi)    
    dar a avut vreodata idei? (Luni, 18 aprilie 2011, 15:30)

    a [anonim]

    sau a bagat numai strambe?
  • +32 (34 voturi)    
    dictatura??? (Luni, 18 aprilie 2011, 15:34)

    razvan [anonim]

    Daca era dictatura si regim autoritar, Ponta isi debita tampeniile prin puscarie sau la sapat de shantzuri. Eu cred ca Ponta a ajuns la limita disperarii pentru ca vede ca scade in sondaje, si vede ca lucrurile se indreapta in tzara. Daca nu dau jos guvernul si presedintele anul asta, la anul o sa aiba o mare surpriza. Cu atitudinea asta merita sa stea vreo 20 de ani in opozitie.
    Pacat ca a ajuns un sport frumos ca raliul sa fie luat la misto din cauza unui ratat care crede ca e foarte cool sa stea intr-o masina de raliuri si sa se dea interesant pentru asta.
  • +25 (25 voturi)    
    mda ... (Luni, 18 aprilie 2011, 15:36)

    stan papuse [anonim]

    in schimb ideile lui ponta si ale verisorului antonescu sint multe si complexe : "jos basescu" , atat ! a auzit cineva altceva de la ei ? .... altceva chiar nu puteti ? asta e tot ? basescu pleaca oricum , nu mai pierdeti vremea cu asta , spuneti-ne ce planuri aveti voi ! ... da' idei clare , nu abureli electorale . nu ne mai ofensati inteligenta cu populisme de 2 lei . puneti mana pe carte si cititi intai sau intrebati-i pe unii care stiu cate ceva ca de cate ori am incercat sa va ascult ati debitati doar enormitati de m-ati bagat in sperieti !
  • +25 (25 voturi)    
    ponta (Luni, 18 aprilie 2011, 15:41)

    Luke [anonim]

    Daca Basescu este o leguma, sa zicem cartof, atunci Ponta nu este altceva decat un gandac de colorado.
    Sa nu se termine cartoful ca ramane gandacul fara tot universul lui. Politic tot universul lui Ponta se invate in jurul lui Basescu, n-au astia din USL nici o idee care sa nu se invarta in jurul lu Basescu.
  • +21 (21 voturi)    
    Ce poti sa astepti (Luni, 18 aprilie 2011, 15:42)

    c.mike [utilizator]

    de la unul care pe zi ce trece devine tot mai golan ? Aici se vede ca nu conteaza cum te-mbraci daca n-ai nimic in cap.
  • +21 (23 voturi)    
    ponta (Luni, 18 aprilie 2011, 15:42)

    luci [anonim]

    Nu am afinitati PDL-iste,dar acest duo,ponta-antonescu este realmente cheia unui esec anticipat pentru ROMANIA.Nu fac altceva decat sa latre impotent,nu au o viziune,o strategie,obiective/termene.Lamentabil moncher !
  • +20 (20 voturi)    
    .. (Luni, 18 aprilie 2011, 15:56)

    Andrei [anonim]

    Atata timp cat opozitia nu face nimic altceva decat sa critice puterea, nu vor fi la guvernare niciodata. Prefer sa votez cu cineva care are un drum, decat cu unii care arunca in stanga si-n dreapta numai critici. Mai degraba Dan Diaconescu. De ce? Simplu. Decat sa ne chinuim asa, cate putin sa ne ducem de rapa, mai bine ne ducem dintr-o data. :) Romania e intr-o schimbare de 20 de ani.
    • +1 (1 vot)    
      o mica observatie (Marţi, 19 aprilie 2011, 13:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      opozitia trebuie sa critice puterea. doar asa asiguri un echilibru numit democratie.
      din pacate, ceea ce fac clovnii nationali, toanta+chiulescu+varanul, numai critica nu se poate numi.
  • +24 (24 voturi)    
    Lipsa ocupatie (Luni, 18 aprilie 2011, 15:57)

    TopCat [utilizator]

    se vede ca si poanta cat si crina au mult timp liber. mai bine s-ar angaja pe undeva sa fie cumva utili tarii. cu "politicieni" ca astia ne manaca gaia!
  • +25 (25 voturi)    
    PIR & BURUIANA (Luni, 18 aprilie 2011, 16:09)

    mXm [anonim]

    o leguma oricum e mai folositoare decat o buruiana cataratoare cum esti tu dle Ponta
  • +23 (23 voturi)    
    asta e buna! (Luni, 18 aprilie 2011, 16:30)

    airamerica [utilizator]

    "Va termina la fel de urat si de lamentabil cum au sfarsit si alti dictatori." pai aia de ai zis tu de ei, te-ar fi saltat de mult baietas.... dictatura e cand te fugareste secu prin muntii, nu cand nu-ti ies tie combinatiile...
  • +14 (14 voturi)    
    domnilor politicieni (Luni, 18 aprilie 2011, 17:02)

    bd [anonim]

    mai cititi cate ceva despre marii politicieni pe care tara i-a dat inainte de comunism. Poate va inspira si in acelasi timp veti putea sa constatati cat de mici sunteti.
  • -16 (18 voturi)    
    Nu-i leguma, e alga, leguma-i Boc: varza... (Luni, 18 aprilie 2011, 17:09)

    Marian Boldea [anonim]

    a la Cluj, normal!
  • +17 (17 voturi)    
    stimati parlamentari... (Luni, 18 aprilie 2011, 17:17)

    alt adrian [anonim]

    daca mai aveti un dram de decenta, gasiti-va timp si stabiliti ce limbaj este acoperit prin imunitate parlamentara si daca obraznicia, proasta crestere, impolitetea, badarania sunt justificate intr-o democratie, chiar romaneasca. Cred ca , deja, s-a depasit limita civilizatiei si multi au inceput sa derapeze iar spiritul de turma este mai activ ca niciodata...
  • +7 (7 voturi)    
    Despre şefii opoziţiei (Luni, 18 aprilie 2011, 17:29)

    DANA CHX [anonim]

    Mânia, -n oamenii cei buni,
    Se naşte moartă, se topeşte;
    În cei cuminţi - un ceas trăieşte;
    Trei ani - în proştii cei din gloată,
    Iar în mişei - viaţa toată.
    Ponta şi Antonescu, USL-aşii neamului, se înscriu perfect în tiparul ultimului vers. (n.b.: USL-aşii nu înseamnă aşii USL!)
  • +14 (14 voturi)    
    Badaranie extrema! (Luni, 18 aprilie 2011, 17:41)

    Alegator [anonim]

    Greu de ascultat asemenea badaranii, cuvantarile lui ponta ar trebui interzise minorilor. Oare doar atata poate psd-ul in politica? In privinta batranetii, cred ca ponta este mai batran decat basescu.
  • +7 (7 voturi)    
    "uraste din ce in ce mai mult romanii" (Luni, 18 aprilie 2011, 17:51)

    zuperman [utilizator]

    Ar trebui adaugat la "uraste din ce in ce mai mult romanii" ca uraste si mai tare strumfii. Cum putem avea presedinte un om care uraste strumfi?
  • +15 (15 voturi)    
    mai bine (Luni, 18 aprilie 2011, 17:52)

    yvon [anonim]

    mai bine ar merge la felix a3 sa faca emisiuni cu netotul ala badea
  • +11 (11 voturi)    
    Incredibil (Luni, 18 aprilie 2011, 17:54)

    Tudor [anonim]

    Asta e discurs de sef de partid stimati concetateni. Partid de frunte afiliat la nush ce miscare din PE... MEseriashi.
    P.S. Din pacate nici ceilantzi nu sunt mai breji. Te-apuca o tristete infinita si un dor de duca....
  • +12 (12 voturi)    
    ponta... (Luni, 18 aprilie 2011, 19:05)

    danarad [anonim]

    dovada invatamintului si educatiei,sub androneasca...
    sper,macar la pensie,daca o apuca,sa-nvete despre cei sapte ani de acasa,ii cam lipsesc...
    saracul..
  • -6 (6 voturi)    
    basescu si poporul roman (Marţi, 19 aprilie 2011, 9:29)

    giulesteanu [anonim]

    Doamne, cum la multi din cei ce comenteaza ceva malific le ia mintile, le sterge orice urma de demnitate si ii determina sa faca acte de slugarnicie fata de o persoana care de-a lungul carierei politice a produs numai dezbinari, a calcat ca pe niste otrepe pe cei care l-au servit la un moment dat, jignind si ignorand faptul ca si aceia au si ei o leaca de demnitate!
    Ce repede au uitat un danard, o yvona ideea draga presedintelui nu cu mult timp in urma '' ma intorc la popor, el trebuie sa fie cel ce hotaraste!, pe mine ma sustine poporul, etc''' si acum a ajuns sa ne faca prosti, puturosi, milogi care sstau cu mana intinsa la mila domniei sale?
    Ce repede trec lingatorii de papuci prezidentiali peste toate spuselor acestuia si care s-au dovedit a fi doar minciuni, vorbe cu care a inselat si optiuni si sperante !
    Nu mai dati vina pe educatia si invatamantul de pe vremea d-nei Andronescu, uitati-va la cei promovati din catedrele profesorilor, comferentialilor gen Boc, Udrea, Tabara, Falca si Fluturi, la celebru Funeriu care se zice ca nu a stat la catedra nici macar o ora!
    D-l presedinte nu ne mai suporta !
    Cei care inca nu a inteles nenorocirea abatuta asupra Romaniei de oamenii portocalii si continua cu nesimtire sa ignore starea de fapt a poporului vor trebui sa isi ascunda fetele de rusine atunci cand se vor schimba culorile!
    Odata si odata tot va trebui sa raspunda cei ce isi asuma ''raspunderea'' crezand ca sunt vesnici si de neatins!
    • +1 (1 vot)    
      si ce propui? (Marţi, 19 aprilie 2011, 14:39)

      Wader [anonim] i-a raspuns lui giulesteanu

      Si d-ta ce propui? Solutia pentru tine se gaseste cumva in tabara comunistilor? USL = Antena 3 +iRealitatea TV.

      In ce tabara joaca pentru tine SOV? Cunosti putorile din PSD incepand cu seful sau? Tu de fapt ce vorbesti aici? despre ce?

      Educatia a fost mai buna pentru tine pe vremea lu Androneasca sau Marga? Poti sa-mi spui pe vremea carui guvern s-au dat legile pentru infiintarea fabricilor de diplome? De Marga mai stii ceva?

      Te-a spalat televizor pe creier serios de tot. Esti in tabara celor care spun ca tot din cauza lu Basescu nu a apus soarele azi pe strada ta.
      • 0 (0 voturi)    
        basescu si poporul roman (Miercuri, 27 aprilie 2011, 17:00)

        giulesteanu [anonim] i-a raspuns lui Wader

        raspuns catre Wader
        se pare ca habar nu ai de ce inseamna comunisti, comunism si o doctrina legata de politici sociale!
        In ceea ce priveste educatia ta, nu pot decat sa remarc ca habar nu ai de zicale,ziceri, metafore,etc. Cum poti,daca esti asa de bine pregatit, sa faci confuzie in legatura cu rasaritul sau apusul soarelui intr-o zona?
        Apoi, mai vreau sa iti sugerez ceva: nu toti sug papuci domnesti, nu toti sunt platiti pentru a avea pareri si convingeri ! Verifica-ti idloii portocalii, care zac in banci la parlament si voteaza ca niste nauci dupa indicatia data cu un deget de marele strateg al pdl-istilor Mircea Toader! Tu pui problema continutului unui comentariu ? Grupeza-ti ideile si cere aprobare dela cei care nu stiu decat sa invoce termenii '' bai comunistule, bai securistule, mogulii si presa vanduta care nu proslaveste idioti ca Talmaceanu, EBE-e, anastase, etc'' pentru a te trimite la o scoala cu o curricula care sa -ti arate cam cum e cu adevarata situatie din Romania!
        Am raspuns mai tarziu din motive personale; sper sa rasfoiesti textele si sa reflectezi la ceea ce faci si mai ales la cum gandesti.
  • -2 (2 voturi)    
    Jos! (Miercuri, 20 aprilie 2011, 2:13)

    unroman [anonim]

    Ce functie respectabila? Ce sef al statului e asta? Cand il intreaba oamenii de ce se moare de foame, el zice: ''mergeti la munca''... Unde sa muncim cand el cere cat mai multe disponibilizari ''pentru binele economiei''? Ah, mi-am amintit: sa mergem sa lucram pamantul, ca sunt atatea hectare in Romania nelucrate! Frumos domnule Basescu, dar cu ce sa le lucram? Ne dai dumneata samanta, utilaje, BANI? Sau sa mergem sa muncim la patroni pe salarii de nimic, sa ne zboare cand vor ei? De aia ai fost ales ca presedinte? Sa ne pui la sapa? Intr-o Romanie ''moderna'', cum o numesti dumneata? ORICE acuza, injurie etc etc care ti se aduce e prea putin pentru ce ai facut poporului astuia. Cand vin oamenii sa te huiduie, ii faci mituiti, platiti de opozitie, nu le dai dreptul la a se plange. Dar dumneata ce faci cu turma ta PDLista?

    HALAL presedinte! Cel mai slab, incpabil si neprofesionist lider de stat din toata istoria tarisoarei noastre suferinde... Sa ne lasi cu Udrea si cu Boc cu tot...