Ion Iliescu despre o eventuala angajare a raspunderii Guvernului pe plafonarea salariilor profesorilor: Un gest la disperare

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 1 aprilie 2011, 21:43 Actualitate | Politic

O eventuala angajare a raspunderii Guvernului pe plafonarea salariilor profesorilor nu reprezinta "o noutate", fiind "un gest la disperare al guvernantilor", a declarat vineri presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, citat de Agerpres.

"O noua noutate, nu-i nimic nou pe frontul de vest, cum se spune. (...) Nu numai ca nu-i legal, nu-i legal nici macar sa nu mareasca salariile cu atat mai mult sa le plafoneze. Dar, sunt masuri la disperare, n-au solutii, n-au resurse si atunci...", a afirmat Ion Iliescu, inainte de a participa la conferinta "Global Progressive Forum", desfasurata in cadrul Congresului ECOSY.

Fostil sef de stat a spus ca, din punctul sau de vedere, intentia Guvernului de a plafona salariile profesorilor contravine drepturilor cetatenilor, salariatilor.

Primul-ministru, Emil Boc, a declarat, joi seara, ca Romania nu isi poate permite sa plateasca astazi majorarea salariilor profesorilor cu 50% asa cum a fost adoptata de Parlament in 2008.

Emil Boc a aratat ca Executivul a discutat in prima lectura un proiect de act normativ prin care sa fie stopat efectul majorarilor salariale acordate cadrelor didactice prin hotarari ale instantelor, acesta urmand sa fie trimis spre adoptare in Parlament, dupa ce va primi avizul Consiliului Economic si Social (CES).


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1147 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    pai (Vineri, 1 aprilie 2011, 22:14)

    pai [anonim]

    pai normal ca angajarea raspunderii este o solutie ilogica si imorala si disperata. nu ar fi fost mai logic, mai moral si mai corect sa cheme minerii, nene ilici?
  • +3 (7 voturi)    
    Tataie are dreptate (Vineri, 1 aprilie 2011, 22:56)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Nu e legal sa nu platesti cu bani pe care nu ii aia. Sa se imprumute guvernul pe 100 de ani si sa umfle salariile si vedem noi peste 100 de ani de unde platim.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu doarme bolsevicul... (Vineri, 1 aprilie 2011, 22:58)

    dady [anonim]

    Intrebarea care se pune este ce a facut tatuca Iliescu pentru Romania in ceea ce priveste viitorul, cat timp a avut fraiele puterii si a avut si solutii si resurse... Raspunsul cred ca este cunoscut tuturor celor care pot si vor sa recunoasca: a dat liber la devalizarea Romaniei, iar ceea ce patimim acum se datoreaza in buna masura politicii duse in anii 1990-2004, in care a avut, cu o scurta pauza, toata puterea, resursele si responsabilitatea. Culmea este ca la varsta lui, in loc sa-si vada de pensie, da lectii de morala si critica guvernarea altora.
  • +5 (7 voturi)    
    Guvern responsabil (Vineri, 1 aprilie 2011, 23:09)

    Vlad-I [utilizator]

    Salariile trebuie sa astepte cresterea productiei, vezi cazul chinei care creste de 30 de ani ca in povesti, daca salariile se mmaresc prea repede, productia devine putin competiritva. Chinezii au crescut 380% PIB-ul in 10 ani, daca la inceputul decadei cresteau salariile brusc cu 30%, niciodata nu ar fi avut o asa crestere economica, iar salariile chinezilor ar fi fost mult mai mici daca nu aveau rabdare la inceput si spirit de sacrificiu.
  • +3 (5 voturi)    
    Binenteles ca e legal si moral... (Vineri, 1 aprilie 2011, 23:18)

    Costika [utilizator]

    ...sa pui tiparnita de bani in functie si sa faci praf in inflatie toata agoniseala romanilor pe zeci de ani , nu? Nu mai spunem de ce patesc aia cu credite , dar ce va pasa, voi va mariti singuri salariile...
    Parca ai mai facut-o , nu? Unchiul meu a pierdut 50.000 de lei stransi la CEC intr-o viata de munca comunista...
  • +4 (6 voturi)    
    taci! (Vineri, 1 aprilie 2011, 23:24)

    io [anonim]

    am auzit ca lui Ceausescu ii este dor de tine. nu te duci si tu dupa el?
  • +2 (4 voturi)    
    De unde bani? (Vineri, 1 aprilie 2011, 23:34)

    lasa tataie [anonim]

    Lasa tataie,de unde bani cand s-au mancat toti?!?Cui crezi ca-i convine sa traiasca cu un salariu redus in 2011 ca-n Burkina Fasso in timp ca altii se lafaie, au firme,case si isi fac planuri de acum pt. alegeri?
  • +2 (4 voturi)    
    pai legea insasi a fost un gest disperat (Vineri, 1 aprilie 2011, 23:43)

    daniel c [anonim]

    pe care parlamentarii l-au facut, pt asi face campanie electorala, vb aia pe banii prostimii.
  • +3 (5 voturi)    
    Mah (Vineri, 1 aprilie 2011, 23:45)

    Trojan.H [utilizator]

    Da' ce-ai vrea mah? Sa ingroape tara asa cum ai facut tu?
  • +4 (6 voturi)    
    "Nu e legal sa nu mareasca salariile..." (Vineri, 1 aprilie 2011, 23:52)

    Sandu [anonim]

    Frumoase legi avem....

    Poate ar trebui sa dam cate o lege:

    1. Temperatura de fierbere a apei sa se mareasca cu 50%. cea de inghet la -20 grade. Si sa nu ninga pe strazi iarna.
    2. Maririle din salariu sa se face din donatii. Donatii sa fie obligatorii.
    3. Pensionarea sa se faca la orice varsta, fara a se specifica motivul. Pensia este 85% din ultimul salariu, la care se adauga sporurile si primele si o suma optionala, benevola cu care contribuie salariatul (numai in ultima luna).
    4. Prin trecerea la pensie se anuleaza datoria la banca. Pentru tinerii care inca nu s-au pensionat, primii 5 ani din rate la casa se platesc de catre stat, indiferent de marimea casei si daca creditul este pe mai putin de 5 ani.

    Deci se poate usor trece in afara legii: saracia, boala, dezastrele naturale, productivitatea scazuta, lipsa banilor la buget, etc., etc.
    Numai un suflet marinimos ca Iliescu vede solutia asta, disperatii fara resurse din PDL nu vor sa o vada - nesimtitii.
  • +4 (6 voturi)    
    cazul iliescu (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 0:55)

    Demigod [utilizator]

    Omul asta are conceptul de Pensie Politica? Sau de Pensie in general?

    De ce nu se bucura de cate zile mai are, si de faptul c-a scapat de-o pedeapsa capitala pe care cel mai probail o merita?
  • +1 (1 vot)    
    iliescu (Sâmbătă, 2 aprilie 2011, 11:09)

    bc [anonim]

    dle ilici mai lasa-ne. ai bantuit destul cu crezul comunismului. mai bine ar recunoaste psd-ul dvs, ca nu era in stare de ceva mai bun daca era la guvernare. inafara de promisiuni comuniste, fara o baza financiara reala, altceva nu stiu ce sa faca. sunteti vinovat de starea in care e tara. ati contribuit prin tainuire la devalizarea economiei romanesti si a bancorex-ului. in loc de clasa mijlocie -asa cum ati crezut dvs- devalizarea, a produs indivizi pe care-i intereseaza numai averea proprie. ii dor in fund de starea celorlalti. principiul vostru e -dupa psd, potopul. imi e greata de comunistii psd-isti.