Traian Basescu: Modificarea Constitutiei - doar ceea ce s-a stabilit la referendum si mici ajustari unde exista ambiguitati

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 5 ianuarie 2011, 15:47 Actualitate | Politic


Traian Basescu a declarat miercuri, in timpul sedintei de Guvern, ca va trimite Parlamentului un proiect de modificare a Constitutiei care va contine doar modificarile votate la referendumul din 2009, precum si "ajustari acolo unde Constitutia are ambiguitati".

"Nu voi da drumul catre Parlament la un proiect care sa modifice esenta Constitutiei, pe care personal o consider buna", a spus Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2580 vizualizari

  • +19 (29 voturi)    
    La multi ani, d-le Presedinte (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 15:58)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Felicitari pentru anul care a trecut . Ati reusit sa bifati toate schimbarile legislative necesare, restabilind majoritate ain Parlament.

    Asteptam modificarea Constitutiei si reforma in administratie.

    Bafta multa. Lumea a inceput sa inteleaga ce inseamna politica de centru dreapta si ce inseamna nevoia de Parlmament unicameral cu numar redus de parlamentari.
  • +13 (19 voturi)    
    bravo! (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 16:03)

    bogdan [anonim]

    noi, cei care am votat pentru parlament unicameral si reducerea nr de parlamentari, nu am uitat... intelegem ca a fost altceva mai important in 2010, insa asteptam acele modificari ale constitutiei...
  • +11 (17 voturi)    
    La multi ani, d-le Presedinte! (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 16:05)

    Alt DAN [anonim]

    La multi ani, d-le Presedinte!
    Putere de munca. Doamne ajuta!
  • +11 (11 voturi)    
    mai putini hoti (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 16:24)

    eu [anonim]

    mai putini hoti care sa fure ....
  • -8 (16 voturi)    
    bravo? (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 16:26)

    rider [anonim]

    bravo pentru ce?
    pe pariu cu voi ca "modificarile votate la referendumul din 2009" se vr aplica din 2012??? cand se vor apropia alegerile viitoare?
    naivi mai suntem .......
  • -3 (11 voturi)    
    cam tarziu... (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 16:28)

    me [anonim]

    da bine si asa...
    tosui, o avea oare legatura cu faptu ca popularitatea lui si a partidului e sub nivelul marii?
    • -2 (6 voturi)    
      cam devreme... (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 16:56)

      v [anonim] i-a raspuns lui me

      Pana acum
      1. nici nu era timp de asa ceva, fiind mai importante de facut
      2. nici nu era nevoie dpdv procedural - alegerile vin la anul, deci e ca si cum te-ai trezi la 5 dimineata sa pregatesti micul dejun, il pui pe masa, te intorci in pat iar la 8 te trezesti sa-l mananci
      3. nici nu era nevoie dpdv politic - alegerile vin la anul, deci ma asteptam sa o foloseasca iarasi ca arma electorala.

      ciudat.
        ()
  • +8 (16 voturi)    
    Nu va lasati, domnule presedinte! (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 16:37)

    Sandu [anonim]

    In anul 2010 reformele au fost facute prea lent, cu mare greutate datorita datorita impotrivirii celor care erau privilegiati.
    1.Impuneti mai multa rapiditate in aplicarea masurilor de reducere a personalului din sectorul bugetar. In ciuda opozitiei sindicatelor din aceste sectoare. Motivatia ca au credite domnii care taie frunza la caini in sistemul bugetar(ma refer la functionari in adevaratull sens al cuvintului si nu la medici, profesori, ) nu mai trebuie luata in seama.
    2.Sa se aplice si imbunatateasca legea salarizarii in asa fel incat cei care muncesc cu adevarat sa primeasca salarii dupa contributia lor.
    3.Sa se faca ordine in sistemul de achizitii publice unde un produs se cumpara la de trei ori pretul pietii.
  • -2 (12 voturi)    
    Etete... si-a adus aminte! (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 16:46)

    George [anonim]

    Crezusem ca a uitat cum a fost reales presedinte. Prevad ca asta va fi calul de bataie pe 2011. Ne va scoate peri albi cu numarul prea mare de parlamenteri, cu uninominalul (pe care nici el nu-l mai agreaza), cu unicameralismul, etc. Uitati-va pe Cartoon Network, e mai instructiv!
  • -2 (10 voturi)    
    Prosti da multi! (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 17:11)

    Bistrita [anonim]

    Daca s-ar face un sondaj intre cei care au votat la acel stupid referndum am ramane surprinsi sa constatam ca 90% dintre ei habar nu au avut ce voteaza, darmite sa stie ce e parlament unicameral. Domnul Basescu ar trebui sa stie ca unde e parlament unicameral presedintele e ales de parlament. Atunci mai vrea unicameral?
    • -2 (8 voturi)    
      Si mai e ceva... (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 17:23)

      George [anonim] i-a raspuns lui Bistrita

      ... legat mai ales de perspectivele viitoare ale Uniunii Europene. Se prevede ca fiecare stat membru sa aiba doua camere legislative, cea inferioara sa se ocupe legislatia interna, iar cea superioara de armonizarea legislatiei interne cu cea a uniunii, aceasta din urma fiind de fapt camera ce va conlucra cu Parlamentul European de la Bruxelles.
      Adica, si statele care acum au o singura camera, vor fi nevoite sa isi mai creeze una.
        ()
  • +2 (8 voturi)    
    Modificarea Constitutiei (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 18:06)

    costel [anonim]

    La multi ani si multa sanatate.Sint convins ca sinteti aproape singurul dintre politicieni care doreste modificarea Constitutiei.Cred ca ar trebui introdusa si o prevedere pentru dizolvarea parlamentului daca electoratul nu voteaza pentru demiterea presedintelui,pentru ca in acest moment suspendarea a ajuns motiv de santaj.La actualul presedinte nu tine santajul,dar la urmatorii?
  • +3 (7 voturi)    
    LUPTATI ! (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 18:25)

    nelu [anonim]

    Aveti de luptat cu marea masa a profitorilor,a celor care trebuiau sa raspunda alaturi de Ceausescu pentru victimile comunismului.Nu uitati ca jumatate din magistrati sunt fosti politisti carora li s-au recunoscut trei ani de drept si au dat diferente,iar securistii s-au bagat peste tot pierzandu-le urma.Fara lupta si sacrificii nu se obtine nimic important pentru popor.Bafta multa !
  • -2 (4 voturi)    
    nici vorba.... (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 18:43)

    lili [anonim]

    Dl Basescu chiar crede ca parlamentarii romani vor vota aceasta modificare a Constitutiei?! Nici o sansa, primii sunt cei de la UDMR care se opun, modificarea ar micsora numarul de parlamentari maghiari si nici nu vor sa auda.... Cum sandramaua de la guvernare s-ar darama imediat fara UDMR, pariem ca pana in 2012 nici vorba de asa ceva... Pe urma nici ailalti parlamentari de la alelalte partide nu vor sa auda de asa ceva.... Pana la final de madat Dl Basescu nu are nici o sansa sa faca ceea ce a promis in 2009 cand a castigat imbrobodindu-i pe romanii care l-au crezut: Parlament unicameral cu maxim 300 de parlamentari.... Nici gand curand......dar, pentru spalarea pacatelor si recucerirea inimilor romanilor creduli astfel de show-uri dau bine, mai ales in aparitii televizate, mai tineti minte: cu televizorul ati mintit poporul......Dl Basescu stie bine asta....