Ion Iliescu s-ar declara mai degraba impotriva scutului antiracheta

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 4 februarie 2010, 19:24 Actualitate | Politic

Fostul presedinte Ion Iliescu s-a declarat, joi, mai degraba impotriva participarii  la dezvoltarea sistemului american antiracheta.

"Eu as fi impotriva"', a spus fostul sef de stat, intrebat fiind daca ar fi benefica participarea tarii noastre intr-un astfel de proces, relateaza Agerpres.

"Nu stiu, nu am vazut, nu pot sa ma pronunt", a declarat Ion Iliescu, la finalul Consiliului National al PSD.

Romania a fost invitata de presedintele Statelor Unite ale Americii, Barack Obama, sa participe la dezvoltarea sistemului american anti-racheta, a anuntat presedintele Traian Basescu, la finalul sedintei CSAT, in cadrul careia s-a aprobat propunerea SUA.

Seful statului a precizat ca pe teritoriul Romaniei vor fi amplasati interceptori terestri iar sistemul va fi operational pe teritoriul tarii noastre incepand cu anul 2015. 


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1840 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Ma bolsevicule! (Joi, 4 februarie 2010, 19:30)

    Lucianmotzul [anonim]

    Mergi in rusia sa scapam de tine ca nu mai scapam ca de riia capreasca,trebuia sa fi in puscarie pt crimele de la revolutie si de dupa si pt distrugerea economiei nationale si a tari.
    • +8 (8 voturi)    
      asteptari (Joi, 4 februarie 2010, 20:54)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      ce asteptari puteam avea de la acest etern "kagebusha" al politicii romanesti ?
    • +1 (3 voturi)    
      e ultimul politruc tip blestem sovietic (Joi, 4 februarie 2010, 22:14)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      dupa moartea lui , Rusia va actiona prim masoni si oameni de afaceri tip Patriciu / Voiculescu
    • 0 (0 voturi)    
      Atentie cod roshu ! (Joi, 4 februarie 2010, 22:55)

      Viforul de Baragan [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

      Si regnul dominant in Romania se declara niet in favoarea sobolanilor roshii si rozalii. Daca cumva bunicutza mai are nuantze de roz sa ceara urgent operatie de refacere a hymenului.
      Dupa asta putem vorbi si de scuturi sau alte centuri de castitate.
  • +19 (23 voturi)    
    pai cum dracu (Joi, 4 februarie 2010, 19:32)

    ghinion.iliescu [anonim]

    pai cum dracu sa se declare unul cu scoli inalte la maskva?
  • +19 (23 voturi)    
    daca asa o propunere.... (Joi, 4 februarie 2010, 19:37)

    egroeg [anonim]

    venea de la Moscova,totul ar fi fost perfect...ce naiba,doar are o educatie pro-ruseasca
  • +15 (19 voturi)    
    dece (Joi, 4 februarie 2010, 19:38)

    iosif visarionovici [anonim]

    nu's surprins ?!

    bravo, nepoate !
  • +15 (19 voturi)    
    sper ca e o eroare... (Joi, 4 februarie 2010, 19:46)

    obi [anonim]

    ...de redactare faptul ca la intrebarea :ar fi benefica participarea la scut?, domnul Iliescu a raspuns : As fi impotriva! Si fara aceasta, raspunsul prezumptiv al sefului de stat ce a dat pinteni primei diplomatii postrevolutionare sa seteze un tratat de buna vecinatate cu defunctul URSS nu este socant ( ba chiar a reusit sa obtina si semnatura muribundului ceea ce e de colectie); de la domnul Iliescu ma pot astepta la orice; a dovedit-o ca e in stare de orice cu atata convingere in cei 20 de ani de la macel. singurii lui inamici sunt timpul si plictisul ...
  • +14 (18 voturi)    
    Ce n-ai vazut mah, (Joi, 4 februarie 2010, 19:46)

    samurai [utilizator]

    boshorogule KGB-ist?...locatiile de amplasare ca sa le dai mai departe ?Nu stiu de ce te-au mai intrebat?... oricum stim ce-ai in inima si-n cap...o secera si-un ciocan. Dispari odata de pe scena ca ne-am SATURAT de tine !
  • +10 (12 voturi)    
    uite chiar ma bucur ca nu l-o sunat si pe el (Joi, 4 februarie 2010, 19:48)

    Ovidiu [anonim]

    Obama...

    Oare pe Geoana si pe Crin i-o fi sunat?

    Dar pe Mihahaela dragostea mea...
  • +13 (15 voturi)    
    Normal (Joi, 4 februarie 2010, 19:49)

    Cristi [anonim]

    Tovarasul Iliescu este educat, crescut in spiritul comunist si fidel credincios scutului/zidului anti-occidental sovietic... Ion Iliescu este un nerusinat, o sluga umila a rusilor, cei care l-au adus la putere in Romania in decembrie 1989.
  • +13 (15 voturi)    
    parerea lui era de asteptat sa fie asta, dar.. (Joi, 4 februarie 2010, 20:00)

    Ionut [anonim]

    bine ca nu e Geoana presedinte.. atunci opinia lui Iliescu ar fi contat mult mai mult.
    • +10 (10 voturi)    
      Daca ari fi fost Geoana presedinte... (Joi, 4 februarie 2010, 20:05)

      Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

      ... ar fi contat NUMAI parerea lui Iliescu. Doar nu iti inchipui ca pe prostanac l-ar fi lasat cineva sa ia vreo decizie de unul singur! Geoana ar fi incheiat mandatul ca Prunariu zborul in cosmos: cu mainile rosii.
      La intoarcerea pe pamant, medicii romani lau intrebat pe Prunariu de ce are mainile rosii. El ar fi raspuns ca de fiecare data cand atingea ceva, i se dadea peste mana si i se spunea: "Tu nu ai voie sa pui mana nicaieri!" Asa ar fi fost si Geonel... presedinte cu numele, insa, de fapt, o papusa de carpe, manipulata din spate de mos Ilicescu! Iar daca ar fi incercat sa scoata o vorba, l-ar fi plesnit bunicuta peste bot de nu s-ar fi vazut!
  • +9 (11 voturi)    
    acelasi!!!... (Joi, 4 februarie 2010, 20:01)

    Sebi Von [anonim]

    ...vechi comunist, nostalgic al anti-capitalistilor !!!
    El asa a crescut de mic, nu mai poate fi altfel, sa speram doar ca nu mai are influenta(nici macar in PSD!!)!!!
  • +7 (7 voturi)    
    despre declaratia mea (Joi, 4 februarie 2010, 20:16)

    ion iliescu [anonim]

    ma mir ca dupa 20 de ani de la revolutie mai apar in presa declaratiile mele -chiar nu v-am aratat in atatea randuri cine sunt? normal mi s-ar parea sa apara un titlu de genul 'bla-bla' - ne declara din puscarie, ion iliescu...
  • -10 (14 voturi)    
    L-a intrebat Obama pe Basescu ??? (Joi, 4 februarie 2010, 20:19)

    kjh [utilizator]

    Hai sa fim seriosi ! cred ca , mai mult ca sigur i-a ordonat .
    Scut anti racheta in coasta Rusiei ...vai de noi , asta-i clar . Suntem un fel de Cuba . Acolo rusii si-au instalat rachete , iar in Romanica, americanii isi instaleaza ...scut .
    Motivatia cu un eventual atac iranian e subreda rau de tot ! Stie tatucu Iliescu ce ne spune .
    • +2 (4 voturi)    
      Mda... (Joi, 4 februarie 2010, 21:21)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui kjh

      Ce rationament de kgb-ist sinistru ai... "Tatuca" Iliescu e al tau. Nu si al nostru. Ia-l de manuta si plecati dreaq amandoi de-aici direct la rusi! Si nu va mai intoarceti pe-aici! "Tatuca" ala al tau Iliescu stie el "ce ne spune", nu? Si tu, nu-i asa?, esti pe aceeasi lungime de unda si convingeri cu el. Hai pa!
    • +2 (2 voturi)    
      Pt. kjh (Joi, 4 februarie 2010, 22:32)

      esenin [anonim] i-a raspuns lui kjh

      In politica internationala nimeni nu te forteaza. Ori dansezi ori stai pe margine si ii blestemi pe cei care danseaza si pe tine nu te baga in sema. Fii sigur ca guvernul american nu ia nicio hotarare a ceea ce se va inampla pe teritoriul nostru fara acordul autoritatilor noastre. SUA au intotdeauna si alte variante. Daca vrei, bine, daca nu, nu. Prea multe teorii conspirative. Romania desi are un popor stravechi, este un stat relativ tanar si pe deasupra este un stat mic spre mediu si nu te poti impune in cativa ani pe o scena geopolitica precum este europa. Nici macar Franta sau Marea Britanie nu isi mai pot permite sa mearga pe cont propriu. Decizia amplasarii scutului este mai mult politica decat militara iar politicienii nostri, indiferent care vor fi acestia in viitor, trebuie se profite de acesta situatie. Asa ca nu mai compara Cuba cu Romania, ca nu exista nici macar politic asemanari intre cele doua situatii.
  • +3 (5 voturi)    
    kjh (Joi, 4 februarie 2010, 20:47)

    "parerea mea" [anonim]

    De obicei nu intervin dar nu pot sa-mi reprim indignarea,cum e posibil sa sfideze cineva bunul simt in asa hal?
  • +6 (6 voturi)    
    Iata, dragii mei concetateni ! (Joi, 4 februarie 2010, 20:48)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Iata ce inseamna sa fii un mare om politic !
    Devotat idealurilor de Pace ale Marelui Frate de la Rasarit !
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 4 februarie 2010, 21:04)

    dragos234 [utilizator]

    Cine a stat cinci ani la rusi/
    Nu poate gandi ca Bush

    Sau ca Obama. Iliescu - agent sovietic pana la capat
  • +2 (2 voturi)    
    Auzi la el (Joi, 4 februarie 2010, 21:05)

    Rhadoo [utilizator]

    Iliescu sa-si vada de treaba si de batranetile lui linistite, ca din cauza lui tara asta a stat pe loc timp de 15 ani dupa revolutie.
    Sa ne lase noi cei tineri sa ne ocupam cu dezvoltarea societatii democratice si sa ne bucuram de securitatea oferita de un important aliat si sa nu-si mai dea atat de mult cu parerea.
  • +2 (2 voturi)    
    Ioaneeee (Joi, 4 februarie 2010, 21:24)

    MirceaA [utilizator]

    te asteapta groapa si tu dai din gura
  • +1 (1 vot)    
    Daca era Geoana presedinte era sigur de acord (Joi, 4 februarie 2010, 21:29)

    cornel [anonim]

    Daca era Geoana sau Adrian Nastase presedinte, ar fi spus ca e un moment istoric realizat de PSD si PN....., scuzati,am gresit, era realizarea PSD+PC.
    Am ascultat discursul kgb-istului, la PSD, este exact un discurs tip anii 1965, eu le-am prins si pe alea. Credeam ca Realitatea TV da din arhiva acelor ani. Ce rezulta ca idei importante :
    --PSD a infaptuit revolutia de la noi
    --PSD a gresit ca a intrat cu PDL la guvrnare
    --E misiunea PSD sa apuce pe o alta cale in ideologia viitoare mondiala(gata cu capitalismul)
    --E buna unirea cu PNL(era ideea lui si al lui Patriciu)
    Etc............
  • +2 (4 voturi)    
    Iliescu...! (Joi, 4 februarie 2010, 21:32)

    vali_bob@usa.com [anonim]

    ...Iliescu este un zombie sovietic care bantuie, inca, prin coridoarele politicii si guvernarii Romaniei !...
    ...stropiti-l, fratilor, cu apa sfintita, tamaie, agheazma, ce dracu' , vedeti poate se va topi, brusc, din Istoria Nationala !...
  • +1 (1 vot)    
    OMG ce surpriza (Joi, 4 februarie 2010, 22:47)

    gigi marga [anonim]

    Ei da... la asta nu ma asteptam... :))

    Nu pricep insa ce-i cu acel mai degraba.. ori e un NU hotarat, ori are legatura cu o intrebare obisnuita: "mie ce-mi iese la afacerea asta?"
  • +1 (3 voturi)    
    In curand pleaca pe scut (Vineri, 5 februarie 2010, 0:54)

    "Scutarul" [anonim]

    ...chiar va pasa ce mai vrea asta?
  • +1 (1 vot)    
    Time to go (Vineri, 5 februarie 2010, 6:55)

    Oilman [anonim]

    De fapt trebuia sa dispara inainte de a aparut. Ion Iliescu, activist de partid, ideolog bolshevik, fondatorul partidului care continua jegul comunist in romania - nu vrea sa aiba de-a face cu inamicul din Vest. Iubirea din tinerete nu se uita. afilierea la international comunista trebuie onorata. Consistenta anti-progres, anti-market, anti-democratie a lui iliescu e remarcabila, citeva episoade se disting: Minerii, regele Mihai, Coposu, reactia contra lui Basescu si tismaneanu dupa aparitia raportului si condamnarea comunismului. Si acest individ adinc ancorat in trecutul bolshevik, de doua ori presedintele romaniei, tot mai da din cioc. enough is enough, ia-ti pensia si dispari, tovarase Iliescu.
  • +1 (1 vot)    
    Vocea moscovei (Vineri, 5 februarie 2010, 8:15)

    descendants of the 0110 warrior [anonim]

    A vorbit si Ilici la vocea moscovei.
  • +1 (3 voturi)    
    am pierdut (Vineri, 5 februarie 2010, 8:19)

    cocos [anonim]

    am pierdut absolut tot ce avea romania inainte de 89, doar in cativa ani, cat a fost relicva asta presedinte! ar merita exact aceeasi soarta ca si ceausescu, caci nu se deosebeste cu nimic fata de el! ba din potriva, ceausescu a construit in 50 de ani, el a ruinat absolut tot in 7-8 ani! pentru asta ar trebui pus la acelasi zid si impuscat la fel de repede! sper sa citeasca Ilici tot ce se scrie aici, si abia asteptam sa dispara dintre noi!