Motiunea de cenzura depusa de PNL si UDMR va fi citita luni in plen si votata joi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 21 septembrie 2009, 14:08 Actualitate | Politic

 documente
(17 Sep 2009) DOC, 207KB
Motiunea de cenzura "Guvernul PDL-PSD a decis: Decat munca fara rost, mai bine putin si prost", pe tema legii salarizarii unitare, depusa saptamana trecuta la Camera Deputatilor de PNL si UDMR, va fi citita luni dupa-amiaza in plenul reunit, urmand ca votul sa aiba loc joi.

UPDATE ora 14:48: Parlamentarii social-democrati nu vor vota in favoarea motiunii de cenzura. Purtatorul de cuvant al PSD, Bogdan Niculescu Duvaz, citat de NewsIn, spune ca, atata timp cat legea salarizarii unitare va mai fi discutata cu partenerii sociali, demersul PNL si UDMR nu isi are rostul.

Initiatorii motiunii de cenzura au fost liberalii, care au anuntat ca urmeaza sa depuna o motiune in ziua in care Executivul si-a asumat raspunderea in Parlament pentru legea salarizarii unitare, legea privind restructurarea agentiilor guvernamentale si noua lege a educatiei. De altfel, liberalii au boicotat sedinta parlamentara dedicata asumarii raspunderii Executivului.

Ulterior, si UDMR a anuntat ca sustine motiunea de cenzura a liberalilor dupa ce reprezentantii Uniunii Democrate a Maghiarilor nu au reusit sa obtina, in urma negocierilor cu PDL, un amendament la noua lege a educatiei, care prevedea extinderea predarii istoriei si geografiei in limba maghiara pentru minoritati de la clasele I-IV la clasele I-VIII.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

878 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Ce poeti! (Luni, 21 septembrie 2009, 14:19)

    Razvan_M [utilizator]

    liberalii sunt din ce in ce mai tristi...
    • -4 (4 voturi)    
      Ce sa spun, nu mai ai voie nici sa te planci (Luni, 21 septembrie 2009, 15:14)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      Ar trebui sa-l aplaudam si sa-l pupam pe Base si FSN-ul la unison?
    • +2 (2 voturi)    
      patriciu (Luni, 21 septembrie 2009, 15:21)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      sclavii lui patriciu nu au nici o sansa in fata lui basescu
      • 0 (0 voturi)    
        Si zici ca Bruce Lee il bate pe Van Damme? (Luni, 21 septembrie 2009, 15:49)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Dar Base pe Patriciu?
        Dar Base, ii ia miliardele lui Patriciu?
        Dar sclavii lui Base, crezi ca mor de foame?
        Dar sclavii lui Patriciu?
        Udrea?

        Dar noua, crezi ca ne da Base ceva?
        Sau ne ia Patriciu ceva (ce nu ne-a luat deja)?

        Dar tu, esti sclavul lui Basescu sau o faci din placere?
  • 0 (0 voturi)    
    Ar fi fost culmea (Luni, 21 septembrie 2009, 15:44)

    gabifm [utilizator]

    ca PSD-ul sa voteze motiunea pentru Legea salarizarii; ministrul muncii este fix PSD-ist.
  • -1 (1 vot)    
    Singur acasa (Luni, 21 septembrie 2009, 15:45)

    Cornelia [anonim]

    Domnule Boc nu va faceti iluzii, motiunea nu va trece si nu veti ramane singur acasa la palatul Victoria. Daca vreti sa mai faceti prostioare, de data asta fara sa fiti vazut, treceti drumul la muzeul Antipa, acolo s-ar putea sa nu va supravegheze nimeni.
  • 0 (0 voturi)    
    Ceausescu 2 (Marţi, 22 septembrie 2009, 12:06)

    Angel [anonim]

    Pai in dictatura instaurata de Base nici sa te plangi numai ai voie. Mai rau este k strambul vreau sa fie un nou Ceausescu. Nu vreau sa imi imaginezi ce manifestaii vor fii, daca va mai iesii presedinte, de ziua marinarului. Trebuie sa realizam ca tiranul de la cotroceni trebuie schimbat.
  • 0 (0 voturi)    
    Motiune (Marţi, 22 septembrie 2009, 12:08)

    Manu [anonim]

    Sper ca motiunea de cenzura sa treaca si guvernul Boc sa cada deoarece in modul acesta situatia economica a tarii va ajunge similara celor din lumea a treia.Vrem un nou guvern!
  • 0 (0 voturi)    
    Patriciu (Marţi, 22 septembrie 2009, 12:11)

    El Ciu [anonim]

    Macar Patriciu si-a facut avere pe munca sa si pentru ca a fost ceva mai destept ca si altii. Din pacate la noi in Romania a fi destept echivaleaza de cele mai multe ori cu 'a fura, a face smecherii etc' in conceptia populara. Dar daca e sa ne uitam la marii baroni PSD sau PDL si cum si-au adunat averile, acolo intr-adevar osa apara probleme. PAtriciu a fost implicat in 2-3 scandaluri, mnajoritatea orchestrate cu maiestrie de cel pe care l-a ajutat sa ocupe acum fotoliul de la Cotroceni, Traian Basescu.

    Sa speram ca si de data aceasta va castiga alegerile un om sustinut de Dinu Patriciu, si anume Crin Antonescu.
  • 0 (0 voturi)    
    ...... (Marţi, 22 septembrie 2009, 12:14)

    gabiibag [anonim]

    Era de asteptat sa nu voteze motiunea cei de la PSD.... este de apreciat atitudinea parlamentarilor de la PNL.....desi se stia din start ca nu va avea succes.
  • 0 (0 voturi)    
    Cade cel mai prost guvern? (Marţi, 22 septembrie 2009, 12:53)

    Mihai Petre [anonim]

    La ora actuala in PSD sunt doua tabere: tabara care inca mai vrea la guvernare si tabara care se doreste in opozitie. Asta in functie de cum au pus sau nu mana pe ciolan. Motiunea PNL are sanse de reusita doar daca tabara "opozantilor" din PSD are sustinatori in Parlament. Asa ca motiunea PNL are sanse reale de reusita, mai ales dupa scandalul iscat de Cozmanca in PSD... Va fi interesant de urmarit votul joi :)
  • 0 (0 voturi)    
    Guvernul dezastru (Marţi, 22 septembrie 2009, 14:22)

    akmon86 [anonim]

    Coalitia PSD PD are pe zi ce trece rezultate tot mai dezastruoase. PNL din pacate nu are putere decat sa semnaleze oamenilor pericolul in care ne afundam. Crin Antonescu este pana in prezent singurul lider politic care pare cu adevarat interesat de interesul national, si nu doar de combinatiile de partid. E cel mai potrivit ptr rolul de presedinte
  • 0 (0 voturi)    
    Guvern incompetent (Marţi, 22 septembrie 2009, 19:05)

    Matache [anonim]

    Este limpede că actualul guvern şi-a epuizat resursele, iar
    Emil Boc ca prim-ministru şi-a epuizat credibilitatea, şi-a
    demonstrat gradul de incompetenţă pe timp de criză
  • 0 (0 voturi)    
    Cam asa sta treaba.. (Marţi, 22 septembrie 2009, 19:58)

    Romari0 [anonim]

    Un partid de trei surcele,
    De borfasi cu picatele,
    Se numeste PSD
    Si ne îndemana la vot, bre!

    Tot cu ochii pe sondaje,
    Ei nu vad ca sunt trucaje,
    Dar si Geoana si Iliescu
    Au furat si ei ca restu..

    Stau cuminti si încruntati
    Într-un sir alineati
    Si-i ridica osanale
    Unuia cam mort de foame

    Cica vrea sa-mi fie mila
    Si sa cotizez în sila
    Pentru al lor candidat
    Nu dati bani, ca e ratat!
    Si-i bea în cârciuma pe toti
    Mama mamii lor de hoti!

    Si stau blegi cu mâna întinsa
    Sa vina votu-n valiza!
    Nu vad ca n-au nici'o priza!
    Ca n-au sare, n-au piper
    Au pipite si bordel!

    Sigur, nimeni nu voteaza
    Pe acest Geoana ce debiteaza,
    Degeaba se ambaleaza!
    Slab si bleg cum e din fire
    Lacrimi va varsa în nestire!
    Sa vedeti dezamagire:
    5% ia pe bune
    Si nici pe aia nu cred, lume!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu se poate asa ceva (Marţi, 22 septembrie 2009, 23:00)

    alex_iio [anonim]

    Cum sa spuna cei ce ne conduc "Decat munca fara rost, mai bine putin si prost"! Pai decat sa spuna asa ceva mai bine sa doarma pe fotoliile lor comode de piele! Au dormit atata timp si acum s-au trezit si vorbesc prostii!
  • 0 (0 voturi)    
    Motiune (Miercuri, 23 septembrie 2009, 10:30)

    Paula [anonim]

    Felicit decizia PNL de a inainta o motiune de cenzura. Actualul guvern PSD PDL este dezastruos !
  • 0 (0 voturi)    
    Cum Naiba ! (Miercuri, 23 septembrie 2009, 13:33)

    Lucian90 [anonim]

    Se putea ! Cum sa aprobe PSDu ceva care nu ii aduce nici un avantaj, din care nu scoate profit e ceva strigator la cer. PNL vrea binele tarii insa altii se opun, Trebuie sa facem ceva, e nevoie de schimbare.