Culisele sedintei de zece ore de la Guvern: Andronescu a stat cu demiterea la timpla, Geoana l-a rugat pe Boc sa-l sustina in fata PSD

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2009, 13:27 Actualitate | Politic

Reprezentantii PSD in Guvern au fost fortati in sedinta-maraton de miercuri sa accepte asumarea raspunderii guvernamentale pe legile educatiei in varianta Miclea, agreata de PDL. Surse guvernamentale au declarat pentru HotNews.ro ca Ecaterina Andronescu a fost amenintata cu demiterea in cazul in care nu isi pune semnatura pe pachetul de legi privind educatia. Aceleasi surse sustin ca pachetul de legi pe educatie a fost corectat cu programul de guvernare in fata. Mai exact, democrat-liberalii au convins-o pe Andronescu sa accepte legile Educatiei in varianta Miclea folosind prevederile din programul de guvernare si din pactul national pe educatie, semnat si acceptat de PSD.

"Practic, premierul a pregatit documentul de remaniere al ministrului Andronescu si i l-a pus acesteia sub nas. Daca nu ar fi fost de acord cu pachetul Miclea, ar fi fost demisa" au declarat sursele Hotnews.ro.

Totodata, la intalnirea de miercuri dintre Geoana si Boc, liderul PSD a lasat securea razboiului la poarta guvernului si i-a sugerat premierului sa aiba grija cu sindicatele. Geoana si-ar fi dat girul pe legile educatiei cu rugamintea ca, declarativ, PD-L sa declare public meritul PSD la elaborarea acestora. "Trebuie sa linistim sindicatele", i-ar fi spus Geoana lui Boc.

Surse participante la sedinta de guvern de miercuri seara au declarat pentru Hotnews.ro ca pachetul de legi pe educatie a fost corectat cu programul de guvernare in fata. Mai exact, democrat-liberalii au convins-o pe Andronescu sa accepte legile Educatiei in varianta Miclea folosind prevederile din programul de guvernare si din pactul national pe educatie, semnat si acceptat de PSD.

"S-a lucrat pe pachetul la Educatie cu programul de guvernare in fata, pe puncte. Andronescu chiar daca a strambat din nas nu a mai avut ce sa comenteze", au declarat sursele democrat-liberale.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4983 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Extraordinar (Joi, 3 septembrie 2009, 13:36)

    Dennis Lopataru [utilizator]

    Extraordinar, in sfarsit avem un om care stie sa lupte cu aceasta caracatita de coruptie politica. Bravo domnule Boc! Se mai iveste o raza de lumina si in tara noastra si sper sa vina vremea cand nu o sa mai fie nici o fosila comunista in parlament, guvern s.a.m.d! Imi doresc prea mult?
    Inca o data felicitari PDL, felicitari domnului Boc care stie cum sa lucreze cu acesti mafioti si felicitari oamenilor care au muncit la aceste prime reforme adevarate!
    • -10 (12 voturi)    
      Halal (Joi, 3 septembrie 2009, 14:21)

      kiWi [anonim] i-a raspuns lui Dennis Lopataru

      Ce nivel pot avea pdl-ii! Sa-l lauzi pe boc pentru masurile smucite pe care le ia si pentru ca lupta cu caracatita de coruptie politica?! Pe ce lume traiesc astia? Cat va trebui sa mai suportam asemenea rebuturi umane, inca 5 ani?
    • +10 (16 voturi)    
      De acord (Joi, 3 septembrie 2009, 14:32)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Dennis Lopataru

      O sa votez PDL ... bine rau dar macar FACE ceva nu doarme ca PSD-ul unde domina ideea ca cine nu munceste nu greseste.
      • -3 (7 voturi)    
        Sunt prezidentialele.. (Joi, 3 septembrie 2009, 14:51)

        kinn [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Parlamentarele au fost, acuma sunt prezidentialele. Daca nu iesim din vesnica cearta PDL-PSD-PNL, n-ajungem nicaieri. Voteaza si tu un independent, sau unu cu putin sanse, daca vrei sa se schimbe ceva vreodata!
        • +9 (11 voturi)    
          corectie (Joi, 3 septembrie 2009, 15:42)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui kinn

          Nu am precizat o data in care o sa votez ... La prezidentiale Base o sa fie canditat din partea PDL ... deci nu am zis mare lucru gresit aici ... Un independent are sanse nule sa faca ceva in tara asta si cam pe oriunde in lumea asta politica. Vezi exemplul Oprescu ... Ce a facut in Buc? Si chiar crezi ca e independent? HA ha ... Si o sa votez la parlamentare TOT PD-L din motivul zis mai sus. Daca vrei un exemplu clar de diferenta intre cele 2 partide vazi cum arata orasul Piatra Neamt(primar PD-L) si cum arata Iasiul(cu vesnic primar de la PSD votat pe o sticla de ulei si o punga cu faina - mie scarba de asa primar)
          • +1 (3 voturi)    
            la lista adauga si Bv (Joi, 3 septembrie 2009, 21:31)

            misescu [utilizator] i-a raspuns lui Dan

            cu primar PDL
        • +2 (2 voturi)    
          ha ha (Joi, 3 septembrie 2009, 20:08)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui kinn

          asta este reclama la "independentul" Oprescu sau Remus Cernea?
          • +3 (3 voturi)    
            . (Joi, 3 septembrie 2009, 23:05)

            radukku [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

            eu in primul tur il votez pe Remus Cernea sa le dau o palma cu piciorul acestor "politicieni". Dar in turul doi voi vota cu reprezentantul PD-L.
    • 0 (0 voturi)    
      +1 (Vineri, 4 septembrie 2009, 17:42)

      x [anonim] i-a raspuns lui Dennis Lopataru

      +1 (as fi pus +1000, tinand cont de entuziasm, dar sunt constient ca reprezint doar 1 vot)
  • +8 (12 voturi)    
    geoana! geoana! (Joi, 3 septembrie 2009, 13:50)

    zuzu [anonim]

    cred

    geoana s-a dus cu linguseala, ce interesant. public face numai mizerii si gafe - ultima este aceasta cu ministerul de interne. in disperarea lui se gandeste la marlania absoluta de a manipula alegerile pt MI
    • +11 (11 voturi)    
      GOANA,GOANA (Joi, 3 septembrie 2009, 14:11)

      URELAV [anonim] i-a raspuns lui zuzu

      Cu mii de sxcuze as propune titlul comentariului:GOANA,GOANA.Adica goana dupa ciolan a lui Gionel si baronii PSD.
  • -12 (12 voturi)    
    Poc % Geana (Joi, 3 septembrie 2009, 13:54)

    SOLUTIA : [anonim]

    = Crin.
  • +12 (12 voturi)    
    ha ha ha (Joi, 3 septembrie 2009, 14:04)

    kimmi [anonim]

    Ha ha ha, mi-l si imaginez pe Geoana in genunchi in fata lui Boc sa-l implore sa nu-l dea afara de la guvernare ! Bravo Romanica ! Hai ca se poate !
  • -4 (6 voturi)    
    Care surse (Joi, 3 septembrie 2009, 14:35)

    hic sunt leones [utilizator]

    si de unde au aceste informatii?
    Presupun ca asceasta presupusa "demitere de la tampla Androneascai" i-a fost adusa cumva la cunostinta insa cum ar fi putut s-o demita Boc?!
    • +3 (5 voturi)    
      Dar cine poate sa demita un ministru? (Joi, 3 septembrie 2009, 16:56)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Cine a pus-o pe lista guvernului? Boc.
      Cum o "demite"? Va solicita presedintelui revocarea ministrului.
      • -2 (4 voturi)    
        Vanghelie a pus-o pe lista. (Joi, 3 septembrie 2009, 17:05)

        Luk [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Verifica-ti sursele copile.
      • +1 (1 vot)    
        Pe ce motiv? (Vineri, 4 septembrie 2009, 9:15)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        citeste Constitutia si o sa afli (incepe cu Cap 3).
  • +2 (6 voturi)    
    lucrurile stau asa (Joi, 3 septembrie 2009, 15:36)

    boc cel uta [anonim]

    madam abramburica a tot tras de timp si a mers pe seztake pe mana sindicalistilor. in fond este sistemul lor si nu al elevilor si studentilor. cine a citit cele 2 documente vede ca fiecare din proiecte este orientat spre profesori sau spre elevi. miclea a scuturat pomul si a scos o varinata decenta, perfectibila si ea dar oricum se pare mai buna. bocceluta tras de mana de marinel ia spus tovarasei "pas". Tovarasa l-a sunat pe prostanac care stia si el cum au curs apele. Acum sindicalistii din invatamant au intepenit (doar au blocat proiectul 2 luni) si se pregatesc prin ei si prin altii sa-l ameninte pe bocceluta ca pica. poveste de tampiti, intr-o tara de ratati..
  • -6 (6 voturi)    
    educatia... (Joi, 3 septembrie 2009, 16:15)

    Ion I [anonim]

    "Ecaterina Andronescu a fost amenintata cu demiterea in cazul in care nu isi pune semnatura pe pachetul de legi privind educatia"

    santajul nu era penal?
    • +3 (5 voturi)    
      Ba da (Joi, 3 septembrie 2009, 16:59)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Ion I

      Daca castigi un ban de pe urma lui. :)
      Cand sefu' iti cere sa indeplinesti un obiectiv lunar nu o fi tot santaj? Pentru ca daca nu-l indeplinesti te da afara ...
      Logica de aprozar.
      • -3 (5 voturi)    
        sau.. (Joi, 3 septembrie 2009, 19:00)

        Ion I [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        nu numai bani. cred ca orice fel de foloase ulterioare. si era o intrebare, nu stiu ce minte creata a dat vot negativ in loc sa raspunda cum a invatat in clasa a 2 (Ca tot vb de educatie)..
  • 0 (0 voturi)