Crin Antonescu: Romania se indreapta cu pasi siguri spre dezastru, condusa de un guvern incapabil, iresponsabil si corupt

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Duminică, 21 iunie 2009, 14:21 Actualitate | Politic

Liderul PNL, Crin Antonescu, a acuzat, duminica guvernul "patronat de Traian Basescu si de Mircea Geoana" ca este "incapabil, iresponsabil si corupt", aducand Romania, dupa sase luni de guvernare, in pragul unui dezastru. Singura preocupare a coalitiei PSD - PD-L este sustinerea clientelei politice "portocalii si rosii", a sustinut Antonescu.

Presedintele PNL si-a argumentat explicatiile prin faptul ca Guvernul a alocat, inainte de alegeri, 26 de milioane de euro pentru primarii, dar principalii beneficiari au fost primariile PSD si PD-L, care au primit peste 92% din fondurile alocate.

"Acesti oameni sunt preocupati de satisfacerea si inmultirea clientelei politice, sunt preocupati doar si doar de alegeri", a declarat Crin Antonescu, care a aratat ca, a doua zi dupa alegerile europarlamentare, PSD si PD-L "au trecut imediat la prezidentiale".

"Intre timp, Romania se indreapta cu pasi siguri spre dezastru".

El a acuzat "frasa grotesca ce consta in incercarea de a induce romanilor ideea ca nu exista opozitie reala, ca romanii nu au de ales decat intre acesti doi sefi de clan, Traian Basescu si Mircea Geoana".

"In Romania exista opozitie si in numele acestei opozitii vorbesc. In Romania exista oameni care nu fura si in numele acestor oameni vorbesc (...) pentru ca nu am cautionat niciodata masluirea banilor publici sau ingrosarea clientelei" politice, a continuat seful PNL.

Ce a promis si nu a realizat Guvernul Emil Boc:
  • Reducerea cheltuielilor bugetare si de personal cu 20%
  • Taierea tuturor sporurilor - s-au taiat doar sporurile celor care le meritau, respectiv armata
  • Impozitarea cu 90% a veniturilor mai mari de 8.000 lei
  • Desfiintarea 'pensiilor nesimtite' - nu au disparut, dar au inghetat pensiile mici
"Dincolo de aceste promisiuni, avem in realitate o crestere cu 14% a cheltuielilor de personal. Oamenii sunt disponibilizati, dar clientela portocalie si rosie are din ce in ce mai multe locuri de munca si consuma tot mai multe resurse de la stat", a acuzat liberalul.

In plus, Cabinetul premierului are "24 de cetateni din Cluj, transportati saptamanal la Bucuresti, cazati la Bucuresti, indopati la Bucuresti pe banii contribuabilului".

Mai mult, a continuat Crin Antonescu, Coalitia PSD - PD-L a infiintat, intr-o perioada de criza, doua noi ministere: Turismul si ministerul Tineretului si Sportului, cu singurul scop de "a cheltui bani pentru clientela personala si politica a celor doua doamne si a celui care e seful acestor doua doamne, Traian Basescu".

Crin Antonescu a invitat liderii PSD si PD-L sa participe la o dezbatere publica, in care sa fie discutate solutiile pentru scoaterea Romaniei din criza.


Citeste mai multe despre   






















1532 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    dezastrul RO s-a declasat deja: arde Glina! (Duminică, 21 iunie 2009, 14:36)

    ilie [anonim]

    Crin-balerin are dreptate: Romania se indreapta cu pasi siguri spre dezastru.

    De fapt, dezastrul MIROASE si SUFOCA deja in Bucuresti. Arde groapa de gunoi de la Glina!!!

    Miasme pestilentiale, valuri de fum gros, spurcat, otravit invadeaza Bucurestiul...

    ACESTA este semnul dezlantuirii dezastrului in Romania. Iar faptul ca a inceput in cloaca numita Bucuresti nu face decat sa arate ca, acolo sus, exista un Dumnezeu care vede tot si stie de unde a plecat tot raul care a distrus aceasta nefericita tara.
    • -4 (10 voturi)    
      ce comentariu rautacios! (Duminică, 21 iunie 2009, 17:46)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui ilie

      Imi imaginez cat de frustrati trebuie sa fie cei care au dat plusuri acestui comentariu.

      Voi nu realizati ca politicienii care ne conduc sunt alesi de intreaga tara, chiar daca lucreaza in Bucuresti?

      Dar lasa, bine ca sunteti voi buni si civilizati, si ca altii sunt responsabili pentru nereusitele voastre.
  • +2 (18 voturi)    
    Pun pariu ca toate comentariile la acest post (Duminică, 21 iunie 2009, 14:44)

    Hadrian [anonim]

    ... vor putea fi printate exact pe o fata de coala A4
    Crinutz are impact zero.
    • +2 (14 voturi)    
      ce sa "printam", dom'le (Duminică, 21 iunie 2009, 15:11)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Hadrian

      la ce bun ?
      respectam ecologia si economisim hârtia !
      Pentru Coorinel un singur fel de hârtie se potriveste ...
  • +5 (17 voturi)    
    Iar? (Duminică, 21 iunie 2009, 14:45)

    DanYo [anonim]

    Asta stie doar sa dea din fleanca si sa critice, sunt sigur ca nu ar fi capabil sa faca altceva decat sa comenteze despre altii.

    "intre timp Romania se duce jos daca il crede pe urmasul lu Tariceana". Asta ar trebui sa se inteleaga din ce a zis.
    • 0 (0 voturi)    
      De acord (Luni, 22 iunie 2009, 18:40)

      Dartagnan [utilizator] i-a raspuns lui DanYo

      Habar n-are pe ce lume traieste; in primul rand sa critice dezastrul si coruptia administrata de partidul lui care a stat la putere patru ani de zile, si dupaia sa-i critice pe ceilalti escroci. Tipul este extrem de slab din toate punctele de vedere. Nici nu stiu de ce i se permite sa tot abureze lumea prin media.
  • 0 (10 voturi)    
    Obamitza, treci inapoi la engleza! (Duminică, 21 iunie 2009, 14:50)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Vezi ca poimaine trebuie sa discuti cu oamenii aia la Center for Transatlantic Relatioa si chiar ca nu stiu ce impresie o sa faci cu engleza ta, n-ajunge sa traduci "Mon Dieu!" din franceza - apropo, daca vrei sa scapi mai ieftin, prescurtarea in engleza e OMG, si nu vine de la organisme modificate genetic!
    • 0 (8 voturi)    
      Clic pe sageata stanga si cititi ce-i ascuns! (Duminică, 21 iunie 2009, 15:52)

      Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      Hi, hi, hi! Hai, votati negativ!
  • +1 (11 voturi)    
    nu si un guvern irespirabil si indubitabil ? (Duminică, 21 iunie 2009, 14:57)

    Eneas [anonim]

    l-am urmarit pe papugai(papagal pe ruseste) la emisiunea lui Chireac "la nord prin nord -vest "sau ceva asemanator ..
    cat e Chiriac de ovrei si bisnitar politic tot a ramas busbe cand Crin repeta' mot a mot' cuvintele libertarianului Patriciu -libertarienii sunt extremistii science-fiction ai liberalismului economic care propavaduiesc exterminarea statului prin renuntarea la taxe si impozite -scoala din Chicago- Crin este periculos nu numai din cauza ca e lipsit de discernamant economic-nu a facut practic decat gargara politica toata viata- dar fatalamente ,face pantofii baietilor mai mari ,recte Patriciu care profita de naivitatea papugaiului invatandul la prostii
  • 0 (8 voturi)    
    Looool... hai ma ca minti!... :))) (Duminică, 21 iunie 2009, 14:57)

    PSD+PNL Minus Adevar [anonim]

    daca erai "opozitie" erai demonizat non-stop
    la televizor

    cum a fost PDL-ul intre 2007-2008, cand era "opozitie" cu doar 16% in parlament - nici macar cu 30% cat au PNL cu UDMR acum

    Tu esti ridicat in slavi de televizoare si transformat in salvatorul de romania, obosit si ghiftuit dinainte :)
  • +7 (11 voturi)    
    Se stie cum merg lucrurile si ce face guvernul, (Duminică, 21 iunie 2009, 15:10)

    tar [anonim]

    Se vede destul de clar ce face Boc, Basescu si alianta psd+pdl( fsn).

    Ce are de gand Crin+PNL sa faca in stituatia asta? Daca vrea sa ajunga la guvernare trebuie sa vina cu niste idei noi. Ceva de genul: desfintare de agentii care mulg bani de la stat, Agentia nationala de integritate sa functioneze dupa norme europen si de ce nu desfintarea casei de asigurari. La a un impozit de ~50%(platit de fiecare roman cu salar) in spitale lucrurile merg foarte prost.
  • +8 (10 voturi)    
    promisiuni nerespectate? nimic nou (Duminică, 21 iunie 2009, 15:35)

    Adrian [anonim]

    Ca unii politicieni nu stiu sa fie responsabili si sa conduca tara, nu e o noutate. Domnul Crin Antonescu doar a spus-o frumos, cu o retorica aleasa.
    Dar aratati-mi si mie pe ala (politicianul) care vrea sa faca treaba, stie sa faca treaba si nu are nimeni nimic de comentat la el. Sa stiu sa-l votez. Sa-l sustin in fata celor care vor sa-l puna la colt. Cel pe care Glina (tara) nu-l sperie oricat de tare ar pute. Si nu ne minte cu zambet pe fata , si spatele drept.

    Se ridica vreunul? Eu nu.
    • +1 (3 voturi)    
      Politica (Duminică, 21 iunie 2009, 22:28)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Prin definititie oamenii politici nu dau solutii si nu actioneaza in domeniul economic.
      Vei recunoaste un politician autentic, intr-un om care se ocupa exclusiv de cadru legislativ si de organizarea institutiilor statului.

      Omul politic este responsabil de cadru legislativ si institutional al statului astfel incat acesta sa creeze premizele dezvoltarii societatii.

      Un politician profesionist se ocupa exclusiv de politica, traieste din si pentru politica, respira politica, e pasionat de politica. Un politician profesionist nicio data nu va putea fi corupt.

      Voteaza, in consecinta, acei candidati care se apropie cel mai mult de meseria de politician, ca este si asta o meserie ca oricare alta.
  • +3 (9 voturi)    
    Legea compensatiei ! (Duminică, 21 iunie 2009, 15:39)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Daca PNL a acordat in aceleasi procente primarilor PNL de unde sa le mai dea si lor.Au recreiat echilibrul ! La vremuri noi tot noi ! Crin: fa flotari,alergari,vocalize ( mai un sodou cu" oaua". Noricrina nu-i ,si si ti fasi bre ??? DDD
  • 0 (4 voturi)    
    Confesiunile Sfintilor Traian, Crin si Norica: (Duminică, 21 iunie 2009, 15:55)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    http://www.trilulilu.ro/turmentatul/49b842d0ab97f9
  • +4 (8 voturi)    
    Dar... (Duminică, 21 iunie 2009, 16:06)

    Dan W. [utilizator]

    Are dreptate, dar sa ne spuna unde e economia aia a lui Tariceanu care duduia. (in visele lui)
    • -1 (7 voturi)    
      votati (Duminică, 21 iunie 2009, 16:58)

      ION [anonim] i-a raspuns lui Dan W.

      votati tot portocaliu si tot aici veti fi sa va plangeti
  • +2 (8 voturi)    
    Crin Antonescu, imbecilul (Duminică, 21 iunie 2009, 16:19)

    Oauuu! [anonim]

    Corineleee! lasa-ne si du-te dupa motorcicleanu unde si-a dus mutu iapa, fira-ti ai dracu de nemernici (nu uita sa-l iei si pe javra de Orban cu tine)
  • -1 (7 voturi)    
    reactii (Duminică, 21 iunie 2009, 17:03)

    doi [anonim]

    iesiti la tvr d-le antonescu. daca reactiile dvs apar doar pe net si la unele posturi de tv sa nu va mire ca cei de la tara nici nu va cunosc. va vreau mai incisiv si cu o acoperire nationala.
    • +1 (3 voturi)    
      pnl iesim (Duminică, 21 iunie 2009, 20:35)

      ady [anonim] i-a raspuns lui doi

      alo doi..venim cu punga de faina la voi acolo la tara atunci inainte de alegeri..deh asa-i traditia
    • 0 (2 voturi)    
      Acoperire (Luni, 22 iunie 2009, 15:23)

      Luk [anonim] i-a raspuns lui doi

      Si eu l-as dori mai incisiv. Merge si canin, parca-i mai barbatesc decat asa "de_florabil". In ceea ce priveste acoperirea nationala, poate cu pamant.
      Asta-i tot.
  • +3 (5 voturi)    
    ai dreptate (Duminică, 21 iunie 2009, 17:04)

    FLORIN [anonim]

    Dar trebuie sa castigi alegerile ca sa schimbi ceva. Te simti in stare? Ai obtinut doar 15% la ultimile alegeri...
  • +3 (7 voturi)    
    D-le Antonescu (Duminică, 21 iunie 2009, 17:15)

    Pantera Roz [utilizator]

    Suntem in criza pana-n gat,maronii nu sunt capabili sa-i atenueze efectele,dar si dvs.bateti cu gratie campii-si astea arse de seceta...Pai nu mai bine veniti dvs. si ne prezentati un guvern din umbra,concret, cu membri competenti(daca aveti),care la randul lor sa ne prezinte masuri concrete(daca aveti) in fiecare domeniu ,pt.a misca lucrurile din tara?!Vrem CEVA CONCRET,ca de discursuri critice ne-am saturat.Daca nu faceti asa,va discreditati ca opozitie responsabila si nu ne ramane altceva de facut decat sa ne uitam la PSD si PDL cum isi dau voios la gioale,cum se fac tampiti si tisti-bisti,iude si betivi,in timp ce ne ducem de rapa,pe fondul muzical critic impotent al PNL.Si daca o sa ajungem in prapastie,dracu'mai voteaza PSD+PDL,dar si PNL,sa fiti sigur.
  • +2 (6 voturi)    
    Look who's talking! (clic pe sageata, cititi.. ;) (Duminică, 21 iunie 2009, 19:06)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    "Mai mult, a continuat Crin Antonescu, Coalitia PSD - PD-L a infiintat, intr-o perioada de criza, doua noi ministere: Turismul si ministerul Tineretului si Sportului"

    Nu cumva si Obamitzu' nostru a fost ministru al Tineretului si Sportului in niste vremuri de criza?

    Rade ciob de oala sparta!
  • +1 (3 voturi)    
    Romania se indreapta ... (Duminică, 21 iunie 2009, 20:35)

    Ella [anonim]

    ....unde se indrepta si pe vremea guvernarii liberale, d-le Crin Antonescu.Detest "ciuma portocalie" si toata "opera basesciana", legata de aceasta,dar ceea ce fac ei acum, ati facut si dvs, liberalii. Adica, ati angajat pe post de directori, la firme ale statului, sefii de partide din teritorii, fara sa va pese daca acestia au habar cu ce se mananca activitatea de acolo. V-ati rasplatit clientele politica cu aceeasi nerusinare, iar acum strigati :"Hotii!".Chiar daca as vrea sa cred in buna dvs credinta, nu pot sa admit ca nu cunoasteti aceste"amanunte si nu va inteleg frustrarea. Tineti pe post de lideri politici in teritoriu tot felul de scandalagii compromisi, care s-au plimbat pe la toate celelalte partide, indivizi certati cu legea, asa ca nu vad cu ce va deosebiti de PSD sau PD-L . Daca nu stiti, interesati-va, doar sunteti liderul PNL !
  • +1 (3 voturi)    
    Crin nevopsit e trist si amarat ! (Duminică, 21 iunie 2009, 21:13)

    martin [anonim]

    Nu poti sa asculti foarte atent tampeniile spuse de acest dublu repetent si inca betiv de Niculitel. PSD a atacat marlaneste PD-L , iar Crin le ataca cu spume la gura pe ambele,dar mai ales PD-L-ul, care nu a apucat sa zica nimic.
    Singurul lucru vizibil la Crin e ca este carunt si trist, incat poate nici amanta desecretizata de Cioroianu nu o sa-l mai placa. Tot ce poate sa mai faca,ar fi sa caute o vopsea buna si sa-si repare look-ul.
    Dar va rog nu cu l'Oreal, ca o sa ne spuna ca meritam asa un exemplar si incep sa plang !
  • 0 (2 voturi)    
    gura pacatosului adevar graieste... (Duminică, 21 iunie 2009, 23:40)

    Ioan [anonim]

    Cat de bun sau de rau e Crin Antonescu, e mai putin important. Important e ca toti "carmacii" tarii sunt incapabili, corupti si lacomi, indiferent de culoarea lor politica. Rezultatul: dezastrul e aproape !
  • 0 (0 voturi)    
    PNL cauta un triplu-repetent. Daca stiti, sunati l (Luni, 22 iunie 2009, 19:53)

    hotnewsfil [utilizator]

    Are dreptate dublu-repetentul.
    Ii dorim "La mai mare", PNL-lui, sa ajunga sa fie condus de un triplu-repetent.