Ludovic Orban: Traian Basescu va scoate PSD de la guvernare, dar nici el nu stie cand

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 8 martie 2009, 16:50 Actualitate | Politic

Ludovic Orban
Foto: AGERPRES
PSD nu va pleca singur de la guvernare, ci va fi dat afara de Traian Basescu, insa nici seful statului nu stie in acest moment cand se va intampla acest lucru. "Previziunea" ii apartine vicepresedintelui liberal Ludovic Orban, care este convins ca 2009 este ultimul an al lui Basescu la Cotroceni.

"Nu PSD va fi cel care va pleca de la putere, ci Basescu va fi cel care il va alunga de la putere cat timp va fi presedinte, fiindca am convingerea ca acest an este ultimul de mandat al lui Traian Basescu. Dar daca il intrebati pe Traian Basescu nu va sti sa va raspunda. Nici el nu stie cand ii va da afara", a declarat Ludovic Orban, citat de Mediafax.

In opinia lui Ludovic Orban, Traian Basescu nu ar mai trebui sa candideze pentru un nou mandat.

"Basescu este o ruina din punct de vedere fizic, moral, din toate punctele de vedere. Nu cred ca Traian Basescu mai are dreptul sa candideze, iar daca va candida, opinia mea este ca romanii care il vor vota sunt masochisti. Oricine din PNL ar putea sa-l bata pe Basescu. Eu sunt subiectiv si spun ca Crin Antonescu", a incheiat Orban.


Citeste mai multe despre   






















1222 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    era beat? (Duminică, 8 martie 2009, 17:09)

    mike [anonim]

    bre Orban bre!!!!

    Tu vorbesti de moralitate?
    Care nu ai avut taria sa recunosti un amarat de accident auto?


    deci 90% dintre romani sunt mazochisti:)))

    Probabil iar ai baut....
    • +1 (1 vot)    
      asta iar a citit in tzuica (Luni, 9 martie 2009, 8:43)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui mike

      2 ani de zile a fost ministru al transporturilor... mai stie cineva ce-a facut individul asta dubios afara de fuga de la locul accidentului si de angajarea de nepoate la minister?
      • 0 (0 voturi)    
        reveniti la realitate........ (Marţi, 10 martie 2009, 0:48)

        D. PNL [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

        intr-un an jumate a construit 70 de km de autostrada; berceanu in 2 ani si jumatate a construit 0 km....... si inainte sa deschideti gura mai bine v`ati informa corect..... si ar cam fi cazu sa reveniti la realitate;)
  • +6 (6 voturi)    
    . (Duminică, 8 martie 2009, 17:09)

    Ivanu [utilizator]

    deci idi asta afirma ca mai mult de jumate din locuitorii Romaniei sunt masochisti
  • +7 (7 voturi)    
    Domnul Orban (Duminică, 8 martie 2009, 17:14)

    Sorin Blaj [anonim]

    Va rog sa va scoateti unghia din gat. Va faceti rau singur. Pe locul 2, 3, ... n, in partid. Fara nicio sansa sa iesiti in fata, doar prin declaratii de toata jena. Provocati doar mila.
  • +7 (7 voturi)    
    Ruina esti tu bai trubadurule... (Duminică, 8 martie 2009, 17:14)

    robert [anonim]

    Ia-ti chitara si canta la alta masa ca doar la asta te pricepi. O sa invinga PNL la prezidentiale poate in 2050 cand toata generatia asta de liberali aroganti si infatuati va disparea !
  • +4 (18 voturi)    
    anti basescu? (Duminică, 8 martie 2009, 17:21)

    Inteleptul [anonim]

    iar a inceput campania antibasescu? au stat viermii in vizuina pana acum...si deodata poc au inceput sa apara
    • -7 (7 voturi)    
      Fundamentalismul (Duminică, 8 martie 2009, 20:45)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Inteleptul

      scoate antenele!
      De exemplu, a considera ca cine nu e pro-basescu e automat un vierme, deci ne-om, deci poate fi strivit fara a pati nimic.

      Daca astia sunt oamenii noi ai PDL-ului, e jenant. Si umilitor pentru ei.
  • +7 (7 voturi)    
    Potai ! (Duminică, 8 martie 2009, 17:23)

    Badea Ioan [anonim]

    "Potaile" au inceput deja sa "schelalaie" !
    Ba-iiii!!!!! "penalule" ! Tu crezi ca poti sa " iei pe capota" presedintele romaniei ??????
  • +6 (20 voturi)    
    Vot (Duminică, 8 martie 2009, 17:27)

    ion [anonim]

    Dl Orban, te asigur, presedintele Basescu are votul meu!
    PNL = VARZA
  • +3 (3 voturi)    
    Ce mincinos abject! (Duminică, 8 martie 2009, 17:46)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    Daca PSD va fi scos--prin absurd--de la guvernare,eu,Pintea,actualmente simpatizant PDL si respectat de multi membri PNL,voi deveni cel mai aprig sustinator al PSD-ului.Frati romani,prin asemenea minciuni abjecte actualii lideri ai PNL se descalifica moral in mod ireparabil! Cereti D-nei Norica Nicolai sau vreunui tanar primar capabil din PNL sa candideze pentru sefia acestui partid! Sau,daca nu,sustineti Parteneriatul pentru Romania,sustineti Guvernul!
  • +7 (7 voturi)    
    dupa exprimare se vede ce ruina SubOrbana (Duminică, 8 martie 2009, 17:49)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    este individul acesta (cel mai bun politician printre chitaristi si cel mai bun chitarist printre politicieni). hai, SubOrbane, cinta-tzi frustrarile la alta masa si maninca-tzi acolo "caCrin"-ii (scatologule!)
  • +6 (6 voturi)    
    Crin Antonescu un profesor de sport ratat.. (Duminică, 8 martie 2009, 17:56)

    alex [anonim]

    Asta este propunerea PNL? Crin Antonescu ? imi vine sa rad...Profesor de sport, politician mediocru.. Cu asta vreti sa-l invingeti voi pe Basescu? Si nu am inteles cine-i interzice lui Basescu sa candideze. Tu? iar ma faci sa rad...o sa ma ingras de atata ras. Liberalii sunt pe un vas care se scufunda.Asta si merita dupa cate gafe au facut. Va amintiti cand l-au propus pe rege presedinte ? Gafeori de meserie liberalii astia..
  • -1 (15 voturi)    
    ca crin ... (Duminică, 8 martie 2009, 18:02)

    turistul [anonim]

    mult succes lui "ca crin" ! in ceea ce priveste scoatereade la guvernare, hotu striga hotu !!!
  • +1 (17 voturi)    
    Basescu va pleca de la presedintie... (Duminică, 8 martie 2009, 18:08)

    judex [anonim]

    ..in momentul in care tzara va avea 20 de milioane de orbani.
  • +4 (18 voturi)    
    Mama Omida? (Duminică, 8 martie 2009, 18:09)

    dumi [anonim]

    Ludovic Orban, noua mama Omida a politicii romanesti.... Da, nu o sa mai candideze Basescu, o sa candideze Regele Mihai din partea PNL ca l-ati mai propus si alta bdata. Mersi, nu...
  • +2 (16 voturi)    
    masochist (Duminică, 8 martie 2009, 18:13)

    cristi [anonim]

    Cred ca masochist esti tu , sau nu stii nici tu prin aburii chefului ce e aia.
  • 0 (16 voturi)    
    Mama Omida...cu papion (Duminică, 8 martie 2009, 18:47)

    Raluca [anonim]

    Cum le stie menestrelul asta dambovitean pe toate, ca un om mare...cred ca de la prea multe manele ascultate i se trage...sau de la gazele de sonda inhalate... Tin sa-i reamintesc acestui demn si brav urmas liberal al Bratienilor ca, spre disperarea domniei sale si nu numai, TB are dreptul sa candideze...ghinion!... Iar exprimarea opiniei conform careia intreaga masa a potentialilor votanti ai lui TB este formata din masochisti, ne arata, o data in plus, ca avem de-a face cu un distins cavaler, demn purtator de papion (sa ma ierte Dl. Ratiu)
  • +2 (16 voturi)    
    aberatiile unor pnl -isti precum orban,antobescu s (Duminică, 8 martie 2009, 18:50)

    cornel [anonim]

    Ceea ce incearca sa faca cei ce se numesc "liberali" e doar sa creeze zazanie si cearta intre pdl si psd.
    Cei mai buni prieteni ai celor din fruntea actualului pnl sunt adrian nastase, iliescu & amicii si probabil felix.Ce mai e de adaugat ?
    • -3 (5 voturi)    
      Bla, bla! (Duminică, 8 martie 2009, 20:48)

      vio [anonim] i-a raspuns lui cornel

      Da, zazanie intree bunii prieteni PSD si PDL!!
      Cum se mai injurau prin septembrie! Cum mai aruncau cu rahat unii in altii!
      Cum era cu afisele alea: Ei cu ei, noi cu voi!
      Cum era la primaria Bucurestiului? Care era argumentul lui Blaga in fata lui Oprescu? Unul singur: omul lui iliescu! Comunist? Neo-securist! Samd. Si acum?
  • +5 (5 voturi)    
    moaca (Duminică, 8 martie 2009, 19:09)

    cocosila [utilizator]

    cand il vad pe omul asta incep sa ii inteleg pe tortionari ,care bat doar din placerea perversa de a chinui ... fata lui de om al dreaqu cere bataie din oficiu, fara nici un motiv anume.... dar daca mai incepe sa si vorbeasca merita sa fie schingiuit ca in evul mediu
  • -5 (5 voturi)    
    Orban are dreptate (Duminică, 8 martie 2009, 19:29)

    Orban are dreptate [anonim]

    Orban are dreptate.
    Americanii i-au cerut lui Basescu sa se retraga. in ultima vreme (cam de la alegeri incoa) nu il mai vad pe B asa taios si sigur pe el (asta era spatele lui...americanii), si-a facut multi dusmani (cam 50% din Romania) cand a adus PSD la guvernare. Ca orice prost care se respecta nu a inteles secretul succesului sau in 2004 . NU ERA EL MESERIAS CI ERA ANTI PSD si ANTI ILIESCU-NASTASE. cand i-a adus la guvernare si-a dat foc la valiza. PA PA imprumuturi externe tocmai acum cand era mai mare nevoie...

    s-a dus la Bruxel sa ceara pe la banci e acolo si i s-a dat M.UE a venit inapoi si a cerut la bancherii nostri (ca daca nu i-am convins eu poate puteti voi poe sefii vostri din Vest) si iar M.UE...

    apoi iese si spune ca sa platim datoriile (asta i-au spus si bancile..aia care te-au votat sa-si plateasca ratele si mai vorbim)...

    ultima speranta Isarescu care vinde 90 mil de EUR din BNR in februarie doar ca sa tina cursul jos poate nu se prinde romanul ca i s-a marit rata (el s-a conformat ca doar nu te pui cu un nebun furios...Basescu care vede ca i se destrama itele)...

    Boc nu intelege nimic si da mereu vina pe guv anterior (Bocelutza daca erai meserias taceai si te apucai de treaba...unde e bugetul pe la TV? ca io n-am auzit nimic). Vin vremuri grele.

    In concluzie ...Basescu a mai vrut sa iasa SIGUR inca o data presedinte si a afacut alegerea gresita ...avea 60% si cu PNL si avea si bani acum. acum e in pat cu dusmanul (PSD) si nu mai are sprijin extern (US)...cine sufera ...poporul asta de oligofreni..oricum o merita !!!!!!!!!!!

    sa traiti bineeeeeeeeeee!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Prooroci sadea! (Duminică, 8 martie 2009, 19:41)

    x [anonim]

    E bun prezicator ecs-ministrache-neshoselake.
    Dar eu sint mai bun.
    Va dau urmatoarele chestii SIGURE:
    1. E adevarat ca Base se va desparti de Prostanac; termen: pina la disparitia-ca-om-politic a oricaruia dintre ei (Orban NU a dat termen; eu am dat!).
    2. Peneleul va mai face guvern cu Pedeleul (in urmatorii 1000 de ani si daca nu se desfiinteaza in acest timp).
    3. Base (sau un urmas de-a lui) va face Tripla Alianta cu Prostanacu (sau cu un urmas de-a lui) si cu Taricescu (sau cu un urmas de-a lui); termen: in urmatorii 999 de ani.
    ...
    Si mai am predictzii.

    E drept: Politica e arta de a vorbi (eventual mult) fara sa spui nimic.
  • +4 (6 voturi)    
    Pana una alta PNL (Duminică, 8 martie 2009, 20:03)

    katy [anonim]

    a DOVEDIT ca ei sunt cei care si-au scos partenerii de la guvernare , culmea dupa ce le-a datorat acestora faptul ca au ajuns sa guverneze. Asa ca Orban sa taca si sa ne lase !
  • +6 (6 voturi)    
    Presedintel trebuie reales, nu este perfect dar, (Duminică, 8 martie 2009, 20:27)

    Dan B. Charles [anonim]

    A promis un referendul pentru votul uninominal si si-a tinut promisiunea. A condamnat crimele bestiilor comuniste. Doreste o CONSTITUIE NOUA si moderna, este pentru descentalizarea birocratiei comuniste parazitare si reducerea lipitorilor din canceru romanesc birocratic.A semnat cu fostul premier Tratatul European, Se comporta cu demnitate si se auto-educa in permanenta, mai important , arata claritate in gandire si intelegere in problemele reale pe care Tara trebuie sa le rezolve.
    Nu este perfect dar cred in sinceritate lui. Sunt un un dusman inversunat al comunismului, dar in cazul lui Basescu il voi alege din nou.
  • -1 (3 voturi)    
    va fi ales din nou (Duminică, 8 martie 2009, 20:29)

    un om [anonim]

    Desi nu-mi place de el, analizind situatia actuala se pare ca omul n-are adversar. Nu-mi place de el, fiindca e un incult care fumeaza, bea si vorbeste urit, dar nu putem uita, ca marea majoritate a celor care se duc la vot sunt la fel ca omul nostru. Deci degeaba vine unul, mai "intelectual" decit el, n-are nici o sansa. Cei care ar putea inclina balanta intr-un sens sau altul, stau acasa, neavind optiune de vot. Bineinteles ca el stie acest lucru si profita din plin.
    Asta e situatia actuala. Daca nu se va trage o linie, declarind "game over" si nu se vor cauta alti candidati, nepatati, cu stofa de politician si pregatire adecvata sa nu se astepte nimeni la minune. Incetisor lumea se trezeste, vede ca toti sunt la fel, indiferent de culoarea politica si atunci isi da seama, ca votul lui nu valoreaza nici atit cit hirtia buletinului de vot. Pina la urma vom ajunge, ca se vor duce la vot numai membrii de partid, restul populatiei fiind prea scirbita de acesti hoti, pentru care buzunarul propriu e mai presus decit cetatenii pe care ii reprezinta.
    • 0 (0 voturi)    
      asta inseamna inteligenta (Luni, 9 martie 2009, 8:24)

      levi [anonim] i-a raspuns lui un om

      sa nu fumezi si sa nu bei? am decazut rau...eu ma gandeam ca iti trebuie macar o diploma la baritiu:)
  • -7 (7 voturi)    
    ori sunteti trompete ori chiori (Duminică, 8 martie 2009, 21:39)

    bogdan [anonim]

    Astia care ii tot pupati mana lui Basescu voi chiar nu vedeti ca am luat-o inapoi, profesori mintiti cu lege data de Parlament, functionari publici de care isi bat joc cum vor, legalizarea prostitutiei, impozite mai mari, salarii mai mici, oameni care isi pierd locurile de munca si nimanui nu-i pasa, banii redirectionati catre investitii ca sa fure firmele lor ca na -e foamete mare! Un PSD cu un Geoana care debiteaza cele mai multe minciuni pe minut, aroganta si bataie de joc ASTA CARACTERIZEAZA PANA ACUM GUVERNUL BOC. O SA CADEM CA SI STAT EXACT ASA CUM A CAZUT BOC IN EMISIUNEA LUI GHEORGHE- FARA SA NE DAM SEAMA
    • +1 (1 vot)    
      (Luni, 9 martie 2009, 8:47)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      nu ai cum sa numesti cateva milioane de oameni trompete, mai ales cand majoritatea ti-ar putea fi parinti, bunici, profesori sau sefi la serviciu :) mai bine uita-te in oglinda si termina cu paranoia! vezi ca gasca lui tariceanu a furat partidul de sub voi si-l foloseste ca pe o carpa de sters pantofii lui Patriciu!
  • +6 (6 voturi)    
    Recitalurile de injurii la adresa lui Basescu... (Luni, 9 martie 2009, 0:17)

    judex [anonim]

    ...ale lui Orban, Antonescu si Tariceanu au toate o explicatie simpla: premiul intii va aduce castigatorului recunostiinta lui Patriciu.
  • +1 (1 vot)    
    Da da, cu 3% la presedintie (Luni, 9 martie 2009, 8:49)

    A Dandanache [utilizator]

    Astia din Partidul National Liber-schimbist, adica PNL, inca nu au aflat ca alegerile se cistiga de cei care obtin cele mai multe voturi. Auzi la Orban, oricine din PNL il poate invinge pe Basescu. Cu ce mai Orban, cu 3%???