Mona Musca: Nu intentionez sa candidez, nici din partea vreunui partid, nici independent

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Duminică, 24 august 2008, 11:04 Actualitate | Politic

M. Musca: Am gresit, dar toate au o limita si o masura
Foto: AGERPRES
Mona Musca a sustinut duminica o declaratie de presa, in care a precizat ca nu intentioneaza sa candideze la alegerile parlamentare nici in numele PD-L si nici independent: "Nu am de gand sa ma alatur nici unui partid si cu atat mai putin sa candidez". Clarificarea vine dupa ce liderul PD-L Neamt, Gheorghe "Pinalti" Stefan, a anuntat zilele trecute ca Mona Musca ia in calcul candidatura intr-un colegiu din judetul sau. "Mi-am pierdut increderea in modul in care functioneaaza unele institutii; singura instanta in care cred este puterea celor fara de putere...nu pot sa candidez pentru a ma integra intr-un sistem in care deocamdata nu mai cred", a continuat Mona Musca.

 "Cu foarte mult timp in urma am facut o greseala; repet: nu am facut nici o secunda politie politica, verdictul mi s-a pus exclusiv pe baza declaratiei unui securist...am gresit dar toate au o limita si o masura", a spus Mona Musca.

Musca a refuzat pana acum sa confirme ori sa infirme informatia iar democrat-liberalii s-au impartit intre sustinatori - Emil Boc, Theodor Stolojan, Raluca Turcan, Anca Boagiu - si contestatari - Radu Berceanu, Cezar Preda, Ioan Oltean. Chiar vineri, secretarul executiv al PD-L, Elena Udrea, a comentat, pe blogul personal, ca Musca ar fi trebuit sa-si asume public optiunea, in loc sa stea pe margine si sa-i lase pe cei din interiorul partidului sa se exprime.

Episodul legat de colaborarea cu Securitatea a Monei Musca a debutat in 8 august 2006, atunci cand Lavinia Sandru a lansat informatia ca dosarul colegei sale de Parlament se afla pe masa de lucru a Colegiului CNSAS. Musca ar fi dat informari despre studentii straini, sub numele de cod "Eva" sau "Dana", in 1970, pe vremea cand era cadru didactic la Institutul de Lingvistica al Universitatii din Timisoara.

In aceeasi saptamana, Mona Musca a admis ca a furnizat date despre studentii straini, insa nu Securitatii, ci conducerii institutiei la care lucra, dupa care, intr-o conferinta de presa organizata ad-hoc, a facut marturisiri complete despre angajamentul pe care l-a semnat cu politia politica a statului comunist.

O luna mai tarziu, membrii Colegiului CNSAS ajungeau la concluzia ca relatia Monei Musca-Securitate se defineste ca "politie politica". 

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2572 vizualizari

  • +10 (26 voturi)    
    Mona Musca - din partea mea poti sa revii! (Duminică, 24 august 2008, 11:24)

    Nu am fost membru PCR, nici securist, nici turnato [anonim]

    Te-am judecat crunt cind am aflat ca ai fost turnatoare.
    Mi-era mila de tine, cind spuneai ca nu ai turnat.

    Dar azi dupa demisia ta din toate functiile,

    din partea mea poti sa revii!


    Atita timp cit in Parlament, in politica misuna securistii ca Voiculescu Felix, Merce, Plesita,

    persoane de o odiosenie crunta + inca vreo citeva mii de fosti ofiteri de securitate (infiltrati in afaceri de sute de milioane de euro si prin PRESA NS. atit de NEINDEPENDENTA)

    Tu care ai introdus legea Lustratiei,

    l-ai dat in git pe bombonel cel cu buncarul,

    te rog sa revii si sa faci treaba in Parlamentul Romaniei!


    succes
  • +5 (17 voturi)    
    una spunem (Duminică, 24 august 2008, 11:37)

    Marcel [anonim]

    pai ce vorbiram anii astia??? securistii sa numai fie platiti din banii romanilor. au luat suficienti bani cat au turnat.
  • -9 (25 voturi)    
    Laturi pentru lacheu (Duminică, 24 august 2008, 11:55)

    Alex [anonim]

    Cine citeste acest articol ramine cu impresia ca cineva are ceva cu numita M.M., ea fiind o ingenua incurabila.
    Haios viitorul pentru PLD !
  • +15 (29 voturi)    
    Absenta ei. Absenta CRITERIILOR (Duminică, 24 august 2008, 12:03)

    *** [anonim]

    1. Absenta ei a lasat problema clasei politice santajabile si corupte in grija "moralistilor de serviciu" care pentru "moraliutate" nu fac decat sa-si clampane tastatura si sa astepte aplauzele natiei -
    Asta e prima realizare notabila a "moralistilor" de serviciu.

    2. In Absenta Doamnei Mona Musca din politica NU i-a facut pe cei mai rai decat ea sa dispara
    Dimpotriva, le-a dat curaj.
    Si atunci, absenta ei a folosit CUI ?

    3. Se mai spune: "ei" trebuie sa-i fie rusine mai mult decat celorlalti colaboratori, si de-aia nu ne preocupa Voiculescu, miki Spaga, si altii.
    Rezultatul ? Ei i-a fost rusine - ceilalti insa s-au dezbracat de ORICE RUSINE - fara a mai fi sanctionati de nimeni.
    Barierele "morale" au cazut toate.

    3. Toti "ceilalti" au dovedit ca in libertate, adica atunci cand nimeni nu le ingradea alegerile PERSONALE, au CONTINUAT ce-au facut pe vremea securitatii, adica s-au adunat si au sustinut partidele anti-demiocratice si oligarhice, adica PUTEREA.
    Mona Musca a luptat impotriva PUTERII.
    Cu toate astea, toti cei de mai sus sunt lasati deoparte, pentru ca e mai simplu sa te iei de cineva despre care stii sigur ca IL DOARE, decat sa te legi de un nesintit care-ti rade cu nesimtire de la televizor si caruia nesintirea i-a dat aripi.

    ***

    Astfel se intampla ceea ce vedem cu totii: in Absenta CRITERIILOR - ne condamnam pe noi insine sa ajungem supusii ticalosilor de LA PUTERE.
    Ne condamnam singuri la DEZNADEJDE.
  • +6 (24 voturi)    
    Bravo Mona! (Duminică, 24 august 2008, 12:18)

    stefan v [anonim]

    Chapeau bas!

    Dupa toate presupunerile o concluzie: Mona ramane o doamna! Doar asa castiga respectul romanilor! Pe-al meu l-a castigat, in orice caz.

    Motivatia neparticiparii la alegeri, (nu am incredere in clasa politica), e cam subtire.
  • +6 (24 voturi)    
    Bravo Doamna Mona Musca,.... (Duminică, 24 august 2008, 12:26)

    judex [anonim]

    v-ati aratat inca o data superioritatea morala asupra tuturor celor care incerca sa va balacareasca. va veni si vremea cand va trebui sa reveniti. Rusine celor care va blameaza si accepta prezenta raului in politica romaneasca!!!
  • +6 (24 voturi)    
    Opinie personala (Duminică, 24 august 2008, 12:32)

    Dragos [anonim]

    Nu o condamn pe M. Musca. Atata timp cat a facut cu adevrarat lucruri benefice pt democratia romaneasca, nu vad de ce nu as putea ierta o greseala pe care a si Musca o regreta enorm. Sa fim realisti...
    • -5 (15 voturi)    
      Vezi ca nu aapucat sa termine LUCRURILE BENEFICE (Duminică, 24 august 2008, 22:11)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      ....Marea doamna lucra ....atunci cand fuse prinsa cu mata in sac....la LEGEA LUSTRATIEI....e vina ei ca s-a lasat demascata .....lasandu-ne cu lustratia nefinalizata....Cine altcineva decat un EXPERT ....sau ma rog O EXPERTA DIN INTERIOR..... putea demonta eficient mecanismul odios...? Vezi si cazul colonelului de Securitate ....Corondan....taticul lui Geanina-Heroina.... care pe langa pensia militara ....ia si oarece subventii de la CNSAS....fiind laudat foarte ....de Mircea Dinescu ....mancatorul de securisti....pentru devotamentul cu care ajuta la deconspirarea aloora.... care ii aducea notite pana pe 20.12.2008....Chiar si tanarul Tismaneanu...crescut in Primavaerii ...autor de rapoarte anticomuniste.....tot o musca se cheama ca este...
  • -8 (26 voturi)    
    Pleasca pe capul PDL (Duminică, 24 august 2008, 12:33)

    Alex [anonim]

    "nu pot sa candidez pentru a ma integra intr-un sistem in care deocamdata nu mai cred".

    Bine ca ai crezut in sistemul comunist si l-ai servit din plin.
  • +8 (26 voturi)    
    Am un vot pentru Mona Musca. Cine mai are unul ? (Duminică, 24 august 2008, 13:17)

    007 a la CLUJ [anonim]

    Merita apreciata. A fost si a aratat ca poate avea cel mai maire calibru din toata clasa politica de la noi.

    Sa fim onesti si sa ne utiam atent : vom vedea o gloata de "smekeri" care deconteaza 400 - 500 zile de cazare anual, consuma zilnic motorica ca ar face drumul de la Bucuresti la Prut si cite nu stim.....!!!

    Au scos-o pe tusa pentru ca avea sanse poate la urmatorul mandat de presedinte sau alt post important in stat. Mai stim noi spioni de genu Nagy Zsolt la care nici azi nu se poate pune nimic concret spre acuzare.
    Intri in joc afli regulile mafiei din interior si asta e. Joci corect si de ejecteaza.

    Avem nevoie de implicarea ei activa in viata publica si chiar politica. Poate calificativul dat de CNPAS a fost arajat tot asa cum la Craiova sau Oradea se muta treceri de pietoni peste noapte sau cite altele.....aia de ce nu sunt ejectati din sistem????...sau alte cazuri in care parlamentu nu vrea sa vada coruptia.

    Si mai sunt aspecte :
    - citi din cei care au dosare grele nu ocupa functii grele si caldute ?
    - cred ca activitatea ei din ultimii ani este mai importanta decit semnatura scoasa de cadre atunci
    - toti gresim. Insa poate ca alta au ucis si tot is in aceleasi pozitii sau in altele mai importante sa fie multumiti si sa taca din gura.
    - la noi lipseste coloana vertebrala in tot ce se intimpla:

    1. pleaca directorul de la drumuri ....se schimba traseul(sau solutia) indiferent de costuri ;
    2. pleaca un guvern si celalalt are cu totul alte prioritati => suma investite si nefinalizate care se distrug odata cu trecerea vremii
    3. ajungi in disgratia sefului....nu mai ai finantare la proiectele in curs - chiar daca erau bune....mi se pare PENAL. Pai cind se aproba un proiect de un superior ar trebui gindit....si mai apoi ....care e justificarea ??/
    4. multi parlamentari nu au activitate.. ei practica in firmele pe care le au ....etc

    Cred ca o mobilizare generala al tututor celor care cred in Dna Musca ar putea fi de bun augur.

    Dati un comentariu !!!
    • +4 (20 voturi)    
      Pentru d-na Musca (Duminică, 24 august 2008, 14:49)

      Lighting [utilizator] i-a raspuns lui 007 a la CLUJ

      D-na Musca are si votul meu.
    • +2 (18 voturi)    
      Inca un VOT (Duminică, 24 august 2008, 15:06)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui 007 a la CLUJ

      Mona Musca are votul meu.
    • +3 (17 voturi)    
      Si al meu (Duminică, 24 august 2008, 15:38)

      A. [anonim] i-a raspuns lui 007 a la CLUJ

      Dar la ce mai foloseste
      oricum puterea e a celor care au TOATE TELEVIZIUNILE si deci ultimul cuvant in toate
    • +1 (15 voturi)    
      inca un vot (Duminică, 24 august 2008, 17:39)

      mirona [utilizator] i-a raspuns lui 007 a la CLUJ

      D-na Musca mai are un vot si de la mine.A fost si ramane un mare caracter.De oameni ca ea are nevoie poltica romaneasca.Faceti comparatie intre ea si un Nastase , Geoana,Voiculescu,Tariceanu.Andon si lista este fara sfarsit.
      • -6 (14 voturi)    
        Bine Mirona, fac o comparatie cu Voiculescu (Duminică, 24 august 2008, 22:21)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui mirona

        ...si constat ca .....OOOPS si el a DEMISIONAT DIN PARLAMENT......fiind insa un securist odios ....nu s-a pretat la ....o circoteca de genul celei regizate de madam Musca si de stolojenii eii ....in ultimele 3 saptamani....in incercarea de a o transforma in maica Precisat a Colaboratorilor.....Voiculescu nu va candida pur si simplu .....un personaj DE-TES-TA-BIL....!...as compara-o si cu ailalti....dar la aia nu s-a dovedit ca ar fi colaborat .....oricat s-au straduit CNSAS ul....doar pentru base mai exista ceva indicii....
  • -9 (21 voturi)    
    mona musca (Duminică, 24 august 2008, 13:19)

    marco [anonim]

    foarte bine. stai acolo unde esti ca nu ne mai trebe o lepra in plus in parlament
    • +3 (15 voturi)    
      In schimb, prin marco (Duminică, 24 august 2008, 17:22)

      gerula2008 [utilizator] i-a raspuns lui marco

      avem noi o lepra in plus pe forum.Fa pasi.Treci la apa si sapun.Puti.
    • +3 (15 voturi)    
      de ce furi ID-urile? nu esti in stare de mai mult? (Luni, 25 august 2008, 0:43)

      marco [anonim] i-a raspuns lui marco

      daca ai o parere... si aia anonima..., macar nu fura id-urile, ba...Real Marco da votul doamnei Mona Musca oricand .Restul e ...tacere.Numai bine tuturor.
  • +10 (18 voturi)    
    decizie inteleapta (Duminică, 24 august 2008, 13:21)

    sile [anonim]

    Din partea mea tot respectul!

    Procedand in felul acesta MM va putea fi data,de acum incolo,drept exemplu si model de urmat pentru toti nesimtitii care mai polueaza viata politica.
  • +7 (19 voturi)    
    Mona Musca (Duminică, 24 august 2008, 13:24)

    ina eyre [utilizator]

    Rau faceti sa nu mai candidati, bine pt. coloana vertebrala personala!
    Felix jubilaza. Cam atit a produs justitia romana!!
  • -1 (17 voturi)    
    barvo (Duminică, 24 august 2008, 13:27)

    george [anonim]

    o alegere inteleapta, da dovada de bun simt, sper sa nu candideze niciodata si sa isi vada de viata ei fara sa mai iasa in fata
  • -4 (20 voturi)    
    barvo (Duminică, 24 august 2008, 13:27)

    george [anonim]

    o alegere inteleapta, da dovada de bun simt, sper sa nu candideze niciodata si sa isi vada de viata ei fara sa mai iasa in fata
  • +8 (22 voturi)    
    Halal natiune !! (Duminică, 24 august 2008, 13:30)

    constantinescu smotru [anonim]

    Suntem ca popor printre cei mai amorali dintre pamanteni. Complici la rau din vocatie, gata oricand sa punem de o smecherie. N-avem valori morale proprii (ce sunt alea?), n-avem gandire proprie, asteptam tot timpul pomeni de undeva: de la americani, de la UE, de la stat, de la Becali. Cand facem cultura, imitam la greu, cand facem filosofie, furam de-a dreptul. Avem un singur gand: sa-i moara capra vecinului. Iar acum pentru ca e la moda anticomunismul, il practicam si noi cu ura incrancenata, singura ce ne tine in viata. Hala sa ne fie! Si peste o suta de ani, tot mata de coada o s-o tragem, cautand tapi ispasitori pentru prostia noastra funciara.
    • +6 (18 voturi)    
      Ne place sau nu, asa sintem... (Duminică, 24 august 2008, 14:15)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui constantinescu smotru

      Ma alatur 100% aceste caraterizari. Mi-e rusine ca sint Roman, si o spun cu toata raspunderea.
    • -5 (9 voturi)    
      SISTEMUL PSDPNL=distrugerea valorilor si liderilor (Luni, 25 august 2008, 12:32)

      SISTEMUL PSDPNL=distrugerea valorilor si liderilor [anonim] i-a raspuns lui constantinescu smotru

      Gresit: asa sunt lepadaturile care ies in fatza
      oamenii buni sunt exclusi de sistem -

      Campania de ucidere a valorilior si liderilor Romaniei :

      ● 2004: Adrian Nastase face presiuni prin grupul WAZ pt. inchiderea Romania Libera
      ● Decembrie 2004: dupa C. Nistorescu, Dan Cristian Turturica este fortat sa-si dea demisia de la EVZ
      ● decembrie 2004: Intreaga echipa de jurnalisti de la EVZ isi da demisia in semn de solidaritate cu el, dupa care sunt indepartati din presa de mare audienta (detinuta de PSD si PNL).
      ● 2006 : au fost eliminati de la Cotidianul : Dan Tapalaga, Carol Sebastian si Alin bogdan care a plecat de la Cotidianul odata acestia,
      ● 2006: au fost inchise si desfiintate emisiuni cu rating care "faceau stiri"
      : "Romania la Raport" a Andreei Pora la Radio Total, sau
      ● 2006 : 100% cu Robert Turcescu emisiune careia i s-a interzis sa mai faca publice sondajele interactive din timpul emisiunii
      ● 2007: Au fost cu totul ELIMINATI din grila oameni de cultura precum Andrei Plesu si Gabriel Liiceanu asa cum s-a intamplat la Realitatea TV
      ● 2008 : Andrei Gheorghe si Robert Turcescu "ies din grila"
      ● 2007: Rodica culcer este ELIMINATA din TVR prin desfiintarea postului
      ● 2006, 2007, 2008: campanii de intimidare calomnie si linsaj mediatic impotriva lui Gabriel Liiceanu (care ulterior castiga procesul de calomnie cu ziarul Ziua), HR Patapievici, Traian ungureanu, Mona Musca etc.
      ● 2008: CNA amendeaza antena3 pentru campania de linsaj mediatic asupra lui HR Patapievici

      ● 2008: Ministrul PNL al justitiei il demite pe Daniel Morar in ciuda atentionarii comisiei Europene care lauda activitatea lui danile Morar

      ● 2007 PNL si PSD o demit de la ministerul justieiei pe Monica Macovei in ciuda aprecierii de care se bucura activitatea ei in Comisia Europeana
  • +5 (21 voturi)    
    REGRETE (Duminică, 24 august 2008, 13:33)

    vicktor [anonim]

    Personal regret ca D-na Mona Musca nu mai vrea sa candideze nici macar ca independenta.Ar trebui sa faca tot posibilul sa duca mai departe lupta impotriva celor care intradevar au facut si fac in continuare statului roman si cetatenilor acestuia.Putin mai devreme ma uitam la la antena3(tonomatul lui felix-motanul) si am ramas indignat de prostia celor 3 blonde.una ar fi dorit si ea sa fie "femeie-barbata",iar alta spunea ca sustinatorii Monei Musca sunt, printre altii,cei care nu au studii universitare.BLONDELOR,mi se pare mie sau snteti pe bune BLONDE?De la cine ati luat lectii?de la felix-tariceanu sau de la marea parlamentara ex-prm.ista Buruiana mariana?
    • +6 (22 voturi)    
      Buruina (Duminică, 24 august 2008, 13:56)

      007 a la CLUJ [anonim] i-a raspuns lui vicktor

      Doamna asta e si BLONDA e si SECU a recunoscut in direct azi la realitatea TV ca a fost acolo, a lucrat cu cadrele si ca stie ca Mona Musca are si al doile dosar.....e grav....
      Daca are ceva sa spuna daca nu sa faca pirnaie pentru dezinformare...ca eu daca dau tel si spun ca undeva e o kestie cu tic tac ,,...imediat ma baga la pirnaie aia de la antitero care vin direct cu televiciunile sa isi arate si incompetenta si nivelul de acolerire...


      Doamna asta Buruiana...care urla pe ulita goala de ciini nu cunoaste argumentu logic si pina sa ajunga sa poata ea vorbi de Mona Musca ar mai trebui sa ii creasca buruieni sub fund....sau nu stiu ce...azi a fost penibila....
      REGRET VINTU-REALITATEA CA INVITATI SI OAMENI CU IQ NEGATIV.....vedeti ca va scade ratingu...
      • -13 (15 voturi)    
        Cine stie... (Duminică, 24 august 2008, 14:50)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui 007 a la CLUJ

        Cine stie ce "cadouri informative" o fi primit Vantu de la madam Buruiana, de sta mai mult pe la Realitatea Tv. Nu mai are si ea familie, copii, bucatarie...
      • +4 (6 voturi)    
        Chivuta mahalagioaica (Luni, 25 august 2008, 6:47)

        Om bun [anonim] i-a raspuns lui 007 a la CLUJ

        Buruiana, aceasta chivuta mahalagioaica ce face politica de sant, urla, la Realitatea TV, ca Iliescu nu a avut dosar la securitate, fiind membru al PCR.
        Nici MIcky Spaga, fost mare pe langa primul ministru (inainte de '89) si fost ofiter al securitatii, nu era membru PCR, si ,totusi, fusese numit in acel post? Membrii PCR, colegii lui de serviciu vor fi fost uluiti ca el nu era, ca si ei, membru de partid.
        Daca mahalagioaica a plecat (nu si cu sufletul), din PRM, cine o sa-l mai ajute pe Vadim sa-i arunce de la balconul parlamentului pe nonagenarul Diaconescu, pe Patapievici, pe Liiceanu si pe Plesu, mai ales ca si forta tanara, baiatul lui Tinu, l-a parasit pe Vadim?
  • -12 (14 voturi)    
    completare (Duminică, 24 august 2008, 13:40)

    judex [anonim]

    Mi-e scarba de toti lacheii din lume. Am uitat sa-i mentionez pe lacheii lui Base printre care ma aflu si eu. Ma mir ca o mai sustin pe Mona M dupa ce trompeta sefului, adica Udrea, a atacat-o ieri. Sa traitt sefu!
    • -3 (11 voturi)    
      iar de tine, impostor jalnic si nesimtit,... (Duminică, 24 august 2008, 15:15)

      judex [anonim] i-a raspuns lui judex

      mi-e mila. Esti un retardat si un om de nimic. Numai comunistii si bolsevicii furau nume si peersonalitati. Se vede bine din ce mediu provii. Sa nu ai impresia ca ai sa pacalesti pe cineva. Pe acest forum sunt si oameni de bun simt, nu numai lichele.
      • -8 (8 voturi)    
        o noua completare (Duminică, 24 august 2008, 16:14)

        judex [anonim] i-a raspuns lui judex

        Tot uit sa spun cate ceva. Corect mai sus era:
        - Numai comunistii si bolsevicii furau nume si peersonalitati...asa cum si eu dupa cum bine stiti sunt o mare pesonalitate
        - Pe acest forum sunt si oameni de bun simt, nu numai lichele...asa ca mine.
      • -8 (8 voturi)    
        demascare (Duminică, 24 august 2008, 16:15)

        judex [anonim] i-a raspuns lui judex

        Mai judex, numai pentru tine: sunt seful tau, marinarul, cum as putea semna cu numele meu pe forum? Mi-e si mie scarba de cate laude imi tragi si incerc sa mai balansez situatia. Hai, nu te supara. Mai baga niste comentarii. Executareaaaaaaaaaa!
    • -7 (9 voturi)    
      si inca o completare ;) (Duminică, 24 august 2008, 15:20)

      comentator [anonim] i-a raspuns lui judex

      ma bucur judex ca recunosti ca esti lacheul lui base. e un act de curaj, probabil inspirat de atitudinea d-nei musca...il asteptam si pe trei stelute (***) de pe epoletii lui base, zis si PSDPNL TV, Coalitia de Stanga Dreapta, Dari (sic) etc.
      • -8 (8 voturi)    
        ;) (Duminică, 24 august 2008, 16:19)

        judex [anonim] i-a raspuns lui comentator

        Uite mai ca a intrat seful mai sus si m-a certat. Macar stie ca ii sunt lacheu :))))
        Pa. Fug ca mi-a dat misiune secreta sa o laud pe Udrea pe blogul ei si sa o injur pe Mona la alt articol. Viata grea mosher...
        • -7 (7 voturi)    
          ;) (Duminică, 24 august 2008, 17:21)

          comentator [anonim] i-a raspuns lui judex

          mai judex, dar sa stii ca mai este unu' pe aici, mai bine informat decat tine....reda din memorie citate, link-uri la articole, face tot felul de comentarii pertinente etc....foloseste mai multe nick-uri ***, PSDPNL TV, Coalitia de Stanga Dreapta, Dari...despre el ce ai de spus? :))))
          • -5 (7 voturi)    
            te-ai demascat nemernic bolsevic... (Duminică, 24 august 2008, 18:37)

            judex [anonim] i-a raspuns lui comentator

            esti aceeasi lepra bolsevica si comunista care postezi cand Alex, cand comentator si furi nick name-ul de judex. Esti ultimul om, un gunoi si un nimic. Faci cinste lui Iliescu, Tariceanu si Patriciu.
            • -6 (6 voturi)    
              Debusolat, necontrolat, ratat (Duminică, 24 august 2008, 20:54)

              Alex [anonim] i-a raspuns lui judex

              Prietene, imi pare rau pentru tine, dar eu nu lovesc oamenii cazuti. Mai ales peste o anumita virsta.
              • -5 (5 voturi)    
                @Alex (Duminică, 24 august 2008, 21:53)

                comentator [anonim] i-a raspuns lui Alex

                eu nici nu m-am mai deranjat sa-i raspund, fiindca e clar ca e putin plecat...cred ca are o forma netratata de sindromul Tourette...injura, ameninta, jigneste etc...

                @tuturor, deci fiti ingaduitori cu judex
            • -6 (6 voturi)    
              mea culpa (Duminică, 24 august 2008, 22:17)

              judex [anonim] i-a raspuns lui judex

              Hai ca recunosc. Am fost si eu un umil membru de partid. Am fost mandru cand am intrat in PCR.Mai mult, in 90 l-am votat pe Iliescu. Acum mi-e rusine de ce am facut si-i injur pe bolsevici peste tot. De aia nici nu o consider vinovata pe Mona. Si nici pe seful suprem Base care a demascat comunismul dupa ce a beneficiat de fructele lui din plin.
  • +5 (19 voturi)    
    lepadaturi (Duminică, 24 august 2008, 14:01)

    balta alba [anonim]

    Cu ce lepadaturi a venit Realitatea TV sa o judece pe M Musca:Madam Buriana +cei doi jurnalisti ce mi s-au parut gemenii Buriana!
    V-a fentat grozav Mona......
  • -5 (21 voturi)    
    unde am ajuns.... (Duminică, 24 august 2008, 14:08)

    Freedom [anonim]

    Halal natie! Am ajuns sa ne fie mila de o "biata" femeie care ne-a turnat parintii la securitate. Voi ati uitat cum ati trait voi sau parintii vostri inainte de 89? Sau inca nici nu erati nascuti, dar acum aveti gura cit o poarta? Am ajuns sa ne fie mila de Muste, Felixuri, Iliciuri etc. Citi ani aveti? Mai credeti in povesti?
    • +11 (17 voturi)    
      Dosarul e PUBLIC (Duminică, 24 august 2008, 15:47)

      ***PSD [anonim] i-a raspuns lui Freedom

      MINCIUNILE PSD : "femeie care ne-a turnat parintii la securitate"

      ADEVARUL: Dosarul este public la adresa :
      http://arhivamedia.hotnews.ro/arhiva_avt/2950.PDF
      TURNĂTORÍ//E ~ 4) fam. Informare a unor persoane sau organe în drept despre comiterea unei infracţiuni; denunţ; pâră. [G.-D. turnătoriei] /turnător + suf. ~ie
      TURNĂT'OR 2. (Fam.) Epitet depreciativ dat unei persoane care pârăste, denunţă pe cineva; denunţător. - Turna1 + suf. -ător.
      ***
      Nu exista asa ceva in dosarul Monei Musca.
      • -4 (4 voturi)    
        minciuni (Luni, 25 august 2008, 12:26)

        bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui ***PSD

        Dar ca a mintit ca nu a dat informatii la Securitate despre colegele ei nu este grav? Ca mai sunt si altii care au mintit sau mint (Iliescu, Basescu, Felix etc., etc.) oare o absolva de vina de a fi mintit?
        Apoi, a dat declaratia ca nu mai candideaza, dupa ce lideri din PD-L au spus ca nu o vor (printre care blonda de la Cotroceni, pardon, secretarul general al partidului) Se pare ca strugurii sunt acrii anul acesta
        • +2 (4 voturi)    
          MINCIUNILE PSD (Luni, 25 august 2008, 13:17)

          ***PSD [anonim] i-a raspuns lui bucuresteanul

          PSD: "a mintit ca nu a dat informatii la Securitate despre colegele ei"

          ADEVARUL: Imi arati si mie unde a mintit ca "nu a dat informatii la securitate despre colegele ei" ?
          Pt. ca nu am cunostinta de asa ceva.

          Cat timp dosarul e "deschis" si Mona a contestat in instanta decizia CNSAS, cum e posibil ca in cazul ei sa "nu lasam justitia sa decida" - cu atat mai mult cu cat ea NU FUGE de justitie si ca acuzat si ca acuzator ca PSD-istii de vaza ?

          Dosarul este PUBLIC; il poti citi si poti sa vezi cu ochii tai adevarul aici :
          http://arhivamedia.hotnews.ro/arhiva_avt/2950.PDF

          Mona Musca a spus de la inceput ca atunci cand se va hotari sa revina, daca se va hotari va cauta ea presa , pana atunci sa fie lasata in pace.
          Desi conducerea PDL a anuntat oficial ca nu s-a discutat si ca o posibila hotarare daca exista o propunere concreta a unei filiale pt candidatura MM va fi luata in discutie in conducerea centarala a partidului presa a continuat cu speculatii si informatii din “sursele noastre” de fapt diversiuni ce amintesc de practicile securiste din periaoda 90-92.
  • -4 (18 voturi)    
    Decizie normala ! (Duminică, 24 august 2008, 14:09)

    Motul [anonim]

    Minciuna sustinuta cu atata vehementa de Dana ,trebuia asumata . Ea s-a referit doar la colaborarea cu securitatea. Aceasta probabil i s-ar fi trecut cu vederea.Deoarece nu a spus nici un cuvant despre faptul ca a mintit verbal si in scris cu atata seninatate ,dovedeste lipsa ei de moralitate.Nu mai are ce cauta in politica !Nu numai ea,ci toti securistii,informatorii si mincinosii.
    • +2 (16 voturi)    
      MINCIUNA PSD (Duminică, 24 august 2008, 16:38)

      Allie [utilizator] i-a raspuns lui Motul

      Mona nu a mintit. A spus: "nu am facut nicio secunda politie politica" - asta inseamna : nu am facut rau nimanui.

      Dosarul e PUBLIC.
      Spre deosebire de turnatori tot ce spune ea se poate verifica PUBLIC.
  • +7 (21 voturi)    
    brvo D-na Musca (Duminică, 24 august 2008, 14:27)

    mozzy [anonim]

    Decizia dansei este de salutat, va fi o palma data tuturor turnatorilor adunati in parlament. Un exemplu si un model de tinuta morala de care Romania avea nevoie. Inca odata, BRAVO!
  • -3 (19 voturi)    
    Hotu' striga "Prindeti Hotii!" (Duminică, 24 august 2008, 14:59)

    Parintele [anonim]

    Ma tot intreb cand ii va fi rusine si Mustei si nu va mai bazai pe la tote posturile? Cand se va hotari sa se supuna proiectului ei de lege care interzicea accesul printre altii a turnatorilor in parlament? Musca intorce-te la locul tau de bazait si lasa-ne!
    • +5 (5 voturi)    
      raspuns simplu: (Luni, 25 august 2008, 7:02)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Parintele

      cand nu vor mai bazai si celelalte jigodii de care politica romaneasca este plina. Dar, vor mai trece probabil vreo doua generatii pana atunci si...noi nu o sa mai avem parte de un asemenea moment.
  • +1 (19 voturi)    
    Sarut mana , doamna Musca. (Duminică, 24 august 2008, 15:33)

    gerula2008 [utilizator]

    Titlul tine loc de comentarii.Zi buna tuturor.
  • 0 (22 voturi)    
    martiriul Mustei (Duminică, 24 august 2008, 15:39)

    mosu [anonim]

    Mai rau ca-n Caragiale.
    Si-a schimbat tactica, in speranta ca va aduna un numar de prozeliti suficient de idioti sa iasa in strada cu pancarde pe care sa scrie "vrem musca inapoi."
    Ce sa-i faci, nu-si poate lua gindul de la ciolan; daca in tinerete nu s-a putut abtine de la turnatorie pentru avantaje materiale, de ce s-ar comporta altfel acuma, baba batrina fiind.
    Sa nu ne facem sperante desarte ca vom scapa de musca, ca naravul nu se schimba niciodata.
    Face acum un pas inapoi, doar FORTATA de imprejurari defavorabile ei, dar face asta ca si cum ne-ar face un hatir.
    Peste o saptamina vine inapoi, cum ca s-a razgindit si vrea ciolanu' inapoi.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu transfera modul (Luni, 25 august 2008, 11:52)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui mosu

      tau marunt de a gandi si altora! Totusi in Romania mai exista si bun simt nu numai jigodii!!!
      Dar jigodiile ies in fata.
  • -2 (18 voturi)    
    La ce bun 22 Decembrie? (Duminică, 24 august 2008, 16:09)

    Parintele [utilizator]

    Mi-e scarba cand citesc ca sunt omeni gata sa ii dea votul Mustei, bazaitoarei de la Securitate. Oare copiii aceia au muri in 22 decmbrie pentru a pune informatorii la conducerea tarii? Oare atunci s-a iesit pe strada pentru a da la o parte conducerea de atunci si a lasa loc informatorilor securitatii? Cred ca cea mai josnica speta de oameni a unplut randurile informatorilor. Oameni care s-au bucurat sa primeasca o pereche de ciorapi vanzand colegii lor ... O scapa poporul asta de blestemul turnatorilor?
    • +2 (2 voturi)    
      NU. Corect. (Luni, 25 august 2008, 11:53)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Parintele

      Atunci s-a iesit in strada pentru a-i vota pe Iliescu, Voiculescu, Geoana, etc.
  • -5 (17 voturi)    
    musca (Duminică, 24 august 2008, 16:21)

    coculeana [anonim]

    bine ca nu candideaza, dar pinalti nu mai are si alti candidat. Poate il propune si pe generalul Plesita, dupa doi informatori dovediti dragomir si musca.
  • -6 (20 voturi)    
    ceva e putred rau aici (Duminică, 24 august 2008, 16:59)

    goguleana [anonim]

    desi exista clar un curent potrivnic Mustei, voturi pozitive exista doar pentru pupincuristii Mustei.
    cred ca multi bani de la buget intra in campania asta ordinara de reciclare a Mustei.
    • +4 (18 voturi)    
      Vai de spaga ta putreda sau de slujnicia ta .... (Duminică, 24 august 2008, 19:56)

      007 a la CLUJ [anonim] i-a raspuns lui goguleana

      Ideea cu votu a pornit de la mine. Sunt asa de implicat in politica cum esti tu implicat in firma la care lucrez eu. Faptul ca sunt din CLUJ nu spune nimic....personal apreciez politica ciolanului dusa de Dl jurist BOC o bocaneala de doi bani. Rezultatele incep sa se vada. Lucrarile de la CLUJ incep sa isi scoata la iveala gradul de "mintuiala".

      O cunosc pe Dna Musca din ziare, TV, articole de presa si aspecte ale vietii mediatizate....pentru care o apreciez si cred ca fiind justificat demersul meu.

      DA si a dat clasa multor generatii de politicieni sau politruci. Hai sa vedem pe cine aduc in politica partidele in ultimii 2 ani: COPILU MANELELOR MINUNE (cu scandalul binestiut), alti cintareti de la nunti sau poate consacracti care in viata lor nu au reusit sa citeasca tot numarul unui MONITOR OFICIAL (cum sa ii gideasca si conceapa continutul???)....si cite nu stim noi da stiu ei.

      A aratat competenta in actiunile derulate.
      Este singra persoana care a demisionat din ciolanul ministerial....pe onoare....de cind asa ceva nu s-a mai intimplat in Romania ???

      Eu mi-as dori un asemenea parlamentar ....cel putin in locul celor, care nu au nimic in comun cu activvitatea care se desfasoare acolo, care dorm cu nesimtire pe banii nostri ziua in fotolii recent schimbate si noaptea is abuzeaza sexual secretarele si persoanalul din dotare pentru a ramine in post sau pentru promovare......si a celor care au copii angajati pe salarii de CEO de la multinationala pentru a ascunde o spaga de 1M EUR...si cu siguranta mai multe stiu ei.

      PS : eu l-am desconsiderat pe PINALTI auzind cum i de terfeleste numele...si cred ca m-am inselat...anu asta am fost acolo in drum spre Manastirile din Moldova si parerea mea este ca .... e gospodar....comparativ cu altii la care li se face imagine buna pe media ca "de" se poate au controlu' mon cher si vai de capu lor localitatile.....

      Mona Musca poate face mult si la o implicare activa in societatea civila.
  • +7 (19 voturi)    
    Pozitia Monei Musca... (Duminică, 24 august 2008, 18:24)

    judex [anonim]

    este in conformitate cu legea lustratiei. Atitudinea ei este responsabila si ridica stacheta pentru toti candidatii la alegerile parlamentare. In cazui in care presa nu va reactiona cu aceeasi ardoare si promptitudine si in toate celelalte cazuri de "dalmatieni", sacrificiul Monei Musca devine inutil, iar fractiunea progresista din parlament va pierde din consistenta. In acest caz, vina nu va mai apartine politicienilor, ci in totalitate alegatorilor.
    • +3 (19 voturi)    
      Efectul MM va fi devastator asupra celor''322'' (Duminică, 24 august 2008, 20:42)

      Mihnea [anonim] i-a raspuns lui judex

      Doua doamne ( M.M si M.M.) , impreuna vor zdrobi acest complot transpartinic ce se autoidentifica cu statul de drept ( prezicere).
      Un partid politic nealterat poate fi constituit intr-o singura zi , necesita doar vointa si determinare (?).
      Stacheta a fost ridicata , dar , unde sint cei care ar trebui sa ridice aceasta provocare . Discursurile duplicitare vor incepe , clasa politica utilizeaza cu predilectie aceasta tehnica si vor face totul pentru a cobori din nou stacheta cit mai jos posibil .
      Trebuie privit fondul problemei , separarea puterilor in stat necesita vointa si simtul datoriei , cine o poate face , partidele actuale (!) .. sau un nou partid necompromis poate sa realizeze acest deziderat . Optzeci la suta din populatie nutreste sentimentul unei adevarate schimbari .
  • -5 (15 voturi)    
    TE-AU SPERIAT HALDAII ?!... (Duminică, 24 august 2008, 19:48)

    kyttys [anonim]

    TE-AU SPERIAT HALDAII ?!...
    TE-AU AMENINTAT CEI BOTEZATI CU BRICIUL?
    CEI "A LU'MOISE"?!...
    FII TARE CA O STANCA!
    NU UITA CA ESTI ROMANCA !
    ...SAU...NU ESTI ?!...
    • +4 (20 voturi)    
      ce sa spun .... ! (Duminică, 24 august 2008, 20:09)

      MINCIUNILE PSD-PNL [anonim] i-a raspuns lui kyttys

      De parca atunci cand a denuntat jocul dublu al PNL cu PSD si si-a dat demisia de la ministerul culturii pt. asta, n-au amenintat-o la fel si cu aceleasi lucruri

      Asta inseamna sa judecam folosind CRITERIILE care dau VALOAREA fiecarui OM -

      Ca sa de-jucam jocurile lui Finkelstein pentru care toti romanii trebuie sa fie "la fel" de ticalosi si toti politicienii trebuie sa fie "la fel" de rai
  • +13 (17 voturi)    
    Nu s-a terminat (Duminică, 24 august 2008, 20:45)

    adrianio [utilizator]

    Mona iti doresc succes in activitatea de intarire a randurilor celor "fara de putere". Probabil ca ai facut o greseala atunci cand ai incercat sa intri in randurile celorlalti. Deci, sa invatam din greseli si sa incercam sa nu le mai repetam.
  • +4 (14 voturi)    
    Si bine si rau (Duminică, 24 august 2008, 21:08)

    Dansu [utilizator]

    AM vazut dcelaratia lui MM si scuipatul Buruienilor.
    O.K., MM a gresit si nu putin (dupa criteriile de acum nu de atunci).
    Dar in cazul ei exista penitenta (2 ani pe margine - cine a mai vazut asa ceva macar la un politician )
    Nu judec "amploarea" greseleii si nici motivele , nu am fost pus in situatia asta asa ca nu imi permit sa-mi dau cu parerea asupra acestui aspect. Singurii in drept sa o judece sunt eventualele victime, nu calaii de ieri si mari analisti si politicieni de azi. Si nici diversi comentatori de doi bani (sau euro) de pe acest site.
    E drept ca o revenire ar insemna exact contrariul a c a sustinut ea in activitatea politica de dupa '89 - care este meritorie. Aici este un paradox, nu poate fi consecventa cu activitatea proprie decat daca nu-si continua propria activitate. A ales consecventa in penitenta.
    Dar exista si iertare si eu o pot ierta. Nu si pe Vadim/Iliescu/Voiculescu/Buruiana & co.
  • 0 (12 voturi)    
    Si bine si rau (Duminică, 24 august 2008, 21:08)

    Dansu [utilizator]

    AM vazut dcelaratia lui MM si scuipatul Buruienilor.
    O.K., MM a gresit si nu putin (dupa criteriile de acum nu de atunci).
    Dar in cazul ei exista penitenta (2 ani pe margine - cine a mai vazut asa ceva macar la un politician )
    Nu judec "amploarea" greseleii si nici motivele , nu am fost pus in situatia asta asa ca nu imi permit sa-mi dau cu parerea asupra acestui aspect. Singurii in drept sa o judece sunt eventualele victime, nu calaii de ieri si mari analisti si politicieni de azi. Si nici diversi comentatori de doi bani (sau euro) de pe acest site.
    E drept ca o revenire ar insemna exact contrariul a c a sustinut ea in activitatea politica de dupa '89 - care este meritorie. Aici este un paradox, nu poate fi consecventa cu activitatea proprie decat daca nu-si continua propria activitate. A ales consecventa in penitenta.
    Dar exista si iertare si eu o pot ierta. Nu si pe Vadim/Iliescu/Voiculescu/Buruiana & co.
  • -1 (21 voturi)    
    drum bun! (Luni, 25 august 2008, 1:21)

    golanu [utilizator]

    as mai adauga si restul poezioarei, dar poate ca e prea cunoscuta. n-am sa duc lipsa unei turnatoare in parlamentul romaniei. pacat ca mai sunt atatia altii, prea nesimtiti ca sa renunte la candidatura!
  • -6 (16 voturi)    
    Aceasi Marie, cu alta palarie (Luni, 25 august 2008, 6:31)

    hotnewsfil [utilizator]

    Este evident ca, si de aceasta data, toti cei interesati de treburile politice de la noi (membrii partidelor, sustinatorii, simpatizantii, oamenii din media- cei cu "angajament", nu la securitate ci la patronii lor ce le determina orientarea scrisului si vorbirii, analistii politic,etc.) trateaza cazul Mona Mosca de pe pozitiile obisnuite ale celor doua "jumatati" ale tarii. Nimic exceptional.
    "322", strins uniti pe axa "Iliescu-Patriciu-Voiculescu", folosesc prilejul pentru a lovi in "ceilalti", cu un plus de virulenta, determinata de lupta pentru a castiga alegerile din toamna, aducatoare de imbogatire si/sau de protectie fata de dreapta judecata ( a unor magistrati care n-ar mai fi "insurubati", preventiv, in posturile supreme ale justitiei.
    Retetele procedeelor de lupta sunt mereu aceleasi. Azi, se aplica acestui caz, Mona Musca, mine altuia si tot asa.
    Nu moralitatea ii inversuneaza pe 322, ci teama ca Mona Musca va "fura" foarte multe voturi PNL-lui, chiar daca ar candida independent, popularitatea ei fiind imensa la polpulatie.
    Fostii ei colegi de PNL, cu care a mancat aceeasi piine politica, cu care era strins legata, care spun acum ca stiau din anii '90 ca M. Musca a facut politie politica (liberalii de la care a aflat si Mircea Dinescu , pentru prima data, asa ne spunea recent la un Realitatea TV), de ce nu au dat-o afara atunci din partid, de ce nu s-au indepartat de ea?Pentruca atunci nu era 322-ul anti-Basescu !
    Daca fac atata caz de moralitate, de ce persoanele care conduc acum PNL si aliatii lor din 322, precum si simbriasii din presa (unii), nu se revolta sonor, cu trimbitele puse pe maximum, impotriva corifeilor din fruntea PNL, dupa '89, care au fost dovediti de CNSAS ca au fost credinciosi colaboratori ai securitatii (Paleologu, Lazarescu-tatal crescator al lui Tariceanu, Stolnici, Ionescu Quintus, etc.)? Acestora, 322 si ziaristii angajati le protejeaza "rusinea".
    De ce nu parasesc de buna voie politica cei din 322, legati de secu'.
    • -9 (11 voturi)    
      DAR GHISE?? (Luni, 25 august 2008, 11:57)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Tace chitic. Ar trebui si el sa-si dea cu parerea.
  • +2 (16 voturi)    
    a fost inrebata decineva? (Luni, 25 august 2008, 7:36)

    liv [anonim]

    Cand eram student am avut prieten baiatul unui secu,discret dupa muti aniam fost intrebat daca as dori din cand in cand sa ofer info despre studentii straini.Am spus clar ca nu sunt genul asta si nu ma mai intrebat nimeni nimic.tov MM asemnat pentru ca a vrut.Cumva sotul dansei a avut fuctie de conducere in ministerul chimiei pe vremea raposatului?Sa ne lase inpace d-na MM sau este foarte bine pe banii publici!?
    • -4 (16 voturi)    
      Cand o sa vrei sa "te lase in pace" Miki Spaga (Luni, 25 august 2008, 9:57)

      Salamandra [utilizator] i-a raspuns lui liv

      Ghise si Balaceanu-Stolnici atunci am sa te cred

      pana atunci Mona Musca v-a stricat teoria lui "toti romanii sunt la fel" de ticalosi, toti politicienii "sunt la fel" de rai
  • -7 (13 voturi)    
    Doamna Musca (Luni, 25 august 2008, 11:40)

    gabifm [utilizator]

    starneste pasiuni si nu poate fi iertata pentru ca in dansa ne-am pus sperante.
    Niciodata Iliescu, Geoana, Tariceanu, Voiculescu, etc., NU ne vor dezamagi pentru ca nu asteptam nimic de la ei dar, Mona Musca era ALTCEVA!!!
  • +9 (11 voturi)    
    tipic pentru romania (Luni, 25 august 2008, 17:44)

    eeeuuuu [anonim]

    cuiva dinafara i-ar fi greu sa priceapa. dar cand stii ca 25% dintre romani turnau la securitate din gros pe vremea lu' plumbiutu', ti se pare un fenomen normal. respectiv se reped toti sa-si apere cobreslasa si uite-asa, cu toate ca toti ii condamna oficial pe securisti, in practica, nu vor condamna o securista "de-a lor". a spus-o un mos pe care l-au injurat multi: in 1989 securitatea s-a impartit in doua, jumatate a preluat puterea, iar ailalta, opozitia. halal tara de cacat, de ce te mai mira ca musca e aleasa natiunii, cand atatia se simt cu... musca pe cascheta de securist! intr-o zi o sa umblati din nou in patru labe, asa cum meritati, jigodiilor!
    • -8 (12 voturi)    
      Nu toti romanii sunt "la fel", Finkesltein (Luni, 25 august 2008, 18:22)

      *** [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

      Gresesti la calcule Finkelstein

      N-am vazut pe cineva sa-l apere pe Voiculescu pe Ghise sau pe Balaceanu-Stolnici

      Dintr-un foc insa ne-ai facut pe toti romanii "la fel" de ticalosi, ca in felul asta sa intram "toti" la gramada cu patronii tai PSD si PNL
      • +9 (11 voturi)    
        si patronii tai portocalii sunt mai breji? (Marţi, 26 august 2008, 8:14)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui ***

        haida-de! si inca un amanunt: nu obisnuiesc sa aleg politicieni romani, pentru ca m-ar tenta sa folosesc un arincatir de flacari la aceasta indeletnicire civica! asa ca n-am partoni, ca tine!
      • +9 (9 voturi)    
        bine ca esti tu securistu'-erou!!! (Marţi, 26 august 2008, 19:41)

        golanu [utilizator] i-a raspuns lui ***

        o sa sustii pana la urma ca turnatorii sunt binefacatorii natiunii! sau poate ca regimul ceausescu era ideal pentru romania. daca il regretati atat de mult pe impuscatu', de ce nu va duceti dupa el?
  • +2 (6 voturi)    
    musca cu compartament de vulpe (Marţi, 26 august 2008, 1:15)

    gigel [anonim]

    dupa ce s-a intins in zadar sa ajunga strugurii(a se citi 'ciolanul'), a zis ca nu ii mai trebuie ca is prea acrii.
    realitatea ca nu mai are acces la ciolan e prea cruda pentru ea.
  • -6 (10 voturi)    
    Mona - musca (Marţi, 26 august 2008, 11:31)

    Mirciuc [utilizator]

    Ce-l ce se simte fara de pacat sa dea primul cu piatra!

    Ce mare turnatorie putea sa faca Mona din pozitia in care si-a desfasurat activitatea inainte de ’89?

    Vre-un coleg a reclamat-o ca turnatoare?
    Vre-o cunostinta directa a reclamat-o ca securista?
    Vre-un "prieten" a recunoscut-o ca "scriitoare"?

    Nu vedeti ca totul e o petarda?

    Numai un om de caracter poate sa faca asa ceva, cuprins fiind de "scirba" prezinentiala si sa declare:
    NU CANDIDEZ NICI MACAR CA INDEPENDENT!


    Mona a avut acces la CIOLAN?

    Despre ce afaceri ori oameni de afaceri din anturajul dinsei exista stiri ori chiar birfe?

    PACAT PENTRU UN ASTFE DE OM!

    Suna a epitaf, si as dori sa nu fie.
  • 0 (0 voturi)    
    turnatorii sa stea in banca lor (Marţi, 26 august 2008, 21:14)

    sandu [anonim]

    parca ati innebunit! E primul turnator care a fost dat la o parte si voi plingeti ca nu vine inapoi. Pai asta e argument: ca oricum sint alti multi securisti in parlament?
    Slava domnului ca exista fie si un singur exemplu de turnator care a disparut. Minciuna se plateste si este precedentul necesar. Rusine Mona Musca! Rusine celerlalti care vor sa o aduca inapoi! Nu aveti principii! Ati pierdut votul meu!
    • 0 (0 voturi)    
      Triumful securistilor (Miercuri, 3 septembrie 2008, 13:36)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Obligatia de a semna un angajament era o metoda securista de a compromomite o persoana.Folosindu-se de faptul ca avea control total asupra orcarei persoane din RSR ,cu exceptia bosilor comunisti, au fortat orice persoana posibila de adeveni opozant sa semneze un asemenea document murdar.
      In felul acesta Ristea Priboi,Iliescu ,Geoana Tatal, tot felul de activisti comunisti si secretari de partid sint curati ca lacrima. In schimb opozantii prezuntivi sint aratati cu degetul. Au fost si turnatori ordinari dar f. multi au fost obligati sa semneze. Cind cineva intra in PCR trebuia sa invete statutul si sa declare ca va lupta cu toata puterea ptr. socialism si comunism. Nimeni nu il forta. O facea din proprie initiativa din convingere sau ptr. a obtine un post de conducere. Dar multi din cei care au fost obligati sa semneze fara acordul lor si care nu au scris decit banalitati fara a leza pe cineva au fost marginalizati in continuare.
      Cei mai mari turnatori erau secretarii de partid care trebuiau sa depuna lunar la securitate date cu privire la salaroatii suspecti din intreprinderea lor.