Premierul Tudose se delimiteaza in premiera de "statul paralel" invocat de Liviu Dragnea: "Nu inteleg conceptul, sincer / Eu imi vad de Guvern"

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 23 noiembrie 2017, 13:41 Actualitate | Politic

Dragnea si Tudose
Foto: AGERPRES
Prim-ministrul Mihai Tudose a declarat joi, la finalul dezbaterilor asupra motiunii de cenzura, ca nu intelege conceptul de stat paralel si ca el isi vede de Guvern si de statul de care trebuie sa se ocupe, scrie news.ro. E prima delimitare clara a lui Mihai Tudose de Liviu Dragnea pe subiectul asa-zisului "stat paralel", un concept folosit in premiera de Erdogan in Turcia si prin care presedintele PSD arunca responsabilitatea dosarelor sale penale asupra unor forte oculte din institutiile statului.

"Nu inteleg conceptul, sincer. (...) Eu imi vad de Guvern. Avem un stat de care trebuie sa ne ocupam, cu niste romani carora trebuie sa le facem viata mai buna", a declarat Mihai Tudose, intrebat de jurnalisti daca s-a lamurit ce inseamna statul paralel.

Si presedintele executiv al PSD, Niculae Badalau, a ironizat conceptul de "stat paralel" lansat de Liviu Dragnea la comitetul executiv al partidului de la finalul saptamanii trecute. Badalau a declarat, marti, ca sintagma "statul paralel si ilegitim" este un pleonasm, pentru ca, daca este paralel, nu poate fi legitim.

Intrebat despre rezolutia votata in Comitetul Executiv al PSD referitoare la "statul paralel si ilegitim", Nicolae Badalau a facut urmatoarea observatie: "Cu mentiunea ca e un pleonasm. Nu poate sa fie paralel si legitim".

El a mai declarat ca reprezentantii PSD si probabil cel mai mult Liviu Dragnea simt "o presiune" in legatura cu elaborarea si finalizarea legilor justitiei.

Nicolae Badalau a precizat, de asemenea, ca in PSD nu s-a mai discutat despre organizarea unor mitinguri si ca, in opinia sa, acestea nici nu ar trebui organizate prea curand, pentru ca "e foarte mutl de munca in Parlament".

Liderii PSD, reuniti vineri in sedinta Comitetului Executiv National (CExN) la Baile Herculane, au adoptat in unanimitate o rezolutie in care denunta existenta unui asa numit "Stat Paralel si Ilegitim" care, in opinia lor, incearca sa preia controlul asupra puterii politice si care reprezinta un pericol de natura sa ingrijoreze opinia publica.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

9541 vizualizari

  • +44 (44 voturi)    
    lol (Joi, 23 noiembrie 2017, 13:46)

    liviu_ [utilizator]

    "Nu inteleg conceptul" spuen si el adevarul odata in viata!
    • +10 (10 voturi)    
      Incetisor se leapada de Dracnea... (Joi, 23 noiembrie 2017, 15:33)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Din pacate mult prea incet, atat de incet ca nici nu ne dam seama daca e pe bune sau nu.
    • +9 (9 voturi)    
      independenta justitie (Joi, 23 noiembrie 2017, 15:50)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Independenta justitiei este catalogata de gasca de hoti ca un "stat paralel".

      Cit ii mai rabda scaraoschi pe astia,
      • +4 (4 voturi)    
        Prezent (Joi, 23 noiembrie 2017, 20:18)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        Nu i-as mai rabda, dar am un pact semnat cu ei- speriem pe rand natiunea, poate, poate se trezeste din letargie- acu" e randul lor.
        Duminica e randul ....vostru sa-i "speriati' dracului voi pe ei ,odata pentru totdeauna . Amin.
        • 0 (0 voturi)    
          bate-te toaca sa te bata (Vineri, 24 noiembrie 2017, 13:19)

          GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          Ca cam ai dreptate, fara virgula ...
    • +7 (9 voturi)    
      Un stat "paralel" este intotdeauna "ilegal" (Joi, 23 noiembrie 2017, 17:06)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      E nefericit dar astia sunt alesii in majoritate, domni si doamne care nu prea inteleg concepte, notiuni semantice, chestiuni tehnice juridice sau financiare, probleme de sociologie.
      Desi ar trebui, pentru ca toti au pretentia sa guverneze destinul a 20 de milioane de oameni dintr-o tara europena membra UE.

      Un stat "paralel" poate fi creat in interiorul unui alt stat ca un instrument de "rezistenta" contra unei autoritati centrale represive, contra unor forte de ocupatie, contra unui guvern ilegal si neconstitutional.

      Un stat "paralel" nu e niciodata "legal", ca de aceea e contestat de statul "oficial", pt ca nu i se permite existenta prin lege.

      Numai ca un stat "paralel" poate fi "legitim" (dl Badalau a vrut sa ironizeze ideea deplasata a colegilor din PSD, dar se inseala si el) daca i se confera legitimitate de catre o mare parte a populatiei sau prin recunoasterea "de facto" din partea altor guverne sau organizatii internationale.

      De ex, Marocul tine sub ocupatie Sahara Occidentala si acuza "separatistii "sahraui ca incearca sa creeze acolo, pe teritoriu "marocan", un stat "ilegal" si "ilegitim".
      Insa Algeria recunoaste "Republica Sahraui" si iata ca statul "ilegal" devine "legitim" si chiar "legal" pt Algeria.

      Miscarea catalana pt independenta considera "Republica catalana" ca fiind un "stat legal si legitim", pe motiv ca are sustinere populara suficienta si s-au urmat niste proceduri juridice pe plan local.

      Madridul considera ca dl Puigdemont si adeptii sai incearca sa creeze pe teritoriul Spaniei un "stat ilegal" si ca acel referendum e si "ilegitim" nu doar "ilegal".

      La fel si Kosovo pt Serbia, sau "Palestina" pt Israel, etc.

      Acuzatia adusa de rezolutia PSD este une foarte grava, nu-si are rost in Romania, dnii aceia n-ar trebui sa se joace cu "conceptele" si semantica simbolurilor daca nu le pricep.

      Nu exista in Romania vreun "stat paralel", exista doar retele de influenta, grupuri de interese, lobby-uri bine organizate, etc.
  • +40 (40 voturi)    
    Tipic belinosilor (Joi, 23 noiembrie 2017, 13:46)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Am semnat ceva (rezolutia psd) dar nu stiu ce inseamna. E nu stiu d'astea, mai bine o tuica sa ma dreg. Suntem mandri de conducatorii nostri
  • +24 (24 voturi)    
    opa (Joi, 23 noiembrie 2017, 13:55)

    peperoni [utilizator]

    sah la mustata! Dar tot iesim in strada!
    • +12 (12 voturi)    
      pai asta e pregatit in caz ca explodeaza mamaliga (Joi, 23 noiembrie 2017, 14:50)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui peperoni

      Sa nu crezi ca el n-ar vrea darimarea jsutitiei, dar in caz ca presiunile devin prea mari si se amina din nou iar Dragnea e impins usor pe scari, tre sa fie cineva interimar pina se alege "duamna" Firea.
  • -29 (29 voturi)    
    Ce surpriza... (Joi, 23 noiembrie 2017, 14:03)

    Gigi Kent [utilizator]

    Asta nu era ala care a cerut repede sa plece "penalele" Plumb si Shaiddeh din guvern? De ziceam ca poate e de fapt membru PNL sau USR si are aceeasi placa cu fanii Statului Paralel?
    • 0 (6 voturi)    
      Are, are .... (Joi, 23 noiembrie 2017, 14:50)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      http://cursdeguvernare.ro/cristian-grosu-statele-paralele-ale-romaniei.html
    • +1 (1 vot)    
      gicuta (Joi, 23 noiembrie 2017, 22:26)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      nu exista "fanii statului paralel" ci locuitorii lui. Printre acestia ma numar si eu.
      Statul paralel al lui dragnea si tradiceanu este Romania, adica tara mea. Voi, gasca de cozi de topor sunteti intrusi si trebuie sa va carati din el.
  • +15 (19 voturi)    
    Redactia Hotnews (Joi, 23 noiembrie 2017, 14:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    dati-ne voie sa postam gif-uri sau jpeg in comentarii am niste poze cu statul paralel tari de tot . Fac pariu ca daca lasati postari cu jpeg si gif va cresteti audienta de doua ori intr-o luna ! Stiu ca pare frivol da asta e adevarul.
    • -3 (5 voturi)    
      Astea (Joi, 23 noiembrie 2017, 16:46)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      si sugestii rezultate in urma unui proofreading efectuat la modul crowdsourced.
      Daca nu au ei resurse pentru asta, macar sa ne lase pe noi, ca imi flutura sinapsele in albastru-BSoD o data la 2 articole, cred...

      Inteleg, sa fim cu stirile cat mai repede pe site, da' uneori zici ca s-a tavalit pisica pe tastatura...
    • -2 (4 voturi)    
      Sunt de-acord (Joi, 23 noiembrie 2017, 18:28)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Dați drumul la postarea de meme! Astfel, comentatori cu prezență de spirit, precum Mazeta, vor ști să-și transpună excelent gândurile în format grafic și veți înregistra o creștere de audiență.
  • +19 (19 voturi)    
    putin prea tarziu si prea anemica delimitarea (Joi, 23 noiembrie 2017, 14:13)

    CVL [utilizator]

    Daca credeti ca va spalati imaginea daca va prefaceti ca sunteti foarte incarcat cu treaba la Guvern, aflati ca va inselati. Sunteti discipolul lui Dragnea si pozitia dumneavoastra nu mai pacaleste pe nimeni. Ati ratat ocazia sa fiti curat cand Presedintele Romaniei v-a dat ocazia. Sunteti in haita doar un pion important. Dar atat. (In haita de penali).
    • +5 (5 voturi)    
      Nu va obositi, oricum nu intelege (Joi, 23 noiembrie 2017, 15:39)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      un astfel de limbaj. Cand i te adresezi cu D-voastra, are o miscare reflexa si se uita stanga /dreapta si in spate.
      Cu toate astea e inca marea mea speranta ca-i arata curand lui Daddy tatuajul.

      Poate duminica sa-mi schimb parerea.
  • +22 (24 voturi)    
    2dose (Joi, 23 noiembrie 2017, 14:17)

    un_carnat [utilizator]

    Si-a dat seama ca Dragnea pica si incepe sa-l lase balta
    • +18 (18 voturi)    
      Curat balta: Belina! (Joi, 23 noiembrie 2017, 14:50)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      Sa nu ne iluzionam. Tudose este un primitiv rudimentar si jocurile nu le face el.
  • +14 (14 voturi)    
    Nu il intelege desi a folosit expresia aceasta (Joi, 23 noiembrie 2017, 14:18)

    Susufler0 [utilizator]

    de cel putin doua-trei ori in public fata de ziaristi !

    De aici pot trage o concluzie in ceea ce il priveste pe Tudose : ca se deosebeste de Misa. Primul are nr de la pantofi mai mare decat celalalt iar lucrul acesta, fiind vorba de niste pesedisti, inseamna ca si nr neuronilor primului ministru este mai mare decat al ministrului de Finante : 52 la 43 ! ;)
    • +8 (8 voturi)    
      a (Joi, 23 noiembrie 2017, 15:01)

      adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ala e IQ-ul.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu, nu... asa cum la postacii pesedisti (Joi, 23 noiembrie 2017, 19:15)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

        se numara un singur neuron (ba uneori chiar si p-asta si-l mai imprumuta de la unul la altul, de sarbatori, cand fac tura dubla pe HN), asa si la politicienii PSD, neuronii sunt pe numaratelea.

        PS. Iar la cati s-au descoperit la cei doi politicieni, e clar ca IQ-ul lor e subunitar !
  • +13 (13 voturi)    
    a (Joi, 23 noiembrie 2017, 15:00)

    adrian67 [utilizator]

    Dar bai nea Tudose, cand citea Neacsu prostia aia la Herculane, stateai langa Daddy si nu ziceai nimic. De unde rezulta ca nu ai cojones. Doar cand esti singur si nu te aude Dragnea esti zmeu.
    PS Mai pune si tu mana pe o carte de gramatica ( Ca tot zicea Genunche ca-s gata ).
  • +11 (11 voturi)    
    Sa-l intrebe pe Grindeanu (Joi, 23 noiembrie 2017, 15:10)

    BokassaOficial [utilizator]

    Care, nici el, nu intelegea multe chestii. Odata cu numirea in fruntea ANCOM, a inceput sa inteleaga. Exact ca in povesti despre paranormal, cu oameni care, intr-o buna zi, se trezesc vorbind aramaica, desi pana atunci habar n-aveau ca exista, a inceput si Grindeanu sa recite mantre: statul paralel, binomul, trinomul etc. In schimb, nu mai clipeste!
  • +12 (12 voturi)    
    Atentie, nea Tudose! (Joi, 23 noiembrie 2017, 15:14)

    Altiro [utilizator]

    E pericol mare. Cand faci pe prostul(de mai multe ori) risti sa ramai asa...
  • +9 (9 voturi)    
    "Nu inteleg" (Joi, 23 noiembrie 2017, 15:17)

    ac [utilizator]

    Pai oricum nu intelegi nimic, tractoristule, asta stim si noi.
  • +12 (12 voturi)    
    cu alte cuvinte, (Joi, 23 noiembrie 2017, 15:27)

    nahir [utilizator]

    tudose si badalau i-au facut deraiati mintal pe dragnea si tradiceanu.
  • -9 (9 voturi)    
    Tudose ... (Joi, 23 noiembrie 2017, 16:17)

    Gigi Kent [utilizator]

    Eu cred ca trebuie rasplatit pentru abnegatie cu un dosarel. Va rog doamna Kovesi. Decapati institutional pana ajungeti la domnul Premier. Dar repede, ca pe cel dinainte nu l-ati mai prins. E posibil sa se fi prins PSD-ul ca pentru a va fenta trebuie pur si simplu sa roteasca repede cadrele.
    • +6 (6 voturi)    
      E singura competenta a psd-istilor (Joi, 23 noiembrie 2017, 17:15)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      "Fentarea" justitiei !
    • +3 (5 voturi)    
      Da, da ... (Joi, 23 noiembrie 2017, 17:32)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      sa stiii ca de-aia a rotit psd guvernele ....Rusine ,mai Kent !!! "abnegatie " la tudose ?? Orice om cu 1/2 de creier isi da seama ca specimenul e o gluma de premier ,e total amator , ca si grindeanu , un oportunist .
      Cam cat mai stai pe-aci, cam cate minusuri trebuie sa mai iei , pana sa-ti dai seama ca ai o gandire penibila ?
      • 0 (2 voturi)    
        Papagalul asta .. (Vineri, 24 noiembrie 2017, 5:20)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        ...orice-i dai de la PSD, pupa ca la moaste si scuipa repede daca respectivul pleaca de la PSD. Are o ambitie si o daruire in el pentru hotie, de ramai perplex.
  • +3 (3 voturi)    
    Tudose e de-aceeasi plamada cu melitianul (Joi, 23 noiembrie 2017, 18:28)

    soundtrack [utilizator]

    dragnea. Stie el ce spune si face, securist cu delatiuni si fraude grele, doar vodka il mai face sa doarma. Cei ca ei se aseamana, se aduna, au scopuri miselesti comune. Nu-l suspectati pe tudose de vreo lacrima pt. cei saraci, nuuuu, el e cinicul de serviciu, cu mutra terna, imuabila si sigura, parand capabil der orice chestie sinistra pt. un pahar cu doza zilnica. Totdeuna comunistii s-au bazat pe vulnerabili, labili si dependenti de vicii. Ei nu cred in Dumneze, se inchina la amoeba.
  • +4 (4 voturi)    
    cum naiba (Joi, 23 noiembrie 2017, 19:41)

    Coco Whistle [utilizator]

    a ajuns Romania sa aiba o fata de betiv premier? PSD aduce in functii importante ale statului pe banda ba boschetari, ba betivi....si toti au un nomitor comun...infractori si tupe(secur-mu)isti.
  • +3 (3 voturi)    
    Era ocazia perfecta (Joi, 23 noiembrie 2017, 20:08)

    ipolitic [utilizator]

    sa declare in calitatea sa de Tudose al XIV-lea:"Eu sunt statul.." Sau macar: "eu sunt paralel.." si ramanea in istorie.
  • -1 (3 voturi)    
    Pentru Tudose si postacii care-l aplauda, (Vineri, 24 noiembrie 2017, 0:37)

    xrogo [utilizator]

    statul paralel este confirmat cu varf si indesat de catre vestitul general Dumbrava care a recunoscut cateva lucruri halucinante in fata comisiei SRI:
    -existenta echipelor mixte care ajutau procurorii si in domeniul juridic, adica SRI e mai "meserias" decat procurorii si le dadeau indicatii cum sa faca rechizitorul?
    -SRI a interactionat cu procurori si judecatori de drepturi si libertati, adica sa intelegem ca le sugerau pe cine sa ancheteze si la cine sa dea mandate de ascultare?
    -SRI urmarea judecatorii si expertii sa nu se abata de la dosar, adica SRI sugera cum sa fie hotararea judecatorului si spunea unui expert cum sa iasa expertiza?
    -SRI a interactionat de mai multe ori cu procuroarea Lancrajean si Kovesi, sa ne miram ca o obscura procuroare este adusa la DNA si imediat incepe dosarul Tel Drum?
    Cam asa a functionat statul paralel si aflam asta din gura unui general SRI, si cred ca asta-i varful aisbergului!
    • +1 (1 vot)    
      Pentru postacii .. (Vineri, 24 noiembrie 2017, 5:27)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ". care aplauda de zor hotia si pe hoti:

      - toate concluziile "adica" sunt bazate pe dictare sau creativitatea personala?

      In alta ordine de idei, repet, poate se prind si idiotii: alde dracnea, tonta, maior, ghita, dancu si mai care au fost acolo la tenis, la baute etc cu alde Coldea si Kovesi, erau acolo in calitate de parteneri la afaceri cu SRI, cu statul si, in concluzie, membri ai acelui stat paralel de care tot vorbesti. Si inca mai sunt.

      Cine este acest vesit Dumbrava? Unul atat de vestit incat nu ai auzit de el decat de doua zile, nu-i asa?
      • 0 (2 voturi)    
        Mai nea postacu, stii de ce a fost (Vineri, 24 noiembrie 2017, 10:30)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        chemat acest Dumbrava la comisie, pai el este parintele "campului tactic" o expresie spusa de general in 2015, asta dupa tine e "decat doua zile"?
  • +1 (1 vot)    
    ce sa zica si el (Vineri, 24 noiembrie 2017, 9:30)

    g01an [utilizator]

    pai el e cu alde melescanu care nu vrea "afectarea politicii externe" din motive de certuri politice si nu vrea sa parem ca facem acelasi lucru ca ungaria si turcia.

    dar cand ataca justitia, cand ataca presa, cand ataca ONG-urile, cand face modificari fiscale de la o luna la alta, oare nu tot acelasi lucru face?