Vosganian vine cu precizari: Ideea orwelliana a impozitarii cotetelor si portretul gainii evazioniste nu-mi apartin

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 6 octombrie 2017, 14:37 Actualitate | Politic

Varujan Vosganian
Foto: Agerpres
Varujan Vosganian, deputat ALDE si fost ministru de Finante in guvernul condus de Calin Popescu-Tariceanu, a venit vineri cu precizari privind postarea sa controversata privind inclinatia romanilor spre autoconsum, despre care spunea ca "ne costa in fiecare an venituri bugetare de multe miliarde de lei" pentru ca gradinile, cotetele si atelierele din curte produc PIB, nu si impozite.

Ce spune vineri Vosganian:

"Vom mai avea prilejul sa vorbim despre povestea acestei gaini ouatoare, cea mai celebra galinacee a tranzitiei, care a depasit-o in celebritate pana si pe surata ei care nastea pui vii. Dupa apoteoza zilei de ieri, iata cateva scurte comentarii la cele doua texte scrise de mine si la reactiile pe care le-au starnit:

1. Textele mele vorbesc explicit despre faptul ca economia naturala nu se impoziteaza si ca o asemenea intentie nu exista. Asadar, ideea orwelliana a impozitarii cotetelor nu-mi apartine.

2. Textele mele nu pomenesc de faptul ca economia naturala nu plateste impozite, ci de faptul ca economia naturala nu produce impozite. In drumul sau de la cotet la tigaie oul nu aduce bani, deci nu are cum sa produca impozite. Neproducand impozite, nici nu are cum sa le plateasca. Asadar, nici portretul gainii evazioniste nu-mi apartine.

3. Amintesc jurnalistilor, analistilor si postacilor indignati de textele mele ca chestiunile specializarii si plusprodusului, ale avantajelor economiei de piata fata de economia naturala au fost lamurite definitiv in restul Europei de scrierile lui Adam Smith (Avutia natiunilor - 1776) si David Ricardo (Principiile de economie politica - 1817). Cred ca, dupa doua secole, e cazul sa ne dumirim si noi."


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7837 vizualizari

  • +31 (37 voturi)    
    ce titlu frumos" avutia natiunilor"! (Vineri, 6 octombrie 2017, 14:47)

    Francisc 1 [utilizator]

    Stia Adam Smith ce zice ! Doar ca vorba poetului dupa doua secole poate intelegeti si voi ca e " avutia natiunilor" si nu a politicienilor vremelnici pusi pe capatuiala! NU , nu platesc impozit pe gaina!
    • -13 (21 voturi)    
      Da cine ti-a cerut sa platesti impozit? (Vineri, 6 octombrie 2017, 17:24)

      holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      E ca si cum ne-ai anunta ca nu vrei sa zbori pe luna, desi nimeni nu s-a gandit vreodata sa-ti ceara asa ceva!
      • 0 (0 voturi)    
        Mai usor cu ginditul (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 16:19)

        Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

        Cind un politician la putere cugeteaza el asa ca ce bine ar fi sa trimita tara lui un sfert de populatie pe luna ca sa se rezolve problemele economice si sociale, incepi sa-ti pui serios problema zborului pe luna.
    • +5 (11 voturi)    
      Vice-versa! (Vineri, 6 octombrie 2017, 19:04)

      mdesteptu [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Corect!

      Omul asta impinge indoctrinarea la maximum.
      In loc sa laude libera initiativa, sa incurajeze astfel de micro-intreprinderi, sa lase economia libera sa prospere, el vrea sa ne convinga ca negrul e alb si invers.

      Dar trebuie sa-l intelegem: el nu face decat sa-si apere propriul interes de asistat social, asistat social precum toti politicienii. Pentru a le fi lor bine, este de preferat ca entitatea abstracta, numita "stat" sa-si bage mana cat mai adanc in buzunarul celor care produc, sugrumandu-le independenta economica si initiativele.
  • +27 (33 voturi)    
    Gandire de secol 19 (Vineri, 6 octombrie 2017, 14:49)

    Bogdan_100 [utilizator]

    "armeanul" tine sa intareasca imagine de incompetent citand singurele carti de economie de care a auzit de prin secolul 19. Intre timp s-au mai clarificat economistii . "By the way" vosga inca nu a ajuns la capitolul cu calculul TVA
    • +10 (16 voturi)    
      Plangaciosul Vespasian Mitocan (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      A uitat ca nu avea scutecul in Parlament cand DNA vroia sa il salte deoarece isi dadea gaze (aere) impreuna cu Interagro
      • +1 (5 voturi)    
        zis (Vineri, 6 octombrie 2017, 21:31)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        si guzganian, un hot ordinar, marele economist, draga, al alde, pnl, etc.
  • +31 (35 voturi)    
    evaziune (Vineri, 6 octombrie 2017, 14:50)

    nimrod [utilizator]

    Deci, domnu' Vosganian, cum ar veni, daca eu scriu poezie pentru propria-mi delectare sufleteasca, acasa, la un pahar de vin sau pictez si-mi pun pe pereti sau cant in baie sau scriu romane de sertar pe care nici eu nu le citesc ca daca Nobel nu e, degeaba e, tre' sa platesc impozit pe drepturi de autor?
    Bai frate, mai sunteti, ca 'mneavoastra, multi?
    • +17 (21 voturi)    
      IDEI PENTRU VIITOR (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:11)

      vlad-stefan [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      bine ca s-a oprit la oul din poiata, cum ar fi daca ar trebui sa plateste impozit si pe prepararea oului in tigaie. De ce sa iti faci singur micul dejun cand poti sa angajezi un bucatar sa ti-l faca. IDEI PENTRU VIITORUL GLORIOS.
  • +25 (31 voturi)    
    Domnule Vozganian, (Vineri, 6 octombrie 2017, 14:50)

    moima [utilizator]

    Suntem cu totii convinsi ca nu aveti cum sa sugerati impozite pe pasarile din curtile oamenilor.

    In niciun caz nu a fost intentia dumneavoastra.

    Dumneavoastra sunteti un tip remarcabil, cu un singur mic defect: sunteti mult prea destept.

    Nici nu ma gandesc ca la nivelul dumneavoastra de empatie nu ati realizat cum se simt oamenii aia la care le dati fiori cu pildele astea.
  • +13 (17 voturi)    
    Stimati postaci indignati, (Vineri, 6 octombrie 2017, 14:58)

    ofCAER [utilizator]

    Mirul si-a facut efectul...
  • +26 (30 voturi)    
    Adam Smith (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:00)

    Grasul [utilizator]

    Daca domnul Vosganian cita din cartea lui Adam Smith nu mai facea nimeni bascalie!
    Ironiile sunt adresate textelor domnului Vosganian, nu textelor din cartea lui Adam Smith!
    • +4 (6 voturi)    
      .......Smith & Ricardo in Romania ..... (Vineri, 6 octombrie 2017, 18:51)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Grasul

      In Romania sunt sate in care locuitorii cumpara totul de la Magazinul satesc: OUA, GAINI, legume si fructe (din import), chestii pe care le-ar putea produce in propria ograda. Si acum intreb pe dl. Vosganian: aceste persoane sunt intelectuali rasati care au citit pe Adam Smith & David Ricardo si care sunt cetateni-model platitori de taxe ( prin Bonul fiscal ) sau sunt pur si simplu PUTUROSI ?
      • -1 (1 vot)    
        ai dreptate (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 15:10)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        cunosc personal sateni care nu mai tin nicio gaina, nu mai seamana niciun strat,, dar am si citit despre extinderea acestui fenomen
  • +29 (35 voturi)    
    Stii cum ne plac noua oualele Varujane? (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:12)

    Bwana [utilizator]

    ...mangaiate!
    Deci lasa-ma cu rafinamentele astea rasuflate.
    Raman la ideea primara...era mai bine sa ma lasi cu impresia ca esti in puscarie...ca nu te-am auzit de foarte mult timp...de cand frecai mataniile alea speriat in bancile parlamentului!
    • +3 (13 voturi)    
      oualele ? (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:24)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Bwana

      'What's that', vorba pirandei.
      • 0 (4 voturi)    
        "Pirandei"-e nume propriu si in engleza (Vineri, 6 octombrie 2017, 18:33)

        ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

        si se scrie cu litera mare
    • 0 (0 voturi)    
      eroare (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 15:11)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Bwana

      corect e decat oualelele
      • 0 (0 voturi)    
        mea culpa..ouale (Luni, 9 octombrie 2017, 9:47)

        Bwana [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        varianta corecta este ouale...
        Am scris gresit la viteza dar multumesc pentru corectie.
  • +25 (29 voturi)    
    ! (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:14)

    tudorr [utilizator]

    Mama ce pensie misto o sa aiba olteanul armean deputat de Iasi, la cate mandate de frecat menta a avut pana acum! Neam prost!
  • +17 (23 voturi)    
    Ar putea extinde acele teorii (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:16)

    MinDepous [utilizator]

    Cand moare cineva, produce impozite via firma de pompe funebre si inmormantare. Ah, nu, scuze, nu si prin inmormantare - ca BoR nu are impozite, mea culpa.

    Ar putea extinde teoria cu "vai, cate fonduri la buget am ratat noi, pentru ca ati murit pe capete".

    Ce-am scris mai sus e pamflet, insa astia sunt in stare sa o ia de idee buna si sa vezi atunci. Acciza la inmormantare? Timbru verde, alea, alea?
    Asa ceva...
  • +18 (22 voturi)    
    Varujan pe Facebook (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:16)

    trandafil [utilizator]

    Varujan taica, lasa-l naibiii de FB pentru astia tineri. Cand scriai pe hartie, scriai unele lucruri chiar inteligente, de ce trebuie sa te compromiti acum la batranete cu teoria oului si a gainii evazioniste?
    • +4 (8 voturi)    
      Pe hartie scria SF inainte de 89 (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      Acum transpune in realitate ceea ce A Debitat pe hartie in acele vremuri Dragi Lui
  • +16 (20 voturi)    
    Și ce? (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:16)

    modream [utilizator]

    Nu-ți aparține (nici măcar atât), dar ieși cu ea la înaintare. Deci, o aprobi. Care-i diferența? O javră...
  • +16 (22 voturi)    
    In afara de faptul ca ii lipseste simtul (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:22)

    ilex2013 [utilizator]

    umorului, autorul uita sa mentioneze ca restul Europei are demult autostrazi, spitale decente, scoli in care nu le cade copiilor tavanul in cap....el vrea sa ne modernizam numai la capitolul taxe si impozite iar in rest putem trai ca-n epoca de piatra....Chiar si cu economia naturala actuala daca politicienii si functionarii publici n-ar fura si ar utiliza onest banii publici am duce-o mult mai bine.
    • -16 (22 voturi)    
      logica intoarsa... (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:50)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      ...nu vei avea niciodata, retine niciodata, "autostrazi, spitale decente, scoli in care nu le cade copiilor tavanul in cap" cu rate ale taxarii efective (procent din veniturile reale nu din cele declarate) demne de o tara sub-sahariana.

      e ceea ce, in fond, incearca vosganian sa spuna.
      • +7 (9 voturi)    
        Ba da, daca nu s-ar fura ca-n codru.. (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:09)

        ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        ..
        • +7 (9 voturi)    
          Motocicleanu c,shaful lui de partid scara de bloc (Vineri, 6 octombrie 2017, 17:02)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

          A fost implicat in jaful VATECH de la Portile de Fier,iar tovarasul scriitor de literatura SF a cochetat cu ouale lui Nicolae Interagro prin gaze ieftine, ilegal de ieftine
      • -9 (13 voturi)    
        Nope, nu-i chiar asa.... (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:54)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Nope, nu-i chiar asa....

        Mai important e ce faci cu banii, unde trimiti cheltuielile majore. Acum Romania cumpara rachete si rachetele de 6 miliarde de dolari-euro..ce-or fi.

        Ma gandesc ca de 6 miliarde se faceau 500-600 km de autostrada.

        E lunga discutia....
        • +5 (9 voturi)    
          Radu mitraliera tudor (Vineri, 6 octombrie 2017, 17:08)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Ce iti merge mintea la rece....
        • +1 (5 voturi)    
          si pana la cumpararea rachetelor cine (Vineri, 6 octombrie 2017, 18:28)

          ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          ne-a oprit sa facem autostrazi in ultimii 27 de ani?
          • +1 (1 vot)    
            Bechtel by Nastase N Case (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 8:25)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

            Atunci nu se duceau bani la partid, ci partidul ducea bani la Persoana Fizica Bombonel prin matusa Tamara
            • -1 (1 vot)    
              iar de acolo (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 15:12)

              srpc [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              se duceau la bastanii din Occident, ca sa fie circuitul inchis, nu partial, cum le convine postacilor sorosisti
        • +3 (5 voturi)    
          Tariceanu se lauda ca din cele 3,75 miliarde euro (Vineri, 6 octombrie 2017, 21:03)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          obtinute din vanzarea BCR va face autostrazi.
          ponta se lauda ca banii obtinuti din cresterea accizei pe benzina vor ajunge la autostrazi.
          Astia de azi nu se mai lauda cu nimic. Ei doar risipesc banii. Niste disperati.
      • 0 (0 voturi)    
        Problema cu rata taxarii e secundara (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 16:31)

        Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Daca Romania ar fi o tara in care politicile publice duduie, politicienii, de o cinste fara de cusur, ar muri pe capete din cauza muncii extenuante pentru binele public, autostrazile s-ar construi bine, spitalele s-ar construi si gestiona eficient, atunci, in mijlocul acelui zumzait de activitate neobosita, un politician al puterii s-ar putea plinge ca degeaba gindesc si muncesc ei eroic daca banii sint putini.
  • +13 (17 voturi)    
    oh, vai (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:25)

    costinescu [utilizator]

    si noi care am crezut altceva. de fapt, nu vosganian a scris textul ala, varujan l-a scris. si chiar a fost admonestat in dimineata asta de vosganian, i-a spus clar ´varujan, nu mai scrie prostii pe facebook´. varujan si-a cerut scuze si l-a rugat pe vosganian sa revina cu precizari.
    bine ca le-a facut, ca sa ne dumirim si noi, astia mai prosti.
  • +14 (18 voturi)    
    este momentul (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:33)

    keiser_soze [utilizator]

    in care trebuie sa consulti un doctor de specialitate ! urgent !
  • +15 (19 voturi)    
    Reclama (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:33)

    K-Man [utilizator]

    "Azi la CEC bank, un Leu de pui / Maine el va scoate Pui" de Lighean Aragazian
  • +12 (16 voturi)    
    hmmmm (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:38)

    liviu_ [utilizator]

    cred ca i-a dat tariceanu o palma peste ceafa ca-i scaade procentele din vot... sau mai rau.. l-a amenintat ca-i ridica imunitatea parlamentara!
  • +14 (18 voturi)    
    adica (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:41)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    ideea nu-mi apartine, au mai spus asta inaintea mea si Stalin, si Lenin, Dej, Ceausescu.. ce-aveti cu mine.
  • +14 (18 voturi)    
    penal (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:43)

    pepper89 [utilizator]

    ce gura mare are penalul care a fost aparat de colegii lui ca sa scape de dosar si de justitie, ii dadeau lacrimile cand a vazut ca l-au salvat...in loc sa faca ciocu mic si joc de glezne, cum ar trebui...si asa abereaza cu gainile lui destul, a ajuns de rasul unei tari...la groapa de gunoi cu toti hotii din tara, cand le va veni momentul, sa avem pregatite si niste tomberoane
  • +3 (9 voturi)    
    miruirea pagana (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:02)

    Ilenuca1 [utilizator]

    Acest nomenclaturist ridicol, care a luat-o la sanatoasa cand sa dea sama, in loc sa se ascunda de rusine dupa faza cu mirul, umbla cu poante subtiri, rogu-te doamne... Cu indemnizatia suplimentara la pensie ii bine?
  • +10 (14 voturi)    
    Felicitari prostovane, (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:02)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Te rog inca doua de-astea si dispare si cretinatatea numita ALDE
    • +3 (7 voturi)    
      Disparea pe vecie, (Vineri, 6 octombrie 2017, 17:23)

      gayon [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      daca procentajul la vot era numai cu putin mai elevat. A fost pe muchie de cutit , la fel ca si udmr-ul. Si uite azi, se comporta ca si cum ar fi castigat alegerile cu 99,9%. Asa ca pe viitor, (bineinteleses daca o sa-l mai avem cu aceasta caraghioasa si sinistra coalitie), sa nu mai pierdem ocazia si sa convingem tot ce are putere de vot, sa-l exercite, chiar daca sunt scarbiti de politica romaneasca, lamuritii sa joace x si 0 pe buletinele de vot. Odata in patru ani avem ocazia sa punem talpa noastra pe grumazul lor si nu o facem. Ia uite ca o fac ei si vad ca o fac cu multa placere si fara nici un resentiment sau mustrare de constiinta. Si asta timp de 27 de ani, sa nu mai punem la socoteala si cei 45 de dinainte.
      • 0 (0 voturi)    
        Jocul Supravieturii ALDE este absobtia (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 10:45)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui gayon

        Peneleului,azi,la munte in drink building, peneleul va vota sarutul tecuceancai de Timis cu berbecele Motociclean de Nariskin, de altfel duduia cand l a tachitat ca fiind berbecele P$D a pregatit mariajul intre penele si ALDE
  • +14 (18 voturi)    
    Un nesimtit (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:04)

    voxpopulix [utilizator]

    IN schimb ii apartine opinia ca aceasta practica, de a avea o gaina pe langa casa, nu se intalnaste in franta, danemarca si ce tari a mai insirat el acolo.

    Il asigur ca si in Franta si in Danemarca, chiar in copenhaga, intr-un cartier de oameni destul de instariti se practica acest sport.

    Si prin lege au dreptul la un numar de gaini. O fac pentru a consuma oua proaspete, sanatoase, nu din motive financiare cum se intampla in Romania, tara jefuita de toate partidele din 89 pana azi.

    NU sunt bani la buget? Asta pentru ca furati fara mila, fara rusine.

    Aruncati bani pe statui, panstelute, sali de sport in varf de munte, supra evaluari peste supra evaluari. Nu sunt in stare sa faceti nimic util, nici chiar cand sunt fonduri de la UE, de care nu va atingeti ca e mai greu de furat.

    Aveti zero contact cu realitatea si poate inca nu stiti ca sunteti atat de detestati incat nici pe patul de moarte nu ati mai trezi o umbra de simpatie in cetatenii acestei tari, ba mai mult, majoritate asteapta momentul cu nerabdare.

    O sa platit, fiti siguri.
  • -10 (18 voturi)    
    VV aveti dreptate in principiu. (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:16)

    clint [utilizator]

    Nu e o problema de postaci indignati, e o porblema de gandire, suntem inca prea prinsi in meandrele concretului si nu putem sa ne detasam emotional.

    Desi sunteti un politician care imi produce greata, intr-unul din cele mai corupte partide, ceea ce ati spus dvs. este principial corect si chiar salut, dat fiind ca 45% din oameni stau cu palma intinsa la stat ori la fundul gainii si nu ar plati un leut impozit. Ei vor doar sa le pice si nu e vorba de niste exceptii, cum e la altii, ci ceva care sufoca aceasta tara.

    Felul in care ati spus-o insa lasa de dorit.
    • +3 (3 voturi)    
      Omul n-a zis nimic de asistatii social ci de (Vineri, 6 octombrie 2017, 18:31)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui clint

      cei care daca n-ar creste o gaina sau un usturoi in curte n-ar avea cu ce sa le cumpere cu pensia de agricultori...astia sunt un adevarat pericol social si economic - sunt cei care nu intind mana la stat
    • +1 (5 voturi)    
      daca vrei sa-l imiti pe Eastwood, (Vineri, 6 octombrie 2017, 18:38)

      gayon [utilizator] i-a raspuns lui clint

      si ai optat pt. pozitia camilei, sa nu zic capra, de a trage cu pusca, ai fost f. prost inspirat, dovada ca ai ti-ai umplut cocoasa cu o gramada de - -uri. Dar tu tine-o tot asa ca te prinde bine.
      • -1 (1 vot)    
        ce conteaza minusurile? (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 15:15)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui gayon

        pe acest forum se aduna mereu postaciii mercenari sorosisti, so who the fu..k cares about their posts?
  • +9 (11 voturi)    
    Penibil (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:36)

    Koczka [utilizator]

    Mai bine o lasa sa .. cuma cazut...
    Nulitate ajunsa ...
  • +7 (11 voturi)    
    Acesti indivizi periculosi si autisti de la ALDE (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:38)

    Rescator [utilizator]

    Sunt chiar mai stalinisti decat PSD/PCR.Pentru a se
    documenta cum sta treaba cu ouale poate vizita satele
    din Ilfov si la multe porti vor vedea cate o amarata de
    babuta trecuta de 80 de ani,care merge in carja, indoita de mijloc, la 90 de grade ,cu doua -trei oua si o eticheta cu pretul =0.50 lei.Nu prea are clienti,iar pensia ei pentru
    50 de ani de sclavie la CAP este de 80 de lei.Ce poate sa faca imbuibatule?Daca tu armean sovietic vrei sa-i
    confisti cei 50 de bani,trebuie sa o si ingropi,la propriu ,
    pe babuta.Nu credeam ca gradul vostru de ticalosie.
    lacomie si jaf este asa de mare.Acum am o motivatie si
    mai mare sa contribui,dupa puteri,la alungarea voastra
    in Siberia.
  • +4 (8 voturi)    
    Vosganiene, nu te da rotund si tehnocrat (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:40)

    Susufler0 [utilizator]

    pt ca toti am priceput demersul tau ! Puneti doar intrebarea, de ce categoria muncitorilor (salariatilor) navetisti din mediul rural e pe duca si dupa ce o sa-ti raspunzi (raspunsul e simplu) o sa vezi ca solutia ta economica nu mai este valabila (deocamdata) pt Romania.

    PS. Oare daca apelezi la mir o sa-ti iasa ? In plan personal a tinut ! ;)
  • +3 (7 voturi)    
    asta e un cap cu oua (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:54)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    impozitabil .)))
    • +3 (7 voturi)    
      Este garnitura Omleta a lui Cap de Porc (Vineri, 6 octombrie 2017, 17:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui suckthepen!!!!!

      Codrin Chivu Stoica, adica Omleta de porc!
  • +6 (12 voturi)    
    Din pacate! (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:55)

    Stef_and [utilizator]

    Nu exista nici un avantaj al economiei de piata, moderne, asa cum o intelwge cheliosul asta.
    Singura lui adevarata durere este ca nu sunt destui bani la buget. In rest povesti.
    Ar fi mult mai bine daca am putea sa producem totul.
    Sau cel mai bine ar fi daca nu ar exista un stat de ipocriti, care sa ne manince din bani, in mod nemasurat.
  • +4 (8 voturi)    
    Te așteaptă pârnaia dobitocule! (Vineri, 6 octombrie 2017, 17:30)

    ouyang [utilizator]

    Ai noroc cu guvernanții mafioți că ai imunitate. Dă tu cu tifla oamenilor, poate îți răspund în natură.
  • +5 (9 voturi)    
    Oul sau găina? (Vineri, 6 octombrie 2017, 17:48)

    marcelp55 [utilizator]

    acest individ e un găinaț ... atât
  • +4 (6 voturi)    
    Guzganian (Vineri, 6 octombrie 2017, 19:17)

    adrb [utilizator]

    Domnul Guzganian ne uluiește cu ce scoate din puțul gândirii....
  • +4 (6 voturi)    
    multilateralul (Vineri, 6 octombrie 2017, 20:11)

    clujanu [utilizator]

    Cand l-am vazut in parlament plangand si miruindu-se am crezut ca e un las care fuge de justitie. Acum, ca a vorbit a demonstrat ca este o corcitura intre un imbecil si o canalie. Vrea sa contribuie si gainile la lui pensia speciala si indemnizatia de parlamentar.
  • +3 (5 voturi)    
    E clar (Vineri, 6 octombrie 2017, 21:09)

    OmniStudio [utilizator]

    ca se impune o limita de varsta si pentru fonctia de parlamentar; sau macar un examen medical (parca se ceruse pentru soferii pensionari).

    Cand uiti de tine si umbli deschis la slitul pantalonilor, poate sa fie amuzant, si, oarecum pardonabil. Cand uiti sa te deschizi la slit, este grav!
    • +3 (3 voturi)    
      Vespasianul Mitocan de origine armiam (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 8:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui OmniStudio

      E capabil de asa ceva?
  • +2 (2 voturi)    
    Nemernic (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 10:45)

    C.C. (Cinste Coposu) [utilizator]

    si dobitoc! Proasta combinatie!
  • +1 (1 vot)    
    arogant (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 10:49)

    Razvan_M [utilizator]

    Actiunile lui Vosganian si ale acolitilor lui nu au nicio legatura cu Adam Smith sau cu Wealth of the Nations. Bajetii astia sunt doar niste haimanale ciorditoare ce se dau vizionari sau destepti.

    Rezultatul muncii lor din ultimii 27 de ani il vedem cu ochiul liber: milioane de romani plecati din tara ca sa scape de acesti ticalosi, tara prost administrata si furt dupa furt, cu o obraznicie din ce in ce mai mare. Oare de ce niciunul dintre acesti nesimtiti nu merge sa se opereze la spitale din Romania? Oare de ce copiii lor sunt trimisi la studii in afara (asta daca nu intra deja in campul muncii - la ciordeala - alaturi de parinti)? Oare de ce masinile pe care si le iau din banii nostri sunt de lux - risipa de bani publici? Oare de ce concediile si le petrec doar prin afara?
    Oare de ce suntem pe locuri din coada in Europa la km de autostrazi, la calitatea drumurilor, la siguranta circulatiei, la sanatate, educatie, cultura, cercetare stiintifica si nu numai, daca bajetii astia sunt atat de geniali precum se cred? Varujan, maretul intelectual roman, a trecut prin vreo 3-4 partide si nu da senzatia ca se va opri. Si sa nu incepem sa ne uitam la avere, ca sigur nu o poate justifica decat prin ciordeala, spagi si tradari.
  • 0 (0 voturi)    
    Autoconsumul (Sâmbătă, 7 octombrie 2017, 16:36)

    Grandgousier [utilizator]

    Autoconsumul este o parte importanta a culturii populare.Daca renuntam la autoconsum,renuntam si la traditie.
    Domnul V. ar renunta la traditia ameneasca?