Conducerea PSD, "sprijin total" pentru Sevil Shhaideh si Rovana Plumb / "Vor fi aparate de toti membrii de partid"

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 septembrie 2017, 14:23 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea - Sevil Shhaideh
Foto: Facebook/Liviu Dragnea
Conducerea PSD, reunita luni, a decis sa acorde un "sprijin total" pentru Sevil Shhaideh si Rovana Plumb, vizate de DNA in dosarul Belina.

"Le-am ascultat pe cele doua colege, punctele lor de vedere. Concluzia a fost foarte clara: au respectat intocmai prevederile legilor si se considera nevinovate", a declarat, la finalul sedintei Biroului Permanent National al PSD, liderul deputatilor social-democrati, Ioan Munteanu.

Acesta a precizat ca "decizia finala a fost de sprijin total" si celor doua "li s-a solicitat sa nu demisioneze".

Sevil Shhaideh si Rovana Plumb "vor fi aparate de toti membrii de partid", a mai spus Munteanu.

Liderul ALDE, Calin Popescu Tariceanu, care a participat si el la sedinta conducerii PSD pentru a-si exprima "solidaritatea", le-a spus ziaristilor ca le-a impartasit colegilor de guvernare cate ceva din experienta personala de fost prim ministru care a avut parte de "cateva confruntari cu sistemul".

Acesta a vorbit despre o "solidaritate fara fisura" in cadrul PSD in cazul celor doi ministri, care, crede el, "nu au niciun fel de motiv sa isi dea demisia".

Tariceanu a acuzat o "actiune clara politica" faptul ca "de o buna bucata de vreme" asistam la "aceste actiuni de factura politica din partea unora din cei care lucreaza in DNA".

Seful ALDE a mai sustinut ca "daca ar fi fost o problema de coruptie atunci atitudinea celor din PSD si a mea poate ar fi fost diferita".

Procurorul-sef al Directiei Nationale Anticoruptie, Laura Codruta Kovesi, a cerut sesizarea Camerei Deputatilor pentru formularea cererii de efectuare a urmaririi penale fata de Rovana Plumb, fost ministru al Mediului la data faptei, in legatura cu savarsirea complicitatii la abuz in serviciu, in dosarul care o vizeaza si pe vicepremierul Sevil Shhaideh, referitor la trecerea ilegala a unei parti din Insula Belina si Bratul Pavel in administrarea Consiliului Judetean Teleorman.

Vicepremierul Sevil Shhaideh, la data faptelor secretar de stat in cadrul Ministerului Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice (MDRAP), este urmarita penal de procurorii anticoruptie pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu daca functionarul public a obtinut pentru sine ori pentru altul un folos necuvenit, se arata intr-un comunicat al DNA.

Potrivit procurorilor anticoruptie, dosarul vizeaza trecerea ilegala a unei parti din Insula Belina si Bratul Pavel in administrarea Consiliului Judetean Teleorman, care ulterior le-a inchiriat unei societati comerciale.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

6495 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    Sloganul P$D : Rats Will Be United ! (Luni, 25 septembrie 2017, 14:24)

    un domn [utilizator]

    Make P$D Great Again !
    • +5 (5 voturi)    
      din contra (Luni, 25 septembrie 2017, 15:15)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      No rats allowed!

      In traducere: Haideti sa nu ne turnam intre noi !
      • +5 (5 voturi)    
        corb la corb (Luni, 25 septembrie 2017, 16:59)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

        impreuna spre ruinarea Romaniei
      • +3 (3 voturi)    
        sau in traducere: (Luni, 25 septembrie 2017, 17:08)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui andreiu

        se aude nea Valerica Dorneanu & Co?!
    • +6 (6 voturi)    
      dragnea (Luni, 25 septembrie 2017, 15:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      l-a uitat pe precursorul sau, bombonel, cum faceau ei mars de protest in sprijinul unuia din bivolari (nu ala cu spirala urinei).
      dupa acelasi model, sa ne asteptam de data asta la un fular crosetat pe prispa casei?
    • +10 (10 voturi)    
      Tineti minte de zidul viu din jurul lui Bivolaru? (Luni, 25 septembrie 2017, 16:57)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Insusi marele Nastase, cu Hrebenciuc, Mitrea si hotii din P$D activi la momentul respectiv l-au insotit Bivolaru la parchet. Bivolaru a intrat la Brutarie pentru 3 ani, din 300 de milioane de dolari nu s-a recupart nici un cent, iar maretul Bivolaru a intrat din nou la puscarie pentru ca (fiti foarte atenti), ca sa traiasca, intepa conducte de petrol in jurul Ploiestilor si mai fura si el cate o cisterna ( gainarie de cateva mii de E). Unde s-au dus cei 300 de milioane de dolari ???? Poate ne spune si Nastase si cei care l-au insotit pe Bivolaru. Acum este la fel, sa ne uitam la cei care sprijina cele doua infractoare kamikaze, intre ei sunt sunt beneficiarii furturilor. Cine striga cel mai tare? Infractorul condamnat definitiv Dragnea si infractorul in viitor condamnat definitiv Tariceanu. Puteti trage singuri concluziile in ce buzunare au ajuns banii furati romanilor ......
      • 0 (0 voturi)    
        l am vazut pe Bivolar pe strada (Marţi, 26 septembrie 2017, 12:05)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        conducand tont un merztan..cu numar de Hunedoara ! este bine mersi talharul de la BRD !
  • +34 (36 voturi)    
    PSD = (Luni, 25 septembrie 2017, 14:24)

    loveparade [utilizator]

    fratia banditilor
  • +30 (32 voturi)    
    Vor fi aparate ... (Luni, 25 septembrie 2017, 14:25)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    de Hotzi membrii de partid FETID ...
  • +29 (31 voturi)    
    uniti in muget si simtiri (Luni, 25 septembrie 2017, 14:26)

    nellino [utilizator]

    mai tineti minte cand pe un Bivolaru de la PSD l-a insotit toata floarea deputatimii si senatorimii PSD-iste ca sa nu dea singur ochii cu anchetatorii?

    si tot la bulau a ajuns.
    • +22 (22 voturi)    
      De fapt... (Luni, 25 septembrie 2017, 14:40)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      ... uniti in muget si nesimtiri....
  • +26 (26 voturi)    
    e pe fata (Luni, 25 septembrie 2017, 14:28)

    alllx [utilizator]

    gata! si-au declarat pe fata apartenenta la GIO(grup infractional organizat, mr rus a spus-o)
  • +32 (34 voturi)    
    PSD = justitie? (Luni, 25 septembrie 2017, 14:32)

    skeptica [utilizator]

    "Concluzia a fost foarte clara: au respectat intocmai prevederile legilor ".... Fraiera de mine, credeam ca trebuie sa fii judecator sa tragi o asemenea concluzie, in urma unui proces. Dar e suficient ca acuzatii sa se considere nevinovati si concluzia sa o ia un PSD-ist. Hai ca n-am mai iesit de mult in strada, tineti-o tot asa!
  • +21 (21 voturi)    
    Este ceva normal (Luni, 25 septembrie 2017, 14:32)

    voxpopulix [utilizator]

    Vorbin despre ceva ce se poate vedea la orice mafie se respecta. Sunt curios cand vor trece la urmatoarea metoda de rezolva punctele slabe.
  • +21 (23 voturi)    
    Lol (Luni, 25 septembrie 2017, 14:35)

    HP [utilizator]

    Fix ca acum 10 ani, cand faceau toti poza de grup cu Constantinescu, inainte sa-l ia DNA.

    Ce mafioti frate...
  • +24 (24 voturi)    
    Noi cu drag furam (Luni, 25 septembrie 2017, 14:37)

    dexpropriat [utilizator]

    Ne aparam de procurori, pensionam judecatori, alungam investitori. Asta inseamna sa fii mafiot!
    • +6 (6 voturi)    
      Nu! (Luni, 25 septembrie 2017, 15:44)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Noi cu drag(nea) furam!
  • -31 (33 voturi)    
    Foarte bine fac, un dosar aiurea ce va sfarsi (Luni, 25 septembrie 2017, 14:40)

    xrogo [utilizator]

    ca multele dosare DNA!
    • +20 (22 voturi)    
      mircica, ce spune sheftu Varanul ? (Luni, 25 septembrie 2017, 14:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ai slujit bine pana in momentul Liberarii Sale ?
    • +6 (8 voturi)    
      Praf! (Luni, 25 septembrie 2017, 15:07)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Procentul de dosare care se lasă cu achitări e foarte mic la DNA. Undeva între 5 și 10%. Și nu uita, un dosar care se lasă doar cu achitare nu înseamnă neapărat că acuzatul e nevinovat. Varianta cealaltă e că nu au fost adunate destule dovezi. Iar unii dintre acuzați distrug dovezi și influențează martori, pentru că palavramentul le permite asta, deoarece refuză urmărirea penală.
      Deci, discutăm de complicitate și favorizarea infractorului!
    • +6 (8 voturi)    
      dar (Luni, 25 septembrie 2017, 15:09)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      dar oare de ce îmi bat eu capul cu tine? Doar pe tine nu te interesează o părere logică și de bun simț. Tu ai ordinele tale și te interesează doar să îți verși veninul.
      Oare tu chiar crezi ce spui sau o spui cu jumătate de gură, rușinat că îți câștigi traiul într-un mod atât de dezonorant?
    • +8 (10 voturi)    
      Spirit de haita, clasic pesedist (Luni, 25 septembrie 2017, 15:41)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      si nu la o haita de lupi ma refer, una de hiene...cu un Hamstar Shaf.
  • +18 (18 voturi)    
    Conducerea P$D (Luni, 25 septembrie 2017, 14:46)

    omezu [utilizator]

    Le poate sustine si in puscarie!
  • +21 (21 voturi)    
    aha, deci ne pregatim de justitia facuta la partid (Luni, 25 septembrie 2017, 14:50)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci cum ar veni conducerea PSD a ajuns la concluzia ca cele doua matracuci n-au facut nimic rau, deci nu merita tratamentul inuman de a fi cercetate de DNA. Partidul le-a declarat nevinovate, deci asha ramane.
  • +5 (5 voturi)    
    cata nerusinare (Luni, 25 septembrie 2017, 14:59)

    404.8 [utilizator]

    si tupeu fara margini.

    presupunand ca ar fi cum spun psd si madamele, la sfarsitul acestei povesti , insula Belina si bratul Pavel (domeniu public al statului roman) sunt inchiriate unei firmei private fara respectarea legii si la un pret de nimic.
    punct.

    trebuie adusa povestea la starea initiala ( adica insula Belina si bratul Pavel sa reintre in domeniul public al statului ) si cine a participat la mascarada asta sa raspunda in fata legii.

    de ce sunt necesare atitea discutii ?
  • +8 (8 voturi)    
    Huuuuoooooooooooooo! (Luni, 25 septembrie 2017, 15:03)

    marcus61 [utilizator]

    Atat merita .
  • +7 (7 voturi)    
    MAFIA (Luni, 25 septembrie 2017, 15:11)

    lp [utilizator]

    PSD insista in a demonstra (pt a cata oara ?!) ca sunt organizati dupa model mafiot
  • +7 (7 voturi)    
    stat paralel , justitia paralela! (Luni, 25 septembrie 2017, 15:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    PSD are si rol judecatoresc vad ca! Am inteles ca vor sa-si faca si niste armata!Asta stat paralel!
  • +7 (7 voturi)    
    Asa ne trebuie (Luni, 25 septembrie 2017, 15:21)

    Buonarroti [utilizator]

    Astia de la PSD au fost votati, nu? Pai cam asta meritam acum, zic!
  • +5 (5 voturi)    
    mai important decat concluzia (Luni, 25 septembrie 2017, 15:24)

    averageJoe [utilizator]

    shefilor e faptu ca ordona subordine;) si disciplina. Adic nu misca nimeni in front. La fel cum Tariceanu sublinieaza solidaritatea fara fisura. Pai PESEDACILOR, daca miscati in front ati pus-o. Interesant cum vor vota cei care au anuntat ca sunt pentru aprobarea anchetarii..
  • +7 (7 voturi)    
    ce "teroare" suna declaratiile PSD... (Luni, 25 septembrie 2017, 15:40)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    numai Mafia si alte grupuri criminale isi exprima cu taria adeziunea in jurul membrilor de grup. :) Ce au ajuns si partidele politice, prevad ca PCR o sa fie mic copil comparativ cu haladeala de acum.
  • +8 (8 voturi)    
    Normal ca le sustin total, ... (Luni, 25 septembrie 2017, 15:57)

    Eu the first [utilizator]

    ... ca daca ajung astea doua sa dea din casa intra tot PSD-ul la apa.
  • +6 (6 voturi)    
    haita (Luni, 25 septembrie 2017, 16:08)

    falcoind [utilizator]

    își apară pui nu contează ce au furat , au împărțit în haita deci e OK
  • +5 (5 voturi)    
    daca vor reusi... (Luni, 25 septembrie 2017, 16:11)

    astronaut [utilizator]

    intr-un fel sau altul sa-i indeparteze pe sefii parchetelor , atunci vom revenii in epoca Bombo , cand parchetul avea nevoie de acordul partidului ca cineva din tagama sau nu, sa fie sau sa nu fie arestat ! separatia puterilor in stat este distrusa de psd , ei prin comisiile parlamentului vor desavarsii JUSTITIA PARALELA , iar pe cea legitima o vor sugruma ! STRADA POATE SALVA DEMOCRATIA !
  • +5 (5 voturi)    
    Mafia a confiscat statul! (Luni, 25 septembrie 2017, 18:24)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Mai are putin si pune gheara si pe justitie...deja are la mana cativa prin Inspectia judiciara si sectia de judecatori din CSM-baltag s.a-, plus caii troieni unjr si amr...Dupa cum puteti observa, unjr, amr si baltag ridica la fileu inventate presiuni asupra unor membri Csm si Inspectia judiciara, pretinse amenintari si jigniri si imediat infractorul dragnea preia tema in discursul sau...Rusine acestor persoane care se dau magistrati, fac de rusine justitia, magistratura si tradeaza interesul national incalcandu-si juramantul...
  • +2 (2 voturi)    
    ce ar veni cu adevarat ca un SOC (Luni, 25 septembrie 2017, 20:36)

    CloudFare [utilizator]

    sa realizeze PSD-ul ca au gresit cand au crezut ca nu sint corupti!
    Poate in goana lor dupa aur au crezut ca fiecare e pe cont propriu si abia acum se dezmeticesc
  • +4 (4 voturi)    
    Anarhie (Luni, 25 septembrie 2017, 21:57)

    revolution2017 [utilizator]

    Incredibil ca un partid aflat la guvernare intr-o tara a Uniunii Europene sa indemne pe fata la nerespectarea legilor tarii si sa incalce cu rea credinta acordurile pe care Romania si le-a asumat (MCV precizeaza clar necesitatea unei proceduri transparente de ridicare a imunitatii parlamentare).
    Demisia ar scuti romanii de inca o iesire masiva in strada.
    Romania trebuie sa mearga mai departe si nu poate fi oprita de doi-trei cercetati penali!
  • +1 (1 vot)    
    pai, parafrazandu-l pe negoita.. (Marţi, 26 septembrie 2017, 12:03)

    akillies [utilizator]

    ..zis si negoita aurita-gurita, daca au toti dosar penal, ce ar putea sa faca?!?!
    Sa-si dea demisia!?!!??!?