Tariceanu: Eliminarea presedintelui tarii din procedura de numire a procurorilor sefi va duce la depolitizarea sistemului. Este regretabil ca se incearca scoaterea romanilor in strada

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 24 august 2017, 15:01 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres (editat)
Presedintele ALDE, Calin Popescu-Tariceanu, a afirmat, joi, ca formatiunea pe care o conduce va sustine o dezbatere "constructiva" in Parlament, care este for suprem al democratiei, in legatura cu modificarea legilor din Justitie. El a precizat ca prin eliminarea presedintelui tarii din procedura de numire a procurorilor sefi ai DNA si DIICOT va avea loc o depolitizare a sistemului, in conditiile in care numirile vor fi facute de CSM, care nu este un factor politic. Tariceanu dezaproba reactiile "politicianiste" si "manipulative", spunand ca se incearca scoaterea manipularea romanilor si scoaterea lor in strada, transmite News.ro.

"Propunerile de modificare a legilor 303/2004, 304/2004 si 317/2004, prezentate de ministrul Justitiei Tudorel Toader, sunt facute pe baza autoritatii academice si profesionale, date de titlul de profesor universitar si experienta de 10 ani de zile la Curtea Constitutionala, includ rezultatele unui dialog amplu cu CSM si reprezinta un demers necesar pentru a rezolva problemele din sistemul de justitie. In al doilea rand, aceste modificari deriva din importanta apararii drepturilor si libertatilor cetatenilor, care in ultimii ani au fost incalcate de un sistem care a comis multe abuzuri, abuzuri care reies si din faptul ca Romania este pe primele locuri in 'clasamentul rusinii', al proceselor pierdute la Curtea Europeana a Drepturilor Omului", a afirmat liderul ALDE, intr-un comunicat de presa.

Tariceanu a sustinut ca 'modificarile la legile justitiei fac parte dintr-o viziune care se bazeaza pe principii constitutionale si urmaresc o consolidare reala a statului de drept si separatia si controlul reciproc al puterilor in stat'.

"De aceea, pasul urmator este dezbaterea acestor propuneri in Parlament, unde este nevoie de o dezbatere cu argumente solide, de natura juridica. O discutie legata de persoane si functii, va altera orice dezbatere serioasa. Parlamentul, ca for suprem al democratiei, unde toti romanii sunt reprezentati, va asigura un astfel de cadru de dezbatere constructiv, unde opiniile pro si contra vor fi exprimate si de unde va rezulta cea mai buna forma a acestor legi. In acelasi timp, sustin continuarea dialogului cu oficialii europeni si vreau sa punctez faptul ca, in redactarea acestor modificari, ministrul Justitiei Tudorel Toader a avut consultari cu acestia", a subliniat presedintele Senatului.

Referitor la fondul propunerilor prezentate de ministrul Justitiei, Tudorel Toader, liderul ALDE a afirmat ca "este important de subliniat amploarea reformelor propuse".

"Au fost enuntate solutii la numeroase probleme care au afectat bunul mers al justitiei in ultimii ani. In primul rand, solutii pentru o ampla reforma de cariera in randul judecatorilor si procurorilor, care sa cuprinda etape de formare si accedere in pozitii la varful sistemului, doar cu o suficienta experienta profesionala si de viata. In al doilea rand, o clarificare a raporturilor dintre procurori si judecatori, fara de care nu poate exista stat de drept. Nu vor mai fi posibile transferurile masive din zona procurorilor direct in pozitiile din varful ierarhiei judecatorilor. Sunt create conditiile pentru o asezare a sistemului si o inchidere definitiva a campului tactic, care risca sa aduca Romania la realitatile opresive specifice anilor ¬50. In al treilea rand, clarificarea chestiunii raspunderii magistratilor, ceea ce reprezinta o cerinta a intregii societati romanesti, astfel incat nimeni sa nu fie mai presus de lege", a aratat presedintele Senatului.

In ceea ce priveste propunerea privind procedura de numire a sefilor DNA, DIICOT si a procurorului general, Tariceanu sustine ca "argumentul principal pentru o asemenea modificare este dat de nevoia unei depolitizari reale a numirilor, atat in privinta sefilor ICCJ, cat si a sefilor procurorilor".

"Va avea loc o depolitizare pentru ca cel care va face aceste numiri va fi CSM-ul, organismul reprezentativ al magistratilor, nu un factor politic", a completat el.

"Dezaprob genul de reactii politicianiste si manipulative pe care le-am vazut in spatiul public, cum a fost reactia presedintelui PNL. Ludovic Orban a catalogat aceasta propunere ca fiind neconstitutionala. Ii reamintesc ca, in urma cu cativa ani, sustinea contrariul si anume ca presedintele Romaniei nu trebuie sa aiba un rol in procedura de numire a procurorului general si sefilor DNA si DIICOT, pentru ca in acest fel 'va exista o interferenta in Justitie si intotdeauna o sa existe tentative de comanda politica'. Ceea ce era dezirabil si necesar acum cativa ani pentru Ludovic Orban, a devenit 'curat neconstitutional' acum. Este regretabil ca se incearca manipularea romanilor si scoaterea lor in strada de catre oameni care dovedesc un comportament duplicitar si oportunist", a completat Calin Popescu Tariceanu.

In opinia lui, "presedintele Romaniei Klaus Iohannis are dreptul si legitimitatea de a participa la dezbaterea publica pe marginea acestor propuneri de reforma in Justitie.

"Dezbaterea cu privire la reforma in Justitie nu trebuie sa fie una privitoare la persoane care ocupa, vremelnic niste functii, ci despre valori si principii, printre care mai presus de toate se afla apararea drepturilor si libertatilor romanilor", a adaugat presedintele ALDE.

Tariceanu a sustinut ca trecerea Inspectiei Judiciare sub autoritatea Ministerului Justitiei garanteaza o independenta sporita a institutiei.

"Un alt aspect care a generat discutii si o serie de tentative de manipulare in spatiul public este cel referitor la trecerea Inspectiei Judiciare sub autoritatea Ministerului Justitiei. Aceasta schimbare este una normala, care, asa cum am vazut din pozitionarea publica a reprezentantilor Inspectiei Judiciare, se incadreaza in solicitarile facute de reprezentantii institutiei. In mod logic, nu poti fi si arbitru si judecator in acelasi timp. Nu e normal ca forul care ii verifica pe magistrati si procurori sa fie tot in subordinea acestora. Asadar, scoaterea din subordinea CSM garanteaza o independenta sporita a Inspectiei Judiciare. Imi doresc ca dezbaterile cu privire la aceste acte normative sa fie constructive si sa permita o adoptare a lor cat mai rapida, astfel incat sa aiba loc o reforma reala si necesara a justitiei", a declarat presedintele Senatului.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

9707 vizualizari

  • +87 (93 voturi)    
    manipulare grosolana (Joi, 24 august 2017, 15:06)

    gogu_milogu [utilizator]

    cele 3 puteri ale statului trebuie sa respecte principiul checks and balance; cu alte cuvinte cele 3 puteri trebuie sa se poata controla reciproc; daca il scoate pe presedinte din ecuatie atunci nu se va mai respecta acest principiu.
    In plus premierul si ministrii (inclusiv cel al justitiei) sunt numiti iar presedintele este ales.... cine are mai multa reprezentativitate?
    • +58 (62 voturi)    
      rock (Joi, 24 august 2017, 15:31)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      e ridicol sa sustii independenta e asigurata de subordonarea sub un ministru numit politic ,presedintele prin CONSTITUTIE e independent asta i se cere si daca e dovedit contrariul poate fi demis bineinteles cu dovezi indubitabile ....sa nu dam liber frau paranoi..
      • +33 (37 voturi)    
        Este regretabil... (Joi, 24 august 2017, 16:10)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

        ... ca avem niste cercetati/condamnati penal in fruntea tarii si nu ies destui oameni in strada sa-i mature de acolo, de sus, unde s-au cocotat.
        • +6 (10 voturi)    
          romania e singura tara (Joi, 24 august 2017, 19:30)

          thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          unde parlamentarii sunt deasupra legii.
          nici macar monarhiile nordului europei nu sunt deasupra legii. regii si reginele sunt supusi legilor precum oamenii de rand. In Romania sunt 633 de despoti care domnesc fiecare peste o bucatica din tara serbilor, iobagilor si sclavilor moderni care i-au ales in virtutea procedurilor electorale.
      • 0 (4 voturi)    
        Exact ! Presedintele este INDEPENDENT politic! (Vineri, 25 august 2017, 12:45)

        DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

        Prin Constitutie , Presedintele este independent politic .
        Minciuna ordinara si manipulare grosolana in declaratia lui Tradiceanu : eliminarea Presedintelui din procedura de numire a procurorilor sefi DNA si DIICOT , este o masura care va politiza sistemul judiciar ,menita sa îi scape de condamnari pe Dragnea si Tradiceanu !
    • +46 (50 voturi)    
      CSM va face numirile... (Joi, 24 august 2017, 15:48)

      johndoe1980 [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      ...la propunerile Ministrului Justiției! Deci, unde este eliminarea factorului politic din numirile șefilor de Direcții și Parchet?

      De ce nu spui până la capăt, Tâmpiceanule? De ce minți prin omisiune? Nu te poți abține, nu?

      La fel cum ai făcut până și în fața procurorilor, anul trecut. Ei lasă că-ți ajunge și ție cuțitul la os! Noi nu uităm. Dosarul acela, pentru mărturie mincinoasă, e încă pe rol. Încet, încet vei primi și tu ce meriți!
      • +10 (14 voturi)    
        incet,incet... (Joi, 24 august 2017, 17:35)

        sareta [utilizator] i-a raspuns lui johndoe1980

        Bine zis ,incet incet ca -n dosarul revolutiei ! Prin 2050 poate aflam vinovatii .....
    • +5 (9 voturi)    
      Cine mai asculta ce spune kgb-istul (Joi, 24 august 2017, 19:18)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      asta sclerozat ? Va dati seama ce adunatura de jeguri trebuie sa fie in Parlament ca sa suporte un asemenea gunoi ca sef al Parlamentului. Scarba mea.
  • +63 (69 voturi)    
    Mda (Joi, 24 august 2017, 15:08)

    Soljenitin [utilizator]

    Aceeasi gargara propagandista a spionului rus Tradiceanu.
    • +17 (21 voturi)    
      E vina news.ro . (Joi, 24 august 2017, 16:12)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      "spunand ca se incearca scoaterea manipularea romanilor si scoaterea lor in strada,
      transmite News.ro. "

      Cat despre coada de matura infipta in chiur care mai si vorbeste, doar atat :

      Dar tu nu mai mori dreaq odata ?!?!
  • +68 (72 voturi)    
    Ei nu ma-nebunii soro ! (Joi, 24 august 2017, 15:08)

    Idealistu [utilizator]

    Adica minsiterul justitiei nu-i politic ? Majoritatea parlamentara nu e politica ?
    Cat despre reprezentare, presedintele a fost votat DIRECT de mai multi alegatori, decat au votat actuala majoritate parlamentara !!!
    Lamentabil mincinos si corupt !
    • +40 (44 voturi)    
      Tariceanu-Presedinte (Joi, 24 august 2017, 15:34)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Tariceanu, de cand nu i-a iesit figura cu biletelu' roz (ala pentru raposatu' Patricu ) nu mai are pic de incredere in institutia prezidentiala si se tot straduieste sa-i submineze autoritatea.
      Daca s-ar putea sa ramana numai Senatul iar el sa fie ales pe viata Presedintele Senatului chiar si daca ramane ultima persoana in viata din tara asta...
  • +41 (47 voturi)    
    ....asa zisele noi legi ale justitiei... (Joi, 24 august 2017, 15:09)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Prostul nu e prost destul daca nu e si fudul ! Ghici cine ?
    • +4 (8 voturi)    
      Tariceanu (Joi, 24 august 2017, 20:51)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

      Este mana in mana cu hotii romani dar mai ales cu cei internationali Steinmetz si Elan
  • +35 (43 voturi)    
    totusi, noi cand o sa trecem la treaba? (Joi, 24 august 2017, 15:13)

    revo [utilizator]

    Ce dracu avem? Cat mai toleram situatia asta? Cand le luam gatul astora? Ce dracu avem?! CAND FACEM CE TREBUIE FACUT?
    • +19 (19 voturi)    
      Violența este ultimul refugiu al... (Joi, 24 august 2017, 15:50)

      johndoe1980 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ...incompetenței!

      Trebuie să fie judecați toți hoții, fie că ne place sau nu.

      Dar judecata să fie dreaptă, iar pedeapsa să nu fie mai mică decât maximul legal.
  • +39 (45 voturi)    
    ACPT minte (Joi, 24 august 2017, 15:13)

    ber [utilizator]

    Hipopotamii stiu ca nu vor avea in viitorul imediat nici-o
    sansa sa castige presedintia. Asa ca vor sa-l inlature pe presedinte din deciziile majore in stat. Cand era Iliescu presedinte, pe aceleasi legi facute de ei, numirile nu erau politizate.
  • +53 (57 voturi)    
    asta e nesimtitt ca un porc (Joi, 24 august 2017, 15:15)

    IancuJianu [utilizator]

    Presedintele e ales de popor, nu pus ca paduchele in frunte de vreun partid mafiot asa cum e el in fruntea senatului.
    • 0 (4 voturi)    
      Tăriceanu... (Vineri, 25 august 2017, 9:21)

      urbaniesiconstructie [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      ...omul ăsta începe să semene cu Ceaușescu : nu mai poate scăpa lumea asta de el !...
  • +38 (44 voturi)    
    Merge la prosti. (Joi, 24 august 2017, 15:17)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Dl Tariceanu... ceea ce spunet Dvs. acolo merge la prosti, suntem de acord, sper.
  • +37 (39 voturi)    
    ministrul justitiei (Joi, 24 august 2017, 15:17)

    georghe [utilizator]

    Da ministrul justitiei este neutru 100%?
  • +38 (42 voturi)    
    Pentru echilibru (Joi, 24 august 2017, 15:20)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Justiția ar trebui să-și aleagă singură șefii. Cum ar reacționa parlamentarii dacă, de exemplu, Justiția ar decide șefii celor două Camere?
  • +39 (45 voturi)    
    serios? (Joi, 24 august 2017, 15:22)

    bancheru83 [utilizator]

    pai cine e mai ,,politic" presedintele sau ministrul justitiei?ce si au zis pesedeii,daca n au mai avut presedinte
    de la iliescu incoace de ce sa nu minimalizeze aceasta functie...
  • +36 (42 voturi)    
    Dragnea l-a trimis la inaintare (Joi, 24 august 2017, 15:22)

    Metec [utilizator]

    E proiectul lui de lege, transpus de sluga politica Toader Tudorel (ce nume stupid, taica-sau era pesemne beat cand l-a botezat...), de aceea l-a scos Dragnea la lectie, sa dea explicatii publice. Adevarul este contrar tuturor declaratiilor sale, asa ca nu mai e nimic de demonstrat. Pur si simplu, citim declaratiile lui Tariceanu si stim adevarul.
  • +33 (37 voturi)    
    cine anume "scoate romanii in strada" ? (Joi, 24 august 2017, 15:37)

    lp [utilizator]

    eu am iesit singura, nu m-a "scos" nimeni. Poate nesimtirea si tupeul vostru, asta da !
  • +25 (29 voturi)    
    Greu cu astia (Joi, 24 august 2017, 15:42)

    TrueBlue [utilizator]

    Din cate se cunoaste presedintele este ales de popor prin vot direct si este in afara partidelor politice, este arbitru si garant al aplicarii . Exact pe acesta v-ati gasit sa-l scoateti din circuit pentru ca nu va convine voua acum. daca ere ponta presedinte altfel se punea problema, nu? Mai mult, conform art. 80 (2) din cosntitutie presedintele veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate.
  • +28 (32 voturi)    
    Mdah, depolitizare prin pesedizare (Joi, 24 august 2017, 15:50)

    Wanheda [utilizator]

    Tradiceanu guitza adevarul.
  • -5 (15 voturi)    
    De ce nu (Joi, 24 august 2017, 15:56)

    Dodel540 [utilizator]

    Dar de ce nu facem alegeri generale pentru toti procurorii sefi ?? General , DNA , Inalata Curte.
    Ca in America. Si gata , nu va mai exista politizare.
  • +16 (20 voturi)    
    unde ti-o fi rusinea??? oare ai rusine? (Joi, 24 august 2017, 16:08)

    trem [utilizator]

    E incredibil cum te-ai transformat dintr-un om OK....acum multi ani in urma....inntr-un amalgam de om fara scrupule, politician avid dupa putere, doritor de evitare a puscariei, lider de partid care spala penalii etc.

    Cum poti sa spui fara jena ca aceste legi sunt OK? Bai nebunule ai si tu copiii - ce le lasi in urma?

    Daca nu cumva esti complet aservit rusilor atunci cu sigurantza le faci pe plac.
    • +12 (16 voturi)    
      cand (Joi, 24 august 2017, 17:25)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui trem

      a fost Tariceanu OK? Cand a spart PNL ca sa faca aripa tanara? cand a spart PNL ca sa faca ALDE?
      Este de meserie spargator de partide. Si probabil cu un dosar bine ascuns la secu' pentru ca si parintele lui adoptiv a recunoscut ca a fost turnat de el si in plus nu prea a fost vazut cu cartea in mana in tinerete. Mai mult manechin si cu gagici. Ultima speta de om.
  • +18 (22 voturi)    
    Asta mai lipsea (Joi, 24 august 2017, 16:22)

    benicio [utilizator]

    Ei, uite ca m-ai convins si pe mine sa ies in strada, gusatule. Nu puteai sa stai deoparte, a trebuit sa comentezi si tu, era musai sa apari si tu.
  • +16 (20 voturi)    
    nepolitic (Joi, 24 august 2017, 16:36)

    zigot [utilizator]

    amintiti-va cat de Nepolitica era stanoiu; dar iordache?
    asincronul acesta, oare crede ca suntem ca el?
  • +11 (15 voturi)    
    Mai, gascane, (Joi, 24 august 2017, 16:38)

    John M. [utilizator]

    Iti dau un citat scurt pe care-l poti memora si tu:"Somnul este singura afacere personala. Restul e politica".
  • +14 (18 voturi)    
    Ete la el (Joi, 24 august 2017, 16:43)

    bogdan1477 [utilizator]

    Da' propunerea lor de catre premier cum e? Nu tot politica? Macar presedintele e ales, raspunde politic direct pentru ce face. Pe cind premierul e numit.

    Eu daca as face o modificare, as adauga si avizul CSM obligatoriu. Adica sa fie o persoana propusa de premier, cu aviz pozitiv de la CSM si numita de presedinte.

    Si mai departe, mutarea inspectiei judiciare la MJ nu-ti pute deloc a politizare?

    Si nu soros scoate lumea in strada, ca noi nu iesim in turma, ca sustinatorii vostri. Si de data asta s-ar putea sa nu ne oprim pina nu dispareti cu totul.
  • +8 (12 voturi)    
    Solutia e simpla (Joi, 24 august 2017, 17:14)

    excelsior2016 [utilizator]

    Solutia e simpla, dar costa. Referendum. Tot am amanat-o. Ce tot atatea discutii si iesiri in strada. Altceva mai bun nu avem de facut? Spitalele si serviciile sunt deplorabile. Invatamantul este depasit. Etc etc. Intrebarea 1: Doriti ca Presedintele Romaniei sa aleaga sefii DNA , DIICOT etc? DA sau NU. Cateva intrebari de acest tip si basta!
  • +12 (16 voturi)    
    excroc (Joi, 24 august 2017, 17:22)

    andrei1232000 [utilizator]

    a fost, excroc a ramas. Adica partidele politice sunt apolitice, iar presedintele tarii care nu face parte din partide este politic.
  • +16 (20 voturi)    
    sictir (Joi, 24 august 2017, 17:37)

    joe2017 [utilizator]

    ticalosule!
    cand vei da socoteala pentru toate manariile(distrugerea liberalismului, rompetrol, rafinariile, petrolul romanesc vandut rusilor, gazele traficate, afacerea Godju,Citroen,etc,etc) si tuturor borfasilor din jurul tau le vor fi confiscate toate sumele ascunse prin paradisuri fiscale, atunci nu va mai exista presiunea politica de care amintesti
    banditule de can ati venit la butoane doar asta faceti sa acaparati toata puterea si sa distrugeti justitia de care va este teama!
    de ce nu va legati panarama de pensiile si salariile judecatorilor care va dau NUP-uri pe banda rulanda desi si copii de cresa stiu cate furaciuni ati comis?1
    pomana data prostimii nu mai aevti de unde sa o scoateti si accelarati distrugerea tarii si scoaterea din UE asa cum va cere seful vostru de la rasarit?!
    nu veti scapa tradicene oricite rictusuri si tumbe vei incerca sa produci!!
  • +11 (15 voturi)    
    iesitu-n strada ... (Joi, 24 august 2017, 17:43)

    sareta [utilizator]

    Taricene stai bene ,boborul bubuie de frica autostrazilor !!
  • +13 (17 voturi)    
    Aceeasi prostie ca si cu Avocatul poporului (Joi, 24 august 2017, 17:45)

    bigbrother [utilizator]

    „Consiliul Superior al Magistraturii este alcătuit din magistraţi aleşi, pentru o durata de 4 ani, de Camera Deputaţilor şi de Senat, în şedinţa comună

    Deci si astia sunt alesi de politicieni. La fel ca si Ciorbea: "Avocatul Poporului este numit pe o durată de 5 ani de Camera Deputaţilor şi de
    Senat, în şedinţă comună". Vax Populi..

    De ce cred ca zice Orban ca este neconstitutionala initiativa; conform art. 133 alin. (6) (pe site-ul CSM scrie gresit art.132) din Constituţia României: „Preşedintele României prezidează lucrările Consiliului Superior al Magistraturii la care participa". (CSM: https://www.csm1909.ro/Pages.aspx?PageId=262)

    Adica astia vor trebui sa modifice si Constitutia, ca altfel Ionannis se duce ca bagator de seama acolo, nu va putea spune nimic.

    Ca de obicei, Tariceanu isi face jocul pt care a fost pus acolo, sa debiteze prostii de genul asta + cireasa de pe tort cu "Parlamentul, for suprem al democratiei" ..
  • +1 (5 voturi)    
    Domnu' Ca.C.A. Popescu-Tariceanu, (Joi, 24 august 2017, 18:53)

    ofCAER [utilizator]

    Da' daca-l elimini pe presedinte, cui mai trimeti matale, dom'le, biletele roz?!
  • +1 (5 voturi)    
    Mare mincinos... (Joi, 24 august 2017, 18:56)

    morometu [utilizator]

    Un ministru numit politic, ce aplica planul politic al partidului de guvernamant, nu e politic? Avem modelul numirilor nepolitice, polititzate total: ccr, avocatul poporului. S-au constituit pentru ceva nobil si au deraiat politic. Lasati Justitia, libera! In cazul in care ati uitat, Presedintele este ales de popor!
  • +2 (6 voturi)    
    Eronat... (Joi, 24 august 2017, 20:32)

    Stef_and [utilizator]

    Presedintele este vital in echilibrul acesta.
  • +4 (8 voturi)    
    regretabil este (Joi, 24 august 2017, 22:26)

    gwolf [utilizator]

    ca tu si Liviu Dragnea existati sub forma unor entitati vii.
    Si plante de-ati fi fost, ar fi fost daunator pentru rasa umana.
    Din fericire sunt (mult) mai tanar decat voi, asa ca voi avea parte de 2 momente de fericire in viata.
  • +4 (8 voturi)    
    Orice om are macar o calitate. (Vineri, 25 august 2017, 0:37)

    krampus [utilizator]

    Tariceanu macar este constant: intodeauna de partea raului. Toti o mai scalda, o mai dau la intors, pupa azi ce au scuipat ieri, Tariceanu nu ! este ferm de partea murdara a politicii. Daca ar trebui sa numesc un adevarat ticalos nerusinat, mincinos cu tupeu, tradator prin vocatie, scursura scursurilor, raspunsul este unul singur - Tariceanu.
  • 0 (4 voturi)    
    prostie (Vineri, 25 august 2017, 11:38)

    Ilidia [utilizator]

    Moliceanu-Razgandeanu etc. bate campii. Si stie ca minte. Oricum nu e prima data...
  • -1 (3 voturi)    
    Presupunand (prin absurd) (Vineri, 25 august 2017, 14:30)

    Susufler0 [utilizator]

    ca, mai inainte sa fie facuta modificarea pe care o saluta acum si o considera "depolitizanta", el ar ajunge Presedintele unei Romanii in care guvernul este format din partidele opuse partidului din care a plecat pt a ajunge la Cotroceni, ar mai sustine-o ?

    Pun pariu ca ar dori inapoi toate competentele pe care PSD si Partidul lui le-au luat din portofoliul Presedintelui inca din timpul mandatului al doilea al Marinarului.

    PS Ba ar vrea si altele in plus !
    • +1 (1 vot)    
      Evident ca am postat cu gandul aiurea ! (Sâmbătă, 26 august 2017, 9:46)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Doar sustinut politic Tariceanu ar vrea inapoi competentele pierdute ale Presedintelui Romaniei, ba chiar si altele in plus.

      Nesustinut politic ar sta in banca sa.