Grindeanu l-a numit consilier pe fostul manager al celui mare distribuitor de vaccinuri din Romania

de RH     HotNews.ro
Luni, 8 mai 2017, 10:15 Actualitate | Politic

Premierul Sorin Grindeanu l-a numit consilier de stat in aparatul sau de lucru pe Tibor Ioan Pentek, potrivit unei decizii publicate vineri in Monitorul Oficial. Pentek a fost managerul filialei din Romania a companiei Sanofi-Pasteur, cel mai mare furnizor de vaccinuri din tara.

Numirea vine pe fondul crizei vaccinurilor din Romania, care a dus si la declansarea unei epidemii de rujeola.

Sanofi-Pasteur are o cifra de afaceri de aproximativ 264 de milioane de Euro, potrivit prezentarii de pe site-ul propriu.























2054 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Nu stiu daca-i bine sau rau! (Luni, 8 mai 2017, 11:05)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Dar pentru numele lui Dumnezeu, nu este posibil sa ti se nasca copilul si sa alergi prin Bulgaria si Austria sa-i faci vaccinurile ca nu le gasesti in Iadulpepamant si apoi sa auzi cleptocratia discutand ca vor sa-l faca obligatoriu!
    Aduceti vaccinurile fratilor! Acum, la ora asta, NU SUNT vaccinurile! SI ne vaitam ca e criza si epidemie! Si daca vrei sa faci vaccin la timp medicul iti spune ca NU ARE!
    Sunteti sanatosi la cap criminalilor?
    Ar trebui sa se stranga 200 de tatici si sa va dea foc!
    • -1 (5 voturi)    
      Lupul pus paznic la stana oilor! (Luni, 8 mai 2017, 13:21)

      altVasile [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Legăturile dintre industria farmaceutică și guvern sunt cât se poate de strânse, așa cum se vede și din această numire. Care sunt interesele unei industrii, oricare nu ar fi acesta? Să vândă cât mai mult, să-și extindă piața cât mai mult, să câștige noi și noi segemente de piață, să mărească numărul tranzacțiilor și, într-un final, să câștige cât mai mulți bani. Din acest punct de vedere statul este de departe partenerul cel mai comod. Corupi unul sau doi funcționari, dai niște legi prin care statul se obligă să cumpere mari cantități din produsele tale, după care tot ce rămâne să faci este să te bucuri de profiturile babane.
  • +1 (5 voturi)    
    Va rog respectati adevarul! (Luni, 8 mai 2017, 11:19)

    Crioan [utilizator]

    "crizei vaccinurilor din Romania, care a dus si la declansarea unei epidemii de rujeola"

    Poftim?!

    Epidemia si cele 30 de victime sunt in exclusivitate opera, meritul doamnei Olivia, sustinuta din greu de Latrine si de Dracnea!
    • -2 (6 voturi)    
      de fapt cele 30 de victime (Luni, 8 mai 2017, 12:56)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

      Nu prea se stie cui trebuie atribuite. Propaganda spune ce doresc "consilierii" astia de soi sa spuna.
  • +2 (6 voturi)    
    Asa, acum dati le obligatorii (Luni, 8 mai 2017, 11:25)

    jackalphonse [utilizator]

    daca tot o sa avem si distribuitori preferati
  • +4 (6 voturi)    
    L-a numit... cum? (Luni, 8 mai 2017, 12:35)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Asa transparent? S-a verificat daca sunt conflicte de interese? Si cum ajunge un manager al unei firme ce furnizeaza vaccinuri consilierul Premierului? Si hai sa spunem PRIN ABSURD ca este ok, ce fel de consilier este? Pe ce teme? Pe temele sanatatii ? Adica este temporar? Unde este scris asta? Si daca da, de ce este consilierul premierului si nu al ministrului sanatatii? Si totusi, nu e conflict de interese? Daca ajunge fix acest furnizor sa ne furnizeze vaccinuri fix acum cand ne lipsesc? Chiar nu bate ceva la ochi? Si daca nu, in ce altceva va consilia? Securitatea Nationala? O va ajuta pe Carmen Dan cu apararea? Sau va oferi suport part time si la Primarie sa ajute cu Pasajul Sudului, ca na, tot PSD este, chiar daca Primaria nu "intra" la Guvern?

    Iar vorbesc detalii si intreb intrebari pertinente, nu? Eh, ce stiu eu...
  • -2 (6 voturi)    
    Nevaccinistii (Luni, 8 mai 2017, 12:40)

    comehe [utilizator]

    Nu trebuia sa faca pasul asta asa direct. Oricum in ultima perioada nevaccinistii sunt facuti cei mai prosti si toata media, politicul, medicii si statisticile sunt pe ei. Cifra de afaceri de 264 mil. euro e din cauza lor DOAR atat. Iar intr-o tara democrata din UE in secolul informatiei un comentariu ca asta pe un site transparent ca hotnews nu vad de ce ar fi aprobat. Sunt de acord cu vaccinarea obligatorie atunci cand si ei isi asuma raspunderea, iar cand un copil moare in urma vaccinarii sa recunoasca atunci cand e cazul si sa plateasca pentru asta. Voi vaccina copilul cand ei declara in scris ca acel vaccin nu poate dauna corpului copilului meu 100% sigur si eficient, iar in urma vaccinarii nu va avea efecte adverse sau simptomele bolii. In plus, sa fie interzisa prin lege orice donatie/contract a industriei farma cu vreun politician/medic/cercetator iar toate donatiile/cursurile/vacantele primite de un medic din sistemul public sa fie publice. Atunci voi lua de bune toate stirile/cercetarile voastre cu privire la copilul meu.
    • -1 (3 voturi)    
      Pai in cazul asta (Luni, 8 mai 2017, 14:29)

      geo.lex [utilizator] i-a raspuns lui comehe

      eu zic sa te retragi in pestera, pentru ca nu exista nici un medicaent pe lumea asta cu risc zero. Vaccinurile nu omoara copii, le salveaza viata, beneficiile depasesc net riscurile potentiale, reactiile adverse sunt extrem de rare.