Tariceanu, despre evaluarea realizata de Toader: E cartonasul galben; un gest de mare curaj intr-un context neprielnic

de A.L.     HotNews.ro
Miercuri, 29 martie 2017, 23:55 Actualitate | Politic

Tariceanuui
Foto: Captura Digi 24
Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, considera ca evaluarea sefilor din Ministerul Public si DNA realizata de ministrul Justitiei, Tudorel Toader, reprezinta un "cartonas galben", dar si "un gest de curaj" intr-un context politic "neprielnic" intern si extern, noteaza Agerpres.

"Am remarcat rigoarea extraordinara a prezentarii, la rece, acum, dupa ce emotia colectiva a trecut, rigoarea prezentarii acestor grave incalcari ale Constitutiei. Este pentru prima data din cat imi aduc eu aminte in ultimii 12-13 ani cand un ministru al Justitiei intreprinde o astfel de masura, de evaluare a procurorilor care, conform Constitutiei, functioneaza sub autoritatea ministrului Justitiei. Deci, iata, un ministru al Justitiei care isi cunoaste rolul, il intelege si si-l asuma. Pana acum nu am avut asa ceva. (...) E foarte bine ca Tudorel Toader a facut un expozeu tehnic. Daca ar fi venit cu argumente politice, obiectivitatea analizei, evaluarii ar fi fost pusa sub semnul intrebarii. (..) Eu cred ca domnul Toader, daca vreti sa interpretam intr-o alta cheie, pe langa faptul ca este primul care are curajul sa demareze o astfel de evaluare - ceea ce niciun alt ministru din trecut, nici mai recent, nici mai vechi nu a facut, da un semnal pe care ...sa folosim termenii pe care toata lumea ii cunoaste - cartonasul galben", a afirmat Tariceanu, miercuri, la B1 TV.

El a opinat ca ministrul "a transmis mingea la Cotroceni".

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4600 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    caline??? (Joi, 30 martie 2017, 0:17)

    levierul [utilizator]

    ce face baba aia din poza? se pregateste sa te scuipe?
    • +11 (13 voturi)    
      nope (Joi, 30 martie 2017, 0:45)

      rugantino [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      tocmai ce ii ciordeste ceasul babii
  • +15 (17 voturi)    
    hendi-bell, noi centram - noi dam cu capul (Joi, 30 martie 2017, 0:19)

    mnicku [utilizator]

    expozeu tehnic, remarcabil, extraordinar ..... bai diliule dar cite legi a incalcat pretenul tau de catarama te-ai intrebat ????
    CSM-ul era institutia care putea face asa ceva ,
    min justitiei e pe partea administrativa

    sper sa ajunga CK procuror european si sa va impuna de la Bruxelles reguli pe care le veti inghiti cu placere ..
    • +1 (7 voturi)    
      "sper sa ajungă CK comisar EU" (Joi, 30 martie 2017, 8:05)

      RAK [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Nu, nicidecum. Asta ar însemna practic ca e neutralizată! Scoasă in afara sferei de influența pe care o are acum in RO, la conducerea DNA! Cam așa au jucat și nemții cu Oertinger, când ii deranja pe plan politic. Merita și spus ca un comisar european nu are nici timp, nici resurse și nici mandat sa se focalizeze pe o țara anume.
  • -7 (13 voturi)    
    Mutare de maestru, bravo T.T. (Joi, 30 martie 2017, 0:34)

    zizin [utilizator]

    Ministrul Justiţiei a decis să instituie monitorizarea şi obligaţia de raportare a activităţii instituţiilor cheie în lupta anticorupţie („un mecanism de exercitare a autorităţii ministrului asupra procurorilor”).

    Fraza cheie a întregului raport se află pe pagina 19, ultima, şi reprezintă un ultimatum pentru şefa DNA, dar şi pentru şeful Parchetului General:

    „Rezultatele negative pe linia acestei raportări pot repune în discuţie în viitor, în raport de faptele constatate, oportunitatea revocării conducătorilor instituţiilor vizate ori a altor măsuri instituţionale, în conformitate cu Constituţia şi legea”.
    • +6 (6 voturi)    
      Si ai sperante ca vor fi rezultate negative? (Joi, 30 martie 2017, 10:07)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Speri mata, da' speri degeaba. daca te uiti la raportul de activitate DNA, numarul condamnarilor creste in fiecare an, iar parchetul general a inceput si el sa mearga de cind preitenii lui Ponta au fost inlocuiti cu Lazar. Iar procesul cu ordonanta 13 continua, semn ca gasca lui Dorneanu a acuzat o chestiune inexistenta: DNA n-a cercetat oportunitatea, ci respectarea procedurilor legale.
  • +11 (13 voturi)    
    STERLING (Joi, 30 martie 2017, 1:18)

    voxpopulix [utilizator]

    Asta chiar nu o sa raspunda niciodata pentru dosarul Sterling?
    • +8 (10 voturi)    
      Tradiceanu (Joi, 30 martie 2017, 9:40)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Are cel putin doua sute de ticalosii si smenuri pentru
      care ar trebui sa raspunda penal,dar nu-l cauta nimeni.
      Asta cu marturia mincinoasa este doar praf in ochii
      populimii.Individul din postura de Prim-Ministru ne-a
      accelerat criza,dupa care tragem ponoase si acum.
      Cat priveste cartonasele rosii,el are deja un sac plin.
      Malefica creatura!
  • +7 (9 voturi)    
    Io tot sper sa ia Tariceanu ... (Joi, 30 martie 2017, 3:03)

    LoBa [utilizator]

    ... cartonasul rosu :P
  • +7 (9 voturi)    
    Rabdare, stimabile, (Joi, 30 martie 2017, 7:25)

    John M. [utilizator]

    Primul o incaseaza Dragnea si dupa aia , tu. Sunteti ultimii mari inamici ai anticoruptiei in Romania. Mai e si Serban manivela, dar ala o sa faca ciocu' mic cand o vedea ce patiti voi doi pentru ca el umbla cu "principii sugerate".
  • +5 (7 voturi)    
    Sa vezi Taricene (Joi, 30 martie 2017, 9:15)

    Martinezu [utilizator]

    cand or cobori tribunele peste voi si v-or lua la alergat pe teren...sa vezi ce ti-ai dori atunci sa te afli in arest la siguranta...
    • 0 (0 voturi)    
      Ai fost tare simpatic. (Joi, 30 martie 2017, 23:22)

      gayon [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Am ras cu lacrimi la imaginea sugerata de comentariul tau.
  • +4 (4 voturi)    
    Intrebare tehnica (Joi, 30 martie 2017, 10:08)

    Hababaeba [utilizator]

    pentru cei cu mai multe studii juridice: Inutilul are imunitate, asa-i? Ma astept ca ii dovedesc astia curand ca e vinovat, dar probabil ca tot trebuie sa ii mai suportam aberatiile pana sa il bage, dupa se gata mandatul. Corect?
  • +6 (6 voturi)    
    Caline, uita-te atent la acest scuipat! (Joi, 30 martie 2017, 11:06)

    L. [utilizator]

    Căline, ai luat milionu' de euro la SOV, la fel ca și finul tău, Bogdan Olteanu.

    Banii lui Vântu provin din furtul de la FNI, trecuți prin mai multe scheme, dar în esență sunt de furat, dupa cum a hotarat Justitia.

    Tata și mama au fost furați de Vântu, si nu stiu daca ei vor trai momentul cand statul sau Vântu o sa le dea inapoi economiile furate de FNI.

    De aceea eu te astept pe tine sa fii un om de stat si sa restitui banii de la Vantu, apoi ca om de onoare sa iti dai demisia.

    Pana atunci, insa, ce crezi tu ca voi face atunci cand te voi întalni pe tine sau pe finul tău, undeva in Bucuresti, ori in alta parte a lumii?