Tariceanu, dupa introducerea proiectului legii de respingere a OUG pe ordinea de zi a Senatului: Daca ordonanta mai misca, astazi o omoram complet. Cu toate ca era moarta

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2017, 14:29 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatulului, Calin Popescu Tariceanu, a declarat luni, la finalul sedintei Biroului Permanent, ca ordinea de zi a plenului a fost suplimentata cu proiectul de lege de respingere a OUG 13, astfel incat ordonanta de modificare a Codurilor penale sa fie "omorata complet", "cu toate ca era moarta deja", astfel incat sa nu mai aiba griji cei care credeau ca "mai misca".

"Propunerea care a fost facuta pentru a suplimenta ordinea de zi de astazi, avand in vedere ca s-a redactat raportul de catre Comisia juridica, cu proiectul de lege de respingere a OUG 13. Asadar, cei care aveau anumite griji ca dupa abrogare ordonanta mai misca inca, astazi o omoram complet ca sa fie foarte clar, concret, pe intelesul tuturor. Cu toate ca era moarta, dar unii cred ca acest lucru este necesar. Prin urmare, ordinea de zi a fost modificata si in plen o sa asistati la adoptarea proiectului de lege, de respingere", a declarat Calin Popescu Tariceanu, citat de News.ro.

Legea de respingere a ordonantei de urgenta 13, prin care au fost modificate codurile penale, a primit, cu unanimitate de voturi, raport de aprobare, luni, din partea Comisiei juridice a Senatului, urmand ca respingerea sa fie confirmata si prin votul plenului Senatului.

Raportul Comisiei juridice de respingere a OUG 13 va intra luni, la ora 16:00, pe ordinea de zi a plenului Senatului. Dupa votul din Senat, OUG 13 va fi transmisa Camerei Deputatilor care este forul decizional in acest caz.


Citeste mai multe despre   






















2689 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    /// (Luni, 20 februarie 2017, 14:38)

    hmara [utilizator]

    Pai nu asta vrem?
    Cu voi, otrepelor, nimic nu este sigur.
    Deci, da-I la cap Taricene, nu mai sta.
    Curaj, minaca-te-ar femeile.
    • +5 (5 voturi)    
      Desi morti politic , (Luni, 20 februarie 2017, 15:42)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Asa ar trebui sa procedam si cu tine si cu dracnea :
      la maxima siguranta , tarusul prin inima , 2 vampiri nesatui de " putere" !
  • +10 (14 voturi)    
    asadar (Luni, 20 februarie 2017, 14:39)

    zigot [utilizator]

    mort. mai mort, cel mai mort si mort complet;
    e bine dle tariceanu?
    dar in evenimentul cu motocicleta in ce stadiu eram?
    ultimul, asa se pare
  • +12 (16 voturi)    
    imi pare rau Taricene (Luni, 20 februarie 2017, 14:46)

    nellino [utilizator]

    Ordonanta 13 este tipul ala deosebit de rau in care se trage un incarcator intreg in filmele in care binele invinge.
  • +11 (15 voturi)    
    Bine, bine, ati omorat-o, vedeti ce lege scoateti! (Luni, 20 februarie 2017, 14:49)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Daca iese o lege mai proasta decat OUG-ul, ne mutam la Parlament !
    • +12 (12 voturi)    
      Unicat in Europa (Luni, 20 februarie 2017, 15:05)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Guvernul e un GUVERN AL HOTIEI NATIONALE condus de un premier din umbra condamnat penal. Suntem unicat in Europa: seful Senatului invinuit penal, posibil infractor. In ce tara din lume Guvernul si Parlamentul da legi speciale pentru hoti?
    • +8 (10 voturi)    
      alti penali majoritari (Luni, 20 februarie 2017, 15:09)

      Rezist2 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Oricum , fara o presiune a cetatenilor in strada , penalii din parlament nu vor face ce trwenuie. Suntem cu ochii pe ei ...
  • +9 (11 voturi)    
    DNA sa va ia (Luni, 20 februarie 2017, 15:08)

    Rezist2 [utilizator]

    E moarta de tot cand oi fi tu penalule in puscarie , nu la conducerea tarii de unde sa-ti dai cu parerea ta penala.
  • +5 (5 voturi)    
    vrem in U E (Luni, 20 februarie 2017, 15:37)

    Gaby51 [utilizator]

    De trei ori BRAVO tinerilor din Piata Victoriei ! si de asemenea : sarut mainile Coana Europa.
  • +9 (9 voturi)    
    Odata cu OUG 13 ar fi trebuit.... (Luni, 20 februarie 2017, 15:47)

    gigiN [utilizator]

    ...sa dispareti-cel putin din politica-si voi doi-tu si dragnea-creiere bolnave care ati creat toata mizeria asta!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    tare mi-e ca astia coc ceva necurat (Luni, 20 februarie 2017, 15:56)

    Goya [utilizator]

    prea au acceptat relativ usor renuntarea la OG13, prea e concordie in parlament pe acest subiect.

    Poate am devenit paranoic, dar de la penalii astia te poti astepta la orice
    • +6 (6 voturi)    
      La CCR sunt deja in malaxor cateva sesizari (Luni, 20 februarie 2017, 16:22)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Goya

      privind neconstitutionalitatea OUG 14. In curand, bine crescute si framantate, vor fi bagate in cuptorul CCR.

      E suficient ca una singura dintre ele sa fie scoasa cu verdictul "NECONSTITUTIONALA" ca ne-am "ars" !

      Deci daca e , nu ne-o coc ei acum, ci deja ne-au copt-o !

      PS. Pe 1 februarie ne-au copt-o pe "13" iar pe 5, pe "14" !
  • +3 (3 voturi)    
    taricene ! (Luni, 20 februarie 2017, 15:57)

    nicknolteanu [utilizator]

    Cinde esti mort , esti mort ,cei apropiati,rude,cunostintinte ,pling sufera , accepta cu greu situatia ,,,,, la fel este si cind ,esti prost !
  • +2 (2 voturi)    
    de ce nu luati aceasta ordonanta si ... (Luni, 20 februarie 2017, 16:28)

    alex323 [utilizator]

    apoi prezentati live rezultatul

    o sa ne fie dor, ce mai facem, ce mai zicem, o data pusa la spate
  • +3 (3 voturi)    
    de neinteles... (Luni, 20 februarie 2017, 17:18)

    krampus [utilizator]

    Vita asta pesedista a fost de 27 de ani lider in PNL, a fost si presedintele PNL si presedintele Senatulului si prim ministru... cum e cu putinta ? ce zice asta despre PNL ? sau despre politica din Romania ?