Olguta Vasilescu spune ca a aflat de OUG pe Codul Penal in jurul orei 16.00: "In Guvern nu se voteaza"

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2017, 16:03 Actualitate | Politic

Lia Olguta Vasilescu
Foto: Facebook - Lia Olguta Vasilescu
Ministrul Muncii Lia Olguta Vasilescu a declarat miercuri ca a aflat de ordonanta de urgenta de modificare a Codului Penal si de Procedura Penala in cursul zilei de marti, la ora 16.00. Intrebata daca s-a opus acestui act normativ, aceasta a raspuns ca "in guvern nu se voteaza".

Fostul primar al Craiovei a facut referire si la "ordonanta de urgenta prin care s-au marit pensiile si salariile" despre care a spus ca "s-a dat tot fara sa fie pe ordinea de zi sau in orice caz in aceeasi zi". 

"Stiti ca in guvern nu se voteaza" a raspuns aceasta cand a fost intrebata daca s-a opus, refuzand apoi sa raspunda la o intrebare despre protestele din stranda: "O zi buna" a spus ea jurnalistilor.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

10810 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Raspundere (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:12)

    oopsie_daisy [utilizator]

    Doar nu cumva se teme Olguta sa isi asume raspunderea? Doamne, si-or fi temind spatele? Ca in cazul asta inseamna ca mai este o speranta sa ii vedem la zdup cindva pe toti cei care au promulgat OUGul asta
    • +9 (11 voturi)    
      Pai (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:46)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

      Legea asta e data cu dedicatie si pt aceasta jivina ! Ca doar are si ea dosar pe rol la DNA acuzata de ghici ce: abuz in serviciu !
  • +19 (21 voturi)    
    Pai (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:16)

    HChifteluta [utilizator]

    Dragnea nici acum nu a aflat de OUG.
  • +17 (19 voturi)    
    Nu se voteaza? (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:21)

    C0tilli0n [utilizator]

    Si cum e asta? Toata lumea face cum zice Grindeanu, care face ce zice Dragnea?
  • +15 (17 voturi)    
    ... (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:25)

    ak33 [utilizator]

    Domana zdreanta stiati de aceasta intiativa din octombria asa ca nu o mai dati la intors ca o a ti aflat la ora 10de oug ca nu ne pasa. Sunteti complice cu toti hotii si infractorii parlamentari indiferent din ce partid faceti parte
  • +14 (16 voturi)    
    Poate pentru ei e o zi buna (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:32)

    poatedapoateba [utilizator]

    Pentru oamenii cinstiti ai acestei tari ziua de azi este o zi de doliu si de revolta impotriva bandei de talhari care au sarit la grumazul tarii.

    E timpul ca oamenii cinstiti sa iasa in fata.
    NU mai suport hotii si coruptii!
  • +7 (9 voturi)    
    Olguţa (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:43)

    bambam [utilizator]

    Este o lipsă de ruşine scandaloasă!
    Am în vedere şi zâmbetul în colţ de gură afişat de Gâdea la ora 21, când anunţa că vor sosi ştiri foarte aşteptate de la şedinţa nocturnă a guvernului! Am în vedere aroganţa fostului medic Bulibaşa(?)
    De fapt, cei neruşinaţi nu cred că există Un Dumnezeu!
    Cinism şi aroganţă!
  • +7 (7 voturi)    
    Succesuri (Miercuri, 1 februarie 2017, 16:52)

    morometu [utilizator]

    Nu se voteaza ci... se presteaza!!!
  • +5 (5 voturi)    
    mi se pare....normal.. (Miercuri, 1 februarie 2017, 17:18)

    exilatul [utilizator]

    decind ..se voteaza ...ordinele.... ordinul se executa ..nu se discuta...si pe urma, cine a mai vazut niste marionete sa voteze..
  • +2 (4 voturi)    
    Olguta (Miercuri, 1 februarie 2017, 18:04)

    mariusssss [utilizator]

    Te cunosc de cel putin zece ani. Esti inteligenta, ambitioasa si ai fost mereu de partea castigatorilor. De data asta ai nimerit alaturi de niste loseri lipsiti de instinct politic. Iti recomand sa te delimitezi de ei, lucru la care sper ca te gandesti deja.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa este ... (Miercuri, 1 februarie 2017, 18:08)

    AEV [utilizator]

    Asa este, in guvern nu se voteaza. Dar se poate exprima o opinie, Dna. Olgutza, daca avem curaj si verticalitate!
  • 0 (0 voturi)    
    Daca nu se voteaza, atunci de ce se aproba (Miercuri, 1 februarie 2017, 19:56)

    Lespezi [utilizator]

    ordonantele, hotararile si alte chestii, toate in sedinta de guvern?
    De ce se publica ordinea de zi inainte de sedinta?
    De ce se supun avizului legislativ?
    Toate chestiile astea sunt asa, doar de kiki si de miki?
    Mai, dar ei ne cred pe toti nu prosti, ci idioti!
    nu le e rusine sa minta cu mana in buzunarul nostru.
    Atunci daca nu se voteaza (ce rev....elatie a avut azi Olgutza, bine ca ne-a luminat si pe noi, neinitiatii..) de ce se mai strang ei in sedinta? Sa le spuna dirigu`prezenta si ce premii le da?
    Hai siktir, "infractoare-o"! Relaxare placuta la mititica, ca te cam infierbanta responsabilitatile, vedem bine.
  • +1 (1 vot)    
    CE AR FI DACA ? (Miercuri, 1 februarie 2017, 20:48)

    nicknolteanu [utilizator]

    ai afla ca vei sta vreo 5-6 anisori la zbarna , cuvreo cateva ore intarzere !