Tariceanu: Klaus Iohannis mi-a spus ca va face tot ce ii sta in putinta pentru a nu numi un premier de la PSD / Vrea un razboi total

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 27 decembrie 2016, 18:25 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Calin Popescu Tariceanu a declarat marti, la Parlament, ca presedintele Klaus Iohannis i-a spus, la intalnirea pe care au avut-o la Palatul Cotroceni imediat dupa alegeri, ca va face tot ce ii sta in putinta pentru a nu numi un premier de la PSD si pentru a evita aducerea social-democratilor la guvernare, seful statului dorind sa declanseze "un razboi total", scrie news.ro.

"Doresc sa fac cateva consideratii care mi se par necesare pentru a avea deplina intelege a acestei decizii pe care presedintele a luat-o astazi de a refuza nominalizarea PSD-ALDE de prim-ministru a Romaniei. Lipsa oricarei motivatii intareste banuiala multora ca presedintele se angajeaza cu noi intr-o lupta de putere sfidand votul cetatenilor din 11 decembrie (...) Din pacate, la intrevederea pe care am avut-o cu presedintele la Cotroceni a doua zi dupa anuntarea rezultatelor alegerilor, domnia sa mi-a spus foarte direct ca va face tot ce ii sta in putinta pentru a nu numi un premier din partea PSD si pentru a evita aducerea PSD la guvernare. Aceste afirmatii nu au fost singurele care pe mine  m-au pus pe ganduri. A mai spus ca vrea sa declanseze un razboi total, lucru care astazi il vedem prinzand contur", a sustinut Calin Popescu Tariceanu.

Acesta a mentionat sa i-a atras atentia presedintelui Klaus Iohannis ca trebuie sa priveasca la rezultatul alegerilor din 11 decembrie.

"I-am atras atentia presedintelui cu toata consideratia functiei pe care o are ca trebuie sa priveasca la harta alegerilor si la rezultatul alegerilor din 11 decembrie (...) Acest lucru il ignora in dorinta de a arata ca poate sa faca un exces de putere, un exces de autoritate. Eu cred ca suntem in situatia evidenta de a vedea ca suntem pusi in fata unei realitati pe care nu o dorim. Se doreste declansarea unei crize politice majore si de aceea va trebui sa cumpanim foarte bine ce decizie vom lua. Noi dorim sa nu dorim sa bagam Romania intr-o criza politica", a completat copresedintele ALDE.

Tariceanu a mai afirmat ca presedintele Klaus Iohannis, "asa cum actioneaza, forteaza declansarea unei crize politice".

"Presedintele are rolul sa gaseasca solutia si sa armonizeze punctele de vedere in cazul in care ar fi puncte de vedere opuse. Dar noi nu avem puncte de vedere opuse (...). El trebuie sa nominalizeze persoana care este desemnata de coalitia majoritara, care are majoritatea in Parlament. De aceea se numeste republica parlamentara, si nu dictatura sau monarhie autoritara. Vine monarhul si desemneaza pe cine ii place. Avem niste reguli de democratie (...) Daca Constitutia poate sa o oblige pe regina in Anglia, nu stiu de ce nu ar putea sa nu il oblige pe presedinte?", a conchis Calin Popescu Tariceanu.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

7148 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    sigur ca da, si marmota... (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:33)

    xan [utilizator]

    Motocicleanu, confidentul de taina cel mai de incredere al presedintelui, hai lasa-ne.
    • +13 (15 voturi)    
      Presupunand ca de data asta Tariceanu nu minte... (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:40)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui xan

      ...inseamna ca Johannis l-a folosit pe post de trompeta!
      Acum, a aflat toata lumea ca Johannis a declarat razboi hoardei PSD-iste.
      Iar daca Tariceanu minte, se va face inca o data de tot raha-tul, exact ca acum cateva zile cand declara peste tot ca i s-a propus sefia PNL, fara insa sa dea vreun nume concret al celui (sau celor) care i-ar fi facut aceasta propunere.
      Sincera sa fiu, si mie mi s-a propus sa fiu presedinta Romaniei dar, din pacate, am uitat si cine m-a propus, si cand m-a propus si, nici macar nu mai stiu daca a fost in aceasta viata. Dar asta nu ma impiedica sa declar ca cineva ar fi facut aceasta propunere.
      Cam asa face si acest ascarid.
      • +2 (4 voturi)    
        Declaratia lui Tariceanu... (Marţi, 27 decembrie 2016, 22:01)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        ... reprezinta o mana de ajutor intinsa dlui Dragnea. Ea este destinata in primul rand urechilor baronilor pesedisti. Acestia, multumiti de rezultatul din alegeri, nu doresc defel o criza politica cu rezultat riscant, nici nu vor sa vada influenta dlui Dragnea in partid crescand prea mult.

        Unii baroni pesedisti vor incerca probabil in orele care urmeaza sa il convinga pe dl Dragnea sa avanseze o noua propunere de premier, cineva mai putin controversat decat dna Shhaideh si eventual nu atat de apropiat de liderul PSD.

        Interventia lui Tariceanu incearca sa zugraveasca decizia dlui Iohannis ca pe un refuz categoric adresat intregului PSD, si in felul acesta sa ii determine pe eventualii nehotarati din partid sa stranga randurile in jurul sefului lor.
    • +7 (7 voturi)    
      Artileria grea (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:11)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui xan

      Fiind la a 5-a casatorie, dl Tariceanu este expert in a nu se tine de cuvant. De ce nu declara cine a fost de fata atanci cand Presedintele i-a spus aceste lucruri grave? In cazul unui razboi total, artileria grea este la Cotroceni. Sper ca la momentul oportun Herr Johannis sa lanseze un obuz de calibru mare, ca sa inchida gura la multi papagali din coalitia psd+alde.
  • +10 (14 voturi)    
    Pinochio,nu ti-a dat la pachet cand plecai si PNL- (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:34)

    UnOarecare [utilizator]

    -ul???
  • +12 (16 voturi)    
    Da, da (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:34)

    Diabloclick [utilizator]

    Mi-l si imaginez pe Iohannis: vreau... un... razboi... total... !! sa.. va... fie... frica!
    Vorbeste si Tariceanu sa se afle in treaba.
  • +14 (16 voturi)    
    iesi afara tataie (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:34)

    Cata79 [utilizator]

    ieși afara din politica,
    stai acasă si schimba-ti pampersul
  • +18 (18 voturi)    
    Inca o data: (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:38)

    nlln [utilizator]

    Bine ca ti-ai amintit!Avand in vedere problemele care le-ai avut cu memoria in ultimul timp , pentru care unii insista sa te ancheteze, exista riscul sa nu iti mai amintesti exact ce a spus Presedintele.

    "Avem niste reguli de democratie (...) Daca Constitutia poate sa o oblige pe regina in Anglia, nu stiu de ce nu ar putea sa nu il oblige pe presedinte?"

    Presedintele exact asta face.Respecta Constitutia.Mai verificati o data.Poate intelegeti despre ce este vorba.
    Exemplul cu Anglia iese din context.Dar ce va pasa?
    Important este sa lasati impresia ca aveti argumente.
    Oricum electoratul d-voastra nu prea intelege nici el despre ce este vorba.In general.
    • +15 (15 voturi)    
      anglia (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:38)

      FlaviusChis [anonim] i-a raspuns lui nlln

      In UK nu este nici o constitutie, si Regina nu e obligata sa faca ce zice parlamentul, dar adevarul e ca nu s-a pus contra parlamentului in 300 de ani. Totusi, Romania nu e UK si nu e republica parlamentara, ci semi-prezidentiala. Presedintele are 2x voturile obtinute de PSD, regina nu are nici un vot, e o diferenta.
  • +13 (13 voturi)    
    Hehe (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:39)

    Soljenitin [utilizator]

    Te si cred, motociclene. :-)
  • +18 (18 voturi)    
    Tariceanu - sluga PSD inca din 2007 (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:41)

    Boham [utilizator]

    PSD a chemat minerii cand PNL i-a contestat dreptul de a guverna in 1991

    PSD a chemat minerii cand PNTCD + PD + PNL au preluat guvernarea in 1998

    PSD a provocat suspendarea presedintelui PD-PNL in 2007 cu Tariceanu l a conducerea PNL

    PSD l-a suspendat pe Presedinte a 2-a oara in 2012

    astia de la PSD daca nu fac scandal nu pot trai
  • +11 (11 voturi)    
    Și mie mi-a spus... (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:42)

    Niste tarani [anonim]

    Călin Antonio Popescu Tăriceanu că-i pare rău de despărțirea de cea de-a "n"-a soție. Poate cineva să mă contrazică? Este un motiv de divorț pentru cea aflată acum în grații?
  • +15 (15 voturi)    
    tradicene haimana mica (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:44)

    deville2010 [utilizator]

    esti inculpat pt marturie mincinoasa...cine dreaq te mai crede?poate primele neveste dar si de asta ma indoiesc
  • +14 (14 voturi)    
    asta minte si cand respira.. (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:45)

    akillies [utilizator]

    ..de ce as crede ce spune depsre Johannis?!?!
  • +14 (14 voturi)    
    Popescu vrea sa fie Cotroceanu !!! (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:46)

    krampus [utilizator]

    Dracnea este isteric dar Popescu Minciuneanu forteaza conflictul dintre PSD si Iohannis ! In conferinta de presa a facut si alte afirmatii mincinoase, de exemplu a spus ca Romania este republica parlamentara ceea ce este fals, regimul este de republica semi-prezidentiala. Cel putin Dragnea a promis ca "de data asta" se va gandi si la interesul tarii, Popescu insa pare sa-l monteze pe colericul si instabilul Dragnea intr-o noua aventura a suspendarii - miza ? instalarea lui Popescu la Cotroceni.
  • +13 (13 voturi)    
    Penal a vrust sa spuna Motociclene (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:48)

    un domn [utilizator]

    insa Penal este congruent cu P$D
  • +15 (15 voturi)    
    Moliceanu (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:48)

    Altiro [utilizator]

    se lasa purtat de val si pune in gura presedintelui mai multe lucruri pe care de fapt Johannis nu le-a rostit. Presedintele ar putea face publica inregistrarea intrevederii, asa cum a facut-o si Basescu dupa minciunile lui Ponta in urma unei intalniri avute, in vremea lor, la Cotroceni..
  • +12 (12 voturi)    
    Va face publice inregistrarile Iohannis la fel (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:49)

    Susufler0 [utilizator]

    cum a facut si Basescu in cazul "Ponta- MTO" ?

    PS. Ma indoiesc. Asta insa ii va crea oarece probleme, pe fondul unei politici "altfel".
  • +7 (7 voturi)    
    Pe cine punem sa conduca Romania? (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:50)

    Lucian Ilea [utilizator]

    am intels dragi tovarasi si prieteni,
    ca nu va plac agentii lui Soros din civilizatia decadenta din vestul Europei si America de Nord
    atunci probabil ca ati vrea un spion KGB ,sau daca nici rusii nu va plac,avem musulmani,africani,canibali din jungla Amazonului,beduini din desertul Saharei cu multe camile si neveste,dictatori din America de Sud si Asia,ceva japonezi si australieni...

    mai avem si extraterestrii si extragalactici
    sau poate o sa vin eu cu atlantii mei din galaxia centrala a Atlantiei,situata la 333 de milioane de ani lumina de aicea
    sau poate rebelii din Ramad Nilan etc
    ma mai gandesc si va spun:)
    Apollo
  • +14 (14 voturi)    
    ha haa... (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:56)

    g01an [utilizator]

    acum mai nou, Romania este republica parlamentara?

    cum isi da baiatul asta arama pe fata cu fiecare ocazie.

    romanii sunt reprezentati de toate institutiile statului acesta in care functioneaza principiul separarii puterilor, iar una din aceste institutii este cea a presedentiei, ocupata prin vot cu adevarat direct, cea care are dreptul si raspunderea pentru numirea guvernului.
  • +10 (10 voturi)    
    hahaha (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:57)

    ampersand [utilizator]

    Ia sa fi propus iohanis un premier de la ALDE, tot "razboi total" ar fi insemnat?
  • +11 (11 voturi)    
    Asa minte cum respira (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:59)

    Frank777 [utilizator]

    Conjuratia fanariota este data in vileag.Sunt disperati ca s-a aflat planul lor.Bravo Johannis.Poporul te va sustine.Poporul nu a votat premier musulman.Nu s-a pomenit niciodata in istoria Romaniei nici pe vremea otomanilor sa conduca pe romani un musulman.Asta e o insulta pe care fanariotul Dragnea a adus-o romanilor.Romanii vor intelege si vor scutura jugul fanariot.Anticipate
  • +12 (12 voturi)    
    Pinocchio (Marţi, 27 decembrie 2016, 18:59)

    anonim3 [utilizator]

    CPT a trecut la un nou stadiu al penibilului: minte cu nerusinare. Daca scenariul cu Presedintele care anunta un „razboi total” ar fi adevarat (desi este greu de crezut), ce sens avea sa astepte pana azi ca sa ne informeze?
  • +14 (14 voturi)    
    Da total, ma (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:00)

    KostasP [utilizator]

    In care tu si dracnea sa sfarsiti la mititica, in aceeasi celula. Iar monta o sa fie prospatura.
  • +14 (14 voturi)    
    dehh (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:03)

    Ghita2016 [utilizator]

    Ce mai cauta acest reziduu uman precum Razgandeanu care a mintit,inselat,furat,excrocat la greu.Ce mai cauta un asemenea golan,la putere si ce cauta partidul hotilor si excrocilor din Romania sa dea premier?Chiar asa de prost si iresponsabil este poporul roman?Unde sunt cei 60 % dintre romanii din tara care nu au votat?
  • +10 (10 voturi)    
    poarta noua , n-are cine se uita la ea....... (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:06)

    TRABI [utilizator]

    Tia zis bine capatânosule , insa tu continui sa orbecai in orizontul tau ingust de 4grade si 18 secunde .....
    Aceste afirmatii si miscari impotriva presedintelui ales cu procent zdrobitor , va va duce la eliminarea voastra definitiva din politica . Apropo , DNA nu-l veti modifica pentru ca nu va va da voie UE si America . Parol....
  • +9 (9 voturi)    
    Chiar? (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:07)

    aniod [utilizator]

    Johannis este moderat si DIPLOMAT.
  • +9 (9 voturi)    
    Asa si trebuie (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:11)

    mitg [utilizator]

    Klaus Iohannis ar trebui sa va distruga.
  • +13 (13 voturi)    
    razboi total (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:14)

    grongobar [utilizator]

    Declaratiile lui Tariceanu i-ar fi stat bine lui Ponta,e evident ca Iohannis nu ar vorbi niciodata despre un razboi total si nici nu si-ar destainui intentiile unuia ca Tariceanu.Se pare ca mitomania e contagioasa.
  • +11 (11 voturi)    
    dl manechin corigent la matematica (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:23)

    levierul [utilizator]

    CAND?!?. Oricum nu esti credibil, dar daca ai veni cu detalii amanuntite despre treaba asta macar nu ai pica in ca... ca musca in lapte
  • +10 (10 voturi)    
    Taricene, poza ta de pe TNR (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:30)

    averageJoe [utilizator]

    are din ce in ce mai multa substanta.
  • +12 (12 voturi)    
    Chiar asa (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:31)

    georgegeorgescu [utilizator]

    "Klaus Iohannis mi-a spus ca va face tot ce ii sta in putinta pentru a nu numi un premier de la PSD / Vrea un razboi total" zise unu' acuzat de marturie mincinoasa.
  • +14 (14 voturi)    
    :)) (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:35)

    rakkone [utilizator]

    Haide, dom'le Tariceanu, nu il mai aparati le Johannis, dati pe goarna tot ce v-a spus. Din surse sigure stiu ca v-a mai spus si ca:
    - El l-a omorat pe JFK
    - Tot el l-a omorat si le Jimmy Hoffa si l-a ongropat la Sibiu sun streasina.
    - V-a marturisit ca schingiuieste si mananca cate un panda in fiecare zi la pranz.
    - A violat minim 1000 de femei romance, pentru ca e un sas catolic nenorocit
    - Se inchina la satana, v-a aratat si legitimatia de membru al clubului Necuratu'
    - Are masina de tiparit bani si de facut droguri in birou, a luat-o din sediul PNTului la mineriade
    - etc etc etc
    Stiu ca Dvs sunteti un domn si nu ati minti ca un porc, spuneti tot adevarul despre acest nenorocit, repet, nu il mai aparati!!! Tara va va crede negresit!!
  • +18 (18 voturi)    
    Da, mai Taricene (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:42)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Si pe mine m-a sunat Putin si plangea in hohote, spunand cat de rau ii pare ca a ajuns Dodon presedinte in Moldova.
    Mai ai cioace din astea?
  • +11 (11 voturi)    
    hmmm (Marţi, 27 decembrie 2016, 19:48)

    adrian_rolland [utilizator]

    Deci, cum a decurs discutia:

    KI: - Ba Taricene, nici de-al dracu' nu o puna ba pe aia
    T: 'aideti domnu' presedinte dao dracu, nu vezi ca suntem majoritari
    KI: Ba Taricene, eu sunt terminatoru' baa, eu vreau razboi total....
  • +11 (11 voturi)    
    of of... (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:02)

    liviu_ [utilizator]

    ba taricene... eu stiu ca ai inteligenta unui gandac de bucatarie strivit...
    dar si tu ar trebui sa stii ca 6 milioane si ceva (votanti Klaus) ":e" (ca sa vb. pe limba ta) mai multi decat 4 mil si ceva cat a obtinut psd...
  • +9 (9 voturi)    
    doar electoratul musulman-crestin ortodox (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:05)

    yellowdog [utilizator]

    mai crede in in minciunile si denigrarile unui senil
  • +10 (12 voturi)    
    Și mie mi-a spus Johannis. (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:26)

    asavreau [utilizator]

    Că nu are încredere în Tăriceanu pentru-că este uituc,nu știe unde se află,cu cine și de ce.Despre "război total" a vorbit Dragnea când au stabilit să o propună pe Sevil.De curiozitate,să-l întrebe cineva pe Tăriceanu,cum o cheamă pe "propunerea lor"!Se spune că după întrunirea cu Dragnea,Tăriceanu a întrebat de câte-va ori cum o cheamă și până la urmă a cerut bilețel.Ăsta-i zmeul care vrea să fie șeful Senatului!Nu am fost proști când am votat să nu mai fie Senat.Numai proști sau aciuat pe acolo.Apropo Tăricene,Marea Britanie nu are Constituție.Deșteptu-le!
  • +13 (13 voturi)    
    ce mincinos (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:31)

    getmyextip [utilizator]

    Ce nesimtit mincinos e c**va asta de moliceanu...
    De ce n-a zis in ziua aia ca l-a amenintat neamtu?
    Motociclene, ziua cand o sa dispari de pe scena politica (si preferabil si de pe Terra) va fi o zi mare pentru omenire.
  • +8 (8 voturi)    
    sa-ti traiasca ''pretenul''.. (Marţi, 27 decembrie 2016, 20:58)

    astronaut [utilizator]

    tov Dracnea , ma dar l-ai cautat mult pe acest elefant ''tradator'' de neam si de tara , pai nu vezi ca asta este acuzat de MARTURIE MINCINOASA'', crezi cumva ca tie iti spune adevarul atunci cand ''eructeaza'' ceea ce a mancat cu Presedintele , asta minte la fel ca Monta si fura ''zaharul si din cafea'' in asta ai tu atata INCREDERE , naivule ce esti !!
  • +8 (8 voturi)    
    :) (Marţi, 27 decembrie 2016, 21:19)

    karula [utilizator]

    Ăștia doi, Dragnea cu Tariceanu, aveau niște fetze la conferința de presa de zici ca erau oposumii din Ice Age. Ma întreb cine e veverița cu aluna.
  • +4 (4 voturi)    
    Moliceanu, Tradiceanu, Cotroceanu (Miercuri, 28 decembrie 2016, 0:53)

    krampus [utilizator]

    Calin Popescu Paraciosu este cel care forteaza declansarea suspendarii lui Iohannis pentru ca sa ajunga el la Cotroceni. Parile lui sunt menite sa-l mobilizeze pe Dragnea sa foloseasca toata forta PSD pentru a elibera scaunul de la Cotroceni pentru fundul lui lat. Invocarea interesului national este o gluma proasta.
  • +3 (3 voturi)    
    Minti ca o chivuta ! (Miercuri, 28 decembrie 2016, 9:09)

    John M. [utilizator]

    Niciun politician, indiferent cat de tampit ar fi el, n-ar face o asemenea declaratie in asemenea circumstante.
    Ai mintit toata viata, Taricene, dar ce e mai grav e ca de la o vreme ai inceput sa te minti pe tine insuti. Iti doresc un sfarsit cat mai penibil, cat mai curand.