SURSE Initiativa cu impact major asupra alegerilor. PSD ar dori organizarea alegerilor in paralel cu un referendum pe tema familiei definite drept casatoria intre un barbat si o femeie / Cum raspunde PNL

de Dan Tapalaga, Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:07 Actualitate | Politic

PSD ar dori sa treaca prin Parlament, saptamana viitoare, initiativa cetateneasca prin care se doreste ca familia sa fie definita prin Constitutie drept casatoria intre un barbat si o femeie, au declarat pentru HotNews.ro surse politice. Astfel, initiativa, care a primit deja raport favorabil in comisiile de specialitate, ar urma sa fie votata saptamana viitoare in plen, iar legea ar urma sa prevada organizarea referendumului pentru modificarea Constitutiei in paralel cu alegerile parlamentare. PNL ar cocheta cu ideea, dar inca nu este clar daca sustine sau nu organizarea referendumului in paralel cu alegerile. O sursa de la varful PNL a declarat ca nu exista o intelegere cu PSD.
  • Introducerea unei teme emotionale atat de puternice ar introduce inevitabil in campania electorala un subiect fara legatura cu alegerile parlamentare. Discutiile aprinse despre familie vor pune in paranteza aproape orice dezbatere rationala despre programe economice, de guvernare etc.
“Exista deja un raport de revizuire a Constitutiei care se va vota saptamana viitoare in plen, care propune organizarea unui referendum. PSD si PNL au cazut de acord asupra lui”, au declarat surse politice pentru HotNews.ro.

Contactata de HotNews.ro, Alina Gorghiu a declarat: “Vom discuta tema in biroul politic national de saptamana viitoare”. Unii lideri liberali au declarat ca ar fi o eroare ca PNL sa sustina organizarea. Alte surse din conducerea PNL sustin ca nu agreeaza ideea.

Liderul PSD, Liviu Dragnea, nu a raspuns pana la aceasta ora solicitarilor HotNews.ro de a exprima un punct de vedere.

"Stiu ca la nivelul PSD a existat aceasta idee, dar, din ce cunosc, PNL nu este de acord, cel putin pana la momentul acesta. Dar situatia politica e flexibila, lucrurile se pot schimba. O astfel de decizie ar avea un impact major asupra campaniei electorale pentru parlamentare", a declarat pentru HotNews.ro o sursa politica.

Potrivit surselor HotNews.ro, calculele celor doua mari partide ar fi ca o mai mare participare la vot ar reduce drastic sansele partidelor mici sa intre in Parlament: ALDE, PMP si USR. In plus, USR, care are un public mai emancipat, ar avea dificultati sa sustina o astfel de initiativa, fapt care i-ar putea afecta sansele. “Saptamana viitoare mai are loc inca o discutie a liderilor inainte de votul in plen”, au precizat sursele HotNews.ro. Nici UDMR nu este avantajat de o asemenea initiativa, care ar putea creste participarea la vot.

Sursele politice din cadrul ALDE contactate de HotNews.ro sunt sceptice in legatura cu sansele initiativei de a trece de Parlament, avand in vedere ca ultima sedinta de plen este teoretic luni, dupa care parlamentarii intra in vacanta in luna dedicata campaniei electorala. Potrivit surselor, PSD are nevoie de voturile ALDE si pana acum nu au solicitat sprijinul acestora in acest sens. “Nu cred ca are cum se treaca”, a explicat o sursa politica.

De altfel, liderul ALDE Calin Popescu-Tariceanu a declarat, marti, ca sustine initiativa cetateneasca privind revizuirea Constitutiei, insa nu isi doreste ca alegerile parlamentare sa fie influentate de alte subiecte, prin organizarea unui referendum referitor la modificarea Legii fundamentale in acelasi timp cu alegerile din 11 decembrie.

"Din punct de vedere politic, in calitate de presedinte al Senatului, dar si de copresedinte al ALDE, sustin fara rezerve aceasta initiativa cetateneasca. Nu cred ca este un orizont de timp realizabil din acest punct de vedere, dar, asa cum stiti, modificarea Constitutiei trebuie sa fie aprobata prin referendum. Cred ca timpul este foarte scurt. Nu cred ca este bine sa folosim prilejul alegerilor parlamentare pentru a promova si alte proiecte de lege. In trecut, s-a incercat cuplarea alegerilor parlamentare cu diverse alte idei pe care le avea fostul presedinte Basescu si eu m-am opus si eu raman pe aceeasi pozitie - vreau ca alegerile parlamentare sa nu fie influentate de alte subiecte majore si reciproc", a declarat Tariceanu, marti, la Senat, citat de Agerpres.

Presedintele Camerei Deputatilor, Florin Iordache, (PSD) a declarat pentru HotNews.ro ca, daca initiativa trece de plenul Senatului, se poate solicita in procedura de urgenta punct de vedere de la Comisia Juridica si apoi sa  se trimita plenului Camerei Deputatilor. Iordache sustine insa ca nu se poate face referendum in paralel cu ziua alegerilor parlamentare, ca urmare a unei decizii a Curtii Constitutionale.

Proiectul privind initativa cetateneasca a primit raport favorabil unanim in Comisia Juridica din Senat si urmeaza ca luni sa intre la vot in plen. Apoi, proiectul trebuie sa primeasca raport si din partea comsiei juridice din Camera Deputatilor si ulterior vot final in plenul Camerei, care este decizionala. Pe de alta parte, luni la ora 16.00 sunt programate ambele sedinte de plen ale celor doua camere, in paralel, fiind ultimele ale acestui legislativ inainte de vacanta pentru campania electorala.

Fara sustinerea ALDE, PNL si UDMR, este greu de crezut ca PSD poate trece prin Parlament o astfel de initiativa. Totusi, chiar daca nu exista intelegeri intre PSD si aceste partide, pot exista sustineri punctuale din partea celorlalti parlamentari.

In urma cu trei zile, pe 29 octombrie, liderul PRU, Bogdan Diaconu, a cerut public ca referendumul pentru modificarea Constitutie sa se tina in acelasi timp cu alegerile parlamentare.

Reamintim ca trei trei milioane de oameni au semnat o inițiativa legislativă cetățenească depusă la Parlament de Coaliția pentru Familie, cerand ca familia să fie definită în Constituție drept căsătoria între un bărbat și o femeie. Daca va trece de Parlament, Guvernul ar urma sa decida data referendumului.


Citeste mai multe despre   









12248 vizualizari
  • +17 (41 voturi)    
    Ce-i mizeria asta? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:14)

    mitg [utilizator]

    "In plus, USR, care are un public mai emancipat, ar avea dificultati sa sustina o astfel de initiativa, fapt care i-ar putea afecta sansele."

    Poate autorul sa explice? Ce treaba are faptul ca are sustinatori "emancipati" cu orice chestie?

    Cine vine si vrea, voteaza cu USR, iar daca sunt suficient de "emancipati", voteaza ori da, ori nu si pe buletinul de vot pentru modificarea constitutiei si-l introduc in urma. Daca nu sunt destul de "emancipati", probabil ca vor baga mototoli formularul si-l vor duce acasa in vederea folosirii acestuia ca hartie igienica.
    • +33 (45 voturi)    
      De acord dar ... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:37)

      MyGame [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      De acord cu initiativa dar vrem si un referendum in care cei trimisi in judecata sa nu poata candida la alegeri pana la sentinta definitiva iar cei cu condamnare sa nu mai poata participa niciodata la alegeri (nici sa fie alesi dar nici sa aleaga).

      Ce parere aveti poliiticienilor din oricare partid facei parte
      • +20 (24 voturi)    
        300 de parlamentari (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:54)

        ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

        Avem deja un referendum care nu a fost implementat
        • +5 (7 voturi)    
          Și noi am vrea ca, corupții să nu mai (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 20:52)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

          ocupe locuri în parlament și pentru asta am vrea alt referendum. dracnea si mafia roșie kaghebista e dusă aiurea. Ar trebui trimiși la canal, nu sa propună "referendumuri".
          • -1 (3 voturi)    
            ghicitoarea referendumului este (Joi, 3 noiembrie 2016, 7:26)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

            casatorita intre EA -penele si EL- Lord of TR...asta isi doreste U$Lamul, daca electoratul ii vrea din nou in telenovela ?

            55% USR sa fie ! iar restul sa fie disputat de lighioanele FSN si U$Lam adica penele ,P$D,severinihashdoioo,prostanaci,purici dughinisti,ghitza de la portita...etc
      • +10 (14 voturi)    
        Strange 3 mil de semnaturi (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 19:29)

        firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui MyGame

        si o facem si pe asta.
    • +20 (36 voturi)    
      acest referendum (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:44)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      are rolul de a scoate din case cat mai multi oameni.
      Statistic plusul de votanti va vota mai degraba cu PSD dat fiind tema aleasa.
      • +12 (14 voturi)    
        nu cred (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:36)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        nr. votantilor psd e relativ constant, castigul lor de pana in prezent fiind dat tocmai de absenteismul alergatorilor. acei indecisi sau nepasatori.
        eu cred ca psd ar avea o surpriza foarte neplacuta daca la vot ar veni 55-60% sau chiar mai multi alegatori.
        • -1 (3 voturi)    
          Fii atent la ce crezi ! (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:11)

          Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Nu ignora mașinăria de propagandă a PSD care va ști să ”fezandeze” mintea alegătorilor cu ideea că doar PSD mai poate salva țărișoara de pidosnici.
        • -2 (4 voturi)    
          corect, si totusi.. (Joi, 3 noiembrie 2016, 9:49)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          problema "spinoasa" este pozitionarea candidatilor fata de subiectul referendumului. PSD va ataca imediat pe oricine nu sustine deschis homofobia asta. au la dispozitie aproape toate televiziunile, deci sanse mari sa scoata la vot "nehotaratii" lor, nu pe ai adversarilor.

          sa nu uitam ca pentru modificarea constitutiei e nevoie de o prezenta de +50% si la parlamentare nu participa in ultima vreme mai mult de 40%.
      • +3 (3 voturi)    
        ce care nu merg la alegeri (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:16)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        nu ar vota cu psd garantat... ba eu cred ca psd e principalul motiv pt care stau acasa... SCARBA de genul asta de politicieni
      • 0 (4 voturi)    
        EXACT! (Joi, 3 noiembrie 2016, 9:15)

        ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        Asta e miza, nu va lasati prostiti! Ii doare in cur pe pesedisti de Constitutie si alte chestii ... ei stiu ca publicul lor tinta e format din pensionari ca oricum au idei retrograde si fac cruce la fiecare 2 metri, deci or sa vina si mai multi la vot ca sa infiereze "blasfemia" ... uite-asa ti se face greata de Romania anului 2016 ...
    • -29 (57 voturi)    
      Nu știai? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:52)

      reiand [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Așa e cu "progresiștii", ei mereu se cred mai emancipați. Familia tradițională e învechită, nu ținem noi, ăștia mai înapoiați, pasul cu vremurile. Să nu uităm totuși că aceiași liberi-cugetători se credeau nu demult făuritorii "Omului Nou". E greu cu complexele de superioritate.
      • +11 (41 voturi)    
        Copiii lui dumnezeu? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:13)

        mariusc80 [utilizator] i-a raspuns lui reiand

        De obicei asta cu "familia crestina" este sustinut de unii care se cred copiii unui zeu, in speta dumne-zeu.
        Nu stiu ce aroganta mai mare poate fi decat sa te crezi copil de zeu si facut "dupa chipul si asemanarea lui/ei" ...
        • +2 (20 voturi)    
          credinta si convingeri (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:02)

          jijelul , troll platit de ruznaci [utilizator] i-a raspuns lui mariusc80

          "dupa chipul si asemanarea" - este vorba despre acele caracteristici prin care oamenii, de exemplu, se deosebesc de animale sau chiar de "ingeri" (vointa, constiinta...).

          inafara de asta, nu e vorba despre aroganta, ci despre tinta, credinta si speranta in a deveni copil de Dumnezeu. ceea ce presupune o lupta si o transformare continua spre acea stare.

          daca vrei o evolutie catre omul nou, dar care nu se intampla prin eliminarea celor mai slabi si dominanta celor puternici, ci prin aceea ca Dumnezeu realizeaza aceasta transformare in noi in momentul in care il cautam si il recunoastem si vrem(tocmai fiindca in acest aspect suntem dupa asemanarea lui). incepand cu cei mai slabi, a se citi mai umili.

          din pacate, nu asta arata multi dintre cei care se numesc crestini. de aici probabil si confuzia ta si a multora...
          • 0 (4 voturi)    
            eu nu inteleg (Joi, 3 noiembrie 2016, 13:10)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui jijelul , troll platit de ruznaci

            daca e asa cum zici tu, unde este acea "transformare"? arata-mi si mie macar unul...
            • -1 (3 voturi)    
              de ce trebuie sa iti arate el.. (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:08)

              akillies [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              ..in loc sa te duci sa cauti tu?
              E usor sa stai in confort si sa comentezi ca asa ceva nu exista: ca sa te convingi mai bine te duci tu si cauti!
              • -1 (3 voturi)    
                geniule (Joi, 3 noiembrie 2016, 21:16)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui akillies

                ba exista 200 de zeitati hinudse. nu ma crezi? du-te si cauta!
              • 0 (2 voturi)    
                Ha! Ha! (Joi, 3 noiembrie 2016, 21:26)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui akillies

                Ti-a luat mult ca sa scoti prostia asta? De cand neexistentata a ceva trebuie dovedita? TOTDEAUNA cine spune ca ceva exista trebuie sa dovedeasca asta, nu cel care spune ca nu exista. Ca si in justitie unde trebuie dovedita vinovatia si nu nevinovatia, in stiinta unde trebuie dovedite legile stiintifice si nu inexistenta lor, etc.
                • +2 (2 voturi)    
                  Razi aiurea (Joi, 3 noiembrie 2016, 23:31)

                  Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                  Orice afirmatie pe care o faci trebuie dovedita. Si afirmatiile pozitive (exista) si cele negative (nu exista). Daca nu poti dovedi ca nu exista, nu spui "nu exista". Poti spune "nu cred ca exista", sau "nu stiu daca exista sau nu".
                  • 0 (0 voturi)    
                    Ai dreptate dar doar partial (Vineri, 4 noiembrie 2016, 17:30)

                    LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

                    Da, trebuie sa dovedesc ca ceva nu exista daca eu affirm asta. Dar aici inexistenta era un raspuns la afirmatia cuiva ca ceva exista, si acel cineva nu a dovedit asta. De asta am dat exemplul cu justitia: daca cineva spune ca sunt vinovat, el trebuie sa dovedeasca asta, nu eu care spun doar ca nu sunt vinovat. Scuze daca nu am fost foarte clar!
            • +1 (1 vot)    
              Cateva exemple care-mi vin in minte... (Joi, 3 noiembrie 2016, 23:50)

              Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Albert Schweitzer
              David Livingstone
              Dietrich Bonhoeffer
              Desmond Doss
              George Mueller
              ...si mai sunt multi.
        • -2 (14 voturi)    
          Exista si populism bun, imi place (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 19:26)

          firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui mariusc80

          Omule, femeie+barbat nu e "familia crestina", e "familia stiintifica".

          Doar gandul ca prin votul meu o sa anulez votul lui Remus Cernea ma face sa votez cu cea mai mare placere.
        • +1 (7 voturi)    
          Sofism (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 20:26)

          reiand [utilizator] i-a raspuns lui mariusc80

          E haios sofismul tău, dar nu ține. Oricum, e bine că ai pus acolo "lui/ei", altfel cine știe, poate cineva ar fi luat fraza ca o formă de discriminare. Percep însă totuși o urmă de prejudecată în gândirea ta, pentru că început cu "lui", nu cu "ei".
    • +20 (36 voturi)    
      Ce-i mizeria asta? (2) (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:07)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      PSD nu a respectat vointa poporului exprimata prin referendumul cu 300 parlamentari. Atata timp cat vointa exprimata la acel referendum nu este aplicata eu la altul zic pas.
      • +4 (6 voturi)    
        ai (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:40)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui ty

        dreptate ca nerespectarea rezultatului referendumului din 2009 face ca tot ce s-a ales de atunci pana acum sa fie acoperit de patura ilegalitatii.
        dar, nici sa asisti de pe margine, neimplicandu-te, nu-i o solutie. permiti in acest fel prelungirea agoniei psd.
        • -1 (9 voturi)    
          Nu. Prin netrezentare nu se realizeaza cvorumul (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 20:21)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          referendumul nu va fi validat. Ori se aplica cel cu 300 parlamentari ori pas altui referendum indiferent de tema.
    • +7 (13 voturi)    
      mandru ca sunt emancipat (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ca sa zic asa...


      exprimare cel putin nefericita din partea autorului...
      • +2 (2 voturi)    
        macar (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 19:40)

        firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        n-au scris ca pe facebook
    • +2 (2 voturi)    
      Mai mare prezenta, mai mic PSD + ALDE (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:15)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      PNL sa nu faca prostia sa nu voteze. Exista un public conservator care este dedicat si coruptiei si care din lipsa unui partid specific, voteaza traditional PNL. Daca ar vota contra, ar ridica acest public impotriva lui.

      PLUS: este deja probat ca daca prezenta e mai mare PSD + ALDE ia mai putine procente. Hai sa nu uitam.
  • +22 (42 voturi)    
    Fenomenal (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:19)

    ac [utilizator]

    De ce sa nu facem si buletinele asa: sub PSD casatoria barbat/femeie, sub Nicusor Dan gay/pacatos/smoala/focu gheenei etc.
    In felu asta impuscam doi iepuri dintr-o lovitura. Se poate face de fapt un tabel, in stinga PSD, XY, 102 taxe scoase, impozite PFA 65%, sticle de ulei etc. si in dreapta poseta lui Udrea, americani, Nicusor Dan, gay etc.
    • -38 (52 voturi)    
      nu e o idee rea... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:28)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui ac

      ...la tabelul psd se pot adauga: cresteri de salarii pt medici si profesori, taieri de taxe etc

      iar la pnl: taieri de salarii si pensii, cresteri de taxe and so on.

      sa stie omul in clar ce il asteapta dupa votare.
      • +16 (24 voturi)    
        Da! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:32)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        "cresteri de salarii pt medici si profesori"

        D-aia au facut ambele categorii sociale greve in fiecare an de vreo 10 ani incoace, de ce mult le-a crescut PSD/PDL/PNL salariile.
        • +18 (24 voturi)    
          "cresteri de salarii pt medici si profesori" (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:02)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui mitg

          D-aia sub psd Romania ocupa locul 120 din 138 tari in cea ce priveste calitatea invatamantului iar in spitale se moare cu zile. PSD & CO stie doar sa risipeasca banii. Votati voi psd eu nu.
      • +17 (21 voturi)    
        in clasa a 11a (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:12)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        se face economie...
        esti inca in clasa a 11a sau cat ai dat spaga sa treci la materia aia?!

        pentru ca intelege mai bine economia catzelu meu decat tine (probabil si pisicile)!

        banii de salarii se iau de undeva, deci salarii mai mari (daca nu vine natural in urma cresterii economice), inseamna mai putini bani la sanatate, invatamans si investitii (adica o sa fie copii nostri analfabeti, o sa murim prin spitale si o sa se termine pasajele, autostrazile si metroul in anul 3000).

        tu ai impresia ca statul se kk bani sau cum?! banii sunt finiti... maririle inseamna de fapt REDIRECTIONAREA banilor!!!
        daca investesc, creez locuri de munca si in timp voi creste si salariile, in mod sanatos si sustenabil. daca maresc aiurea salariile... nu fac decat sa incetinesc pe termen lung cresterea economica...
        a si sa nu uit se creste inflatia ... deci scade puterea de cumparare si cresterea aia brusc nu e 25% e 20% .
        pot ajunge (in cazuri mai extreme, dar nu imposibile la cum arunca psd cu bani) la mariri de impozite si chiar la ..... Grecia... stii tara aia in prag de faliment!
      • +12 (12 voturi)    
        Da, tehnocratii ataca din nou (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:50)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Bai nene, care parte din "avem trei lei si vrem sa dam cresteri de treizeci de lei, de unde luam restul" n-ai inteles-o? Se pare ca nici parlamentul. Ei sint legal obligati. Tu poti doar sa comentezi fara sa gindesti, ce-ti pasa, nu tu dai impozit, tu culegi roadele.

        Eu sint de acord cu toate astea, dar CU CAP. Asta e partea pe care n-ai inteles-o, si dupa cum vad, nici nu vrei.
        Nen-tu Tariceanu a mai bagat odata 50% mariri tot asa electoral, votate cu sapte miini de toti cretinii din parlament, de era sa se duca la vale tot. Si il injurau toti pe Boc dupa ca nu mai avea loc de nimic (cu toate stupizeniile gen Ialomiteanu, Vladeanu etc) decit sa repare cu ciocanul prostia.

        Ai lucrat vreodata un proiect luat de pe net si sa vezi cum din suta de dolari toti stau cu mina-ntinsa, incepind de la WU, PayPal si terminind cu fiscul, CAS-ul etc? Si acuma vrei sa sustin niste cresteri fara o sursa clara?
        A, da, stim, belim din nou clasa mijlocie, sau luam bani cu imprumut si urlam contra lu' Ciolos care a bagat tara in mizerie !
        Si-o s-o opreasca Dragnea, baiii, sa nu se rostogoleasca, vorba lu Moromete.
      • +6 (6 voturi)    
        mda, (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:43)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        nu stiam ca banii aia pica din cer. nu stiam ca psd-ul condus si cum de ateul iliescu ar fi devenit brusc credincios, mizand pe milostivenia Dumnezeiasca de a umple buzunarele bugetarilor cu lefuri si gratuitati nemasurate.
  • +17 (39 voturi)    
    Tariceanu avea dreptate (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:21)

    nellino [utilizator]

    sa se teama de cuplarea temelor astea.

    PSD va avea suportul BOR care va face propaganda sa iasa lumea sa apere familia traditionala in care barbatul bate femeia, nu alt barbat.
    Facebook-ul se va uni impotriva acestor dejectii medievale si va face apel la tineri sa reactioneze.

    O sa avem o participare record. USR va fi avantajat.
    • +10 (14 voturi)    
      . (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:45)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      CORECT! Barbu Mateescu are o analiza excelenta, cu cat mai multi cu atat mai rau pentru psd¸+alde http://sociollogica.blogspot.ro/2016/11/dupa-alegeri-vor-avea-psd-si-alde.html?m=1
      • +2 (2 voturi)    
        Corect, doar ca... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:49)

        Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui theo667

        prin tema aleasa, asta inseamna ca trebuie sa luam in calcul mobilizarea maxima a votantilor PSD (la asta se gandesc si ei), cu toate astea, cred ca sunt destui interesati de tema, care vor vota si alte partide, mai de dreapta.
  • +22 (52 voturi)    
    In sfarsit, o rezolvam si pe asta (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:25)

    banel [utilizator]

    Dintre toate problemele pe care le are aceasta tara, populatia s-a gandit ca cea mai importanta este faptul ca in Constitutie nu e clar scris ca un barbat nu poate lua un alt barbat de nevasta.
    Cetateanul roman nu e preocupat de nivelul de trai, de sanatate, de viitorul incert, de coruptie. NU...e preocupat de faptul ca doi barbati vor face nunta la el in cartier. Asa ca a luat atitudine intr-o campanie de strangere de semnaturi fara precedent pentru a rezolva aceasta problema fundamentala a natiei. Restul sunt marunte...se rezolva de la sine...in vreo suta de ani.
    • -5 (39 voturi)    
      derizoriu (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:41)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Dintre toate problemele din lumea asta, problema casatoriei gheilor mai ramasese de rezolvat. Probabil ca urmeaza problema budelor publice pentru entitati cu sex nedefinit sau ambiguu, ca sa ne luam dupa agenda Soros din State...
    • +12 (20 voturi)    
      Ha! Ha! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:42)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Vezi ca a mai zis unul ca vor trebui 20 ani si toata lumea a sarit pe el. Urmarea se vede si acum... Vrei sa patesti la fel dandu-te optimist cu suta de ani?
      • -4 (6 voturi)    
        A spus 50 de ani (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:51)

        Simona_Srb [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        si nu au trecut inca.
        • +7 (7 voturi)    
          a fost (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 18:47)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Simona_Srb

          Brucan si a zis 20 ani.
          • +3 (3 voturi)    
            dap (Joi, 3 noiembrie 2016, 9:21)

            ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            nici macar Brucan n-a intuit imensul grad de prostie al romanilor ... saracu', daca ar invia si ar vedea ce e in tara, s-ar impusca singur la loc ...
            • 0 (2 voturi)    
              Brucan era un comunist.. (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:12)

              akillies [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

              ..si facea jocurile FSNului...!
              • 0 (0 voturi)    
                Si asta e imporant acum?? (Vineri, 4 noiembrie 2016, 17:32)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui akillies

                Important e ca din pacate a avut dreptate, ba chiar s-a mai si inselat in minus...
  • +18 (30 voturi)    
    Bine ca facem alt referedum aiurea (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:35)

    liv07 [utilizator]

    dar rezultatul celui in urma caruia s-a decis reducerea numarului de paraziti nu a fost pus nici pana azi in aplicare.
    Daca se decide organizarea acestui referendum, trebuie ca in urmatorul parlament sa avem doar 300 de posibili infractori.
    Constitutia nu poate fi modificata fara a nu se tine cont de rezultatul refendumului anterior.
  • +11 (19 voturi)    
    Ponta racnea ca el e mandru ortodox familist (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:38)

    Locke Lamora [utilizator]

    si a ajuns unde a ajuns. Some people never learn.
  • -9 (31 voturi)    
    ce tampenie politically correct (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:48)

    Razvan_M [utilizator]

    USR este un partid votat de oameni normali, nu de fanatici SJW, sper... Familia este prin definitie casatoria intre un barbat si o femeie, deocamdata in spirit. Trebuie modificata doar litera legii.
    Gheii si gheisele nu pot beneficia de discriminare pozitiva pt. ca nu asta este scopul Constitutiei.
    • +5 (23 voturi)    
      SJW? (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:23)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Da stai, ce treabă au războinicii luminii sociale cu drepturile homosexualilor? Şi de când acordarea aceloraşi drepturi de care dispun şi alţii e discriminare pozitivă? Nu confunda aceste minime dovezi de civilizaţie cu absurdităţile SJW şi ale altor ramificaţii politic-corecte, că te duci binişor spre extrema dreaptă.
      • +5 (9 voturi)    
        Exact, SJW 100%! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 20:13)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        La speciile cu 2 sexe (deci si la noi, Homo sapiens sapiens), legatura amoroasa conforma cu tiparul speciei e cea intre membrii de sex diferit. Un barbat si o femeie sunt considerati 2 indivizi diferiti si spunem ca fiecare dintre ei are un aparat reproducator, dar din punct de vedere al genelor (si al capacitatii lor de a se propaga mai departe), un individ, un tot unitar e un barbat + o femeie, iar adevaratul aparat reproducator intreg si functional e suma celor 2 aparate ale fiecaruia.

        Ce fac acesti SJW e ca relativizeze legaturile amoroase intre oameni (intr-un mod foarte ciudat insa, pentru ca nimeni nu lupta pentru legalizarea familiei intre un barbat si 2 femei sau intre un tata si o fiica) si sa ne inoculeze ideea ca dpdv natural, nu e nicio diferenta (de unde si lupta asta de a obtine aceeasi denumire pentru acea relatie) intre o legatura intre un barbat si o femeie si una intre 2 barbati - ceea ce e stiintific fals.

        Iar un homosexual nu are niciun drept mai putin decat mine, si el, ca mine, are dreptul sa se casatoreasca cu o femeie.
    • +3 (3 voturi)    
      Codul Civil e lege, nu "spirit" (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:45)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      In Codul Civil in vigoare scrie:

      "ART. 259
      Casatoria
      (1) Casatoria este uniunea liber consimtita intre un barbat si o femeie, incheiata in conditiile legii.
      (2) Barbatul si femeia au dreptul de a se casatori in scopul de a intemeia o familie."
      • 0 (0 voturi)    
        legea nu este articol de constitutie (Vineri, 4 noiembrie 2016, 18:14)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Skipper1

        Crede-ma, stiam de existenta articolului din Codul Civil cand am scris comentariul, dar subtilitatea legala este alta.
  • +15 (23 voturi)    
    corect (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:53)

    moka [utilizator]

    tare mi-e ca pe limba lui o sa piara PSD-ul la algerile astea.
    Atata prostitutie pentru voturi n-a existat niciodata in ROmania.
  • -5 (23 voturi)    
    Ce logica ! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 16:57)

    andipetre [utilizator]

    De ce sa nu se discute si de asta in campanie? Simplul fapt ca 3 milioane de cetateni o sustin arata ca e o tema realmente importanta pe agenda publica si ca partidele ar trebui sa se pozitioneze fata de ea.

    Asa cum ar trebui sa spuna si ce parere au despre alte teme cruciale: migrația si integrarea culturii islamice, privatizarea educatiei si a sanatatii, tratatul UE-SUA (cu implicatiile economice si strategice asupra Romaniei) etc. Ce vreti, sa ii lasam sa isi spuna in campanie doar lozincile care le sunt comode?

    Si sa fim seriosi. Participarea la un vot nu e niciodata un lucru rau, indiferent de tema. E expresia democrației. Iar cei care nu participa nu au dreptul sa se mai planga.

    Dar sa ii consideri pe toti oamenii prosti si sa iti imaginezi tot felul de scenarii apocaliptice legate de votul lor, nu arata altceva decat ca, de fapt, nu crezi in democratie si ca preferi ca o "elita" autoselectata sa decida pentru cei multi. Cum e, de altfel, si cazul in realitate in ideologia neomarxista aflata la baza a astfel de reactii.
  • +10 (24 voturi)    
    de acord cu o conditie (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:05)

    bogdan1477 [utilizator]

    daca tot stricam hirtia cu referendumul, hai sa mai bagam citeva intrebari:
    1. Sunteti de acord ca parlamentarii sa nu mai aiba imunitate, nici pentru retinere nici pentru cercetare?
    2. Sunteti de acord ca un parlamentar sa nu mai aiba voie sa detina orice alta functie, la stat sau in privat, pe durata mandatului
    3. Sunteti de acord ca cei condamnati penal sa isi piarda functia de parlamentar imediat
    4. Sunteti de acord ca cei care detin deja o functie publica (primar, consilier, ministru, functionar, etc, etc) cu minim 6 luni inainte de alegeri sa nu aiba voie sa candideze?
    Si lista poate continua la infinit.
  • +12 (24 voturi)    
    intrebare: (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:05)

    liviu_ [utilizator]

    apropos de referendumuri din ziua alegerilor...
    ala cu 300 de parlamentari cand se aplica?!

    eu nu vad acest referendum cu ochi buni...
    o sa fie clar pro partide mari, anti partide mici + nu o sam ai conteze nimic in alegeri decat aceasta tema...
    ca doar nivelul de trai, infrastructura, investitiile etc sunt teme mult mai putin importante decat daca se casatoresc sau nu homosecualii....

    o tema tampita, care nu dovedeste decat mentalitatea de evu mediu (si a partidelor , si a oamenilor)!

    PS: o chestie interesanta: prezenta mai mare la vot e posibil sa faca rau psd, nu bine... asta evident daca nu face blat cu pnl
    • +3 (9 voturi)    
      Emancipatule! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 19:46)

      firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu e o tema tampita, e o siguranta pusa sus de tot (in Constitutie) impotriva spalarii pe creier.
      • 0 (6 voturi)    
        Spălarea pe creier (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 21:58)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

        iți lasă o singură variantă de urmat blocându-le pe toate celelalte. Japonezii au mai multe posibilități, de exemplu, se pot căsători cu acte cu orice entitate umană, fie ea si un personaj de desene animate.
        • +1 (3 voturi)    
          De unde scoti minciunile astea?? (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:58)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          Nici casatoria gay nu e legala in Japonia
          https://en.wikipedia.org/wiki/Same-sex_marriage_in_Japan

          Mai mult, CONSTITUTIA JAPONIEI, se refera la casatorie ca fiind uniunea dintre sot si sotie. Motiv pentru care homosexualii CER SCOATEREA acelui articol din Constitutie. ADICA MODIFICAREA CONSTITUTIEI. Deocamdata fara succes.
  • +4 (16 voturi)    
    poate se face (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:28)

    Francisc 1 [utilizator]

    dar daca se face, peste ani , sa nu va plangeti ca nu stiti cine v-a impins in evul mediu ! PSD PSD PSD !!!! niste animale imorale , fara jena sunt in stare sa speculeze orice resentiment !
    • +2 (4 voturi)    
      Am inteles... (Joi, 3 noiembrie 2016, 10:20)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Deci neaparat suntem in Evul Mediu daca nu avem casatorii homosexuale, sau cu animale, sau cu obiecte. Obiceiuri prezente la popoarele pagane, necivilizate si ignorante, cu mult inainte de evul mediu. Popoare care au cam disparut.

      Interesant ca unul din "argumentele forte" in favoarea casatoriilor gay este ca si unele animale imorale fac sex pe dos. Fara jena.
    • +2 (2 voturi)    
      mestere..esti prea extremist ca sa te ignor! (Joi, 3 noiembrie 2016, 16:36)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      In evul mediu conceptul de casatorie nu se aplica oricui - taranii aveau nevoie de acordul nobililor pentru casatorie, iar nobilii aveau dreptul de prima noapte(sa dezvirgineze femeia din cuplu).
      Homosexualitatea a fost intotdeauna (in orice cultura si in orice etapa a istoriei) ca pe un moft, o etapa trecatoare in descoperirea sinelui sau o experienta - in nicio cultura nu se incuraja homosexualitatea mai mult decat ca pe o arma pentru a obtine anumite avantaje in societate. Maim ult, culturile pagane prigoneau teribil homosexualii, iar in civilizatiile mediteraneene era acceptata doar in radnul nobililor is facea parte din "desfatarile" sexuale ale nobililor/nobilelor .
      Nicio civilizatie nu a incurajat aceast comportament maim ult decat o simpla etapa trecatoare.
      Problema cea mai mare a homosexualitatii este ca singura religie in care au fost tolerati a fost religia crestina, care indemna la toleranta (pentru a oferi omului o sansa pentru izbavire), dar condamna in mod categoric actul in sine(considerat un pacat).
      Foarte multi confunda Crestinismul(Noul Testament) cu Mosaismul(Vechiul Testament), dar, desi au un trunchi comun si foarte multe aspecte similare, Crestinismul indeamna la tolernata maxima si oferirea unei noi sanse oamenilor, pe cand Mozaismul se adreseaza doar urmasilor lui Israel si elimina total Neamurile(restul popoarelor).
      Mai mult, religia nu are nimic a face cu credintele individuale, si oricat ar incerca neoliberalismul aka neocomunismul sa ii dea haine noi si lucioase, politically-correctness si agenda LGBT este total impotriva crestinismului si a liberului arbitru aparat de acesta.
  • -1 (7 voturi)    
    !!! (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:29)

    costinescu [utilizator]

    Sebastian Rotaru inapoi la HotNews!!!!!!!!!
    (hai sa fim sinceri, cam 90% din noi gandim la fel ca el. puneti-l sa faca 200 de flotari si gata)
  • +1 (7 voturi)    
    daca tot faceti si referendum (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:36)

    gopo2016 [utilizator]

    sa il mai faca odata pe ala cu 300 de parlamentari , de fapt ar putea sa puna 200 la numar
  • +1 (11 voturi)    
    Saraci... inculti... bigoti... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 17:51)

    Susufler0 [utilizator]

    Multi au fost in 1990, multi sunt in 2016 !

    PS. Daca o sa tina smecheria cuplajului anul acesta, atunci chiar sfatuiesc PSD-ul sa organizeze inca de pe acum pt viitoarele alegeri din iarna lui 2020 o initiativa cetateneasca de strangere de semnaturi pt modificarea Constitutiei, in sensul eliminarii alin 5 al art 138 (ala care ii incurca pe pesedisti la CCR, pt ca le cere sa indice sursa de finantare de la buget pt pomenile lor electorale "legale") !

    PPS. Alineatul ala odata eliminat, inseamna ca in Romanica vine Potopul !
  • -3 (11 voturi)    
    Interesu' poarta fesu' (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 19:35)

    firuierbii [utilizator]

    Pai nu era bine parca intr-o democratie sa isi exprime votul cat mai multa lume?
    In general da, dar daca asta scade sansele partidului cu care votam noi, nu mai e bine.

    Ma lasati?!
    • 0 (4 voturi)    
      Lamurire (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 20:59)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui firuierbii

      Da, este bine ca intr-o democratie sa isi exprime votul cat mai multa lume. Dar acest vot trebuie sa fie liber consimtit, nu manipulat prin amestecarea cu intrebari care nu au nicio legatura cu scrutinul propriu zis.

      Nu intamplator, in legea electorala se prevede expres ca este interzisa campania in ziua si in preziua alegerilor. In acest mod, cetatenilor li se pune la dispozitie un ragaz de timp pentru a-si putea sedimenta o opinie clara, pentru a vota cu judecata, nu sub imperiul emotiilor de moment.

      Ori, intrebarile colaterale puse la un eventual referendum exact asta fac: intervin direct in procesul electoral chiar in momentul in care omul isi exercita votul pentru scrutinul principal. Iar asta echivaleaza cu o incercare de alterare a liberului arbitru.
  • +5 (5 voturi)    
    :)) (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 21:52)

    misunel [utilizator]

    80 % din comentatori isi exprima parerea pe alte subiecte decat cel din articol..
  • +4 (10 voturi)    
    ia, hai (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 22:21)

    Conservator [utilizator]

    Ia, hai, terminati cu chestiile astea. Am inteles, va place sa faceti un anumit tip de sex, bravo voua, dar nu trebuie sa exagerati. Ok, nu trebuie sa va prigoneasca nimeni pentru treaba asta, nu trebuie sa fiti bagati la puscarie, dar voi va tot intindeti. Faceti marsuri ca sa ce? Sa declarati ca faceti sex anal? Stati dracu' acasa, ca va vad copiii si au impresia ca e cool sa fii homosexual. Ce dracu', nu mai avem un pic de bun-simt? Dup-aia vreti drepturi, vreti sa infiati copii. Nu vreti sa-i faceti, vreti sa-i aveti. Vreti casatorie ca sa dati impresia ca sinteti normali, asta e adevarul. Vreti recunoastere. Luptati-va pentru un parteneriat civil, pentru alta forma juridica, nu pentru casatorie. Ca d-aia sinteti perversi, ca vreti sa pervertiti pina si definitiile.
    • +1 (7 voturi)    
      ca era sa uit (Joi, 3 noiembrie 2016, 1:25)

      Conservator [utilizator] i-a raspuns lui Conservator

      Sint PENTRU construirea Catedralei Neamului. Nu sint cine stie ce religios dar am promis, noi, ca popor, sa o construim, dupa Razboiul de Independenta. Noi poate nu credem in Dumnezeu, dar aia de au murit pentru noi credeau. E vorba de cuvintul dat.
      Sint IMPOTRIVA introducerii religiei in scoli ca si IMPOTRIVA studierii lui Eminescu inaintea virstei de 19 ani. Copiii trebuie sa descopere singuri care e treaba, in ce aleg sau nu sa creada, nu indoctrinati de niste profesori care numai profesori nu sint.
      Sint PENTRU drepturile homosexualilor dar IMPOTRIVA casatoriei si a adoptiei de copii. In rest pot avea ce drepturi vor.
      Sint IMPOTRIVA montarii tevii de esapament a autobuzelor inspre trotuar si, in general, sint PENTRU orice chestie care ar putea face viata mai usoara. Viata, nu sexul.
      A, si mi se pare o nedreptate ca M10 nu a strins semnaturile necesare pentru a candida, asa ca o sa votez USR pentru ca altceva nu am ce, chiar daca sint de stinga. Macar au bun-simt.
  • 0 (6 voturi)    
    mortii lor... (Miercuri, 2 noiembrie 2016, 22:45)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    dar un referendum pentru reducerea numarului de parlamentari nu ar face nici de-a naibii...jegosii. Gashca asta politica trebuie schimbata musai. E imperativ.
  • -2 (2 voturi)    
    Fățărnicie ! (Joi, 3 noiembrie 2016, 8:00)

    Fisherman [utilizator]

    Ce să zic, nu mai poate Sistemul Infracțional Organizat (SIO) să respire din cauza grijii față de curățenia morală a neamului !
    Este limpede că SIO dorește să agite electoratul momindu-l cu o falsă amenințare astfel încât să crească participarea acestuia la vot deturnând astfel atenția acestuia de la adevărata semnificație a acestor alegeri: menținerea României pe traseul întăririi statului de drept.

    Cred că legislația electorală ar trebui să prevadă efectuarea unui referendum numai de sine stătător.

    Este în joc aici un drept constituțional esențial pentru români: Exercitarea Suveranității. (Art. 2: prin Parlament și prin Referendum).

    Am văzut deja că Parlamentele post-decembriste nu au respectat rezultatele alegerilor parlamentare și au schimbat majoritățile prin Metoda Maradona:
    1 - ascunderea unui partid de sub 5% sub fusta PSD (vezi cazul PC);
    2 - traseismul politic pur și simplu;
    3 - traseismul politic sofisticat: crearea unor partide parlamentare care nu au fost niciodată supuse unui scrutin (exemplul cel mai elocvent este ALDE).

    Desigur că nici acest referendum nu ar fi respectat (în caz că PNL ar mușca momeala) așa cum nici cel cu reducerea numărului de parlamentari la 300 nu a fost !
  • -2 (2 voturi)    
    ce porcarie (Vineri, 4 noiembrie 2016, 9:34)

    SorinPopovici [anonim]

    O sa ajungem cea mai tampita tara. Asta ne trebuia sa mai devenim si niste idioti religiosi fanatici ca manele oricum ascultam.
  • -2 (2 voturi)    
    .... (Vineri, 4 noiembrie 2016, 9:48)

    AndreiSe [utilizator]

    Eu din considerente pur economice consider ca organizarea oricarui referendum la care rezultatul se poate anticipa cu acuratete de 100% este un abuz. In cazul acesta este evident ca rezultatul votului ar fi 80% pro aceasta idee. Asa a fost si cu referendumul din Ungaria privind imagratia...doar un exercitiu de imagine pe bani prostilor pentru prosti. Si sa te joci cu un referendum din considerente pur electorale este un al doilea abuz (incetatenit insa la noi in tara dupa modelul referendumului lui Basescu privind reducerea numarului de parlamentari - niciodata facut). Un al treilea abuz al politicienilor este ca nu pot fi supuse referendumului anumite chestiuni care tin de drepturile omului sau de ingradirea unor libertati ale unei minoritati doar pe motivul ca sunt o minoritate. Asa am putea supune la vot prin referendum tot felul de aberatii legate de alte minoritati. Ideea ca o majoritate sa impuna unei minoritati orice fel de ingradire a unei libertati de exprimare, de credinta, de limba, etc. este cea mai mare capcana a unei democratii imature. In cazul acesta particular Romania si romani trebuie sa vada cu ce vine la pachet aceasta decizie. Sa nu ne trezim ca britanici care au votat Brexit si apoi a doua zi au cautat pe google ce insemana U.E.