Sondaj PNL, realizat inainte de episodul Vasile Blaga: PSD - 38%, PNL - 30%, USR - 9%; prezenta la vot extrem de scazuta/ Gorghiu: "Mingea este in terenul lui Ciolos"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 4 octombrie 2016, 13:24 Actualitate | Politic

Un sondaj comandat de PNL si realizat in perioada 17-24 septembrie, inainte ca Vasile Blaga sa fie pus sub urmarire penala de DNA si ulterior sa demisioneze din fruntea partidului, arata ca PSD se plaseaza la 38%, liberalii la 30% si Uniunea Salvati Romania la 9%, in timp ce PMP nu atinge pragul electoral, potrivit unor surse politice. Presedintele PNL Alina Gorghiu a atras atentia ulterior ca sondajul indica o prezenta la vot "catastrofala", de 29%.

Ce arata sondajul prezentat marti in sedinta Biroului politic national:

PSD - 38%
PNL - 30%
USR - 9%
ALDE - 5,5%
UDMR - 5%
PMP - 4%

Sondajul a fost realizat de Agentia de Rating Politic, la comanda PNL, si a fost finalizat inainte ca Vasile Blaga, copresedintele PNL, sa fie pus sub acuzare de DNA pentru trafic de influenta, pe 28 septembrie.

Sondajul se refera si la personalitati politice. Potrivit lui Gorghiu, din acesta a reiesit faptul ca in perceptia publica partidul care il sustine pe Dacian Ciolos este PNL, aratand "o compatibilitate intre PNL si Dacian Ciolos." "Mingea este in terenul dumnealui", a mai spus liderul PNL.

In privinta USR, intrebata daca ii va lua pe listele PNL in cazul in care nu vor strange semnaturi, Gorghiu a declarat: "Daca are scorul din sondaje, partidul nu ar trebui sa aiba probleme sa stranga semnaturi. Exista o anumita suprapunere a electoratului, dar de aici la a prelua pe cineva pe lista e cale lunga. Pe noi ne-ar ajuta sa intre USR in parlament, un punct comun fiind sustinerea aceluias premier."

Liderul USR, Nicusor Dan, a prezentat, duminica, rezultatele unui sondaj de opinie referitor la intentia de vot la alegerile parlamentare, sustinand ca doar o prezenta masiva la vot va putea sa impiedice PSD+ALDE, formatiuni creditate in sondaj cu 55% intentie de vot, sa formeze guvernul, transmite Mediafax.

"In momentul asta, PSD + ALDE nu ar avea nicio problema sa formeze guvernul. Insa, PSD a fost de multe ori in situatia castigatoare, chiar cu doua saptamani inainte de alegeri si de multe ori prezenta masiva la vot a rasturnat calculele dinainte. Eu sper sa se intample acelasi lucru", a declarat liderul USR, Nicusor Dan.

El a reiterat faptul ca USR nu vrea sa faca o alianta, insa vrea sa voteze pentru un guvern negociind cu primul ministru pe program, nu neaparat pe pozitii de ministru.

Potrivit unui sondaj de opinie prezentat de Nicusor Dan, realizat de Kantar TNS, PSD este creditat cu 45% intentie de vot, PNL cu 25%, USR cu 10%, ALDE cu 7%, iar UDMR cu 5%.

In sondaj PMP are 4%, iar PRU 1%.

In acest sondaj au fost luate in calcul raspunsurile a 56% dintre repondenti, care au spus ca vor participa la vot si au o intentie clara de vot.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6152 vizualizari
  • -6 (14 voturi)    
    Potrivire cifre (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:31)

    galeo [utilizator]

    Au potrivit cifrele alea ca PNL+USR sa dea 39%, un procent peste cele 38% al PSD :D
    Crede cineva sondajul asta ?
    • 0 (6 voturi)    
      Ai uitat de ALDE (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:15)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ALDE vor fi cu PSD. Cred ca si UDMR trage in directia aia. Sper sa nu fie manipulate aceste cifre, ca si asa nu arata bine.
    • +2 (4 voturi)    
      nu pra tine argumentul (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:33)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Ai uitat de ALDE...
      PSD + ALDE iese sensibil peste PNL + USR..
      Daca voiau sa potriveaqsca rezultatele bagau si ei ALDE la sub 5%, sa nu intre in parlament.
    • +1 (5 voturi)    
      Daca toti care macanim pe HN iesim la vot alte % (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:34)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ...vor fi. Daca!?
      Macanit nu inseamna muncit = postaci.
  • +2 (8 voturi)    
    Cifrele sunt Gresite, vina unui ITist..probabil (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:52)

    un domn [utilizator]

    usere 39 % (- ma includ aici chiar daca as fi votat M10 alaturi de penelisti suparati si P$Disti care isi dau seama ca Toata Lumea le va spune Penalii de la P$D)
    penele 15 % (picajul va continua pana la 9 %)
    P$D 10 % (acesta este numarul de membrii,familiile fortzate sa voteze cu P$D, diversi alegatori "motivati"
    restul sunt iudemere 6 % si restul INDECISI !
    • +2 (4 voturi)    
      cifrele-s asha (Marţi, 4 octombrie 2016, 17:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      PSD are 40-45% din 30-40% , adica maxim 16%
      PNL are 30% din 30-40%, adica 12%
      USR are 4%

      Daca vin inca 20% votanti, dintre cei care-s prea ocupati cu excursii si alte alea si nu se amesteca in poliica pentru ca le miroase urit, PSD pierde la scor. Pentru ca cei 40%se transforma in 26%.
      Asha s-=a intimplat in 2014, cind pe la prinz Ponta era cistigator clar, iar pe seara s-a trezit la 10% sub Johannis. Fixi din cauza milionului ala de votanti in plus care au facut diferenta.
  • +1 (9 voturi)    
    surprise (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:53)

    bobyrou [utilizator]

    Daca primeste PNL 15-18% sa zica bogda proste. Doamne ce surprize o sa aibe peneleul si her ficus.
    • +4 (4 voturi)    
      ce surprize? (Marţi, 4 octombrie 2016, 17:55)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      O sa ia PSD_ul 80% Tariceanu 20%? sau CUM?
      PSD are un 15-20% din total persoane cu drept de vot, care se traduc in 40%-45% daca prezenta e sub 50%. Daca lumea iese masiv la vot, PSD ramane cu 20%
  • +3 (7 voturi)    
    Cuuum? (Marţi, 4 octombrie 2016, 13:54)

    evoque [utilizator]

    "Mingea este in terenul lui Ciolos". Doamne cata nesimtire. Pai voi nu sunteti in stare de nimic si aruncati pisica in curtea omului. Acesta este un stil de viata si un mod de exprimare tipic psd-ist. Slab, foarte slab.....
    • 0 (4 voturi)    
      Nicusor nu va accepta (Marţi, 4 octombrie 2016, 16:25)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      nimic in afara de Ciolos !!. Numai asa poate ,,stoarce'' cat mai mult din PNL !!.
      Partidul lui Nicusor seamana cu partidul ,,Miscarea celor cinci stele'' din Italia, adica partidul cu ,,NU in brate''.
      Cel mai probabil Nicusor nu vrea (decat ,,nevoit'') sa intre la guvernare !!!
      Nicusor stie perfect ca nu are personalitati in partid la ,,nivel de ministru''!!.
      Cel mai important pentru el este sa ,,castige timp'' pentru ca, in 4 ani, pana la alegerile din 2020, sa poata atrage cati mai multi PNL-sti in partidul sau. (desigur are nevoie in special de acei oameni capabili sa ocupe functii de ministrii !! ).
      Deocamdata partidul lui Nicusor ( chiar daca ar avea rezonabil de multe procente) nu este altceva decat un ,,balon de sapun'' lipsit de personalitati cu pregatire la nivel de ministru !!.
      Nicusor se pare ca prefera cel mai mult, sa stea in opozitie timp de 4 ani, pentru ,,asi aduce'' din PNL suficienti adepti pentru functii de ministrii !!
  • +9 (9 voturi)    
    Daca ALDE si PMP nu intra in Parlament (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:00)

    banel [utilizator]

    Atunci sunt sanse mari ca viitorul guvern sa fie PNL + USR + UDMR.
    Greu dar realizabil daca cei nehotarati vor iesi la vot.
    • -1 (1 vot)    
      Gaterszag Kerestoy srl plus U$Lamul (Marţi, 4 octombrie 2016, 19:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui banel

      intra la brutarie pana la finele anului 2017, lumea Intelege acest fapt motiv pentru care le curma suferinta anticipat si NU ii va lasa in Parlament !
  • +1 (3 voturi)    
    Cine si de ce (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:04)

    UpNext [utilizator]

    sa mai mearga la vot? Ca sa legitimeze o "clasa" (=satra) politica formata in majoritate din penitenciabili?? De cand este "guvernul tehnocrat", economia merge bine, somajul a scazut, salariile au crescut, suntem in deflatie, investitiile directe straine au crescut etc. Ce rost mai au partidele politice, ultracompromise si perfect inutile??? Ce alegeri sunt alea cu 29% procentaj de votanti????

    Un guvern transpartinic, cu portofolii distribuite proportional prin media sondajelor catre principalele 3 partide ajunge. Rotire periodica la 18 luni a decizorilor din cele 3 partide, la fel si premierii, parlament monocameral cu max. 350 membri => eficienta, economii, responsabilitati asumate si indeplinite.
  • +4 (4 voturi)    
    Urmeaza ALDE (minim 10-12%... se pregateste PMP (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:12)

    Susufler0 [utilizator]

    (minim7-8 %) ! :)))))

    PS. Spunea bine ieri cineva pe un forum despre USR :
    e anotimpul sondajelor ! ;)

    PPS. Si daca tot se practica sondajele de sezon, pe pariu ca o sa se grabeasca si Partidul "ala", de ii uit mereu numele, condus de "ala", caruia de asemeni ii uit mereu numele, ala cu Patrula lui Mihai Viteazu sau Vlad Tepes, coordonata de karatistul ala Ghitza (simpla potriveala de nume)! :)))))))))
    • +1 (7 voturi)    
      Singura chestie reala e ca USR (Marţi, 4 octombrie 2016, 14:25)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

      cred ca ar obtine 10% daca reusesc sa stranga semnaturile. In rest, PNL e pe la 25% si PSD pe la 42%, ALDE 6%. Cam asta e realitatea.
      • +2 (4 voturi)    
        Da, cu doua conditii : (Marţi, 4 octombrie 2016, 15:56)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        1.Sa se iasa masiv la vot in orasele mari (12-15 la numar, precum si in cele mijlocii, gen Galati, Suceava, etc)

        2. Si aici are dreptate (ca de obicei), Basescu : USR sa aiba reprezentanti in cvasitotalitatea sectiilor de votare din tara, pt a-i putea impiedica pe adversarii sai sa fraudeze alegerile. In concret, pentru a putea sa-si apere de anulare voturile obtinute si pt a impiedica incalcarile legii de catre adversarii lor principali PSD si PNL in ziua votului, gen vot multiplu, turism electoral, folosirea frauduloasa a urnei mobile, etc
        • +2 (2 voturi)    
          Un partid nu se face peste noapte (Marţi, 4 octombrie 2016, 17:32)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          (sau intre alegerile locale si cele parlamentare) Cati "credinciosi" pesedisti sau penelisti se vor inscrie in randurile USR doar ca sa aiba reprezentanti cat mai multi? Apoi in scurt timp vor disparea ca PPDD.
          • +2 (2 voturi)    
            Ai dreptate ! (Marţi, 4 octombrie 2016, 21:31)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ty

            Tocmai de aceea cele doua conditii enumerate de mine sunt greu de indeplinit in lipsa factorului TIMP !
      • +2 (2 voturi)    
        ,,realitatea'' la oamenii lui (Marţi, 4 octombrie 2016, 16:30)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Dragnea !!
      • +2 (2 voturi)    
        Asta e ,,realitatea'' la oamenii (Marţi, 4 octombrie 2016, 16:37)

        Carpi [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        lui Dragnea !!
  • -2 (2 voturi)    
    alta locomotiva (Marţi, 4 octombrie 2016, 15:57)

    revo [utilizator]

    Madam Gorghiu-Baston (ca vad ca numele barbatului tau nu-ti place), in 2004, daca nu era Base cu Alianta lui sa va bage in Parlament si Guvern, acum erati alaturi de PNT.
    Astazi cautati disperati o alta locomotiva. Ca voi aveti alte griji, va doare in cot de misiunea pe care v-ati asumat-o public. Desigur, sunteti foarte, foarte ocupati cu afacerile, sinecurile, averile vaostre de miliarde, toate facute din jefuirea si vanzarea tarii.
    Fraier ar fi Ciolos daca ar pune botul. Mai bine somer in Franta nevesti-sii decat bagat cu forta de magarul ala de sas in mocirla PNL-ista. Cu asta, Ciolhannis ar impusca doi iepuri dintr-o lovitura: ar scapa de amenintarea Ciolos, care-i sufla in ureche, si ar reusi sa-si bage PNL-ul in Parlament, atat cat se mai poate din el. Ca singuri, pe efortul vostru inexistent, daca treceti de pragul electoral, mare minune o sa fie. O sa intelegem ca s-a indurat Dragnea de voi, cu vrajile lui vodoo prin cimitire, sa va dea si voua niste voturi sa ajungeti la 5%.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu draguta, mingea e la voi (Marţi, 4 octombrie 2016, 16:30)

    benicio [utilizator]

    Intai demonstrati voi ca vreti sa fiti un partid curat, renuntati la declaratii stupide, la atitudine aroganta, renuntati chiar la indezirabilii din partid (si nu sunt deloc putini), renuntati la a va comporta ca un frate de interese cu PSD-ul.

    De exemplu, de la voi a venit proiectul de lege (aprobat astazi, cu voturile PNL) care ii scapa pe primari de incompatibilitate. Pai, cu chestii din astea vreti voi sa va voteze sustinatorii lui Ciolos? N-aveti nici o sansa.
  • +2 (2 voturi)    
    Sondajele PNL nu au credibilitate (Marţi, 4 octombrie 2016, 19:34)

    Jean_Valjeanu [utilizator]

    Acum 2-3 luni iepurasul Aburica Perdoiu se dadea mare sef cu vreo 20 de procente peste Nicusor. Acum 2-3 ani PNL il alegea pe Crin cu 110%.

    Alinuta pretinde ca sustine guvernul Ciolos dar cum ar putea sa intre Ciolos in PNL cand aceeasi Alinuta l-a lins in posterior pe inculpatul suspendac Tariceanu? Asta s-a intamplat dupa scandalul cu exterminari Hexi PSD din vara. E nevoie sa continui?

    Eu nu cred ca PNL are sanse sa intre in parlament in decembrie. E o chestiune de alternative si timp pana se prinde lumea, iar timp si alternative exista. Fac un efort sa-l votez pe Basescu ca sa intre totusi in parlament si sa echilibreze balanta anti-PSD.
  • 0 (0 voturi)    
    PNL si sondajele (Miercuri, 5 octombrie 2016, 14:21)

    Razvan_M [utilizator]

    In campania pentru Primaria Bucurestiului, blatuita de PNL cu nerusinare, acestia au justificat nesustinerea lui Nicusor Dan prin faptul ca blatistul Predoiu ar sta mai bine in sondaje.

    In teren s-a dovedit ca Nicusor Dan a fost foarte aproape sa bata aparatul de vot al PSD, iar Predoiu a coborat cu picioarele pe pamantul celor aprox. 10 procente din alegeri. Evident, o sustinere neconditionata a lui Nicusor Dan ar fi facut ca azi sa nu o mai vedem pe Firea ca se da drept Primar Genera.
    Dar dincolo de sondaje si alte detalii, oamenii PNL din Primariile locale au colaborat si colaboreaza cu Pesedistii la infractiuni si la ciordit banul public.
  • 0 (0 voturi)    
    O citire mai altfel a acestui sondaj. (Sâmbătă, 8 octombrie 2016, 12:41)

    DanŢeca1 [anonim]

    Eu cred că adevărata Ştire aici este, de fapt: prezenţa la vot estimată.
    Dacă în 2008 am avut o prezenţă de 39,26% şi în 2012 de 41,76%, acest sondaj estimează o prezenţă la vot de numai 29%! (cam aceeaşi cu prezenţa de la ultimele alegeri locale în Bucureşti, cel care dă de obicei “tonul”)
    Asta însemnă că cca. 10% din electorat, oameni care obişnuiau să meargă la vot (nu vorbim, deci, şi de cei 60% care nu se mai duc de multă vreme sau n-au fost niciodată) nu se mai regăsesc în oferta niciunuia dintre cele (atenţie!) 133 de partide înregistrate în acest moment - aici fiind incluse atât partidele mari cât şi foarte multe noi partide mici, apărute după modificarea recentă a legii ce permite acum înfiinţarea unui partid cu numai 3 membri. Nu se regăsesc nici măcar în oferta USR, aflat acum “pe val”.
    Aceşti 10% s-au săturat, se pare, de toate Măriile posibile, indiferent de pălăriile pe care le poartă - căci tot ceea ce oferă noile partide nu este altceva decât "oameni noi" care (zice-se) n-au mai făcut politică, fără să schimbe aproape nimic din mecanismele interne ale partidului care, mai devreme sau mai târziu, îi vor remodela pe aceşti "oameni noi" după chipul şi asemănarea "celor vechi".
    Aşadar, aceşti 10% vor reprezenta electoratul nostru ţintă primordial (peste 2-4 ani când ne-am propus să participăm la alegeri).
    Dacă dintre aceştia vom reuşi să atragem de partea noastră, să ne voteze (chiar şi pentru a experimenta şi altceva), măcar 2 din 10 astfel de oameni - prin modelul autentic democratic pe care-l oferim noi, prin finanţare onestă şi transparentă, fără interese ascunse, fără bătaie pe "ciolan"/putere, fără corupţie, fără politicieni chiar, total diferit de ce întâlnim la celelalte partide - asta s-ar traduce matematic astfel:
    2 din 29+2 = 2/31=6,4% din voturi = intrare în Parlament
    (Desigur, vorbim aici despre viitorul nostru non-partid, pe care am început să-l construim, în niciun caz despre grupul de iniţiativă M13, care este doar pentru cei avizaţi.)