Coalitia pentru Familie cere Parlamentului sa voteze pana pe 15 octombrie ca referendumul pentru modificarea definitiei familiei in Constitutie sa fie organizat odata cu alegerile

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 26 septembrie 2016, 14:59 Actualitate | Politic

Asociatia Neamunit si Coalitia pentru Familie au transmis parlamentului o solicitare de a vota, pana pe 15 octombrie, Legea pentru organizarea referendumului, astfel incat un referendum pentru modificarea Constitutiei sa aiba loc odata cu alegerile legislative din 11 decembrie. Presedintele Senatului a declarat insa ca solicitarea a fost trimisa la Curtea Constitutionala. Cele doua asociatii vor ca in Constitutiei casatorisa fie definita ca "unirea liber consimtita dintre un barbat si o femeie".

In solicitare, presedintele Asociatiei Neamunit, Aureliu Surulescu, reaminteste ca intre noiembrie 2015 si mai 2016 in Romania au fost stranse peste trei milioane de semnaturi de la cetatenii cu drept de vot in favoarea modificarii articolului 48 din Constitutie, cu privire la definirea casatoriei ca "unirea liber consimtita dintre un barbat si o femeie".

Articolul 48 (1): Familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre soti, pe egalitatea acestora si pe dreptul si indatorirea parintilor de a asigura cresterea, educatia si instruirea copiilor'.

"Va solicitam sa considerati drept o prioritate luarea in discutie, aducerea pe ordinea de zi si votarea pana pe 15 octombrie a Legii pentru organizarea referendumului odata cu alegerile legislative din decembrie 2016, pentru a va arata respectul fata de vointa cetatenilor romani care au semnat aceasta initiativa si a da cetatenilor Romaniei posibilitatea democratica de a-si exprima prin vot opinia in legatura cu aceasta chestiune, pe care noi o consideram fundamentala pentru viitorul tarii si al societatii noastre romanesti.

In vederea organizarii referendumului de revizuire simultan cu alegerile parlamentare, este nevoie de adoptarea proiectului de lege constitutionala prin votul dumneavoastra.

Va rugam sa aduceti, prin atitudine, participare la dezbateri si vot, contributia dumneavoastra la protejarea familiei impotriva oricaror tentative de subminare si de erodare a acesteia, ca o masura esentiala pentru protejarea poporului roman, a identitatii si a unitatii acestuia in marea familie europeana" sustin acestia intr-un document ce a ajuns la Senat.

Biroul permanent al Senatului a transmis insa Curtii Constitutionale solicitarea, a anuntat Calin Popescu-Tariceanu la finaul sedintei.










1318 vizualizari
  • +2 (6 voturi)    
    tariceanu? (Luni, 26 septembrie 2016, 15:28)

    zigot [utilizator]

    de ce nu te implici?
    e problema poporului roman.
  • +2 (10 voturi)    
    Parlamentarii romani si imposibila democratie (Luni, 26 septembrie 2016, 15:31)

    cinevatus [utilizator]

    Parlamentarii romani reusesc cu o desavarsita indemanare sa se faca urati de cam toate categoriile de romani. Indiferent ce opinii ai, daca esti oarecum conectat la realitatile Romaniei si ai anumite asteptari de la parlamentari, cu siguranta ai fost si esti dezamagit sau chiar te simti sfidat. In acest tablou, putini se simt reorezentati. De ce sa mai votez este o intrebare imediata la care nu prea mai gasesti raspuns desi poate ca mine, te regasesti intre cei care nu au lipsit vreodata la vot pana acum.
    In acest caz, o initiativa care are toate conditiile constitutionale si perfect democratica este aruncata la cos cu indiferenta totala fata de sustinerea masiva a populatiei.
    Hai ca ati enervat pe toti.. pe conservatori, pe cei sincer atasati luptei anticoruptiei.. La cos cu voi!
    • -2 (10 voturi)    
      initiativa democratica? (Luni, 26 septembrie 2016, 15:55)

      Keni [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Eu nu cred ca intelegi termenul "democratie". Cand aceasta initiativa "democratica" vine sa promoveze exact o idee complet nedemocratica, atunci este o tampenie. Sustinere masiva a homofobilor...Dispareti inapoi in pestera!
      • 0 (6 voturi)    
        Infantil (Luni, 26 septembrie 2016, 16:12)

        cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Keni

        Este cam infantila abordarea dvs. Adica cei care nu sunt de acord cu dvs. sunt prosti, din ev mediu etc. Ca la gradinita.. probabil ati fost un bully pe atunci si v-au ramas naravurile.

        Invatati respectul pentru cei care gandesc diferit. In democratie mai trebuie sa accepti si parerea celorlalti mai ales daca sunt majoritari ca in acest caz. Initiativa a primit avizul curtii constitutionale, daca nu stiati. Avizul dvs. nu este necesar. Veti putea vota frumos democratic la referendum si cam atat. La fel si noi.
        • -2 (6 voturi)    
          Ba deloc (Luni, 26 septembrie 2016, 16:49)

          Keni [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

          NU am spus ca sunt prosti, am zis ca sunt xenofobi. Eu respect pe cei care gandesc diferit, indiferent daca imi convina sau nu. Dar de la a gandi diferit, pana la a incercarea de a ingradi libertati fundamentale prin schimbarea constitutiei, este cale lunga si periculoasa. Daca e constitutionala initiativa, asta nu inseamna ca e si morala. Gandirea xenofoba este incurajata de lipsa educatiei unei persoane sau a unei comunitati. Deci, lasati gargara ieftina. La mine nu tine.
          • +1 (1 vot)    
            Nu trebuie (Luni, 26 septembrie 2016, 17:31)

            cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Keni

            N-am nici un scop sa va conving, daca cumva ati inteles asta. De fapt, va respect "opinia". Si eu si dvs. avem la dispozitie cate un vot.
          • +1 (1 vot)    
            In primul rand (Luni, 26 septembrie 2016, 18:48)

            Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Keni

            Ar trebui sa revezi definitia cuvantului "xenofob" in DEX. Inteleg ca iti place cum suna, dar cazul ideal ar fi sa intelegi si ce inseamna...
            In al doilea rand, nu inceteaza sa ma uimeasca prostia si aroganta de care dau dovada unii care au impresia ca lumea e facuta doar pentru ei... cam fiecare tip de organizare, de la sclavagism feudalism, pana la comunism, era considerata vesnica... n-a fost nici una... in mod cert, la un moment dat vor veni iarasi vremuri grele pentru cei ca voi... majoritari nu veti fi niciodata, asta-i clar, fiindca daca se va ajunge la asa ceva, specia umana va dispare... iar voi faceti parca tot ce va sta in putinta sa-i provocati pe toti, in loc sa fiti multumiti de tot ce ati obtinut in vremurile astea ciudate ... ma rog, fiecare pasare pe limba ei piere...
      • +1 (5 voturi)    
        Prietene, (Luni, 26 septembrie 2016, 16:14)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Keni

        Prietene,

        Sincer, nu am nici o problema ca matale lucrezi la Curtea din Dos, dar nu inteleg ce este "nedemocratic" in initiativa. Este vorba despre o anumita definitie asociata unui cuvant: "casatoria". Orice definire a unui cuvant este, prin natura ei, o conventie sociala. O definitie juridica, cu atat mai mult este o conventie sociala; in contextul in care ea nu lezeaza drepturi deja castigate si puse in aplicare, care-i problema ta?
        • -4 (4 voturi)    
          Te faci ca nu intelegi (Luni, 26 septembrie 2016, 16:56)

          Keni [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          1. Nu sunt prietenul tau. Nici nu lucrez pentru "Curtea din DOs", xenofobule.
          2. Familia este formata din cel putin 2 membri. Daca e sa citim ce zice aceasta initiativa, observam, ca se impune ideea de familie formata doar din "barbat si femeie". De ce nu poate fi si dintre barbat si barbat, femeie si femeie sau transexuali? Ce te priveste pe dumneata, ca si pe restul de sustinatori, cum e formulata familia? E in pericol cumva? Haide, cantati la alta masa!
      • +2 (2 voturi)    
        Democratie si Libertate (Luni, 26 septembrie 2016, 17:14)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Keni

        Termenul decomcratie provide de la cuvintele grecesti Demos (Popor) si Kratos (Putere) si s-ar traduce "puterea poporului".

        Ca atare o practica democratica este acceea in care un subiect important este supus votului popular si vointa majoritatii este aplicata.

        In contextul actual nu s-a cerut modificarea constitutiei intr-o forma sau alta ci supunerea la vot asupra unei modificari.

        La fel libertatea reprezinta dreptul de a cere ceva si nu inseamna ca acel ceva trebuie sa se si dea sau acorde. Atunci cand o masa critica (se vorbeste de 3 milioane de semnaturi) cere ceva, acel ceva trebuie supus votului popular.

        Puse impreuna, libertatea si democratia sunt doua concepte care trebuie sa functioneze impreuna intr-o societate moderna.
  • -2 (6 voturi)    
    din problemele acute a tarii (Luni, 26 septembrie 2016, 16:13)

    Francisc 1 [utilizator]

    asta e prima , mai bine strangeati semnaturi sa scapam de imunitatea parlamentara si altele , pe voi va freca grija sa demonstrati ca sunteti "straight" desi s-a constatat ca aia care se chinuie mai tare au un motiv ascuns( homosexualitatea latenta)
  • 0 (0 voturi)    
    Ev Mediu ! bine revii in Romania. (Luni, 26 septembrie 2016, 19:18)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .