PSD depune plangere penala in urma votului pe Legea defaimarii. Liviu Dragnea: A fost o mana criminala

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 februarie 2016, 18:28 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: psd.ro
Liderul PSD, Liviu Dragnea, a anuntat miercuri ca PSD va depune plangere penala pentru votul la Legea defaimarii si a sustinut ca ar fi existat "o mana criminala" care a manipulat sistemul informatic, in asa fel incat sa pice legea, scrie Mediafax.

"Initial am crezut ca sunt defectiuni ale sistemului informatic. Se pare ca nu este vorba de defectiuni. Colegii de la PNL au spus ca trebuie sa se tina cont de numarul de cartele care au fost introduse in terminalele sistemului informatic. Toatele cartelele introduse in sistemul informatic genereaza un listing cu numele si prenumele deputatului care detine cartela respectiva. Nu conteaza daca a fost prezent sau nu in sala. Toate aceste nume, respectiv aceste cartele adunate, dupa ce am adunat aceste listinguri oficiale ale Camerei dau un total de 301. Prima consecinta: legea a fost adoptata, pentru ca discutam de 152 de voturi, din total prezenta 301", a declarat Liviu Dragnea.

Liderul PSD a anuntat ca social-democratii vor depune o plangere penala si solicita inclusiv o ancheta admnistrativa in Camera Deputatilor.

"Domnul Daniel Florea, acum, intocmeste, redacteaza o plangere penala IN REM, pe care o va depune, maine, la parchetul competent, o sa hotarasca care este acela, pentru ca procurorii sa verifice urgent cine a intervenit in sistemul informatic. Reiese foarte clar ca este vorba de 301 cartele, dupa listeningul depus, dar cineva a pus, cu mana, ca sa folosesc expresia aceasta, 315 prezenti. Diferenta de 14 nu exista nici ca nume, nici ca si cartele introduse (...) Cineva, o mana criminala, a pus acolo nu 301, ci 315", a mai precizat Dragnea.

Liviu Dragnea sustine ca, in acest moment, planeaza banuieli si asupra altor legi adoptate cu ajutorul sistemului informatic din Camera Deputatilor. "Acuma deja se pune problema sa verifice si alte legi, din perioada trecuta, care ar putea sa fie in aceasta situatie", a punctat liderul PSD.

Secretariatul General al Camerei Deputatilor sustine ca sistemul informatic nu a inregistrat probleme tehnice. "Sistemul electronic de vot a functionat toata ziua, in parametri normali. De asemenea, nici in zilele trecute nu au fost semnalate erori in functionarea acestuia", se arata in comunicatul Camerei Deputatilor.

UPDATE: Pe de alta parte, conducerea Camerei Deputatilor a decis ca va astepta un raport tehnic de la Secretariatul General privind acest sistem electronic si ca, pana atunci, cele sapte legi votate cu acest sistem miercuri sunt in stadiul de asteptare, adica nu sunt nici adoptate, nici respinse, inclusiv deci legea lui Dragnea.

Initial, deputatul PSD Liviu Dragnea a declarat, miercuri, in plenul Camerei sa se constate ca Legea Defaimarii a picat la vot, pentru ca nu doreste ca actul normativ pe care l-a initiat sa fie pus sub semnul intrebarii sub aspectul regulamentului si a spus ca va reinitia o lege cu acelasi continut.

Dragnea a pus pe seama sistemului electronic problemele legate de decizia finala in cazul Legii Defaimarii. "Din cauza acestui sistem o lege trece sau pica" a spus el, precizand ca, se pare, ca deciziile nu le mai iau parlamentarii, ci cartele electronice. "Nu vreau ca aceasta lege sa fie votata prin asa zise incalcari ale regulamentului", a mai spus Dragnea. El i-a rugat pe cei din prezidiu sa constate ca legea a picat si a precizat ca va reinitia proiectul si se va ocupa personal ca atunci cand se voteaza, sa voteze oamenii, nu cartelele.


Citeste mai multe despre   









4260 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    in decembrie 89 ? iunie 1990 ? (Miercuri, 17 februarie 2016, 18:36)

    un domn [utilizator]

    a fost Vointa Domnului ? pardon tovarashului nea nelu ?...acolo e mana criminal..si una paroasa tauata cu secerea si ciocanul..mazeta stie mai mult ca e nepotsu...
  • +14 (14 voturi)    
    Atat de prosti,pe cat de hoti sunt "alesii" astia (Miercuri, 17 februarie 2016, 18:38)

    Plagarus [utilizator]

    Ce scoala au facut trepadusii astia politici ?
    Daca se incurca singuri cu cartelele,mai bine sa treaca la ridicat labutzele.
  • +13 (15 voturi)    
    PSD cade in derizoriu (Miercuri, 17 februarie 2016, 18:46)

    NameInFlame [utilizator]

    Este primul pas spre irelevanta. V-ati pus cu FB-ul baieiti, magistrala gresala.
  • +1 (1 vot)    
    ! (Miercuri, 17 februarie 2016, 19:48)

    Kpriciu [utilizator]

    E vrajeala, teatru ieftin.
  • +4 (4 voturi)    
    Intotdeauna... (Miercuri, 17 februarie 2016, 19:51)

    Andradda [utilizator]

    ...cand ceva nu merge asa cum vrea PSD - e o mana criminala la mijloc.
    Alta scuza nu au.
    Ei nu accepta o alternativa. Ei nu concep sa piarda pur si simplu la vot atata vreme cat ei au majoritate parlamentara si conduc Romania.
    Sa vedem ce-o sa hotarasca ICCJ in privinta penalului Dragnea. Nu stiu care va fi sentinta dar imi da de gandit faptul ca, pana acum, anuntarea sentintei s-a amanat de doua ori, de fiecare data din cauza ca unul dintre judecatori s-a imbolnavit subit, exact in zilele respective.
    Probabil ca o sa se imbolnaveasca in continuare, de cate ori va fi nevoie, pana cand completul de judecata va fi format din "cine trebuie".
    Alta explicatie nu exista.
  • 0 (0 voturi)    
    deci (Miercuri, 17 februarie 2016, 19:55)

    zigot [utilizator]

    victimele propriilor acte de guvernare;
    cati ani a-ti fost la guvernare, direct si mascat , in cei 26 ani, dlor de la psd?
    deci a-ti avut timp sa puneti in functiune mana criminala
  • +3 (3 voturi)    
    Dragnea condamnatul la 1 an cu suspendare (Miercuri, 17 februarie 2016, 19:55)

    Lehel-GyörgyLuka [anonim]

    Tovarasul Dragnea, Ponta, Iliescu si Nastase ! Ia, mai lasati-ne in pace cu lectiile voastre despre omenie, corectitudine, colegialitate ! Cand vom avaea nevoie de lectii despre spaga, minciuna, coruptie, va vom cere ajutorul, ok ? Dar pana atunci...HAI, SICTIR !
  • +1 (1 vot)    
    Da..da.... (Miercuri, 17 februarie 2016, 20:50)

    purplehaze [utilizator]

    Si cat de mult tu ti-ai dorit...DE FAPT, sa se finalizeze asa, ha ! Domnu'...nu uita ca nu ai de-a face doar cu romani slabi de inger, zau asa !
  • +1 (1 vot)    
    Daaaa ... (Miercuri, 17 februarie 2016, 21:19)

    LianBerthold1 [anonim]

    ... "mîna criminală" care a spart chiuveta cu piciorul ...
  • +1 (1 vot)    
    Tantalaul si Gugumanul ! (Miercuri, 17 februarie 2016, 22:55)

    Susufler0 [utilizator]

    Mana criminala, ca mana criminala, dar sutul criminal in curul legii Defaimarii, asta a fost mai dureros pt Dragnea, decat orice. Cred ca la ora asta nu exista om, cat de cat informat pe lumea asta, care sa nu fi aflat ce a patit Dragnea si cu legea lui. Cum, din buzduganul care trebuia sa fie si sa trazneasca drept in frunte pe cei ce defaimau Pesedismul si pe pesedisti, legea a ajuns sa fie o "chestie" acolo, un moft al Presedintelui PSD, in care nici macar parlamentarii pesedisti nu s-au mai ostenit sa creada, motiv pt care nici n-au mai votat-o
    Pe de-alta parte Iohannis bagatelizeaza o hotarare judecatoreasca, fara sa aiba habar ca aceasta trebuie pusa in executare la ordinul sau, vremelnic presedinte de tara in vremea cand s-a pronuntat sentinta judecatoreasca ! Doamne, da-ne puterea sa-i suportam pana la alegeri ca sa-i "pedepsim" atunci cu votul !
    • +2 (2 voturi)    
      Cu scuzele de rigoare pt cei ce cunosc (Joi, 18 februarie 2016, 1:17)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      si cu deferenta pt cei care nu cunosc, sunt dator o explicatie, pe care o dau acum. Deci, o hotarare judecatoreasca nu poate fi pusa in executare daca nu a fost investita cu formula executorie. Formula executorie are urmatorul text (care se stampileaza pe pe unul din exemplarele sentintei) :
      "NOI, PRESEDINTELE ROMANIEI (...) "Dam imputernicire si ordonam agentilor administrativi si ai fortei publice sa execute aceasta hotarare ; procurorilor sa staruie pt aducerea ei la indeplinire. Spre credinta prezenta s-a semnat de..."
      Iata cum, daca Iohannis bagatelizeaza hotararea judecatoreasca data impotriva lui Voiculescu, se poate spune ca nu se ia in serios, pe sine, ceea ce mi se pare extrem de grav pt Presedintele tarii !