Victor Ponta: Biroul Permanent a votat in unanimitate excluderea din partid a sefului CJ Buzau. Toleranta noastra fata de coruptie va fi zero

de Red. stiri     HotNews.ro
Luni, 8 decembrie 2014, 12:20 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a sustinut o conferinta de presa la sediul PSD, dupa sedinta Biroului Permanent National. El a facut mai multe declaratii privind bugetul, colaborarea cu Opozitia sau negocierile cu FMI.
  • HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratia

Victor Ponta

Am discutat cu colegii din conducerea PSD, i-am informat despre discutiile cu partenerii de guvernare despre restructurarea guvernului. Vom incheia discutiile in zilele urmatoare
Luni, 15 decembrie, voi propune in Parlament noua structura a Guvernului. Duminica, 14 decembrie, ne vom vedea in PSD cu conducerea extinsa a partidului cu noii ministri.
Luni voi cere Parlamentului votul cu noua structura a Guvernului

In cursul zilei de azi, maine cel tirziu, finalizam negocierile cu troica FMI-BM-CE, pe liniile anuntate anterior in mare:

  • nu se adauga nici un impozit sau taxa noua
  • taxa pe constructii scade de la 1,5% la 1%
  • ramin in vigoare scaderea CAS la angajator si cota unica

Aceste discutii le avem azi si miine, iar bugetul va fi transmis cel mai probabil vineri dimineata spre Parlament

Parlamentul are timpul necesar pentru propriile proceduri - amendamente, discutia in comisii si votul in plen.

Calendarul propus de noi prevede un vot final pe Buget pe 21 decembrie, zi in care Parlamentul trebuie oricum sa se reuneasca pentru depunerea juramintului de presedintele ales, Klaus Iohannis.

Intentionez sa prezint proiectul de buget si grupurilor parlamentare ale Opozitiei, il voi suna pe dl Vasile Blaga

Nu vreau sa adopte doar majoritatea actuala modificarile Codului Fiscal, noile redevente.

Despre partid:

Am propus azi si BPN a votat in unanimitatea excluderea din PSD a dlui Bigiu de la Buzau. Toleranta noastra fata de coruptie va fi zero.

Una din schimbarile esentiale pe care PSD trebuie sa le dezbata si sa le adopte la Congresul de anul viitor e prefigurata de aceasta decizie de excludere a liderului de la Buzau

In toate organizatiile noastre vor fi facute schimbarile necesare in luna ianurie

Votul pe noul Guvern va fi dat inaintea votului pe Bugetul 2015

Discutiile cu FMI: Se negociaza si in acest moment rezultatul sper sa fie anuntat in aceasta seara sau maine. (Negocierile cu FMI-CE) au fost dificile. Cind vom avea o decizie, va vom anunta (raspuns la intrebarea daca FMI si CE au acceptat un deficit de 1,4% - n.r.)

Acea reforma a PSD de care vorbim in primavara trebuie sa punem masuri statutare prin care sa fie clar ca nu mai acceptam persoane banuite de coruptie.

Eu voi propune partidului ce cred ca trebuie schimbat in mod radical

Fiecare partener va avea 2 portofolii: UNPR, PC, PLR.

Redevente: taxa speciala pentru profiturile companiilor energetice in urma dereglementarii pietei e valabila si pentru 2015

Mi-e teama de un singur lucru: ca nu o sa intelegem ce vor alegatorii de la noi.

Intrebare: Aveti semnale de la alesii PSD ca ar putea sa nu voteze noul Guvern?

Raspuns: Daca aveam impresia ca nu am majoritate, nu mergeam in Parlament la vot. Eu stiu ca avem majoritate in Parlament.

Despre colaborarea cu Opozitia: Noul Cod fiscal, legea redeventelor, revizuirea Constitutiei, sistemul electoral - toate acestea pot fi facute doar in dialog intre majoritate si minoritate. Marile proiecte trebuie insusite de toata lumea pentru a fi predictibile.























Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5828 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    "Toleranta noastra fata de coruptie va fi zero" (Luni, 8 decembrie 2014, 12:30)

    aladdin [utilizator]

    Imposibil. Ar trebui sa va autodesfiintati.
    • +11 (11 voturi)    
      ar ramane fara nici un membru :) (Luni, 8 decembrie 2014, 12:36)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      minte omul asta de ingheata apele
    • +10 (10 voturi)    
      stati linistiti..... (Luni, 8 decembrie 2014, 12:50)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      .....nu se vor auto-desfiinta iar minciuna cu "toleranta zero.....bla,bla", se inscrie in lantul minciunilor necontenite ale "fruntasului plagiator al neamului".

      Aceiasi mascarici, aceleasi minciuni !
    • +7 (7 voturi)    
      0 dupa..10 (Luni, 8 decembrie 2014, 13:12)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      ca suntem de nota 10 si mandri ca suntem romani...ratzaidreaq...
    • +7 (7 voturi)    
      Tare in gura ? (Luni, 8 decembrie 2014, 14:04)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

      Ia incearca sa il dai afara pe :Mazare,Constantinescu,Oprisan,Duicu,Hrebenciuc,Cozma.
      Toleranta ZERO? Dai afara.
  • +26 (26 voturi)    
    hai sictir Monta (Luni, 8 decembrie 2014, 12:31)

    sucaa [utilizator]

    toleranta zero fata de coruptie inseamna demisia ta. pana atunci este doar joc de glezne.dupa 1-2 ani se vor reintoarce in partid...
    psd-ul trebuie sa dispara. nu mai exista om cinstit acolo.
  • +13 (13 voturi)    
    Nu e acelasi ponta care ameninta judecatorii (Luni, 8 decembrie 2014, 12:34)

    zzztop [utilizator]

    cand era vre-un p$d-ist anchetat? le spunea sa se gandeasca bine ce decid ca vine p$d-ul la putere
  • +10 (10 voturi)    
    pai (Luni, 8 decembrie 2014, 12:36)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Tu bah spagarule esti prima dovada de coruptie .tu si cu sacosele tale de miliarde acordate inainte de campanie din rezerva de stat..cat tupeu.
  • +8 (8 voturi)    
    Deci... da (Luni, 8 decembrie 2014, 12:46)

    nano2k [utilizator]

    "Toleranta noastra fata de coruptie VA FI zero".
    Adica VA FI, adica NU ERA.

    Adica... deci... da... macar incep sa recunoasca un fapt evident: sunt corupti pana in maduva oaselor pt ca alt stil de a face bani si a trai ei nu cunosc.

    Sper totusi ca psd-ul sa devina un partid serios daca nu dispare odata pt totdeauna.
    • +7 (7 voturi)    
      Cu riscul de a va supara - si nu-i frumos! -, (Luni, 8 decembrie 2014, 14:26)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      noi restu' speram ca psd-ul sa dispara "odata pt totdeauna"!
      • +4 (4 voturi)    
        nu-i cu suparare :) (Luni, 8 decembrie 2014, 14:37)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        insa nu cred in asa scenariu, asa ca... ca de obicei... daca tot nu scapam de rau, macar sa fie unul mult mai mic.
  • +10 (10 voturi)    
    sa inteleg ca.. (Luni, 8 decembrie 2014, 12:48)

    cosminbut [utilizator]

    se autoexclude pentru plagiat, minciuna, hotie, jaf din bugetul statului?
    • +6 (6 voturi)    
      Nu, stimabile, caci plagiatul nu-i "coruptie" (Luni, 8 decembrie 2014, 14:30)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui cosminbut

      Dar asteptati-va ca tema sa fie re-pusa pe tapet in perioada urmatoare chiar de unii din gasca plagiatorului...
  • +10 (10 voturi)    
    Tragere de timp (Luni, 8 decembrie 2014, 12:53)

    NicolaeA [utilizator]

    Trage de timp pana in primavara, sa tina PSD-ul unit; in acest fel Ghita are timp sa puna pe picioare un alt partid "de stanga" iar la momentul potrivit, Ponta si o cohorta din actualii PSD-isti (pe alese) vor trece la noul partid ! De asta Ponta vrea sa fie in continuare PM !
    La congresul PSD din martie 2015, Ponta si o groaza de actuali PSD-isti nici nu vor mai fi in sala !
  • +10 (10 voturi)    
    "Marile proiecte trebuie insusite de toata lumea" (Luni, 8 decembrie 2014, 12:57)

    ofCAER [utilizator]

    Misto asta, don' doctor, imi place: asadar, dupa ce-o sa-mi vina si mie rindu' sa-mi insusesc un mare proiect, o sa fiu un fel de Ghita, da? Sau Sova? Si asa tot romanu' ortodox? Bata-te sa te bata, pai de ce nu zisesi, bre doctore, inainte de 16 noembre ca ne dai cite-un mare proiect la fiecare, ca sa moara mama daca-l vota careva pa neamtu'....
  • +6 (6 voturi)    
    Pentru ca ii tineti (Luni, 8 decembrie 2014, 12:59)

    Audit [utilizator]

    in brate pe cei corupti, de aceea sunteti comunisti, ciuma rosie nu din cauza lui Iliescu (o fi si Iliescu dar el e mic pistrui fata de ceea ce ati facut in tara asta).
  • +5 (5 voturi)    
    Cu o excludere nu se face primavara-n PSD ! (Luni, 8 decembrie 2014, 13:41)

    andreesanu [utilizator]

    Excluderile trebuie sa continue pina la curatarea putregaiurilor,hotilor,mafiotilor,excrocilor,lichelelor,pina la ultimul care ramine sa stinga lumina rosie de la hogeagul PSDst.
    • +6 (6 voturi)    
      PDS este mafia (Luni, 8 decembrie 2014, 14:01)

      Patrula10000 [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Nu prea ai cu ce sa mai faci primavara... Trebuie eradicat, exact cum tai un picior cangrenat: impusti bolnavul!
    • 0 (0 voturi)    
      Amănunt (Marţi, 9 decembrie 2014, 12:17)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Încă un amănunt: Bîgiu provine din PNL, el a trecut la PSD când cu celebra ordonanță. Pentru Ponta și PSD, Bîgiu nu mai are nicio utilitate, el a expirat imediat ce au trecut alegerile. Nu este niciun mare sacrificiu pe care l-au făcut excluzându-l. Pur și simplu s-au debarasat de un politician local de unică folosință pe care l-au cules de pe drum.
  • +5 (5 voturi)    
    asta presedinte??? (Luni, 8 decembrie 2014, 13:57)

    Patrula10000 [utilizator]

    Daca iesea Puie Monta presedinde toti astia care au fost dati afara ar fi fost ridicati in pozitii si mai puternice, cu siguranta. Nu stiu daca inca lumea realizeaza pe langa ce dezastru am trecut ... Nenorocitul asta ar fi ingenunchiat Romania...chiar si asa face dezastre... Este o mizerie umana ce isi permite sa-si bata joc de toti romanii ...asa, pe fata, cu minciuni si atitudine zeflemitoare.
  • +7 (7 voturi)    
    Vrajeala ieftina (Luni, 8 decembrie 2014, 14:12)

    bigbrother [utilizator]

    Perdantul sef iar da rateuri.

    Observati cateva smecherii strecurate in declaratie:

    1. "nu se adauga niciun impozit sau taxa noua". Asta nu exclude insa marirea taxelor existente.
    2. "nu mai acceptam persoane banuite de coruptie". Adica ce este in partid ramane corupt, nu mai vrem altii noi ca nu mai e loc, ciolanul e prea mic pentru atat de multi lupi.
    3. "Toleranta noastra fata de coruptie va fi zero". Fata de coruptie, nu de corupti.
  • +4 (4 voturi)    
    Și cu toleranța față de plagiat (Luni, 8 decembrie 2014, 15:05)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cum rămâne?
  • +3 (3 voturi)    
    Cum adica zero daca tu esti tot acolo?!?!?! (Luni, 8 decembrie 2014, 16:25)

    m_viteazul [utilizator]

    Fratilor haideti sa facem ceva cu mizeria asta de om si sa il alungam din fruntea administratiei direct la puscarie.
  • +2 (2 voturi)    
    gura bate curul (Luni, 8 decembrie 2014, 16:50)

    revo [utilizator]

    viiiineeee, vine tonta de-a dura, sa vezi ce suturi in gura si in cur o sa ia dobitocul acum, ca si amicul Guita. Toleranta zero. Pai din cine este format PSD-ul? Ce este PSD-ul? O galaxie de hoti si de corupti, care l-au pus acolo sa le apere spatele si averile, sa-i scoata de la inchisoare, sa eradicheze DNA si ANI. Bai, tzaca, iti atarna pemparsii de atata cacat cat ai la cur. Toleranta zero... ha, ha!
  • +2 (2 voturi)    
    Biroul Permanent trebuie pus la ”păstrare” (Luni, 8 decembrie 2014, 17:28)

    visio [utilizator]

    locul preferat: Jilava;
    confort: zero (0);
    perioadă de timp: nedeterminată;
    motivul: încălcarea drepturilor Constituționale
  • +2 (2 voturi)    
    Tonta, (Luni, 8 decembrie 2014, 17:39)

    Ponta [utilizator]

    Buna poanta cu toleranta zero la coruptie. Atunci din ce o sa mai traiti???