​​HARTA INTERACTIVA Cum se impart pe glob voturile romanilor din diaspora. Vezi in ce tari exotice au fost alegatori

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 4 noiembrie 2014, 17:29 Actualitate | Politic


Harta voturilor din diaspora
Foto: Hotnews
La alegerile din 2 noiembrie, in Israel au votat doar 775 de romani, adica mai putin ca in Norvegia, Cehia sau Luxemburg. Din Zimbabwe catre Romania s-au trimis 6 voturi, iar in Sudan si Sri Lanka au votat 7, respectiv 10 romani. HotNews.ro a centralizat voturile venite din disapora si a realizat o harta interactiva care arata cum s-au repartizat geografic voturile romanilor de peste granita si cate sectii de votare au fost pentru fiecare tara.
  • Da click pe tari sau pe cercuri pentru detalii. Foloseste functiile "zoom in" si "zoom out" pentru a observa in ansamblu sau in detaliu / mai aproape anumite zone mai aglomerate precum Europa.


Vizualizare hartă mai mare


Nu se vede harta pe mobil?
O poti vedea aici (versiune optimizata pentru mobil)

---

In total, in diaspora, la alegerile de duminica 2 noiembrie, au votat 161.054 alegatori in 294 sectii de votare.

Topul alegatorilor in functie de tara:

 
Tara Numar de sectii Alegatori
Italia 51 35508
Spania 38 33053
Moldova 21 21980
Marea Britanie 11 9933
Germania 5 8140
Franta 9 7720
Belgia 4 6442
SUA 22 6221
Austria 3 3597
Canada 4 2668
Irlanda 1 2265
Danemarca 2 1809
Cipru 3 1784
Elvetia 2 1697
Olanda 2 1673
Grecia 3 1449
Emiratele Arabe Unite 2 1118
Portugalia 3 1102
Luxemburg 1 1088
Ungaria 4 1084
Cehia 2 1060
Norvegia 1 908
Israel 3 775
Suedia 1 741
Australia 5 598
Serbia 4 496
Turcia 4 496
Qatar 1 477
Polonia 3 390
Finlanda 2 342
Afganistan 3 335
China 3 303
Malta 1 261
Slovacia 1 248
San Marino 1 222
Bulgaria 1 204
Rusia 3 204
Iordania 1 187
Kuweit 1 149
Noua Zeelanda 1 136
Singapore 1 136
Ucraina 3 126
Liban 1 115
Japonia 1 107
Irak 2 100
Africa de Sud 2 93
Egipt 1 83
Arabia Saudita 1 82
Slovenia 1 80
Maroc 1 75
Chile 2 73
Mexic 1 71
Tunisia 1 65
Algeria 1 64
Georgia 1 64
Bosnia Herzegovina 1 54
Coreea de Sud 1 53
Malaezia 1 52
Croatia 1 45
Peru 1 45
Albania 1 43
Macedonia 1 43
Thailanda 1 42
Letonia 1 39
Azerbaijan 1 37
Lituania 1 37
Columbia 1 36
Brazila 2 35
Argentina 1 34
Filipine 1 34
Iran 1 34
Kenya 1 34
Indonesia 1 33
Cuba 1 29
Vietnam 1 28
Venezuela 1 27
Nigeria 1 26
Siria 1 26
India 1 25
Belarusia 1 22
Senegal 1 21
Uruguay 1 21
Uzbekistan 1 20
Angola 1 16
Etiopia 1 16
Pakistan 1 15
Armenia 1 14
Kazahstan 1 13
Turkmenistan 1 13
Muntenegru 1 11
Sri Lanka 1 10
Coreea de Nord 1 9
Sudan 1 7
Zimbabwe 1 6

Sursa datelor: Biroul Electoral Central (BEC)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24560 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Asteptam (Marţi, 4 noiembrie 2014, 17:37)

    coldplayer211 [utilizator]

    Tot caut o lista care sa arate si catre care candidati s-au impartit voturile diasporei. Ori nu am cautat bine, ori inca nu au fost facute publice datele
    • +6 (8 voturi)    
      mai (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:21)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

      Mai... provocatorule! :P

      P.S Si eu am intrebat asta ieri. Inclin sa cred ca statistica asta a fost clasificata de corlatean drept "strict secret", putand periclita - evident - securitatea nationala.
    • 0 (0 voturi)    
      Cifre comparative (Marţi, 4 noiembrie 2014, 19:32)

      Ptr52 [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

      http://www.bec2009p.ro/Documente%20PDF/Rezultate/Rezultate%20finale%20turul%20II/tur2_strainatate.txt
      Ce spun aceste cifre in ordine cronologiga (2009-final-nrsectii/nr.alegatori; 2014-tur1-nrsectii/alegatori):
      Austria: 3/2012 - 3/3597;
      Belgia: 4/4294 - 4/6442;
      Canada: 4/2994 - 4/2668;
      Franta: 9/6360 - 9/7720;
      Germania: 5/3935 - 5/8140;
      Italia: 55/42676 - 51/35508;
      Marea Britanie: 8/6004 - 11/9933;
      Moldova: 13/12257 - 21/21980;
      China: 3/175 - 3/303;
      Rusia: 3/144 - 3/204;
      SUA: 28/8513 - 22/6221;
      Spania: 38/35911 - 38/33053.
      Nu fac niciun comentariu. Va las sa analizati.
      • 0 (0 voturi)    
        harta interactiva (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 2:26)

        satmareanu1975 [utilizator] i-a raspuns lui Ptr52

        de neconceput numarul asa de mic......oare de ce in Italia au votat 35500 de persoane nici 5% din romania de acolo e nasol
    • +1 (1 vot)    
      Sunt de vreo 2 zile afisate (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:08)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

      Klaus Iohannis – 46,1%

      Victor Ponta – 16%

      Monica Macovei – 15,1%

      Elena Udrea – 10%

      Dan Diaconescu – 4,5%

      Călin Popescu Tăriceanu – 2,9%

      Corneliu Vadim Tudor – 2,8%
  • +13 (13 voturi)    
    8140 ... (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:14)

    HonDanielSchneider [anonim]

    ... de romani au votat in Germania?! Intr-o tara in care spun statisticile ca suntem peste 250.000 de "capete de vaca furajata" ?
    Romani, realizati dimensiunea pumnului pe care l-am incasat tura asta? Realizati ca asta e sabotaj in stil barbar? Va dati seama ca cineva, undeva, lupta cu toate armele impotriva noastra? Ca aia mici de-acolo ne calca in picioare? Am trimis miliarde in tara, am fost buni cand am fost doar numere solide in statistici ale cresterilor economice, acum suntem pleava? Suntem lucruri? Provocam scarba? Dintr-un milion de romani in Italia si inca un milion in Spania au votat putin peste 68.000 de romani? Adica...nici macar 2% din "lucrurile" care au bagat cateva miliarde de EUR in Romania anul trecut, si cateva zeci de miliarde de EUR in ultimii 10 ani. In toata Europa au votat sub 175.000 romani! Suntem la limita nervilor! Nimeni, dar nimeni si niciodata in strainatatile pe care le induram nu ne-a umilit in halul in care ne umilesc acum "ai nostri". Daca iasa olteanul presedinte Dumnezeu mi-e martor ca si daca voi acuzat la instigare impotriva regimului si executat ulterior la zid, am sa provoc la ura impotriva lui toti romanii pe care-i cunosc, distrugerea regimului pontic va deveni scopul vietii mele. Si nu, nu am nimic de pierdut. Iar daca familia mea va primi factura pe glontul pe care-l voi incasa pentru a ma fi rasculat impotriva "tatucului", o vor plati cu capul sus, cu demnitate, cu mandria ca Dani al lor nu s-a lasat calcat pe cap si le-a aparat libertatea si dreptate. M-or razbuna copiii mei .... Suna tragic? Se poate.... dar e ceea ce gandesc si simt acum! Si daca mujicul ala mi-ar ajunge acum in fata nu stiu de ce-as fi in in stare...
    P.S. Acest mesaj nu este un pamflet, este un strigat de disperare, etse, daca vreti, un strigat de adunare la lupta! Este ultima mea speranta, ca Romania nu ma trimite inapoi in vremea in care m-am nascut. Si nici de unde am iesit...
    • -3 (5 voturi)    
      adevarul e la mijloc.. (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:57)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui HonDanielSchneider

      daca la europarlamentare s-ar fi prezentat macar 10% din aia 250.000 de care vorbesti, scandalul ar fi fost in vara, UE ar fi intervenit obligatoriu si acum aveau unde sa voteze 8000.. dar se pare ca foarte putini se mai uita inapoi. de ce oare?..

      oare cum or fi reusit aia din Irlanda sa voteze 2265 la o singura sectie?.. ;) clar e frauda... ala e ambasador pus de base, nasit de iohannis, care are un pui de la pisica lui macovei..
  • +5 (5 voturi)    
    Ce nu se vede (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:17)

    Caligula [utilizator]

    Diaspora romaneasca de apoximativ 3 milioane de cetateni romani cu drept de vot poate cu usurinta sa decida rezultatele alegerilor prezidentiale (si a referendumurilor).

    O prezenta la vot de 161 de mii e echivalenta cu 5% dintre cetateni cu drep de vot din diaspora, adica de 10 ori mai mica decat 53% din tara. Conform tendintelor din alegerile anterioare, e de asteptat un numar de 250 mii de votanti in turul 2. Daca se ia in considerare o prezenta la vot in tara de 10 milioane, o prezenta la vot de 10% (300 mii) in diaspora influenteaza rezultatele cu 3%. Avand in vedere alegeri anterioare in diferite tari, o fraudare de mai mult de 1-2% a alegerilor e in afara normelor democratice, usor de detectat si se sanctioneaza sever de comunitatea internationala. O prezenta de 10% a diasporei e suficienta ca sa incline balanta alegerilor chiar si in cazul unor fraudari moderate.

    E simplu si destept. Mergeti la vot!
    • +7 (9 voturi)    
      Dar de ce... (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:32)

      HonDanielSchneider [anonim] i-a raspuns lui Caligula

      ... sa ducem noi, diaspora, in carca rezultatele alegerilor astora? De ce poporenii care isi traiesc traiul intre granitele Romaniei nu deschid ochii sa vada mocirla in care se scalda? De ce 3,5 milioane de oameni trebuie sa decida pentru 18 milioane ramasi acasa? Nu e suficient ca ridicam statisticile cu miliardele de EUR pe care le injectam in Romania? ACUM, cand inca simt pumnul ce mi s-a infipt intre dinti duminica trecuta, imi trece pofta de-a mai vota. Imi vine sa merg sa-mi solicit cetateania germana (pentru ca pot face asta oricand) si nici nu ma deranjeaza sa platesc 800 EUR sa renunt la cetatenia romana. La cat mi-e de rusine de ziua de duminica mie, si inca catorva mii, pentru faptul de a ma fi nascut in spatiul carpato-dubiano-pontic... nu cred ca as fi de acuzat. Surpriza insa este ca noi, astia umiliti, astia care amu purtam pe umeri si crucea rezultatului alegerilor (daca iese bine, suntem buni, daca nu iese bine de ce nu am iesit suficient de multi la vot, nu?) ....
      Dar mai iesim o data! Si daca lucrurile nu vor fi asa cum vrem noi, o sa iesim de mai multe ori. Si frica ar trebui sa le fie alora de s-or pune cu noi! Suntem multi si nu suntem deloc prosti! Da, suntem munciti, suntem obositi, suntem carunti si suntem umiliti, dar suntem drepti! Si dac-am vrea am muta muntii, suntem insa prea inteligenti s-o facem, ii lasam la locul lor, ca delimiteaza bine culorile.... Q.E.D.
      • +4 (4 voturi)    
        Simplu si destept (Marţi, 4 noiembrie 2014, 19:32)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui HonDanielSchneider

        Asa e, exilului nu e deloc usor. Dar, print-un simplu vot, putem scuti alti 3.5 milioane de romani de a lua calea exilului si a-i injura pe ceilalti care au ramas. Votul diasporei e desteptarea din somn si dovada ca cetatenia romana nu e un gunoi.

        Mergeti la vot!
      • +6 (6 voturi)    
        DA, AI DREPTATE, DAR SUNTETI SINGURA NOASTRA SANSA (Marţi, 4 noiembrie 2014, 20:06)

        ProWest [utilizator] i-a raspuns lui HonDanielSchneider

        asta e realitatea, in tara e imposibil de convins Nea Gheorghe ca nu e adevarat ca "Neamtul va vinde Ungurilor Romania!" ...o mai mare enormitate nu cred ca am sa mai aud in vreo campanie electorala!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ne lasati! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 10:53)

        Florin1982 [utilizator] i-a raspuns lui HonDanielSchneider

        Va rog din tot sufletul, nu ne lasati prada ciumei rosii! Nu ne lasati prada asistatilor sociali care au decis ca doua kilograme de faina sunt mai importante decat viitorul acestei tari!
        Stiu ca Ciuma rosia va face totul sa castige- dar doar uniti putem sa razbim!

        Va multumim anticipat- noi cei din tara.
  • +5 (5 voturi)    
    Europa versus (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:22)

    zyk [utilizator]

    Rusia 3 sectii 204 alegatori
    China 3 sectii 303 alegatori
    Afganistan 3 sectii 335 alegatori (sa-i iertam sunt soldatii nostri pe acolo)

    In tarile astea se cunoaste ca sunt sute de mii de romani plecati pentru democratie!

    Totalul romanilor din cele 3 tari enumerate mai sus este egal spre exemplu cu cel al romanilor din Franta unde au fost doar 9 sectii de votare?
  • +6 (6 voturi)    
    Sri Lanka e cu voi (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:35)

    trient [utilizator]

    Stimati compatrioti, permiteti-mi sa va salut cu urarea traditionala de zilele astea. Aia cu puie.
    - Al 10-lea (si ultimul, cu voia dvs.) din Sri Lanka :)
  • +8 (8 voturi)    
    Detalii vot Paris (Marţi, 4 noiembrie 2014, 19:19)

    News-fan [utilizator]

    Sectia 1 - Consulat (2.184 voturi):
    1. Iohanis - 55% din voturi
    2. Macovei - 19,8%
    3. Ponta - 6,5%

    Sectia 2 - Ambasada (2.181 voturi):
    1. Iohannis - 52% din voturi
    2. Macovei - 22% din voturi
    3. Ponta - 7%
  • +5 (5 voturi)    
    Numai voi, romanii de peste hotare... (Marţi, 4 noiembrie 2014, 19:41)

    ProWest [utilizator]

    ...ne puteti ajuta sa scapam de nenorocitii astia de Ponta si ai lui, prin iesire masiva la vot (eventual sa va convingeti si familiile si prietenii din tara macar sa mearga la vot!) Cu gandirea de pe-aici, nu mai scapam niciodata...daca dupa 25 de ani, lumea voteaza inca cu PSD, nu cred ca mai avem vreo sansa:((( Oricum, pentru Ponta si Hrebe si toti baietii destepti ai PSD voi nu existati decat cand va papa banii pe care-i trimiteti acasa :(
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu a votat diaspora (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 7:22)

    elena.v [utilizator]

    De ce nu au votat mai multi romani in diaspora

    Sa vedem.
    1. As intreba in ce locatii au fost dispuse sectiile de votare. Sunt mai multe sectii acolo unde locuiesc mai multi romani?
    2. Daca facem un calcul intre cei care au votat vs numarul sectiilor de votare, avem numar mediu de alegatori pe minut (presupunand ca sectiile de votare au fost deschise 12 ore):
    Italia: ~ 1 alegator pe minut
    Spania: ~ 1 alegator pe minut
    Moldova: ~ 1,45 alegatori pe minut
    UK: ~ 1 alegator pe minut
    Germania: ~ 2,26 alegatori pe minut
    Franta: ~ 1 alegator pe minut
    Belgia: ~ 2,23 alegatori pe minut

    Si asa mai departe. Sectiile de votare nu au fost gandite sa primeasca prea multi romani, ci au fost gandite cu o cifra limita din start.

    Si asta e numai matematica, daca luam in considerare si locatiile (de ex. au fost corelate sectiile de votare cu numarul de locuitori? Daca ai o sectie intr-o locatie cu 100 de romani, si alta intr-o locatie cu 2.000, tu in final ai doua sectii dar nu ai asigurat ca majoritatea romanilor pot vota).
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 17:08)

      [anonim] i-a raspuns lui elena.v

  • -1 (1 vot)    
    Diaspora a stat acasa (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 17:36)

    redmc [utilizator]

    Pt fiecare roman din strainatete care si-a sacrificat ziua sa vina la vot au existat cel putin 10 nesimtiti care nici macar nu s-au gandit sa voteze. Din presupusul milion de romani din Italia au votat 3 procente. Spania la fel, iar in SUA si Canada nici 9000 de voturi desi mai toate marile orase unde probabil ca traiesc grosul romanilor au avut sectii de votare. Faptul ca cei cu constiinta civica au votat cum au votat e pozitiv dar nu putem eluda faptul ca majoritatea celor plecati nu au aceasta constiinta civica.