Victor Ponta: Ca presedinte as face referendum privind forma de guvernamant. Monarhia a capatat atractivitate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 20 octombrie 2014, 5:52 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a afirmat ca, in calitate de presedinte, ar organiza in mandatul sau, poate chiar pana in 2016, un referendum privind forma de guvernamant care trebuie sa existe in Romania, aratand ca romanii opteaza pentru republica, dar monarhia a obtinut in timp o mare atractivitate.

 "Cred ca in anii care urmeaza va trebui in Romania sa existe un moment nu doar de dezbatere publica, ci un moment de decizie - ceea ce inseamna referendum - legat de forma de guvernamant. Eu cred ca majoritatea romanilor sunt - si azi, cand vorbim - pentru forma de republica, monarhia insa a capatat, fata de perioada nostalgica de la inceput, o mult mai mare atractivitate si cred ca ar trebui, undeva in decursul mandatului meu, poate chiar pana in 2016, sa avem un asemenea referendum legat de forma de guvernamant. Eu as face un asemenea referendum", a spus Ponta duminica seara, la Romania TV.

El s-a referit la acest referendum ca o varianta posibila in care ar fi dispus sa demisioneze din postul de presedinte, daca va castiga alegerile prezidentiale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3320 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Sigur ca da (Luni, 20 octombrie 2014, 6:11)

    LiviuV [utilizator]

    Acum bagam minciuna sa atragem si segmentul acela de votanti care ar vrea monarhie.

    Si s-a gandit mai bine, cat avem un rege, de butaforie, putem fura noi cat mai ok.
    • +4 (4 voturi)    
      Atrage 0.0001% si-i alunga pe restul (Luni, 20 octombrie 2014, 10:09)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui LiviuV

      PSD-ul ar trebui sa-l excluda sau sa se desfiinteze, pentru ca rostul unui partid e tocmai ideologia sa. Altfel, ar deveni doar o adunatura de interese.
  • +13 (13 voturi)    
    ... (Luni, 20 octombrie 2014, 6:16)

    Soljenitin [utilizator]

    "Am dubla personalitate si-o dezvolt pe-a treia". Dupa deputat si premier, Marele Oltean Chinezesc va mai avea un punct de vedere, anume de presedinte. Dar ca deputat vei fi de acord cu monarhia, fa ponta? De ce te-as crede ca vei face ceva ca presedinte, cand tu nu faci nimic ca premier, functie cu mult mai multe parghii decat cea de presedinte?!
  • +9 (9 voturi)    
    Marturisirea 'mincinosului-de'ingheata-apele': (Luni, 20 octombrie 2014, 7:30)

    hotnewsfil [utilizator]

    Instabilul carlan : 'as face' dar, fiti siguri, 'nu fac!'; cum de ce?, pai nu ma stiti bine?;asa mi-e felul!
  • +9 (9 voturi)    
    si marmota învelea ciocolata (Luni, 20 octombrie 2014, 8:16)

    simplu_cetatean [utilizator]

    Plagiatorul mioritic folosește tot arsenalul pentru a ajunge la Cotroceni, din fericire, in urma vizitei la "înalta poarta" (SUA), nu a primit avizul favorabil. Simpatia către comunism, il trage pe banca de rezerve.
  • +2 (6 voturi)    
    Contrar opiniilor exprimate aici (Luni, 20 octombrie 2014, 8:23)

    hot news [utilizator]

    Stiu bine ca Tinta minte cum respira, insadin punct de vedere LOGIC, contrar opiniilor exprimate aici, declaratia lui Victoras Copy-Paste este perfect justificata!

    Cine poate reinstaura Monarhia, daca nu urmasii celor care au distrus-o?
    Indiferent de optiunile personale, Cnstantinescu sau Basescu nu aveau dreptul LEGAL de a reinstaura monarhia. In schimb, tatal lui Ponat face parte din gashca celor ce l-au detronat pe Rege: din punct de vedre LEGAL, este singurl dintre candidatii la Presedentie ce are dreptul de a revoca decretul lui Petru Groza!
  • +9 (9 voturi)    
    O fumigenă marca PSD ! (Luni, 20 octombrie 2014, 8:26)

    Fisherman [utilizator]

    PSD nu se poate abține de a lua în răspăr ideea de monarhie.
    A făcut-o la fiecare campanie pentru Alegerile Prezidențiale, direct sau prin manipularea unor ”idioți utili”.
  • +10 (10 voturi)    
    megalomania (Luni, 20 octombrie 2014, 8:30)

    thebblack [utilizator]

    asta se viseaza rege.
    • +6 (6 voturi)    
      rege, împărat, guvernator, (Luni, 20 octombrie 2014, 9:32)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Baron, marchiz, președinte, Mao Tzedun, Kim Ir Sem, Kim Jong Un, Castro, Burebista, Cuza, Ferdinant I, Che Gargara, Stalinaș, Hitleraș,,,copy/paste e orice
  • +8 (8 voturi)    
    mitomanu (Luni, 20 octombrie 2014, 8:35)

    PETILICA [utilizator]

    Stati linistiti, asta minte si cand fluiera !
  • +9 (9 voturi)    
    ipocrit (Luni, 20 octombrie 2014, 9:04)

    603 [utilizator]

    nu cred nimic .Vreau monarhie dar nu intermediata de Ponta.Nu voi vota cu el nici daca imi da o vila.
    • +6 (6 voturi)    
      fii fara grija! (Luni, 20 octombrie 2014, 8:24)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui 603

      Vila nu este pentru fraierii care il voteaza. Aceia primesc o galeata electorala, dar Tinta are grija sa le ia inapoi cu zece maini tot ce le-a dat ...
    • +4 (8 voturi)    
      monarhie originală (Luni, 20 octombrie 2014, 9:34)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui 603

      Tonta rege
      Draqnea președinte
      Năstase împărat
      • +4 (6 voturi)    
        :) (Luni, 20 octombrie 2014, 10:25)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

        mai sunt unii care au rege national, rege international, imparat, deputati, senatori... si capitala tot prin oltenia e. si ca si ponta, cand le vorbesti de legi sunt tot chinezi.
  • +8 (8 voturi)    
    Zise Ponta, clămpănitorul: (Luni, 20 octombrie 2014, 9:15)

    Radu I [utilizator]

    „(...) ar trebui, undeva in decursul mandatului meu, poate chiar pana in 2016, sa avem un asemenea referendum legat de forma de guvernamant... ”
    ... care Ponta, clămpănitorul, fie nu cunoaște Constituția României, fie o încalcă cu bună știință, doar-doar o mai acumula niscaiva voturi (că pe monarhiști nu-i poți atrage cu un kil de mălai...).
    Legea fundamentală a României, la art.152, alin.1, prevede foarte clar: „Dispoziţiile prezentei Constituţii privind caracterul naţional, independent, unitar şi indivizibil al statului român, forma republicană de guvernământ, integritatea teritoriului, independenţa justiţiei, pluralismul politic şi limba oficială nu pot forma obiectul revizuirii”.
    Posibilitatea (rară) ca forma de guvernământ să se schimbe presupune mulți pași și timp mai îndelungat, pentru a se înfăptui. Pe scurt, ar trebui să se opereze două revizuiri ale Constituției, urmate de două referendumuri. Ceea ce nu se poate întâmpla cât ai bate din palme.
    Dar de... orice mijloc e bun pentru mitomanul care țintește cea mai înaltă funcție în stat.
    • +5 (5 voturi)    
      lasa bre, (Luni, 20 octombrie 2014, 8:58)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

      ca nici Constitutia nu mai e ce-a fost! Cioace electorale!
  • +7 (7 voturi)    
    CE DIFERENTA! (Luni, 20 octombrie 2014, 9:21)

    Johanis [utilizator]

    Unii spun "voi face" si altul "as face"!
  • +7 (7 voturi)    
    stire bomba!!!!!!!! (pamflet) (Luni, 20 octombrie 2014, 9:43)

    haddess [utilizator]

    premierul a convocat o sedinta extraordinara a PSD fara a da detalii. sala e plina, iar premierul ia cuvantul:

    Dragii mei PSD-isti, iubitii mei baroni si baronese, stimati concetateni,

    asa cum unii dintre dumneavoastra probabil ati aflat deja, in urma stresului pe care am fost nevoit sa il indur in ultima vreme din cauza subiectului "ofiter acoperit", am luat hotararea consilierii psihologice.
    in urma sedintelor, ocazie cu care mi-am pus sufletul pe tava, ca un om sincer dupa cum bine ma stiti cu totii, am ajuns la o cocluzie pe care vreau sa v-o impartasesc.
    Mi-a luat ceva timp pentru a-mi gasi curajul de a veni in fata dumneavoastra pentru a recunoaste public un adevar pe care l-am ascuns atatia ani.
    ei bine, pentru a nu mai lungi povestea, trebuie sa recunosc deschis, asumandu-mi infarctul pe care l-as putea provoca unora dintre conducatorii acestui partid ... (of, Doamne, cat imi e de greu!)
    ... a venit momentul, dragii mei sa recunosc faptul ca ... sunt .... sunt... un monarhist convins.

    - panica in sala, discutii susotite, agitatie, lesinuri (Iliescu infarct) -

    in adancul sufletului meu, mi-am dorit intotdeauna un rege. presedintia nu a reprezentat pentru mine niciodata nimic altceva decat ocazia perfecta pentru a repara o gresala istorica.

    iata, vin astazi in fta dumneavoastra petnru a va spune ca nu mai vreau sa va fiu presedinte. vreau sa fiu ... rege.
    • +1 (1 vot)    
      Ponta rege ! (Marţi, 21 octombrie 2014, 18:04)

      Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui haddess

      Așa o plesneală merită afișată pe bannere uriașe în toată țara !
      @haddess, te iubim și vrem continuarea !!!

      Între timp, pregătim ghilotina...
  • +6 (6 voturi)    
    Buna asta (Luni, 20 octombrie 2014, 9:53)

    cocoalex [utilizator]

    Marketing curat. Nu trebuie sa crezi, doar sa ti treaca pe la urechi si poate sa fie un imbold pentru mutarea stampilei. L-au sfatuit corect pe fraier.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu vrea sa cistige alegerile, e clar (Luni, 20 octombrie 2014, 10:04)

    D-or [utilizator]

    Vrea sa ramina prim -ministru.
    Pentru asta trebuie sa nu cistige alegerile din prima, iar apoi va negocia cu celalalt. Cred ca e si pozitia PSD-ului, pentru ca a spus ca nu va pune prim-ministru PSD.

    Ca sa NU cistige, e suficient sa spuna ca:
    - vrea monarhie, tema sordida si depasita, care-i va alunga electoratul deja majoritar. Chiar ne insulta cu tema asta.
    -vrea sanatate privata
    - vrea regionalizare - alta tema la care toata populatia face alergie, dar ce conteaza,
    - vrea noi acorduri cu FMI, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    sunteti bine pregatiti (Luni, 20 octombrie 2014, 16:21)

    stilist [utilizator]

    Baietii care detin puterea si o gestioneaza de la inceputuri pina la sfarsit sunt mai pregatiti decat voi cei care va raciti mintea si pierdeti timpul.
    Ponta nu are decat un singur rol sa faca acest referendum, dar cu scopul ca noile schimbari propuse pentru noua costitutie sa aiba voturi la numar. Creind aceata diversiune ca intreba de monarhie el va shimba constitutia in sensul dorit de sefii lui. Intrebarea despre rege nu va face decat ca votul sa aiba cvorum si propunerile sa treca. frumoasa minciuna pentru a obtine puterea pana la capat sau a unii toate puterile la PSD.
    Pacat sa lasam un om atat de capabil sa devina un presedinte marioneta care nu ar avea nici o putere, la cite realizari a vaut in acesti doi ani de premier ar fi pacat sa nu l mai timen in aceasta functie inca zece ani de acum in colo.
  • 0 (0 voturi)    
    ramona_ciortan (Luni, 20 octombrie 2014, 18:00)

    CiortanRamona [anonim]

    domnule ponta ati epuizat toate mijloacele!!! va vreti presedinte dar sunteti de acord cu monarhia.....
  • 0 (0 voturi)    
    hai cu monarhia. (Joi, 13 noiembrie 2014, 16:56)

    GheorghePetrescu [anonim]

    Pompta vrea rege!Daca nu va doare capul,nu va legati.Sa nu va treziti prea tarziu.Dai mereu asa.Poate ajunge si imparat.
  • 0 (0 voturi)    
    OOO....la...la. (Miercuri, 3 decembrie 2014, 11:55)

    GheorghePetrescu [anonim]

    Nu cumva vrei sa fii si rege?Ce mai clocesti omule!? Nu te mai saturi de scandaluri,care te-au dus la esec?
    S-ar pute sa pleci si de unde ai ramas,daca o tii mereu asa.