Kovacs Peter, secretar general UDMR: Noi am intrat la guvernare sa ramanem pana in 2016. Proiectul autonomiei o sa-l discutam public saptamana asta sau cea viitoare/ Victor Ponta declara ca nu sustine proiectul autonomiei

de D.T.     HotNews.ro
Miercuri, 3 septembrie 2014, 20:22 Actualitate | Politic

"Daca PSD se gandeste pe termen lung la majoritate si vrea partener stabil care sa-si tina cuvantul, are nevoie de votul UDMR. In cei 25 de ani, UDMR e singurul partid care nu a tradat, cand am dat mana pentru ceva am mers pana la capat", a declarat Kovacs Peter, secretarul general al UDMR, pentru Hotnews.ro. Aceste declaratii au loc in contextul in care in presa au aparut speculatii referitoare la intentia PSD de a scoate uniunea de la guvernare in cazul in care va fi prezentat proiectul autonomiei. "Noi am intrat la guvernare sa ramanem pana in 2016", a mai spus Kovacs Peter.

Suspiciunile ca tensiunile din guvern s-au amplificat au fost alimentate de faptul ca UDMR ar fi absentat miercuri de la sedinta coalitiei. Potrivit informatiilor HotNews.ro, Kelemen Hunor se afla in concediu pana la sfarsitul saptamanii, urmand ca la revenirea din vacanta sa prezinte proiectul autonomiei in calitate de candidat la prezidentiale din partea UDMR.

Liderii UDMR au anuntat, saptamana trecuta, ca au finalizat proiectul autonomiei, care ar avea 100 de articole si ar fi inspirat din modelul de autonomie din Tiroul de Sud. In replica, vicepremierul Liviu Dragnea afirmase ca guvernul nu sustine autonomia si ca are o majoritate confortabila si fara UDMR. Intre timp, proiectul autonomiei a fost trimis parlamentarilor maghiari pentru observatii.

Premierul Victor Ponta a declarat, miercuri, că nu a discutat cu liderii UDMR despre proiectul privind autonomia Ținutului Secuiesc, dar a precizat că nu va fi de acord cu adoptarea de către Parlament a acestuia. Potrivit surselor Hotnews.ro, proiectul ar urma sa fie prezentat public saptamana viitoare de catre presedintele UDMR, Kelemen Hunor, care este si candidatul uniunii la prezidentiale. Daca acest lucru se va intampla, este de asteptat ca PSD sa forteze iesirea UDMR de la guvernare.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1420 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    asta (Miercuri, 3 septembrie 2014, 20:35)

    ggna [utilizator]

    pe ce lume traieste?
    • +5 (7 voturi)    
      astia au tradat inca de la inceput (Miercuri, 3 septembrie 2014, 21:05)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      asa ca nu-i ceva nou dar sint inconstienti ori bolnavi.
      tot timpul au luptat pt a rupe RO dupa cum vrea muschiul lor. Pe ei asta ai doare

      Mincinosul sef ia mintit pt ca altfel cred ca arfi trebuit sa plece definitiv din tara . Una e sa sustii un corupt si altceva sa sustii divizarea tarii ... ar fi inconstient rau chistocul. .
    • +7 (7 voturi)    
      Eu nu inteleg de ce UDMR mai vorbeste public (Miercuri, 3 septembrie 2014, 23:02)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      Am citit cu totii ca sunt marionetele FSB pentru a destabiliza Romania, ca doar nu i-o durea in fund de maghiarimea din Ardeal care traieste bine mersi alaturi de romani. Eu astept cand incep cercetarile si condamnarile pentru INALTA TRADARE DE TARA, confiscarea averilor dobandite de la rusi si reintroducerea pedepsei capitale pentru a lecui acest cancer.
  • +2 (6 voturi)    
    De tot (Miercuri, 3 septembrie 2014, 20:44)

    Kepler [utilizator]

    risul!
  • +1 (7 voturi)    
    daca cumva catastrofa de Ponta (Miercuri, 3 septembrie 2014, 20:45)

    AliKimiku [utilizator]

    ajunge presedinte in secunda urmatoare ungurii zboara de la guvernare.
    asta fiindca Dragnea are prea multe guri flamande de hranit si pentru doi ani ii va durea undeva de voturile ungurilor.
  • +3 (5 voturi)    
    cum? UDMR nu a tradat? (Miercuri, 3 septembrie 2014, 21:24)

    ouyang [utilizator]

    hahahahaha.
  • +6 (6 voturi)    
    Nedumerire (Miercuri, 3 septembrie 2014, 21:46)

    STEFAN A. [utilizator]

    Desi traiesc de ani buni in Italia , inca nu am reusit sa aflu unde e regiunea Tirol de Sud . Sigur nu exista regiune italiana cu acest nume dar poate UDMR cunoaste mai bine Italia decit guvernul italian . Mai mergeti la scoala mai ca Trentino Alto Adige si Valle d'Aosta sint regiuni cu statut special , nu independente . Dar poate stiti voi mai bine si constitutia italiana . Sau va explica aia de la Budapesta ce trebuie sa scrieti ?
  • +3 (3 voturi)    
    Spune tot adevarul secretarule (Joi, 4 septembrie 2014, 0:06)

    tepes [utilizator]

    Domnule Covacs Peter cind spui ca atunci cind ati batut palma la guvernare ati mers pina la capat, adevarat,insa ce nu spui tu romanilor este ca nu ati facut-o de dragul Romaniei ci din interes deci de fiecare data-cind ati venit la guvernare ati cerut cite ceva,adica ati santajat pina ati ajuns minoritatea cu cele mai multe drepturi din Europa,acum vreti si autonomie teritoriala,politie proprie ,presedinte,granite ce mai, o mica Ungarie in centrul Romaniei apoi ce urmeaza, independenta desigur..Nu domnule asemenea scenariu nu poate fi admis niciodata ,va trebui sa muriti cu toata Romania de git.
    • 0 (0 voturi)    
      Plus de la mine. (Joi, 4 septembrie 2014, 11:49)

      Taunele [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      Admir patriotii!
  • +2 (2 voturi)    
    Partidul etnic şi anti-naţional UDMR (Joi, 4 septembrie 2014, 3:44)

    popescu_dtru [utilizator]

    ar trebui dizolvat zilele astea. Ponta, vrei un vot în plus? Fă-o!
    • 0 (0 voturi)    
      Nici măcar NU e partid! (Joi, 4 septembrie 2014, 11:48)

      Taunele [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

      E asociaţie culturală, CULMEA!!! Da, ar trebui să fie scoşi în afara legii, împreună cu ăilalţi, aşa-zişii secui!!!