Sondaj CSOP: Mugur Isarescu - creditat cu cea mai mare incredere, urmat de Ponta, Oprescu si Iohannis. USD nu strange jumatate din voturi​

de C.Z.     HotNews.ro
Vineri, 11 iulie 2014, 16:24 Actualitate | Politic


​Guvernatorul Bancii Nationale, Mugur Isarescu, se bucura de cel mai mare capital de incredere in randul alegatorilor romani, fiind urmat de premierul Victor Ponta, primarul Capitalei, Sorin Oprescu, si de presedintele PNL, Klaus Iohannis, potrivit unui sondaj realizat de CSOP, la comanda PDL. Uniunea Social Democrata, condusa de Victor Ponta, nu reuseste sa adune jumatate din electorat, se mai arata in cercetarea obtinuta de HotNews.ro.

La capitolul incredere in politicieni, Mugur Isarescu are 29 %, urmat de Victor Ponta - 25% si de   Sorin Oprescu - 21%.

Mai departe urmeaza: Klaus Iohannis - 20%, Traian Basescu - 15%, Catalin Predoiu - 14%, Calin Popescu Tariceanu - 14%, Mihai Razvan Ungureanu -13%, Vasile Blaga si Emil Boc -cate 12%, Monica Macovei si Mircea Geoana - cate 11%, Corneliu Vadim Tudor -10%, Elena Udrea - 9%, Cristian Diaconescu si Adriean Videanu - cate 7%, Dan Diaconescu - 6%, Dan Voiculescu, Gabriel Oprea si Kelemen Hunor - cate 5%.

In privinta tendintelor,  Traian Basescu este pe scadere, iar la Mugur Isarescu si Victor Ponta se obsevra o usoara tendinta de crestere.

Klaus Iohannis Klaus Iohannis se afla in stationare, dupa o scadere destul de abrupta de la 24% cat avea in febuarie.

La partide si aliante, Uniunea Social Democrata, de la Putere, nu reunseste sa adune jumtate din intentiile de vot.

Daca acum ar fi alegeri parkamentare, USD ar lua 40%, PDL - 15%, PNL - 15%, UDMR - 6%, PPDD - 4%, PMP - 4%, PRM - 4% si Forta Civica - 3%.

Sondaj omnibus a fost realizat de CSOP la comanda PDL, in 27 iunie-4 iulie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10284 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    asta (Vineri, 11 iulie 2014, 16:33)

    ggna [utilizator]

    comandat de PDL o fost ca sa faca 15-15?
    • +6 (6 voturi)    
      cifrele din articol n-ar trebui sa dea 100%? (Vineri, 11 iulie 2014, 17:22)

      tibirk [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      La capitolul incredere in politicieni, Mugur Isarescu 29 % + VVP 25% + Oparescu 21% + Klaus Iohannis 20% + Traian Basescu 15% + Catalin Predoiu 14% + Calin Popescu Tariceanu 14% + Mihai Razvan Ungureanu 13% + Vasile Blaga 12% + Emil Boc 12% + Monica Macovei 11% + Mircea Geoana 11% + Corneliu Vadim Tudor 10% + Elena Udrea 9% + Cristian Diaconescu 7% + Adriean Videanu 7% + Dan Diaconescu 6% + Dan Voiculescu5% + Gabriel Oprea 5% + Kelemen Hunor 5% = ......cam mult peste 100%

      Sau.... au pus intrebarea de genul: "Tu in cine ai incredere" iar persoana care a raspuns a nominalizat 3-4 personaje?
  • +4 (14 voturi)    
    e singura Optiune (Vineri, 11 iulie 2014, 16:33)

    un domn [utilizator]

    Mugur Isarescu cu "excelul" BVC al Romaniei in fata si va fi bine + Dizolvarea Parlamentului (max 100 de parlamentari care daca lipsesc O ORA de la munca sa fie inchisi si confiscate averea pana la neamurile lui de gradul al IV lea...scoaterea PSD in afara legii, idem PNL, idem PML, idem PDL
    • -5 (9 voturi)    
      sigur (Vineri, 11 iulie 2014, 17:11)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      sa pastram doar PMP, al mercenarului basescu, si pe mercenarul isarescu [presedinte! tu esti tradator sau doar usurel la cap?
    • -1 (5 voturi)    
      Ce vrei tu se numeste dictatura (Vineri, 11 iulie 2014, 17:12)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Scoaterea in afara legii a partidelor care aduna 80% din voturi inseamna ca 80% din populatie nu e reprezentata. Asta inseamna dictatura. Chiar cu un dictator luminat, cum e Isarescu, dictatura tot dictatura ramane. Ce se intimpla daca peste 2 ani isaresc moare. Sau se retrage la via lui? Cine decide numele urmatorului presedinte?

      Din pacate solutiile astea gen Vald Tepes nu functioneaza in lumea reala
    • +7 (9 voturi)    
      amgire cu apa rece (Vineri, 11 iulie 2014, 18:14)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      mugurescu la cotrocesti, inseamna liniste pt. "guvernarea" dr. tonta.

      mugurescu este de'al lor.
      absolvent de comertz ext, ca si voiculescu, colegi cam peste tot.
      inainte de marea ravasire din dec., a fost director la institutul de economie mondiala, barometrul de afaceri al secu.

      stima noastra si mandria, comunisti de Romania....

      unde'i marele fost cotrocel (interimar, cu carte de vizita !), in sondaje ?!

      el si catarama vor fi suprizili ...marelui partid ? :))
  • +29 (29 voturi)    
    Mai vrea cineva dovezi ca romanii's prosti ? (Vineri, 11 iulie 2014, 16:42)

    c3 [utilizator]

    Cind Ponta si Oprescu sunt #2 si #3 in topul increderii ?

    Cind 98-99% din ei au incredere in armata si biserica ?
    • +13 (13 voturi)    
      Un studiu la nivel European iti da dreptate (Vineri, 11 iulie 2014, 16:58)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui c3

      Contrar asteptarilor noastre, care ne credem inteligenti si frumosi, suntem pe unul din ultimele locuri in EU la coeficientul de inteligenta, chiar si sub Bulgaria. Asta explica tot ce este in politica de 25 de ani
  • +6 (16 voturi)    
    Vad ca pe Crin Antonescu l-au si scos din sondaje (Vineri, 11 iulie 2014, 16:45)

    alex4321 [utilizator]

    Vad ca pe Crin Antonescu l-au si scos din sondaje

    ca sa nu-l incurce pe Johannis cel Onomatopeic
  • +11 (11 voturi)    
    SUPER TARE!!! (Vineri, 11 iulie 2014, 18:03)

    informel [utilizator]

    Observ ca romanii au incredere in oameni despre care nu stiu nimic, in mincinosi profesionisti (mitomani) si in neseriosi.
  • +12 (12 voturi)    
    sondaj (Vineri, 11 iulie 2014, 18:14)

    lobelo [utilizator]

    Ne meritam cu„ plusvaloare” soarta daca plagiatorul e model pt romani in tandem cu ala de n-a suspendat 1 metru de autostrada in capiata noastra capitala
  • +10 (10 voturi)    
    Deci avem un mason pe primul loc (Vineri, 11 iulie 2014, 18:56)

    Parzivall [utilizator]

    pe doi un Dottor si pe trei tot un fel de Dottor dar de moda veche, tot un golan dealtfel.
    TRIST.