Surse: Crin Antonescu si Klaus Johannis ar fi cerut iesirea PNL de la guvernare. / Cristina Pocora: Antonescu si Johannis au primit mandat de fermitate pentru intalnirea cu Ponta. Nu s-a discutat in termeni de iesire de la guvernare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 16 februarie 2014, 19:50 Actualitate | Politic

Crin Antonescu si Klaus Johannis ar fi cerut iesirea PNL de la guvernare in sedinta informala a liberalilor care a a avut loc duminica seara si a durat peste 4 ore, potrivit unor surse din partid, citate de televiziunile de stiri.

Ora 22:40: Cristina Pocora, purtatorul de cuvant al PNL, la finalul sedintei: "Am avut o discutie informala. Ceea ce s-a desprins e ca maine, la intalnirea cu Victor Ponta, premier si co-presedinte al USL, Crin Antonescu, insotit de domnul prim-vicepresedinte Klaus Johannis,au primit mandat de fermitate, ceea ce inseamna respectarea cu strictete a protocolului USL. PNL isi doreste sa faca parte din USL. Un mandat de fermitate inseamna sa nu ne abatem de la protocolul semnat. (Despre iesirea de la guvernare): Nu s-a pus in discutie in aceasta maniera, in acesti termeni."

Ora 21:55: Crin Antonescu pentru ziarul Gandul: "Nu am cerut iesirea PNL de la guvernare."

Ora 21:37: Presedintele CJ Brasov, liberalul Aristotel Cancescu, le- a propus duminica liderilor PNL reuniti la sediul central al partidului iesirea PNL de la guvernare: "Am si motivat-o, pe motiv ca nu avem bani de investitii si in situatia in care bugetele noastre nu vor suferi niste modificari nu are rost sa mai stam la guvernare", a spus Aristotel Cancescu, citat de Agerpres.

Liderii PNL s-au reunit, duminica seara, intr-o sedinta informala, pentru a discuta pe tema mandatului de negociere intr-o noua reuniune a USL, care ar putea avea loc luni, dar si legat de strategia parlamentara a liberalilor pentru saptamana care incepe, au declarat in cursul zilei, pentru Mediafax, surse din PNL.

Printre cei care au ajuns la sediul PNL inainte de ora 18:00 se numara Crin Antonescu, Klaus Iohannis, Radu Stroe, Mariana Campeanu, Rares Manescu, George Scutaru, Aristotel Cancescu si Ovidiu Silaghi.

Agerpres transmite ca primarul Timisoarei, liberalul Nicolae Robu, a declarat, duminica, la intrarea in sedinta informale a liderilor PNL, ca nu vede de ce ar ceda liberalii in actuala situatie politica, chiar daca aceasta ar insemna scoaterea de la guvernare pe care ar trebui sa si-o asume PSD.

"Eu consider ca trebuie sa ramanem la guvernare, trebuie sa insistam. Nu vad de ce am ceda noi. Daca PSD doreste sa ne scoata de la guvernare, daca PSD doreste sa se desfiinteze USL, atunci trebuie sa-si asume asta. Noi ne-am prezentat in fata a milioane de cetateni si am obtinut voturile a milioane de cetateni promitand ca suntem oameni seriosi, ca avem o uniune serioasa care va guverna Romania si care va asigura guvernare si in plan local pana in 2016 cu Victor Ponta premier, dar cu candidat unic la presedintie, presedintele PNL, Crin Antonescu. (...) Cred ca de aici trebuie sa plecam", a spus Robu.

Acesta a facut apel la PSD sa se intoarca la problemele tarii.

"Noi n-am cerut nimic in plus, n-am fost preocupati sa acaparam cat mai multa putere, noi am fost preocupati sa ne facem datoria acolo unde am ajuns in urma alegerilor si cred ca asta trebuie sa faca si PSD. Ar trebui sa se intoarca la problemele tarii, ar trebui sa lasam interesele de partid la o parte, sa respectam (...) intelegerea initiala si sa ne vedem de treaba, ca avem atatea si atatea lucruri de facut", a precizat Nicolae Robu.

El a aratat ca doreste ramanerea PNL la guvernare si a amintit ca exista un protocol incheiat intre PSD si PNL care are la baza "aproximativ paritatea" in conditiile in care la vremea respectiva alaturi de liberali erau si conservatorii.

"Solutia este sa respectam structura initiala a Guvernului ca numar de posturi de vicepremier si sa respectam portofoliile asa cum au fost ele impartite la acea vreme. Nu sunt motive sa se produca schimbari. (...) Dupa parerea mea, si sunt convins ca dupa parerea mai multor colegi, nu este nevoie de o restructurare a Guvernului. Noi venim acum cu forte proaspete, cu oameni valorosi care au dovedit ca fac treaba buna acolo unde au fost pusi sa aiba o functie asumata si suntem convinsi ca Guvernul ar putea sa functioneze mult mai bine decat a functionat pana acum dupa remanierea respectiva", a sustinut Nicolae Robu.

Primarul liberal al Timisoarei a precizat ca cine nu respecta intelegerea pe baza careia a fost creat USL si s-a obtinut rezultatul de la alegerile din decembrie 2012 inseamna ca a inselat asteptarile votantilor nostri si trebuie sa suporte consecintele in plan electoral.

La randul sau, fostul premier si presedinte liberal Calin Popescu Tariceanu a afirmat si el, inainte de inceperea sedintei, ca PNL trebuie sa-si pastreze pozitiile pe care le are.

Cristian Adomnitei, presedinte al Consiliului Judetean Iasi, a declarat, duminica, in cadrul conferintei municipale a PNL Iasi, in fata catorva sute de membri liberali, ca nu exista presiuni din teritoriu asupra liderului PNL, Crin Antonescu, pentru mentinerea liberalilor la guvernare.

Liderii de filiale ai PNL, vicepresedintii partidului si liderii grupurilor parlamentare au fost convocati duminica seara, de la ora 18:00, pentru o reuniune neoficiala cu presedintele PNL, Crin Antonescu, prim-vicepresedintele PNL, Klaus Iohannis, si secretarul general al PNL, Eduard Hellvig, au precizat surse din PNL pentru Mediafax.

Sedinta are in vedere o analiza a mandatului de negociere pentru o noua reuniune a USL, luni dimineata, in care sa se discute propunerile liberalilor pentru cele patru portofolii din Guvern.

De asemenea, liderii PNL ar urma sa stabileasca strategia parlamentara in cazul in care premierul Victor Ponta isi mentine solicitarea pentru infiintarea unui post de vicepremier alocat Partidului Conservator, iar blocajul din USL va continua.

Liderul PNL Crin Antonescu a spus vineri, intr-o interventie telefonica la Antena 3, ca interpreteaza "optimist" declaratia premierului potrivit careia a ales ca guvernarea sa continue in formula USL si intelege din spusele lui Victor Ponta ca renunta la conditia vicepremierului PC, nemaifiind atunci niciun motiv sa nu se mearga mai departe de luni.























7460 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    La Klaus e mingea (Duminică, 16 februarie 2014, 19:58)

    mircea_cjn [utilizator]

    Vedeti ce opinie are Stroe : vrem la ciolan.
    Ia intrebati-l pe Rusanu (sef ASF - 72.000 euro / decembrie) ce parere are. Normal, la ciolan!
    Si ca ei sunt multi liberali care nu vor sa plece de la macelarie.

    Ce sa faca Crin? E clar ca nu ..se-alege in noiembrie.
    Sa iasa- ii este frica, de astia care vor ciolane si-l pot d jos. Sa stea... sta de paiata. Cred ca ar cam sta.

    Cheia e la Iohaniss. Daca el nu vrea sa intre in guvern, atunci Crin este complet dezarmat. Ori neamtul a spus ca daca PC pune viceprimministru, el nu intra in guvern.

    Grea situatiune.
    • +2 (2 voturi)    
      nu exista cheie (Duminică, 16 februarie 2014, 23:12)

      @dummy [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      nu exista nicio cheie. pnl este divizat intre ciolan si ce le-a mai ramas din coloana vertebrala. daca ies de la guvernare pierd ciolanul si probabil 25% din alesii cu functii, in favoarea psd. daca nu ies sunt priviti ca remorca santajabila a psd-ului. candidatura lui crin este in cel mai bun caz la mila psd, un balon de sapun. deci da, va sta ca o paiata sucindu-se mai ceva ca o morisca dupa cum bate vantul. insa cainele care latra nu musca :)
    • +2 (2 voturi)    
      Cata ipocrizie din partea PNL!!! (Duminică, 16 februarie 2014, 23:32)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      In traducere libera: ciolanul e bun, vom ramane la guvernare dar trebuie sa manipulam si noi putin electoratul imbecil al USL ca am fi altfel decat ceilalti!...
  • +8 (10 voturi)    
    au ramas baietii pe dinafara! (Duminică, 16 februarie 2014, 20:08)

    iondelaafumati [utilizator]

    si se cer inauntru:-)
    sunt curios cine mai voteaza PNL-ul dupa toate porcariile facute
  • +7 (9 voturi)    
    psd se va ...termina mai repede singur ! (Duminică, 16 februarie 2014, 20:14)

    gica43 [utilizator]

    Ar fi bine si asa,chiar daca cu doi ani mai tarziu !
  • +7 (9 voturi)    
    cam cata umilinta? (Duminică, 16 februarie 2014, 20:28)

    dadan [utilizator]

    poate inghiti PNL de dragul inbuibarii baronilor? PSD le-a luat cu timpul tot cate putin din " jumatatea" de cascaval.... e ca o casatorie fara contract prenuptial.. mai mult PSD ii jigneste in fata pe PNL-isti , testandu-le cu fiecare obraznicie limita acestora de a se umili doar pentru a-si mentine baronii caracatita de neamuri si obligatii in posturi bine platite ce depind de pixul plagiatorului... credeti de exemplu ca Rusanu isi doreste iesirea de la guvernare? nu el inghite umilinte zilnice ci Crin, el doar colecteaza salarii nesimtite si bonusuri si prime de ii face si pe cei din tarile cele mai prospere sa moara de invidie... PNL oricum va opta va avea o soarta cumplita, mai rea ca si PDL, daca iasa acum mai da un semnal minim de mandrie si strategie , daca nu... isi merita soarta... ani intregi l-au scuipat pe Basescu crezand ca borfasii din PSD o sa fie corecti? pai asta denota ori prostie ori nebunie... s-au aliat cu borfasii ca sa poata fura in liniste, uite ca borfasii le-au dovedit ca nu au principii si nici onoare... in tot razboiul asta nu exista inocenti...victimele ca de obicei, romanii de rand...
  • +6 (8 voturi)    
    QUINTUS (97 ANI.LIBERAL): "Trebuie sa (Duminică, 16 februarie 2014, 20:34)

    fosta zoezoe [utilizator]

    continuam guvernarea la fel de bine ca si pana acum!"
    Tot el in 2006 in urma deciziei care il confirma ca si colaborator al securitatii :„Adevarul este ca acum 50 de ani nu am avut puterea sa refuz din cauza anchetelor Securitatii."Nu mai comentez ca borasc...
  • +5 (7 voturi)    
    antenescu (Duminică, 16 februarie 2014, 20:42)

    nash pandelica [utilizator]

    are sansa sa intre in istorie, sa duca la caderea guvernului si anticipate, dupa parlamentarele ioropene.

    daca dreapta scoate psd de la guvernare, anul asta, psd poate sa se pregateasca de lunga iarna a opozitiei.

    asta o fi rostul jafului declansat...
    acum, cat mai e timp, baieti !
    la anul, in cantonament ! :)))
  • +7 (9 voturi)    
    Fasoane la bufet (Duminică, 16 februarie 2014, 20:51)

    Daniels22026 [utilizator]

    Liberalii vor iesi de la guvernare daca PSD-ul le taie alimentarea de la bufetul tarii.

    Dar fasoanele dau bine la populatia taurina a tarii. Cica liberalii au principii. Ca si Bianca Dragusin. Fasoanele sint ca o fusta scurta. Subiect de birfa si de placeri parsive pentru public.
  • +7 (9 voturi)    
    Absolut (Duminică, 16 februarie 2014, 20:51)

    ac [utilizator]

    Tre sa pastrati pozitiile pe care le aveti. (Cum e alea de la ASF, spre exemplu - a se vedea thread-ul cu virgina Daiana, pardon, Daianu).
    De fapt am gresit, tovarasi nu trebe sa precupetiti nici un efort in a nu insela increderea celor 7,3(9) milioane de romani cu i din a care jos Basescu.
    (Cioclopedica! ma cunoaste d. Nae ! Nembru ! etc).

    Deci si in ceasul 25, e vorba doar de functii, lovele, putere, pozitia proprie etc. (conglomerat mai cunoscut si sub numele popular de ciolan). Acum ce sa mai zic si eu, sub riscul taierii de catre Hotnews: sa va duceti la dracu si voi si ai de v-au votat, ca sa aveti majoritatea de noi si-ai nostri (nene Nae), iar voi sa prabusiti tara avind coalitie de 70%.
  • +8 (10 voturi)    
    Seriozitate si minciuna cat ai clipi (Duminică, 16 februarie 2014, 20:59)

    Sihastrul [anonim]

    Pentru acesti foarte seriosi liberali, in frunte cu Crinut - Cacarau, le-as aminti ca USL nu s-a constituit ca alianta intre PSD si PNL ci intre ACS (PSD+UNPR) si ACD (PNL+PC). Iar triumviratul Ponta-Crin-Daniel ne scotea zilnic si agresiv ochii pe toate micile ecrane. Trezit tarziu, cum ii e felul, lui Crinut a inceput sa-i puta Daniel si, serios chipurile , n-a cerut nimic decat ce se stabilise. Doar un ministru de interne vicepremier in loc de un ministru de finante vicepremier. Dupa liberalii seriosi, ori finante ori bulan, tot un drac. Mai baieti, mai...,
  • +4 (6 voturi)    
    quintus (nascut 1917.liberal) : Trebuie sa (Duminică, 16 februarie 2014, 21:14)

    fosta zoezoe [utilizator]

    ramanem sa guvernam la fel de bine ca si pana acum !
    Tot el zice in 2006 dupa decizia de colaborator de secu:
    „Adevarul este ca acum 50 de ani nu am avut puterea sa refuz din cauza anchetelor Securitatii."Numai ca o gramada de anonimi , Coposu au avut aceasta putere.Cine e nenea asta ? Un securist cu vederi liberale dar si presedinte de onoare al pnl care suspina public de dragul psd cu care el crede ca e la guvernare...

    Asa o sa spuna si crin peste 50 de ani referindu-se la psd ?
  • +8 (10 voturi)    
    PSD ia tot (Duminică, 16 februarie 2014, 21:15)

    OmulNou [utilizator]

    Liberalilor, nu va faceti iluzii, PSD vrea tot, de-asta au luat Transelectrica si Transgaz si au creat o situatie de conflict care nu exista initial, exact opusul minciunilor lui Ponta. PSD sunt niste traficanti de influenta de elita, e singurul lucru la care se pricep. A, si la prostit lumea.
  • -1 (1 vot)    
    nu cred, (Duminică, 16 februarie 2014, 22:06)

    victor L [utilizator]

    e doar o incercare de amenintare; nu au ei curajul asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru Hotnews (Duminică, 16 februarie 2014, 22:46)

    ac [utilizator]

    A trecut unul pe aici si -1 de sus pina jos. Inteleg ca dragostea de Crin nu se discuta, dar chiar nu puteti sa-i banati pe astia care dau click la leu?
  • +2 (2 voturi)    
    Cu riscu de a fi ster comentariul ... (Duminică, 16 februarie 2014, 23:01)

    falcoind [utilizator]

    Cina sa decidă ieșirea de la guvernare cur... lui "POANTA" Crinuta ? Poate dacă ia o mu... in direct la televizor de la "Poanta" pleacă , altfel de prima data ar trebui niște schimbări semnificative la vârf de PNL (partid național de lingăi ) asta ați ajuns cu cur... isteana în frunte. Somn ușor PNL ,PCR-ul scuze PSD-ul veghiaza . Idioti de 70% de votanți sper sa crăpați de foame.
  • +1 (1 vot)    
    marii bărbați ai țării (Duminică, 16 februarie 2014, 23:32)

    slashroot [utilizator]

    Ați venit la guvernare cu neocomuniştii, dar tot ce-ați produs au fost talk-showuri de televiziune. Câteva legi ratate, unele desființate de CCR. Un cod penal strâmb. Taxe pe stâlp (nu uitãm, aşa ceva nu se uită). Autostrãzi înzãpezite zile întregi dupã furtunã. Ordonanțe de urgență, la fel ca ãia de dinainte.

    Acum vã cărați, pentru că vin alegerile. Politicieni de mizerie, bãrbați de cârpã...
  • +1 (1 vot)    
    am mai vazut filmul asta... (Luni, 17 februarie 2014, 1:35)

    antonioro [utilizator]

    Pt rotirea cadrelor la putere...PNL iese de la guvernare(ca oricum usl-ul nu mai are viitor)si se erijeaza in marii promotori ai dreptei romanesti-prostimea ii sustine,votind contra PSD si PNL e din nou pe cai mari-ia procente,cistiga,apoi spune ca,in interesul tarii se aliaza cu opoZitia(PSD),pt a duce tara pe noi culmi de civilizatie si progres...aceeasi Marie,dar cu alta palarie-rotirea securistilor infecti la putere-mi-e scirba de manevrele astea puerile,dar care dau bine la pulime-care crede ca a votat ceva nou,dar de fapt sint acelasi rahat,dar mistificat...treziti-va,circul asta se repeta de 24 ani,atit PNL cit si PSD trebuie sa dispara din istoria Romaniei.
  • +1 (1 vot)    
    un moment de constiinta (Luni, 17 februarie 2014, 2:32)

    rezis [utilizator]

    dl crin are sansa istorica sa faca ceva bun pt romania....si ar putea specula asta pt a se uita alte pacate...ramine sa ne gindim de ce a sperat dl basescu la un ministru johannis la interne! eu nu m/am prins!