Crin Antonescu: Proiectul privind trecerea STS la MAI va fi depus la Camera Deputatilor

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 3 februarie 2014, 13:17 Actualitate | Politic

Proiectul de lege prin care se propune trecerea Serviciului de Telecomunicatii Speciale (STS) la Ministerul de Interne, in coordonarea Departamentului pentru Situatii de Urgenta, va fi depus la Camera Deputatilor, nu la Senat, a declarat luni presedintele Camerei Superioare a Parlamentului, Crin Antonescu, informeaza Agerpres.

"Proiectul nu va fi depus la Senat. Dupa evaluarea mea, Senatul este camera decizionala pentru acest proiect de lege, el va fi depus la Camera Deputatilor", a spus Antonescu, la Palatul Parlamentului, adaugand ca este prematur sa se discute despre acest proiect de lege pentru ca "inca nu exista".

Premierul Victor Ponta a anuntat duminica seara ca USL urmeaza sa depuna luni, la Senat, proiectul de lege prin care Serviciul de Telecomunicatii Speciale (STS) trece la Ministerul de Interne, in coordonarea Departamentului pentru Situatii de Urgenta.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3629 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    In loc sa ia 112 (Luni, 3 februarie 2014, 13:22)

    un domn [utilizator]

    La Raed Arafat...era firesc...se ia stese la pachet...e disperare mare..la USLam...mare disperare
    • +11 (15 voturi)    
      Ce treaba are Arafat (Luni, 3 februarie 2014, 13:55)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cu o institutie din sistemul de aparare al tarii? Sau te pomenesti ca pune umarul la bezmetica lupta politica a lui Ponta.
      • +4 (4 voturi)    
        pai (Luni, 3 februarie 2014, 16:34)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ty

        din iarna 2012 tot pune umarul, vopseaua s-a uzat pe umar, acum deja i se vad epoletii domnului arafat.
    • +9 (13 voturi)    
      De ce sa ia 112? (Luni, 3 februarie 2014, 13:56)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ce sens are sa modifici ceva ce functioneaza?
      112 e un serviciu functional acolo unde e, la STS. Iar Arafat are de coordonat institutii, nu de facut dispecerat.
  • +18 (20 voturi)    
    Saracu Ponta (Luni, 3 februarie 2014, 13:23)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nici macar nu stie unde trebe depus proiectul. Da' ce conteaza, publicul uslamist stie deja ca maretul conducator lupta pe toate caile cu dictatorul vindut puterilor burgehzo-mosieresti.
  • +16 (18 voturi)    
    vad ca cooperati bine (Luni, 3 februarie 2014, 13:30)

    clarice [utilizator]

    Daca ponta nu stie unde sa depuna proiectul ,ii spui tu ,deci esti de acord cu el.
    Halal politician si mai vrei sa ajungi presedinte,nici nu vreu sa ma gandesc ce ne asteapta cu unul ca tine la conducerea tarii.
    Ceva imi spune ca prietenul tau iti va fura cascavalul.
  • +12 (14 voturi)    
    O intrebare pentru Crin (Luni, 3 februarie 2014, 14:00)

    Primula [utilizator]

    Voi sunteti LIBERALI?! Sau ati fost LIBERALI?! Cred ca ar fi cinstit fata de romani sa spuneti CE si CINE sunteti de fapt! Care sunt principiil voastre? Sa legiferati coruptia si haosul legislativ? Sa lasati tara asta PRADA hotilor? Terorismului? Ce cauta un condamnat cum e Chiuariu in Parlamentul Romaniei? Considerati ca Justitia trebuie ingenunchiata politic? Ca STS-ul rebuie sa ajunga la discretia unui sirian dubios? Ca tara trebuie lasata fara aparare? Intreb, D-le Antonescu, va asumati doctrina politica a PSD-ului, ca de liberalism adevarat nu putem vorbi in USL!
  • +6 (10 voturi)    
    ...EU , (Luni, 3 februarie 2014, 14:01)

    ionamaru [utilizator]

    sunt crin ! , nu sunt ponta ....ponta e mai prost ca mine .
    ! .. asa ca ..sts-ul lui , sa mearga la zgonea ...ca-i mai prost ca noi !
    .. sau ,so ! da-ţi lu'deputatu..auto ..la bulau !
    ..succes .
  • +8 (10 voturi)    
    sts (Luni, 3 februarie 2014, 14:08)

    mihail nica [utilizator]

    citind anexele 1 si 2 din legea sts - trag o concluzie simpla : institutia e o banala centrala telefonica care asigura legaturi interne si internationale. .Rolul suplimentar al sts-ului este ca nici dracul sa nu poata asculta aceste convorbiri.Asadar , pot sa bag sts-ul in subordinea oricarui - inclusiv la secretariatul pentru culte ( ca sa putem avea o legatura directa si secretizata cu Dumnezeu ).ASTA E GANDUL LUI PONTA : VREA SA VORBEASCA CU DUMNEZEU IN MARE TAINA ! Aceste convorbiri sunt de siguranta nationala.
    • -13 (15 voturi)    
      așa e (Luni, 3 februarie 2014, 14:24)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui mihail nica

      O centrală telefonică, da, dar care este defectă și ne costă sute de milioane de euro.
      • +8 (10 voturi)    
        iar bubui? (Luni, 3 februarie 2014, 14:36)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        comunicatii speciale sunt incriptate. Cand zbiara Ponta la prefectul de Cucuieti trece prin STS. Cand armata chiama pompierii e tot STS, cand CFR chiama pompierii e tot prin STS.
        ///
        Iat sutele de milioane sunt echipamentul de la 112 si ciubucul lui Chireac impartit cu Nica si Nastase.
        • +6 (6 voturi)    
          stie bogdan chireac (Luni, 3 februarie 2014, 16:11)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui cinic

          cum se repara..sau nu il lasa Felix sa spuna ?
      • +2 (2 voturi)    
        cryptologic intelligence agency (Luni, 3 februarie 2014, 15:24)

        liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        cryptologic intelligence agency - asta-i centrala telefonica ? daca nsa-ul nu-ti surade, poti lua ca referinta organizarea din rusia a acestui serviciu. apoi, mai discutam despre legatura lui cu banalul 112.
    • +2 (2 voturi)    
      betia puterii si orgoliu (Luni, 3 februarie 2014, 16:27)

      goto [utilizator] i-a raspuns lui mihail nica

      scopul usl-ului este de a pune sub stapinire toate institutiile statului, ca nu se stie cand nevoie de ele. si cred ca cu sts-ul mai au ceva de impartit de la referendumul pt suspendarea lui base, cand sts-ul nu i-au taiat liniile telefonice lui base, asa cum vroia usl-ul.
      si mai ales din orgoliu vrea ponta sa obtina contrlul sts-ului, sa arate ca in tara asta nieni nu i se poate impotrivi.
      pe de alta parte sts-ul asigura toate legaturile speciale intre institutiile statului si nu numai. si nu se stie cand se va dori sa se intrerupa legatura intre 2 astfel de institutii... sau nu se stie cand mai sunt alegeri si e nevoie de transmiterea rezultatelor alegerilor.
      ps: va mai aduceti aminte ca si in cazul icr-ului ponta a reactionat in mod asemanator
  • +9 (11 voturi)    
    Eu zic sa stam stramb si sa judecam drept (Luni, 3 februarie 2014, 14:46)

    v_sile [utilizator]

    STS e o institutie de siguranta nationala. E o institutie militarizata. Serviciul 112 e gestionat de aceasta institutie.

    Eu zic sa ne gandim fiecare dintre noi de cate ori a apelat la 112 si cum a functionat serviciul. Eu am apelat de 5 ori pana acum si de fiecare data a functionat chiar bine.

    Si am putut sa vad cu ochii mei dispeceratul de la 112 si modul cum functioneaza: functioneaza al naibii de bine, tocmai pentru ca e o unitate militarizata.

    Acum sa ne gandim cu ajunge STS-ul si 112 o minge de ping-pong, in care sa hotareasca generalul izmana Opresa sau Radu Stroe sau Igas (na, ca am luat de la mai toate partidele) ce si cum: ce oameni sa vina si ce oameni sa plece, cine se ocupa de serviciu si celelalte.

    Priviti doar ce se intampla in ministere, ce debandada si ce fosgaiala politica e acolo: vedeti cum a fost coordonata operatia de salvare in accidental aviatic recent (celula de criza era chiar la MI). Sau care e nivelul de coruptie: astazi secretarul ministrului Muncii (Campeanu) a fost condamnat la 3 ani de puscarie pentru fapte de coruptie.

    112 e un serviciu public care merge bine. Prin trecerea la MI nu o facem decat sa ne batem joc de el. Il stricam si nu se mai poate repara.

    Si asta doar pentru ca Ponta si compania nu mai au rabdare 8 luni sa puna ei in CSAT ce sef vor ei la STS.
    • +3 (5 voturi)    
      Cata dreptate (Luni, 3 februarie 2014, 15:36)

      Bizantinul [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

      Ai perfecta dreptate. Si eu am fost in centrul 112, se lucreaza foarte profesionist. Sa politizezi un astfel de departament...

      Dar probabil o sa iasa cineva din USL si o sa ne spuna la televizor ca asa este in toata lumea, ca acest serviciu public apartine de MI. Ceea ce nu o sa ne spuna este ca in alte tari MI nu este atat de politizat si corupt, acolo functioneaza totul dupa proceduri bine stabilite (oh, sa nu incepem sa discutam si despre proceduri).

      Vai de noi, degeaba "tipam" pe forumuri si facem comentarii. Atata timp cat mass media din romania e controlata 80% (sunt optimist oare?), atat timp cat marea majoritate a celor ce voteaza in tara asta vin din mediul rural (unde se prinde doar TVR Antena si PROTV, unde cu o sticla de ulei si o punga cu zahar obtii votul)...

      Succes!
    • 0 (0 voturi)    
      cuuuum? (Luni, 3 februarie 2014, 17:20)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui v_sile

      sa iasa o structura a ARMATEI de sub comanda presedintelui (indiferent de nume)? Calcam Constitutia?
  • +3 (7 voturi)    
    O idee... (Luni, 3 februarie 2014, 15:11)

    Primula [utilizator]

    Sa o trimita mai degraba la Ambasada SUA!