VIDEO Victor Ponta: Confirm oficial ca am primit demisia lui Radu Stroe. Gabriel Oprea, interimar. / Este din ce in ce mai evident ca erorile grave care i-au indreptat gresit pe cei care ii cautau pe supravituitori au fost produse de Romatsa si STS

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 23 ianuarie 2014, 15:23 Actualitate | Politic

"Confirm oficial ca am primit demisia lui Radu Stroe. Am vorbit cu presedintele si am propus ca pe perioada de interimat Gabriel Oprea sa asigure conducerea MAI. Am discutat cu Crin Antonescu si in jurul datei de 1 februarie vom avea propunerea pentru un nou ministru", a anuntat, joi, premierul Victor Ponta, intr-o declaratie de presa la sediul Guvernului.


Declaratiile lui Victor Ponta:

  • Confirm oficial ca am primit demisia lui Radu Stroe.
  • Am vorbit cu presedintele si am propus ca pe perioada de interimat Gabriel Oprea sa asigure conducerea MAI.
  • Am discutat cu Crin Antonescu si in jurul datei de 1 februarie vom avea propunerea pentru un nou ministru.
  • Este din ce in ce mai evident ca erorile grave care i-au indreptat gresit pe cei care ii cautau pe supravituitori au fost produse de Romatsa si STS.
  • Am discutat si cu ministrul Transporturilor, in cadrul Romatsa activitatea trebuie sa continue sa se desfasoare si ce nu a functionat trebuie indreptat rapid.
  • Saptamana viitoare vom avea propunerea de modificare a sistemului de functionare a institutiilor publice in astfel de situatii.
  • Nu se poate pastra sistemul actual in care ministrul de Interne incearca sa coordoneze institutii care tin de alte puteri, cum e STS.
  • Vor exista doua tipuri de structuri, unul care tine de intemperii, iar in ce priveste situatiile de urgenta, sub conducerea vicepremierului petnru ordine publica si siguranta nationala, institutiile trebuie sa functioneze mult mai bine sub autoritatea unei singure persoane.

Premierul nu a dorit sa raspunda la intrebari din partea jurnalistilor.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6484 vizualizari

  • +39 (43 voturi)    
    nu vei avea STS-ul la dispozitie (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:36)

    timp tamp [utilizator]

    pasarea malai viseaza, ai sa o ei curand in bot, nu ai NICIO proba ca STS-ul a gresit, in lasitatea ta dai vina pe altii ca gigel din clasa I-ii, curand va trebui sa pleci sa te maturizezi pisicule las
    • +12 (14 voturi)    
      poanta are nevoi de STS sa poata fura la alegeri.. (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:58)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      va face tot posibilul sa obtina sfeia STS
    • +13 (15 voturi)    
      fara STS? (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:56)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      nu a tinut frauda la referendum din cauza gen.Opris! Asa ca Opris trebuie scalpat. Altfel cum furam la noul referendum?
    • +12 (14 voturi)    
      Ponta minte in fiecare zi asta ii ocupa tot timpul (Joi, 23 ianuarie 2014, 17:06)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      Propaganstii USL de la Antena 3, Romania TV, Realitatea TV etc au primit indicatii de la partid, direct prin gura lui Victor Viorel Ponta (PSD), sa-l atace pe seful STS pt ca vin alegerile si referendumul de care depinde candidatura lui Crin Antonescu iar STS-ul poate localiza fraudele electorale

      E jenant ca Antena 3 se foloseste de moartea unor oameni in scopuri politice, pt a scapa de OPRIS care e un adversar al USL
    • -6 (8 voturi)    
      Va furati singuri caciula (Joi, 23 ianuarie 2014, 17:21)

      Ionescu2 [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      Daca veti fi voi in situatia sa fiti cautati pe un munte si STS-ul sa dea autoritatilor o raza de cautare de 14km adica o suprafata de 600km patrati ? O sa-i mai aparati pe incompetentii aia ? Sau cumva veti dori sa va jertfiti pentru Marcel Opris ?
      • +3 (5 voturi)    
        pai (Joi, 23 ianuarie 2014, 18:06)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu2

        rataceste-te tu la munte si te gasesc io. Numa' du-te
        odata, rogu-te.
  • +44 (46 voturi)    
    evident (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:37)

    lucyan [utilizator]

    tu nu ai nici o vina, faptul ca ai spus la tembelizor ca au fost gasiti, facand pe multi sa nu mai caute, nu are nici o relevanta... nu ai indus in eroare...
    de altfel, la cate minciuni zici tu, cine sa mai creada ce spui? asa poti sa te aperi la un eventula proces, macar ala de constiinta....
    • +11 (11 voturi)    
      fara constiinta (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:26)

      CatalinPetrica [anonim] i-a raspuns lui lucyan

      Datorita unei malformatii genetice datorita faptului ca mama sa gravida participa la sedintele PCR acest individ a fost nascut fara constiinta
  • +47 (49 voturi)    
    Ba este.... (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:40)

    translativus [utilizator]

    ....din ce in ce mai evident ca cel care nu si-a facut treaba este plagiatorul mincinos, care nu doar ca nu a prezidat celula de criza in situatii de urgenta dar nici macar nu avea habar ca exista asa ceva.

    Incompetenta obraznica a acestui individ a dus la moartea celor doi oameni.
    Degeaba incearca sa arunce pisica in curtea altora.

    DEMISIA IMEDIAT !!!
    • -4 (8 voturi)    
      mda (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:46)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      nu ca tin cu Ponta, dar nu mi se pare ca el era responsabilul direct. Daca vreti, la extrem Dumnezeu e de fapt responsabilul direct si ar trebui sa ii cereti demisia.
      O critica justa iti da autoritate, una aiurea face ca lumea sa nu te bage in seama. Daca spui ca Ponta are o problema cu justitia te cred, caci am vazut declaratiile sale despre Nastase si nu numai, dar ca el e vinovat direct pentru lipsa de comunicare in cazul acestui accident, mi se pare doar o ura oarba si usor prosteasca. ...pacat ca nu judecam mai mult decat vorbim, este esential pentru o viata mai buna.
      • +1 (3 voturi)    
        lipsa de comunicare...... (Joi, 23 ianuarie 2014, 17:57)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        .....se intampla doar intr-un sistem necoordonat.

        Conform unei ordonante date de guvernul Nastase in 2004, primul ministru este coordonatorul comisiei pentru gestionarea situatiilor de urgenta.
        A incercat plagiatorul mincinos o smecherie, cum ca el ar infiinta o astfel de comisie acum si care sa fie coordonata de un vicepremier dar nu i-a tinut figura.

        Asa ca, va dau dreptate cand spuneti "pacat ca nu judecam mai mult decat vorbim, este esential pentru o viata mai buna.". Ar trebui sa luati mai in serios ceea ce dvs insiva declarati.
        • -2 (2 voturi)    
          nu era (Joi, 23 ianuarie 2014, 19:24)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          "situatie de urgenta" in sensul definit de lege!
          • +2 (2 voturi)    
            ma scuzati..... (Joi, 23 ianuarie 2014, 20:18)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            ....dar chiar plagiatorul mincinos s-a exprimat astfel, ba chiar, in bezna mintii lui, a declarat ca doreste sa infiinteze o astfel de comisie dar coordonata de un vicepremier.

            Sa inteleg ca individul habar nu are sensul definit de lege pentru situatia de urgenta ?
            Este totusi, "doctor" in drept !
      • +1 (1 vot)    
        da (Joi, 23 ianuarie 2014, 18:08)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        tu nu tii cu ponta, tii cu dragnea, cu varanul si restul penalilor.
  • +29 (31 voturi)    
    Prim pacaliciul (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:41)

    catalin72 [utilizator]

    Mah Viorele,cei care ii cautau pe supravietuitori au fost derutati in primul rind de tine !Si apoi ,de ce nu raspunzi la intrebari ,nu te ratoiai tu la Presedinte ca nu i-a raspuns unui "jurnalist" de la A3 ?
  • +32 (34 voturi)    
    Maneasca (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:41)

    buncrestin [utilizator]

    ministra-sotie sa iasa de sub masa si sa isi asume responsabilitatea pentru ce s-a intamplat, nu sa boceasca pe la colturi, speriata de bombe. unde a disparut, cand ea trebuia sa fie in fruntea operatiunilor si sa taie si sa spanzure daca nu a mers bine? asa se pun ministri in tara asta, doar pentru ca sunt sotii ale stabilor de partid?
  • +33 (33 voturi)    
    fuga de raspundere (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:44)

    Inuka [utilizator]

    Interesant cum plagiatorul evita sa primeasca intrebari de la jurnalisti cand situatia e groasa si cand mistocarelile obisnuite de doi bani pot atrage o reactie vehementa din partea populatiei.
    Daca nu are subiectul lui preferat de discutie, dictatorul si "eliberarea" Romaniei de dictatura profesionistilor intru proslavirea penalilor, baietasul de mingi a sinucigasului parca nu prea are vorbele la el.
  • +30 (32 voturi)    
    Este din ce in ce mai clar... (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:47)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pai in ce fel este din ce in ce mai clar?!?
    Ai si fapte toar'shu dottore? Sau trebuie sa te credem pe cuvint?
    Pentru mine devine din ce in ce mai clar ca cea mai mare parte din vina o are guvernul, incepind cu ministrul de externe si premierul care nu au activat comitetul pentru situatii de urgenta care ar fi pus ceva ordine in brambureala dintre institutii.

    Si e din ce in ce mai clar ca daca ministerul de interne trecea peste interdictia de a folosi sistemul de localizare din dotare si trimitea un avion in zona, in maxim o pra cit face un avion de la bucuresti pina-n cluj plus 10 minute de zbor in cerc avionul era localizat si oamenii slavati in maxim 2 ore.

    Si e din ce in ce mai clar ca guvernul nu face simulari pentru astfel de situatii cu toate institutiile implicate, dovada ca nimeni nu stia ce trebuie sa faca.

    Si in final, e din c in ce mai clar ca primul vinovat in aceasta tragedie e chiar capul guvernului, to'ar'su Ponta, care conduce cel mai bezmetic, golanesc, slab pregatit guvern care a condus Romania dupa revolutie.

    Sub guvernul Nastase, Tariceanu sau Boc, macar din considerente de imagine, se crea celula de criza, se coordonau institutiile, se comunica unitar, nu fiecare institutie dupa cum o taie capul. Sub guvernul Ponta, la umbra celor 70% sustinere populara, pur si simplu nimanui nu-i mai pasa de imagine. Cind e cite-o tragedie, Ponta ori joaca basket in direct la TV, ori e la un talk-show, ori e in vacanta, ori pur si simplu nu stie nimeni unde e.
  • +26 (30 voturi)    
    pai normal ca n-a raspuns intrebarilor. (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:47)

    Gobelin [utilizator]

    vine si ne anunta negru pe alb ca vrea anexarea STS la MAI, desi nici macar raportul corpului de control n-a semnalat probleme la STS.
    si in plus, STS e serviciu de telecomunicatii, nu de orientare in teren.
    acuma doar nu era sa raspunda si la intrebari.
  • -28 (32 voturi)    
    văleu (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:47)

    Mazeta [utilizator]

    Observ că mulți ziariști și comentatori se simt datori să sară în apărarea lui Opriș de parcă ar lucra la STS. Sau mai știi?...
    • +3 (5 voturi)    
      Pai (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:07)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu e clar?
    • +5 (7 voturi)    
      sau la PSD! (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:57)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca tine! Noi suntem siguri (mai stii?).
    • +8 (10 voturi)    
      Observi prost. (Joi, 23 ianuarie 2014, 17:00)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nimeni nu-l apara pe Opris. In schimb toti vad (inclusiv tu vezi asta) ca Poanta incearca sa puna mana pe STS, desi ancheta a stabilit ca STS nu a gresit cu nimic (asa cum si tu cu manutele tale ai recunoscut).

      Este vorba de alegeri: Poanta a vrut sa-l pastreze si pe Radu Stroe (tot pentru alegeri) si sa puna mana pe STS, folosindu-se de un moment tragic in viata (si moartea) unor oameni. Atata poate el, atata poti si tu. Nu putem avea pretentii de la niste viermi.
  • +36 (36 voturi)    
    Mai mult (Joi, 23 ianuarie 2014, 15:47)

    Soljenitin [utilizator]

    Poporul roman trebuie sa primeasca in primul rand demisia plagiatorului ponta! El a directionat catre biserica si catre diverse ministere conduse de tot felul de viermi pesedisti bani care ar fi fost mult mai utili sanatatii si educatiei! Cu banii aia s-ar fi putut cumpara avioane mai noi si mai performante si nu s-ar fi ajuns in situatia asta. Ponta este primul vinovat in toata povestea asta si capul lui trebuie sa cada!

    DEMISIA! DEMISIA! DEMISIA!
  • +3 (5 voturi)    
    O tine aiurea (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:00)

    mircea_cjn [utilizator]

    Ce-a gresit STS-ul?! Tot o tine langa (Ponta si radu Tudor de la A3) cu STS ca sa-l dea jos pe Opris.
    O prostie. STS genereaza automat o harta pe baza apelurilor la 112 , prin intermediul celulelor GSM. Atat.
    Si au facut. Aria e mare in munti (o raza de 15 km).

    Localizarea trebuia facuta:
    - de ROMATSA prin sistemul ELT (obligatoriu !!!). N-au facut , din cauza ca Romania nu este membra la sistemul ELT pe 406MHz !!!!
    - de ministerul de interne prin utilizarea acelui locator GPS.

    Pentru ROMATSA si nefunctionarea sistemului ELT - demisia ministrului transporturilor
    Pentru MAI - demisia lui Stroe; rezolvat!
  • +4 (4 voturi)    
    cat de penibil poate fi (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:08)

    edif [utilizator]

    "am primit un SMS si toti sunt in viata" un om simplu de la tara ar intra in pamant de rusine
  • +4 (4 voturi)    
    cum poate exista asa ceva (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:20)

    andrei1245 [utilizator]

    numai ceausescu a fost atit de cretin.

    daca acesti indivizi nu pleaca va fi rau
  • +1 (3 voturi)    
    DRONE (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:20)

    SRA [utilizator]

    STS si-a facut misiunea perfect !

    Guvernul, min.de interne trebuia sa ordoneze trimiterea dronelor de la judetele concernate sa monitorizeze coordonatele cartografice. Vasile CEPOI stia ca trebuie sa aiba judetele de DRONE !
  • +7 (7 voturi)    
    pai? (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:21)

    Reshape [utilizator]

    Ponta are un raport in care STS-ul nu e vinovat.
    Acum zice ca e din ce in ce mai evident ca STS-ul are totusi o vina.
    Daca acest lucru e adevarat, atunci ar trebui ca mai intii sa zboare cei care au semnat raportul (e din ce in ce mai evident ca raportul e gresit, nu? plus ca aia sint direct sub autoritatea lu' Ponta) si apoi sa zboare si seful STS (care e sub autoritatea CSAT).
  • +8 (8 voturi)    
    pe cine a numit la Interne? (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:37)

    mos ion roata [utilizator]

    Pe nash Oprea Clipici.Oare ce calitati il recomanda? ce afinitati,? ce,ce?
  • +4 (6 voturi)    
    pentru prim-mincinosul tarii (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:48)

    yellowdog [utilizator]

    Trebuia sa constitui o celula de criza conform legii si nu ai facut, esti direct raspunzator penal prim-criminalule. Aveit profile de psihopati, din raspunderea voastra directa mor oameni iar voi sunteti calmi si linistiti. Prim-nemernicule esti un admirator al haznalei 3 care transmite pe burtiera "oare nu faceau contrabanda cu organe?" acesti oameni minunati care isi risca viata pt a salva altele??? Automat acest post al urii si minciunii trebuia inchis. PRIM-CRIMINALULE dati demisia.
    • -1 (1 vot)    
      "legea" (Joi, 23 ianuarie 2014, 19:30)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

      ... nu ii cere asta.
      Din pacate...
  • +8 (10 voturi)    
    E clar ca vor sa fure voturi (Joi, 23 ianuarie 2014, 16:57)

    triciupa [utilizator]

    Obstinatia cu care plagiatorul vrea sa-l demita pe seful STS are o explicatie simpla si mizerabila in acelasi timp: STS are un rol important in procesul electoral si in absenta unui grajdan convenabil fraudarea va fi mai dificila.
    Mare atentie, aici trebuie opusa o rezistenta ferma, STS nu trebuie sa intre pe mana gio.
  • +9 (9 voturi)    
    Huooo! (Joi, 23 ianuarie 2014, 17:01)

    OmulNou [utilizator]

    Ce mincinos Ponta, la inceput cica n-a fost vina STS, apoi cica a fost vina, ce mincinos, si nu doar atat, cu mincinosul asta te costa slujba sau cariera, doar pentru ambitiile lui! Ce tiran! Mai rau ca Ceausescu!
  • 0 (2 voturi)    
    din doua una... (Joi, 23 ianuarie 2014, 18:13)

    rezis [utilizator]

    ...ori sts nu a facut treaba si atunci demisia...ori sts a facut ce era de facut si il da in judecata pe ponta! Alta cale nu exista!
  • 0 (0 voturi)    
    am inteles (Joi, 23 ianuarie 2014, 22:23)

    Gg65 [utilizator]

    vinovatul este STS.Dar cretinul care a aanuntat la tv ca au fost gasiti, de s-au oprit oamenii din cautari, nu-i vinovat?Sau el doar a spus ce i s-a zis?Normal, copy/paste!