Crin Antonescu: PNL va vota in bloc impotriva Legii amnistiei si a modificarilor la Codul Penal

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 decembrie 2013, 14:05 Actualitate | Politic

Crin Antonescu a anuntat vineri ca parlamentarii liberali vor vota "in bloc" atat impotriva legii amnistiei, cat si a celor doua proiecte de lege de modificare a Codului Penal, care acorda o super-imunitate demnitarilor.

Decizia a fost luata de Biroul Politic National si are o "forta imperativa pentru toti parlamentarii" liberali, a spus presedintele PNL, care a precizat totodata ca cere scoaterea Legii amnistiei de pe ordinea de zi a Camerei Deputatilor.

"Vom vota impotriva tuturor modificarilor, in bloc", a subliniat acesta, adaugand ca cere Guvernului si Ministerului Justitiei sa "pregateasca transparent, in consultare cu toti actorii calificati, un proiect de modificare care sa rezolve problemele actuale din Codul Penal", si care sa fie "asumat de guvernul nostru, cu sprijinul majoritatii parlamentare".

Cele doua decizii au fost luat cu unanimitate de conducerea PNL, a notat Crin Antonescu.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4412 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    adica recunoaste... (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:11)

    titirica [utilizator]

    Ca sunt o turma de oligofreni. Si ca la fel de bine puteau sa fie 2, 18, 44 sau 100 parlamentari ca tot aia e, tot ca vitele voteaza.

    Mda, vot uninominal
    • +9 (9 voturi)    
      pai... (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:49)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      incearca dreaga busuiocul...degeaba insa, a demonstrat inca o data ca este un superficial...el si toti ceilalti sunt doar niste rotite ale masinariei de vot usl-iste...voteaza din auzite....ha! spre deosebire de altii care citesc slova cu slova si cauta sensuri in punct si in virgula....inca o data...o mare diferenta...
      • +4 (4 voturi)    
        degeaba (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:24)

        moby dick [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

        Poate ca unii dintre ei ar vota altfel sau ar cauta sensuri... daca ar intelege ce citesc. Problema este ca marea majoritate sunt complet analfabeti dpdv juridic si administrativ, pur si simplu le lipseste capacitatea de a analiza si intelege textul unei legi. Uitati-va la ei cum se exprima si verificati-le back-ground-ul profesional. De la surub si manivela la legi si parlament este totusi o cale mult prea lunga pentru cei mai multi.
        Dupa cum spunea Sadoveanu parca, nimeni nu poate sari peste umbra lui.
      • +2 (2 voturi)    
        chiar aşa (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:34)

        capitan [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

        Noroc, din fericire, de presă şi opinie publică care stau (stăm) cu ochii pe ei !!! Câştigăm teren şi asta este încurajator.
        • +1 (1 vot)    
          EML (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:53)

          eml [anonim] i-a raspuns lui capitan

          Verifica COTIDIANUL si JURNALUL NATIONAL. O sa vezi presa.
    • +3 (3 voturi)    
      chiar daca nu recunostea...... (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:16)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      ....tot o turma de habarnamisti sunt si singurul lor scop, indiferent de numarul lor, este capatuiala nesimtita pe banii nostri.

      Fara raspundere, fara obligatii, fara rusine dar cu o mare pofta de avere indiferent pe ce cai, "alesii neamului" au ditrus tara si ne-au indatorat cu peste 2600 E pe fiecare si asta doar in 23 de ani.
      Urmeaza sa ne "regionalizeze" si sa ne vanda la bucata.

      Asta este "democratia parlamentara"
    • +1 (1 vot)    
      valeu!! (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:00)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui titirica

      deci Fenechiu, Silaghi (de fapt Szilagyi), s.c.l. s-au ster pe bot de haladuiala?
      ustura!!!!
  • +18 (18 voturi)    
    dispari coruptule (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:12)

    dum_i [utilizator]

    penalistii tai au propus modificarile alea. acum te speli pe maini cica...pe cine iei de prosti?
  • +17 (17 voturi)    
    Pai si Marti (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:15)

    Euunul [utilizator]

    de ce au votat altfel?
    Dormeau......Cine totusi isi asuma un MINIM de responsabilitate? Cine e acarul Paun?
  • +21 (21 voturi)    
    ce oameni cinstiti! (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:18)

    edif [utilizator]

    prinsi la furat o intorc ca la Ploiesti
    • +6 (6 voturi)    
      Pai da (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui edif

      Exact ca hotul de buzunare prins cu portofelu'n mina. Se jura ca nu l-a luat el, ca i-a "cazut" in buzunar, etc. Asha si astia, au incercat ceva acu cind toata lumea e preocupata cu apropierea craciunului si cu situatia din Ucraina, si au sperat ca trece magaria neobservata. Cind au vazut ca sar toate cancelariile europene / americane in sus, o dau la intors. Puslamale ati votat, puslamale aveti.
    • +9 (9 voturi)    
      pai... (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:53)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui edif

      incearca sa traga spuza, cata a mai ramas , pe turta lui...se delimiteaza, chipurile....tarziu coane, prea tarziu tarziu...
  • +12 (12 voturi)    
    sigur ca da... (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:31)

    Luke [utilizator]

    La fel cum au votat si pt legea minelor, cand la fel zicea adormitul, si la fel cum au votat sapt asta data codul penal.
  • +11 (11 voturi)    
    degeaba kkrau! (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:37)

    schroedinger [utilizator]

    Noi oricum vom vota impotriva ta si a acolitilor tai!
  • +8 (8 voturi)    
    prea tarziu (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:42)

    Mos Andrei [utilizator]

    Ati votat pentru legiferarea coruptiei si mitei. Clumea... de ziua Drepturilor Omului.

    E timpul pentru dizolvarea Parlamentului. Anticipate!

    http://www.gandul.info/politica/lista-completa-a-celor-240-de-parlamentari-care-au-votat-pentru-superimunitate-doar-patru-deputati-usl-au-dezertat-hrebenciuc-a-fost-o-scapare-sunt-pentru-11754297
  • +8 (8 voturi)    
    in bloc notes (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:46)

    Dodel540 [utilizator]

    ca prima data au votat in "casa"
    acum vor vota in blocul de langa casa poporului.
  • +4 (4 voturi)    
    de KKo (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:46)

    DanMatei [anonim]

    normal ar fi sa demisioneze in bloc toti parlamentarii pentru ca au putut nascoci o astfel de lege

    si sa nu se mai dea numai puscarie sa fie si cu munca in folosul comunitatii; adica ziua sa munceasca si seara cazati la celula... si cei care nu vor sa munceasca sau trag chilul la carcera...

    din ce inteleg puscaria e huzur pt. unii - casa, caldura, mancare... ca asa cu criza asta o sa ajungem un popor de puscariasi...

    condamnarea ar trebui sa fie un castig pt. stat nu o pierdere...

    si becali sta 2-3 ani se ramane cu tot cu bani? cum vine asta? ai furat de la stat 1M euro, statul ar trebui sa confiste banii si sa si il condamne...

    dar e de inteles... legile sunt facute de politicieni... si cum a fi un bun politician inseamna manipulator, inseamna ca legile sunt ilogice...
  • +7 (7 voturi)    
    ok (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:49)

    Ana Armanca [utilizator]

    Mă întreb cum o să-i convingeți după ce au votat odată modificările din Codul Penal.
    Iată și lista premianților din Parlament:
    http://www.libertatea.ro/detalii/art...ua-474927.html
    - Tudor Chiuariu, PNL, fapte grave de coruptie.
    - Monica Iacob RItzi, PPDD, abuz in serviciu,
    - Relu Fenechiu, PNL, complicitate la abuz in serviciu in forma calificata si continuata
    - Serban Mihailescu, UNPR, luare de mita
    - Nicolae Mircovici, minoritati, si-a angajat nevasta la biroul parlamentar
    - Oana Niculescu Mizil, PSD, si-a angajat mama la biroul parlamentar
    - Petru Movila PDL, condamnat la 6 ani inchisoare pentru un prejudiciu de 500.000 eur
    - Ecaterina Andronescu PSD, conflict de interese
    - Marko Attila, UDMR, trei ani inchisoare in cazul retrocedarii colegiului Szekely MIko
    - Sebastian Ghita, PSD, complicitate la inselaciune si fals in declaratii
    - Mircea Bunias, PC, constituirea unui grup infractional, trafic de influenta
    - Gheorghe Nitoiu, PPDD, inselaciune, evaziune, spalare de bani
    - Sorin Rosca Stanescu, PNL, utilizarea informatiei privelegiate, aderarea la grup infractional
    - Virgil Gireada, PNL, abuz in serviciu
    - Nicolae Badalau, PSD, trafic de influenta si luare de mita
    - Miron Mitrea, PSD, foloase necuvenite
    - Teodor Atanasiu, PNL, mobilizare electorat prin recompense materiale
    - Dian Popescu, PNL, dare de mita, fals, uz de fals si complicitate la abuz in serviciu
    - Liviu Dragnea, PSD, dosarul Referendumul, unde au votat si mortii...
    - Victor Paul Dobre, PNL, implicare in fraudarea referendumului de demitere a presedintelui
    - Laszlo Borbely, UDMR, trafic de influenta, fals in declaratiile de avere
    - Ion Stan, PSD, trafic de influenta
  • +4 (4 voturi)    
    Apa la bord! Scapa cine poate! (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:51)

    Sani [utilizator]

    Hep, barca se scufunda, ramane doar capitanul?

    Inteleg ca si Dinescu a inceput sa critice guvernul!
    Nasul fin al "Poetului cel Disident de Serviciu" ii spune ca trebuie sa-si gaseasca alti stapani, linguselile trebuie sa gaseasca alt orificiu!

    Dupa ce vreo 2 ani el cu Tanase apareau la "Realitatile paralele" pe post de luptatori impotriva "dictaturii marinarului", acum se scufunda barca USL-amului deci nu mai este timp de pierdut.

    Ii vom vedea pe cei 2 corifei la B1TV infierand "proletar" deviatiile lui Ponta & Co.
  • +6 (6 voturi)    
    Prea tarziu... (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:51)

    Antonyo [utilizator]

    ...maine iesim in strada pt toti coruptii din Romania!
  • -8 (8 voturi)    
    s-a mai explicat (Vineri, 13 decembrie 2013, 14:55)

    demaGOGU [utilizator]

    atat Ponta cat si Antonescu nu au cunoscut intentiile parlamentarilor

    mult zgomot ptr nimic.
    • +3 (3 voturi)    
      lol (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:12)

      verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      asta a muscat momeala :)))
      • +1 (1 vot)    
        Asta, ca si alde Poanta si Antenescu.. (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:52)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

        ...nu are pic de rusine. Auzi la el: "mult zgomot pentru nimic". Daca nu se facea "zgomotul", ramaneau legile asa... Daca se face "zgomot", e pentru "nimc".

        Au pus la cale aceste mari ticalosii impreuna, acum vin prostii cu explicatii: "nu au cunoscut intentiile parlamentarilor". Pralamentarii aia au fost de capul lor.. Nu s-au intalnit Poanta si Antenescu impreuna cu o seara inainte la parlament, nuuuuuuu.

        Cata nesimtire pe capul lu' gogu asta!
    • +3 (3 voturi)    
      Antonescu a recunoscut ca stia (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:14)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Antonescu: "noi consideram ca este absurd sa trimiti in penal pe cineva pentru ca la cabinetul parlamentar si-a angajat nevasta" - adica pe bani publici, fara concurs.

      http://www.hotnews.ro/stiri-politic-16183939-crin-antonescu-absurd-trimiti-penal-conflict-interese-cel-care-angajat-nevasta.htm
  • +5 (5 voturi)    
    antenescule (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:00)

    gear six [utilizator]

    dormeai , este?
    sculati maaaaiii, haiii, haaiii!!!!

    mai bine ai recunoaste ca din mariajul tau cu PSD ai ajuns sa aduci partidul atit de jos incat nici bancul cu cine are bunica mai scunda nu se aplica.
    ( la scoala se laudau copiii cu cine are bunica cea mai scunda, la care Bula a dat replica: bunica-mea e atit de mica incat ca sa spele pe jos se urca pe scaun!!!!)

    da-ti demisia .
    fa-ti un bine tie si dupa asta noua.
    ai putea dormi cat vrei fara sa te mai deranjeze nimeni.

    si vezi , ca ai ajuns la Azuga ( ca in reclama aia cu gps-ul stricat).
  • -6 (8 voturi)    
    mda (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:08)

    Xorciser [utilizator]

    Foarte bine ca voteaza impotriva.

    Nu inteleg comentatorii de mai sus de ce se excita atat. Daca votau pentru era scandal mare, daca nu voteaza iar e scandal mare.
    • +1 (1 vot)    
      Lege data PNV (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:17)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Nu te deranjeaza ca au decis sa legalizeze coruptia, iar proiectul a fost adoptat, fara consultare publica ?
    • +3 (3 voturi)    
      au votat deja pentru (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:22)

      A Dandanache [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Pentru au votat deja o data, cum altfel crezi ca a trecut legea superimunitatii prin parlament? Asa ca la ce vor vota de fapt contra? Daca o respinge CCR nu va mai fi nici un vot, daca CCR zice ca e constitutionala inseamna ca am ramas asa. Deci pe cine incearca kkr sa imbete cu apa rece?
  • +3 (3 voturi)    
    fail (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:09)

    Shampax [utilizator]

    e ceva regizat.

    cred ca lumea a ratat stirea cu psd care are majoritate fara pnl.

    acu pnl poate sa faca ce au chef. probabil crin incearca sa isi spele putin fata, sa nu pice in primul tur cu mai putin de 1% din voturi.
  • +3 (3 voturi)    
    Minciuna cu picioare scurte... (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:21)

    marki [utilizator]

    Așa cum a votat și împotriva Legii Minelor, nu?

    Vă mai crede naiba!
  • +1 (1 vot)    
    niciodata... (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:38)

    rezis [utilizator]

    dar niciodata... elita acestei tari nu va crede/vota/simpatiza/negocia cu acest personaj! Si nu putem spune ca nu a avut destule ocazii sa schimbe macazul! Oricum totul e daja prea tirziu!
  • +1 (1 vot)    
    vineri, 13 (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:38)

    capitan [utilizator]

    Iată că o zi fatidică pentru unii (parlamentari) este îmbucurătoare pentru noi, restul :)

    Şi iată că ajungem să nu-i mai lăsăm să se înconjoare de legi cu dedicaţie !! :)
  • +1 (1 vot)    
    a treia zi dupa Scriptura si la presiuni externe (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:42)

    fosta zoezoe [utilizator]

    nu ti-e rusine , dupa ce ai girat totul ? ne-ai omorat nu intelegi ?!!! ce ne spui, ca n-ai vrut?
  • +2 (2 voturi)    
    PNL este compromis definitiv (Vineri, 13 decembrie 2013, 15:53)

    visio [utilizator]

    indiferent ce ar face, pnl va avea soarta pdl-ului si a pntcd; pentru cine mai avea dubii referitoare la Cacarau, cred ca ultimele zile au demonstrat clar betia in care se zbate aceasta nulitate absoluta; in prima zi spune ca este ok codul penal, a doua zi spune ca se poate discuta, a treia zi spune ca a fost dezinformat, si azi apune ca ambasadele au dreptate; daca ar fi semnat vanzarea Romaniei, sunt convins ca la fel argumenta....locul astuia este la Puscarie.
  • +1 (1 vot)    
    Nu va bucurati degeaba (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:01)

    skanda7 [utilizator]

    De ce s-a intors Antonescu 180 de grade? Simplu, cativa parlamentari PP-DD au migrat spre UNPR si acum USL, chiar si fara PNL, are majoritate in parlament. Cu manevra asta impusca doi iepuri dintr-o lovitura: la urmatorul vot, se va face voia penalilor + Antonescu isi maculeaza imaginea si pregateste terenul pentru alegerile prezidentiale.
  • +2 (2 voturi)    
    PNL va vota in bloc (Vineri, 13 decembrie 2013, 16:53)

    dan63 [utilizator]

    Aha, în blocul în care speră să fie președinte de asociație de proprietari!
    • +1 (1 vot)    
      daca PNL ar fi avut minima decenta (Sâmbătă, 14 decembrie 2013, 0:39)

      visio [utilizator] i-a raspuns lui dan63

      l-ar fi schimbat pe Antonescu pana acum; insa, minciuna Latrinei 3 a devenit a doua natura pentru ei...suntem martorii la disparitia unui partid istoric; intelegerea Plagiatorului cu Antonescu a fost ca acesta din urma sa foloseasca pnl-ul atat timp cat psd racoleaza nr de senatori si deputati suficienti pt a guverna singuri; racolarea fiind terminata, Cacacrau va trece la psd si va fi candidatul unic al acestui partid de criminali; Plagiatorul este jucaria infractorului lui Nastase Adrian, si Cacarau este Presedintele potrivit: docil si setos de a ajunge Presedinte...so, adio PNL...