Daniel Constantin: PC nu se opune propunerii PNL pentru Transporturi, nu sunt neintelegeri in USL

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 august 2013, 10:34 Actualitate | Politic

Partidul Conservator nu se va opune nominalizarii pe care o va face PNL pentru Ministerul Transporturilor, spune liderul conservatorilor, Daniel Constantin, potrivit caruia nu exista neintelegeri in USL in privinta lui Nini Sapunaru.

"Nu ne vom opune si nu cred ca s-a opus niciodata PNL la o nominalizare a PC. Nu ne vom opune nominalizarii pe care o va face PNL. Este atributul PNL, cred ca au toata responsabilitatea de a propune oameni valorosi in fruntea Ministerului Transporturilor, au oameni valorosi care pot sa raspunda cerintelor si cred ca va fi o chestiune de discutie intre PNL si cel care conduce Guvernul, in speta premierul Victor Ponta", a declarat, vineri, la Alba Iulia, liderul PC, Daniel Constantin, raspunzand unei intrebari, transmite Mediafax.

Acesta a adaugat ca neintelegerile din USL privind nominalizarea unui ministru la Transporturi sunt "speculatii".

"Sunt speculatii. Nu stiu daca e o nemultumire in interiorul aliantei, nu stiu daca nu a fost de acord premierul Ponta. Astea sunt lucruri care probabil ca s-au discutat deja intre domnul Ponta si domnul Antonescu. Sigur ca noi vom sustine pozitia PNL in ceea ce priveste nominalizarea. In egala masura, premierul, asa cum de fiecare data, are ultimul cuvant in nominalizari, dupa consultarea, sigur, cu presedintele partidului care propune. Eu sunt convins ca nu sunt neintelegeri si ca lucrurile vor fi clarificate duminica, dupa sedinta PNL", a afirmat Daniel Constantin.

Deputatul PNL Nini Sapunaru a declarat, joi seara, ca a fost sunat si intrebat daca accepta propunerea presedintelui PNL, Crin Antonescu, catre forurile de conducere ale partidului, de a prelua postul de ministru al Transporturilor, spunand ca a fost de acord si ca a fost autorizat sa anunte acest lucru.

Surse politice declarau, vineri, pentru Mediafax ca premierul Victor Ponta nu este de acord cu propunerea ca Nini Sapunaru sa preia postul de ministru al Transporturilor si i-a cerut presedintelui PNL, Crin Antonescu, o alta nominalizare pentru acest portofoliu.

Ulterior, presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, pentru "Gandul", ca nu a discutat cu premierul Victor Ponta despre nominalizarea pentru Transporturi, precizand insa ca "crede sincer" ca Nini Sapunaru este o "propunere cu multe sanse de nominalizare" in BPN al PNL.

Propunerea PNL pentru Ministerul Transporturilor urmeaza sa fie votata duminica in cadrul Biroului Politic National prin vot secret.























496 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    adica (Sâmbătă, 24 august 2013, 10:41)

    Aramis [utilizator]

    Ponta zice ca nu-l accepta pe Sapunitul asta, iar micul Daniel spune ca nu-s neintelegeri????
  • +3 (3 voturi)    
    care P.C? (Sâmbătă, 24 august 2013, 11:17)

    Cobra_Ro [utilizator]

    Mai asta micu vezi sa nu te ia valul ca e ancheta la ambele pusculite APIA[sunt deja la Rahova ] si ADS...urmeaza.Asa ca ciocul mic!
  • +4 (4 voturi)    
    Abureala, perdele de fum si adevaruri (Sâmbătă, 24 august 2013, 11:53)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    Daniel Constantin are papagal, poate chiar mai bun decat al lui Crin Antonescu si trebuie citite cu atentie declaratiile lui, desi ar parea contradictorii in prima faza. Undeva in aburelile lui este ascuns adevarul.

    Este adevarat, nu exista nicio neintelegere in USL cu privire la nominalizare, deoarece Sapunaru este o propunere de fatada, viitorul ministru fiind o alta persoana. PNL incearca sa il propuna pe Sapunaru si sa il faca pe Presedinte sa il refuze, stiind ca a doua propunere nu va mai putea fi refuzata.

    Ponta se preface ca se opune, facand declaratii pentru prostii care inca il mai cred. De fapt, in culise sta ce-a de-a doua propunere, care in ideea lui Ponta ar fi Sapunaru, cred, el declarand ca vrea o alta nominalizare. Nimeni de la Guvernare nu are interesul sa joace clar si la vedere, ci numai in spatele perdelelor de fum. Cu toate astea, cred ca strategiile USL nu se ridica la nivelul Administratiei Prezidentiale.

    Sunt curios sa vad ce mutare va face Base.
  • +2 (2 voturi)    
    nici o surpriza (Sâmbătă, 24 august 2013, 12:10)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Faptul penalii PC nu ii contesta pe cei din PNL nu inseamna nimic, ca nici eu nu m-as astepta ca mergand intr-o satra, un tigan sa-l toarne pe altul ca mi-a furat gaina.
  • +3 (3 voturi)    
    Tombola, democratia participativa a USL ! (Sâmbătă, 24 august 2013, 12:17)

    hotnewsfil [utilizator]

    DEX : TÓMBOLĂ, tombole, s. f. Loterie la care se câștigă diferite obiecte.
    ––
    Duminica ce vine, biroul national PNL va alege un candidat pentru postul de Ministru al Transporturilor.
    Ca sa nu mai greseaca, sa n-o dea iar in bara cu propunerea, sa nu li se reproseze sefilor un nou esec, liberalii o iau democratic, de data asta, ‘de jos in sus’, incep de la talpa partidului.
    Ca atare, de cateva zile, in toate asezarile mai importante din tara, in care s-a injghebat un pumn de penelisti, strazile sunt parcurse, de dimineata pana seara, de un tobosar, cu toba atarnata de gat, in care bate ca sa tina treaza atentia oamenilor.
    Tobosarul citeste, de pe o fituica de hartie mototolita :
    - ‘neamule liberal, care te stii ca vrei sa ajungi ministru peste toate drumurile din tara, scrie-ti colea numele pe lista, da cati bani poti, pe bilet, si vino duminica in Bucuresti, la sefii partidului, sa vezi, cu ochii tai, minune de tombola, ce n-ai mai vazut, din care sa afli care iese ministru ; dai cat poti, pe bilet, dar si iei cat poti, c-asa e pe la noi, la liberali : daca-ti pune Dumnezeu mana-n cap, si-ti iese lozu’ de ministru, nu doar ca-ti scoti banii inapoi, da’ castigi insutit, dupa cum ti-o fi vrerea si puterea’; hai, ce mai stai, neamule, inscrie-te la tombola, c-asa e-n democratia noastra liberala’.
  • +4 (4 voturi)    
    Constantin nu exista, nu i-a intrebat nimeni (Sâmbătă, 24 august 2013, 12:23)

    Gryphus [utilizator]

    l-a intrebat cineva pe baietasul ala Constantin daca e de acord? el se baga in seama ca sa para ca exista
    • +1 (1 vot)    
      Imi permit sa va informez cu noutati ! (Sâmbătă, 24 august 2013, 14:37)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      A mai crescut baietasul!
      Felix, care il apreciaza din ce in ce mai mult, i-a spus recent : 'bravo, pustiulace, te-ai facut baietel mare; m-am hotarat sa te bag intr-o rocada cu Gadea. Nu-ti strica, pentru perfectionarea ta politica, nitica Antena3'.
      Si Gadea ar face treaba buna in fruntea PC, in locul tau (partidul conservator, nu comunist, obraznicutule). L-as lua langa mine, ca are limba buna; ma mangaie (stii tu bine unde imi place mie, ma cunosti si pe-acolo pe unde nu ma pot cunoaste eu).
  • +2 (2 voturi)    
    ca tot romanu' impartial (Sâmbătă, 24 august 2013, 12:31)

    MihneaR [utilizator]

    Vrei sa imparti si capra si varza. Nu spui nimic raspicat. Esti fricos !
  • 0 (0 voturi)    
    si ala micu... (Sâmbătă, 24 august 2013, 15:32)

    timp tamp [utilizator]

    Se baga si el in seama, ca musca in c..urul calului.
    El are deja catva penali in curte(felix, alexandrescu, apia, ads,...) asa ca el sarmanu se bucura sa aiba si altii bube in cap, de asta e asa impaciutor.
    El nu stie nimic, nimic dar afirma semet ca sunt doar speculatii, deh, asa a invatat la scoala de spalat creiere de la latrinile lui felix
  • 0 (0 voturi)    
    ala.. tot mai mic (Sâmbătă, 24 august 2013, 20:33)

    Cobra_Ro [utilizator]

    Si daca nu ai fi de accord pe cine ar interesa?