Radu Berceanu: USL este in fata PDL, trebuie gasita o formula de coagulare politica, sa putem face contrapondere

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 18 septembrie 2011, 17:03 Actualitate | Politic

Presedintele PDL Dolj, Radu Berceanu, a declarat, duminica, ca "dupa 21 de ani" nu este atat de lipsit de experienta incat sa nu isi dea seama ca USL se afla "in fata" democrat-liberalilor, precizand ca PDL trebuie sa faca "din timp" o formula "de coagulare", nu in pragul alegerilor: "Am pus problema si in 15 iulie si in 20 si ceva august a relatiei cu UNPR. Cred ca nu ma banuieste nimeni ca dupa 21 de ani as fi atat de lipsit de experienta incat sa nu imi dau seama ca in momentul in care in fata noastra se afla USL-ul cu trei formatiuni sau doua si ceva, PNL, PSD si PC, noi nu trebuie sa facem o anumita formula, tot din aceasta de coagulare, ca sa putem face contraponderea respectiva", spune Radu Berceanu, citat de Mediafax.

"Dar aceasta formula trebuie sa o stim si sa o facem din timp pentru ca nu putem sa aflam in pragul alegerilor cum o sa candidam. Sau cel putin noi la Dolj nu putem. Asa e la noi. Cine crede ca e altfel sa vina sa candideze aici si sa o faca mai bine. Eu cred ca pot sa candidez la Timisoara sau la Arad, asa vrea sa vad unul de la Arad venind sa candideze aici. Deci, la noi, e ceva mai complicat si vrem sa stim care sunt regulile, care sunt propunerile si ideile pentru asa ceva", a adaugat el, la sedinta Consiliului de Coordonare al PDL Dolj.

Radu Berceanu a mai spus ca are toata consideratia pentru UNPR, pentru "sprijinul loial" pe care il asigura actualei guvernari.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1600 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    e pe uscat ,da din el strategie dupa strategie (Duminică, 18 septembrie 2011, 17:30)

    Eneas [anonim]

    se intreaba,isi raspunde ,clarifica,judeca ,traseaza , comenteaza .....si l-am avut in fata candva ,ce ratare ! un escroc marunt ,nici oltean,nici roman..
    • +3 (3 voturi)    
      Autostrada Pitesti Craiova !? alta dilema (Duminică, 18 septembrie 2011, 20:49)

      Marin [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Raspunsul se afla in dilema:
      doi olteni trecura oltul si n apoi trecu ra doi !
      citi olteni trecura oltul si n ainte si n apoi ?
  • 0 (2 voturi)    
    de curiozitate, Berceanu asta ce calificare are? (Duminică, 18 septembrie 2011, 17:35)

    Daniel [anonim]

    A avut o cariera in altceva, decat politica?
    Are vreo specializare, vreo meserie?

    Cat a fost ministrul transporturilor nu a facut nimic autostrada, doar pe la televiziuni umbla, acum... la fel..
    • 0 (2 voturi)    
      are! (Duminică, 18 septembrie 2011, 21:46)

      laurentiucat [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      facultatea de aeronave...si nici eu nu-l inghit de loc..
  • -2 (2 voturi)    
    USL-2 (Duminică, 18 septembrie 2011, 17:35)

    curiosul [anonim]

    Nu ramane decit sa infiinteze un USL 2 din restul partidelor de stinga-centru-dreapta!
  • +1 (3 voturi)    
    O alianta ar fi buna (Duminică, 18 septembrie 2011, 17:55)

    Louis [anonim]

    PNG - PER - PDL - Pddd (inca nu stiu ce nume are) - UNPR - UDMR - PNTCD (Pavelescu - Milut): "Miscarea Praf-in-ochi Basescu".
  • 0 (2 voturi)    
    de vanzare (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:24)

    Andrei [anonim]

    Si daca PDL va fi de la anul in opozitie ce-are? Mai bine decat sa faci aliante cu PP si PNG... PRM... si alte scursuri. Nu ca voi ati fi mult mai breji.
  • 0 (2 voturi)    
    crezi ca se mai poate face ceva... (Duminică, 18 septembrie 2011, 18:30)

    Florin [anonim]

    cum crezi ca vor vota familiile celor dati afara ? si sunt mii...chiar cateva sute de mii.
  • +1 (3 voturi)    
    pai a rezolvat problema becali..... (Duminică, 18 septembrie 2011, 19:24)

    mihai [anonim]

    cu el si cu dan diaconescu in direct iesiti primii... astia doi nu-s asa prost crescuti ca voi in rest sunt ok....
  • -2 (2 voturi)    
    asta a spus (Duminică, 18 septembrie 2011, 19:44)

    buha [utilizator]

    Asta a spus si Lazaroiu, dar pe el l-ati dat afara din guvern.
    Berceanu ar trebui sa fie atent cand spune ca PDL e jos in sondaje, pentru ca nu e in favoarea partidului.
  • +1 (1 vot)    
    ...cata vreme partidele sunt conduse de smecheri.! (Duminică, 18 septembrie 2011, 22:28)

    bm [anonim]

    ...de uraciosi , ranchiunosi , invidiosi , aroganti si patraciosi , Romania canibalizata isi va devora in continuare cei mai buni fii ..!